ביאור:בראשית יח יז

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בראשית יח יז: "וַיהֹוָה אָמָר הַמְכַסֶּה אֲנִי מֵאַבְרָהָם אֲשֶׁר אֲנִי עֹשֶׂה."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית יח יז.


ראו פסוק כא

הַמְכַסֶּה אֲנִי מֵאַבְרָהָם אֲשֶׁר אֲנִי עֹשֶׂה[עריכה]

אלוהים כעס על סדום, ככתוב: "וְאַנְשֵׁי סְדֹם, רָעִים וְחַטָּאִים, לַיהוָה, מְאֹד" (ביאור:בראשית יג יג)

מה עשה אלוהים?[עריכה]

 • אלוהים שיעבד את ערי הככר וסדום במשך 12 שנים לכְּדָרְלָעֹמֶר (ביאור:בראשית יד ד), וזאת במטרה ששליטי הצפון יביאו להם את חוקיהם.
 • אלוהים שלח את לוט לגור בסדום כדי ללמד אותם את חוקי האדם, וזאת במטרה לשנות את התנהגותם הרעה והחוטאת.
 • אלוהים שלח את כדרלעמר להעניש אותם, "וַיִּקְחוּ אֶת כָּל רְכֻשׁ סְדֹם וַעֲמֹרָה, וְאֶת כָּל אָכְלָם וַיֵּלֵכוּ" (ביאור:בראשית יד יא).
 • אברהם הראה להם איך נוהג אדם צדיק הבא לעזרת החלש ומציל אותו.

כל הנ"ל לא עזר, אנשי סדום נותרו רשעים ביותר.

עכשיו אלוהים שולח שני עדים לבדוק את המצב בעיר, "אֵרְדָה נָּא וְאֶרְאֶה, הַכְּצַעֲקָתָהּ הַבָּאָה אֵלַי עָשׂוּ כָּלָה; וְאִם לֹא, אֵדָעָה" (ביאור:בראשית יח כא).

מה היא בעיתו של אלוהים?[עריכה]

למה אדוני היה צריך להסביר לאברהם את תוכניתו להחריב את סדום. הרבה ערים הושמדו במלחמות או באסונות ולא היה צורך לאדוני להסביר למה הוא עומד להרוס את סדום.

 • לוט גר בסדום ואולי לאברהם יהיה עצוב לאבד את לוט שבא איתו מחרן, ועכשו לוט ימות בגללו. אבל אלוהים ידע שהמלאכים יצילו את לוט אם הוא יהיה צדיק.
 • אלוהים רוצה להסביר לאברהם את דרך אדוני ומה הוא מצפה שבנו העתידי של אברהם ילמד, ככתוב: "כִּי יְדַעְתִּיו, לְמַעַן אֲשֶׁר יְצַוֶּה אֶת בָּנָיו וְאֶת בֵּיתוֹ אַחֲרָיו, וְשָׁמְרוּ דֶּרֶךְ יְהוָה, לַעֲשׂוֹת צְדָקָה וּמִשְׁפָּט" (ביאור:בראשית יח יט).
 • אלוהים רצה שאברהם ידע שהוא חלק מהסיבה לחורבן העיר.

סדום היתה עיר של רשעים ואלוהים שלח את כדרלעמר והמלכים להעניש אותם. אברהם רדף אחרי המלכים והציל את אנשי סדום הרשעים. למעשה, אברם החזיר אותם לסדום ובמקום שאנשי סדום יהיו עבדים בגלות ויפסיקו להיות רשעים, אלוהים החזיר אותם לסדום כדי להרוג אותם.
בנוסף, אברהם נשבע שהוא לא יקח דבר ולא יהנה מרכוש סדום הרשעה, ככתוב: "אִם מִחוטּ וְעַד שְׂרוֹךְ נַעַל, וְאִם אֶקַּח מִכָּל אֲשֶׁר לָךְ; וְלֹא תֹאמַר, אֲנִי הֶעֱשַׁרְתִּי אֶת אַבְרָם" (ביאור:בראשית יד כג).
הצהרה זו גרמה לבעייות:

 1. אברם הצהיר בשם אלוהים שלא ייקח מרכוש סדום הרשעה. והנה נוצר מצב שבו שרה עומדת ללדת בן, ולוט או אנשי סדום האחרים כנראה יביאו לו מתנות.
 2. בזמנו לאברהם לא היה יורש, אך הוא למעשה נשבע גם בשם יורשיו.‏[1], ‏[2] כל עוד סדום לא הוחרבה, קיימת סכנה שאנשי סדום יעניקו מתנות לבני-ישראל, וכך בעצם תופר שבועת אברהם.

מכאן שאברהם הוא אחד הגורמים להחרבת סדום, ולכן אלוהים חייב לספר לו על כך.
ואכן אברהם מבין ונבהל, ומבקש מאלוהים לוודא מי הם הרשעים ולהרוג רק את הרשעים, ככתוב: "הַאַף תִּסְפֶּה, צַדִּיק עִם רָשָׁע ... חָלִלָה לָּךְ הֲשֹׁפֵט כָּל הָאָרֶץ, לֹא יַעֲשֶׂה מִשְׁפָּט" (ביאור:בראשית יח כה).
תשובת אלוהים: אעשה משפט, לא אהרוג צדיקים, ואם יימצאו עשרה צדיקים בסדום, אחוס גם על האנשים הרשעים שבעיר.

בזאת הוסרה מאברהם האחריות להפיכת סדום. אם אנשי סדום לא למדו להטיב את דרכיהם עד כה, הרי שהם יימצאו אשמים ודמם בראשם.
 1. ^ אדוני אסר על אדם, ביחיד, לפני שחוה נוצרה, לאכול מעץ "הַדַּעַת טוֹב וָרָע" (בראשית ב יז), ומדברי הנחש וחוה, גם לחוה אסור היה לאכול מהעץ (בראשית ג ג).
 2. ^ כשם שיהונתן ביקש מדוד להשבע שדוד לא יפגע בביתו עד עולם (שמואל א כ טו), וכך דוד נשבע בשם יורשיו.