ביאור:בראשית ו ג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית ו ג.

וַיֹּאמֶר יְהוָה לֹא יָדוֹן רוּחִי בָאָדָם לְעֹלָם בְּשַׁגַּם הוּא בָשָׂר וְהָיוּ יָמָיו מֵאָה וְעֶשְׂרִים שָׁנָה.

-- בראשית ו, ג

עד מאה ועשרים?[עריכה]

כשרוצים לאחל למישהו חיים ארוכים, אומרים "עד מאה ועשרים!". למה דווקא 120? ייתכן שהמקור הוא בפסוק:

לֹא יָדוֹן רוּחִי בָאָדָם לְעֹלָם בְּשַׁגַּם הוּא בָשָׂר[עריכה]

יָדוֹן[עריכה]

המילה 'נתן' בעברית מקורו מהשורש 'נדן' באכדית. לדוגמא המילה 'נדוניה' היא מילה אכדית למתנות בין משפחת החתן למשפחת הכלה. לפי זה אלוהים אמר: 'לא ינתן רוחי באדם לעולם'. בני האלים הפרו את אזהרת אלוהים והמשיכו ללדת ילדים עם בני אדם וגרמו לאריכות ימים, ולכן כל הצאצאים של בני האלוהים חייבים כליה. (מהעובדה שילדים נולדו לבני האלוהים מבנות האדם אנו לומדים שלא היה ריחוק גנטי גדול.)

שַׁגַּם הוּא בָשָׂר[עריכה]

ככתוב שגם הוא בשר. המילה שגם נשמעת כמילה מעליבה לגוויתו הסרוחה של האדם, שבא מהאדמה והוא ככל חיה, כפופה לחוקי הטבע וליצריו. גם על אסתר נאמר "הֲדַסָּה הִיא אֶסְתֵּר" (אסתר ב ז) וברור לכולם ששמה של הדסה היה אסתר בלכתה לתחרות.

לֹא יָדוֹן רוּחִי בָאָדָם לְעֹלָם[עריכה]

פקודה חריפה מאוד.

הן נאמר "וַיִּפַּח בְּאַפָּיו, נִשְׁמַת חַיִּים" (בראשית ב ז), כלומר הגוף בא מהאדמה, אבל הרוח באה מאלוהים. רוחי כאן היא לא הנפש, אלא אלוהים אמר: לא יגור, לא ינתן, לא יהיה חלק אלוהי שלי בבשרו של האדם. מכאן אנו מבינים שחלק מאלוהים היה בגופם של בני האלוהים, וילדיהם של בני האלוהים נשאו את החלק הגנטי הזה. הדבר הזה הכעיס מאוד את אדוני ולכן הם פקד להפסיק את המגע המיני עם בנות האדם.

לְעֹלָם[עריכה]

"לְעֹלָם"? לתמיד? מהיום והלאה?
הן המעשה כבר נעשה ובני אדם נולדו מבני האלוהים, נושאי חלקו של אלוהים. לכן בני האלוהים זלזלו בדברי אלוהים והמשיכו בדרכם הרעה ככתוב: "וְגַם אַחֲרֵי כֵן אֲשֶׁר יָבֹאוּ בְּנֵי הָאֱלֹהִים אֶל בְּנוֹת הָאָדָם" (בראשית ו ד).

איסור[עריכה]

למרות מבנה המשפט שרק מציין עובדה, ברור שאלוהים: לא היה מרוצה, מופתע שבני האלוהים עשו זאת ועוד יותר מופתע שנולדו ילדים. אם אלוהים היה יודע שזה יקרה הוא היה אוסר את זה קודם, או יוצר הבדל גנטי גדול יותר שימנע פריון. אולם בגלל שבני האלוהים הללו לא היו יותר מדי מוכשרים, היה לו קל להרגם במבול.

[המשך יבוא...]

והיו ימיו 120 שנה[עריכה]

בעקבות חטאם של בני האלהים עם בנות האדם, שתואר בפסוקים הקודמים, קבע ה' "והיו ימיו מאה ועשרים שנה". אחד הפירושים המקובלים לכך הוא, שאורך החיים של בני האדם יתקצר ויעמוד על 120 שנה לכל היותר; לכן, כשרוצים לאחל חיים ארוכים, אי אפשר לאחל יותר מ-120 כי זה מנוגד לגזירת ה', אפשר לאחל רק "עד 120".

 • אולם, לענ"ד פירוש זה אינו פשוטו של מקרא. אילו זו היתה הכוונה, הרי שאורך החיים של בני האדם היה צריך להיות מוגבל ל-120 כבר מרגע שנגזרה הגזירה, שהיתה עוד לפני המבול. והנה, גם לאחר המבול, היו אנשים רבים שחיו מעל 400 שנה (ראו בראשית יא); תרח, 9 דורות אחרי נוח, חי 205 שנה (ראו שם). אמנם משה רבנו, שחי בזמן מתן תורה, חי בדיוק (דברים לד ז): "מאה ועשרים שנה"(ומעניין שהמילה בשגם בגימטריה שווה בדיוק משה!) , אבל אהרן אחיו, שנפטר באותה שנה, חי 123 שנה, כך שגם בזמן מתן תורה, 120 שנה לא היה הגבול העליון.

מסתבר שמשמעות הביטוי "והיו ימיו מאה ועשרים שנה" היא אחרת לגמרי - ה' גזר על בני אותו דור שיכלו במבול, אך לפני כן נתן להם ארכה של 120 שנה לחזור בתשובה: " "עד ק"כ שנה אאריך להם אפי, ואם לא ישובו - אביא עליהם מבול..." " ( רש"י ) .

להסבר על סדר הזמנים בפרשה, ראו תולדות האדם - האדם לרוב - תולדות נוח .

מקראות גדולות[עריכה]

אונקלוס: ואמר יי לא יתקיים דרא בישא הדין קודמיי לעלם בדיל דאינון בסרא ועובדיהון בישין ארכא יהיב להון מאה ועסרין שנין אם יתובון:

ירושלמי (יונתן): וַאֲמַר יְיָ בְּמֵימְרֵיהּ לָא יִתְדְנוּן כָּל דָרַיָא בִּשַׁיָא דַעֲתִידִין לְמֵיקָם בְּסֵדֶר דַיָנַיָא דְדָרָא דְמַבּוּלָא לְמוֹבְדָא וּלְמִשְׁתֵּיצֵי מִגוֹ עַלְמָא הֲלָא יְהָבִית רוּחַ קָדְשִׁי בְּהוֹם מִן בִּגְלַל דִי יַעֲבְדוּן עוֹבָדִין טָבִין וְהָא אַבְאִישׁוּ עוֹבָדֵיהוֹן הָא יְהָבִית לְהוֹן אַרְכָּא מְאָה וְעַשְרִין שְׁנִין מִן בִּגְלַל דְיַעֲבְדוּן תְּתוּבָא וְלָא עָבָדוּ:

"" לא ידון רוחי באדם" - לא יתרעם ויריב רוחי עלי בשביל האדם " לעולם" - לאורך ימים הנה רוחי נדון בקרבי אם להשחית ואם לרחם לא יהיה מדון זה ברוחי לעולם כלומר לאורך ימים " בשגם הוא בשר" - כמו בשגם בסגו"ל כלומר בשביל שגם זאת בו שהוא בשר ואעפ"כ אינו נכנע לפני ומה אם יהיה אש או דבר קשה כיוצא בו ( שופטים ה ) עד שקמתי דבורה כמו שקמתי וכן שאתה מדבר עמי כמו שאתה אף בשגם כמו בשגם" ( רש"י )

"" בשגם הוא בשר" - כמו בשגם בסגול ופירש רש"י בשביל שגם זאת בו שהוא בשר ואף על פי כן איננו נכנע מלפני ומה אם יהיה אש או דבר קשה ואין בפירוש הזה טעם או ריח ורבי אברהם פירש כי יאמר לא יעמוד רוחי באדם לעולם בעבור החמס הזה ועוד בעבור שהאדם בשר ויגיע עד עת ויחסר והנה הוא כמו גם בשהוא בשר ומה צורך לטענה הזאת וידוע כי בשר המה ונגזר עליהם המיתה כי עפר אתה ואל עפר תשוב (לעיל ג יט) והנכון בעיני כי יאמר לא יעמוד רוחי באדם לעולם בעבור שגם האדם הוא בשר ככל בשר הרומש על הארץ בעוף ובבהמה ובחיה ואיננו ראוי להיות רוח אלהים בקרבו והענין לומר כי האלהים עשה את האדם ישר להיותו כמלאכי השרת בנפש שנתן בו והנה נמשך אחרי הבשר ובתאוות הגופניות נמשל כבהמות נדמו ולכן לא ידון עוד רוח אלהים בקרבו כי הוא גופני לא אלהי אבל יאריך להם אם ישובו והנה זה כטעם ויזכור כי בשר המה רוח הולך ולא ישוב ( תהלים עח לט )" ( רמב"ן )

מאמרים נוספים - באדיבות גוגל[עריכה]

 • וילך: מנבואה לקריאה בתורה - תנועה לתורה מנהיגה : ... של משה בן מאה עשרים, לעצירה המהותית של דור המבול אף הם בגיל זה: " ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לעלם בשגם הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה" (בראשית ו' ג'). ... ( cache )
 • ביאור:בני אלים ג€“ ויקיטקסט : ויאמר ה': לא ידון רוחי באדם לעולם, בשגם הוא בשר, והיו ימיו מאה ועשרים שנה. הנפלים היו בארץ בימים ההם וגם אחרי כן, אשר יבאו בני האלהים אל בנות האדם וילדו להם ... ( cache )
 • "שלא יהא חוטא נשכר" : טובות הנה, ויקחו להם נשים מכל אשר בחרו, ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לעולם בשַ גם הוא בשר,. והיו ימי מאה ועשרים שנה. הנפילים היו בארץ בימים ההם וגם אחרי כן ... ( cache )
 • ספרא דצניעותא/פרק ה ג€“ ויקיטקסט : 5 פברואר 2008 ... ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לעולם בשגם הוא בשר. ויאמר ה' כד אתיישב בזעירא. מכאן דכד אמר בשם אמרו דעתיקא סתים קאמר. ... ( cache )
 • תוספת ל: בראשית א : מספר הכתוב במקרא, שאלוהים מביע כעס, ביקורת וכוונה להשמיד את האנושות כולה, כולל בעלי החיים: " ויאמר ה', לא-ידון רוחי באדם לעולם, בשגם, הוא בשר; והיו ימיו, ... ( cache )
 • פרשת בראשית : ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם אמר רבי ישמעאל ברבי יוסי: איני נותן רוחי בהם, בשעה שאני נותן מתן שכרן של צדיקים לעתיד לבא, שנאמר (יחזקאל לו): ואת רוחי אתן בקרבכם ... ( cache )
 • הנפילים היו בארץ (בר' ו', א-ד) : נקרא, איפוא, את הרישא של פסוקנו: " ויאמר ה': 'לא ידון רוחי בזרעם לעולם'". הקבלה לכתוב זה נמצא בתה' כ"א, ט; יא: "תמצא ידך לכל אויביך, ימינך תמצא (= תמחץ, ... ( cache )
 • פרשת לך לך : " ויאמר ה' - לא ידון רוחי באדם לעֹלם בשגם הוא בשר, והיו ימיו מאה ועשרים שנה". (ו ', ג). שני רמזים בפסוק זה למשה רבנו, שעתיד לעמוד מזרעו של נח להושיע את ... ( cache )
 • ספרא דצניעותא : ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לעולם בשגם הוא בשר. ויאמר ה' כד אתיישב בזעירא. מכאן דכד אמר בשם אמרו דעתיקא סתים קאמר. לא ידון רוחי באדם דלעילא משום דבההוא רוחא ... ( cache )
 • עיצוב מאורעות דור המבול בספר היובלים: מאורעות דור המבול : הראשונה עוסקת בבני האלהים (א-ד), ובה מצויים פסוקי היחידה: ' ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לעלם בשגם הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה', וכן: 'הנפלים היו בארץ ... ( cache )
 • על שלטון החוק בשופט / אביעד הכהן : ויאמר ה' לא ידון רוחי בָאדם לְעלָם בְּשַׁגַּם הוא בשר, והיו ימיו מאה ועשרים שנה. הנפִלים היו בארץ בימים ההם וגם אחרי כן אשר יבאו בני האלהים אל ... ( cache )
 • פרקי דרבי אליעזר : ... שנה משה מניין שנ' ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לעולם בשגם הוא בשר מהו בשגם למפרע נקרא שמו משה חייו של משה מאה ועשרים שנה שנ' והיו ימיו מאה ועשרים שנה שלמה ... ( cache )
 • p_friedmann: תהום ורוח (6): בראשית ו : 13 יולי 2007 ... " ויאמר ה': לא ידון רוחי באדם לעולם, בשגם הוא בשר, והיו ימיו מאה ועשרים שנה" (ו:3). אין ספק כי בפסוק זה, כמו במרבית חציו הראשון של הפרק, ... ( cache )
 • ידיעון עין צורים 1297 - תנועת הקיבוץ הדתי : קצת קודם באה ההבנה, שהאדם אינו שפיט על מעשיו: " ויאמר ה', לא ידון רוחי באדם לעולם, בשגם הוא בשר (פר' ו' פ"ס ג'). ובסוף הפיסקה באה המסקנה הנוראה: "וינחם ה' כי ... ( cache )
 • קולך - פורום נשים דתיות : 30 אוקטובר 2008 ... ויאמר ה' לא ידון רוחי בָאדם לְעֹלָם בְּשַׁגַּם הוא בשר, והיו ימיו מאה ועשרים שנה. הנפִלים היו בארץ בימים ההם וגם אחרי כן אשר ... ( cache )
 • דף קשר מספר 835 - פרשת תולדות - "אנכי עשו בכרך": הכרעה שאין מוצדקת... : שנתמך גם על ידי ההקבלה לגיבורים של פרשת בראשית, שמפורש בכתוב שהיו רשעים: " ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם... המה הגברים אשר מעולם אנשי השם" (ו ג-ד). ... ( cache )
 • נפיל ג€“ ויקיפדיה : ויהי כי החל האדם לרב על פני האדמה, ובנות יֻלדו להם: ויראו בני האלהים את בנות האדם כי טובֹג€�ת הנה, ויקחו להם נשים מכל אשר בחרו: ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם ... ( cache )
 • [http://hashem1.net/index.php?p=387&sn=%D7%94%D7%A8%D7%91%D7%97%D7%95%D7%96%D7%94%D7%94%D7%A6%D7%95%D7%A0%D7%90%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%99%D7%A6%D7%90%D7%AA%D7%A9%D7%A1%D7%96.htm ֲ» הרב חוזה הצונאמי / ויצא תשסג€�ז - אחרית הימים גוג ומגוג נבואות...] : 7 דצמבר 2006 ... " ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לעולם בשגם הוא בשר, והיו ימיו מאה ועשרים שנה" (בראשית ו, ג). "בשגם"=גימטריה של משה. ... ( cache )
 • מדרש רבה מגילת איכה - פתיחתא : מה כתיב (בראשית ו') ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לעולם. בדור המבול כתיב (שמות י"ד) ולא קרב זה אל זה כל הלילה. בים כתיב (ישעיה כ"ב) על כן אמרתי שעו מני אמרר ... ( cache )
 • האמונה בשדים בספרות היהודית מימי הבית השני : ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לעלם בשגם הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה. ד. הנפלים היו בארץ בימים ההם וגם אחרי-כן אשר יבאו בני האלהים אל בנות האדם וילדו להם ... ( cache )
 • שיעוריו וכתביו של הרב אורי שרקי - נח - אישיותו של נח : ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לעולם בשגם הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה. הנפילים היו בארץ בימים ההם וגם אחרי כן אשר יבואו בני האלוקים אל בנות האדם וילדו להם ... ( cache )
 • סופים הם לפעמים געגועים: על כמה סיומי ספרים במקרא : ... לפני היות עם ישראל: גילם המרבי של בני האדם, ואפילו של הנפילים הוא כגילו של משה: ' ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לעולם כשגם הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה' ... ( cache )
 • רוח = תנועה מהירה של אויר, יצור חי, או מחשבות : בראשית ו ג: " ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לעלם בשגם הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה ". 197. בראשית מא לח: "ויאמר פרעה אל עבדיו הנמצא כזה איש אשר רוח אלהים בו ... ( cache )
 • "והיו ימיו מאה ועשרים שנה..." - פורום אטרף : " ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לעלם בשגם הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה." אני פותח את האשכול הזה אחרי שקראתי על המקרה של dark god, על מות סבתא שלו ז"ל, ... ( cache )
 • בראשית פר' ו ג€“ נוח והמבול : אולם המקרא באופן שיטתי מוציא מתוכנו מיתוסים ומפחית בערכם: " ויאמר ה': לא ידון רוחי באדם, לעולם. בשגם הוא בשר, והיו ימיו מאה ועשרים שנה"(3). ... ( cache )
 • קשר עם יצורים מן החלל החיצון : ויאמר ה', לא ידון רוחי באדם לעולם בשגם הוא בשר, והיו ימיו מאה ועשרים שנה. הנפילים היו בארץ בימים ההם וגם אחרי כן אשר יבואו בני האלהים אל בנות האדם וילדו להם ... ( cache )
 • למען יאריכון ימיך - על תרומת משנתו של עמנואל לוינס לעבודת המ : 23 פברואר 2008 ... על הקורא למצוא את האזכור הקדום אודות משה בפסוק: " ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לעולם בשגם הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה "(בראשית ו ג). ... ( cache )
 • פרק א : (ג) ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לעלם בשגם הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה: (ד) הנפלים היו בארץ בימים ההם וגם אחרי כן אשר יבאו בני האלוהים אל בנות האדם וילדו ... ( cache )
 • בראשית ו' 1-4 : פס' 3: " ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לעולם בשגם הוא בשר והיו מאה ועשרים שנה". הסבר: לא ידון (יישאר) רוחי באדם לעולם (לתמיד) בשגם- כנראה חל שיבוש במילה פרושו ... ( cache )
 • Listen to the Shiur - Keren Yishai - Parashat Noach : ויקחו להם נשים מכל אשר בחרו: ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לעלם בשגם הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה: הנפלים היו בארץ בימים ההם וגם אחרי-כן ... ( cache )
 • מוצא האדם : ויאמר ה', לא ידון רוחי באדם לעולם בשגם הוא בשר, והיו ימיו מאה ועשרים שנה. הנפילים היו בארץ בימים ההם וגם אחרי כן אשר יבואו בני האלוהם אל בנות האדם וילדו להם ... ( cache )
 • מדרש רבה - בראשית : ו ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם אמר רבי ישמעאל ברבי יוסי איני נותן רוחי בהם בשעה שאני נותן מתן שכרן של צדיקים לעתיד לבא שנאמר (יחזקאל לו) ואת רוחי אתן בקרבכם ... ( cache )
 • פירוש הגר"א לספרא דצניעותא : ובפ"ה יהי רקיע ויאמר ה' לא ידון רוחי הנפילים היו בארץ. ויתהלך חנוך. ויהי כי החל האדם לרוב כו' וכולל כל הפרשה של בראשית עד נח. והתחיל מראש האצילות רישא חיורא ... ( cache )
 • מדרש רבה - איכה : ... לפני הקב"ה ולא הניחן ואלו הן בדור המבול ובים ובחורבן בית המקדש בדור המבול מה כתיב (בראשית ו') ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לעולם בים כתיב (שמות י"ד)ולא קרב ... ( cache )
 • הרב שמעון דהן (הרב שמעון דהאן) קבלה גאולה משיח סגולות פנימיות תורה : " ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לעולם בשגם הוא בשר, והיו ימיו מאה ועשרים שנה" (בראשית ו, ג). "בשגם"=גימטריה של משה. כל מצווה שאדם עושה נותנת מלבוש לשכינה, ... ( cache )
 • ילקוט שמעוני - בשלח : נאדרי בכח נאה אתה ואדיר בכח שנתת ארוכה לדורו של מבול לעשות תשובה ולא עשו שנאמר ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם וגו' ולא גמרת עליהם כליה עד שהשלימו רשעם לפניך. ... ( cache )
 • Tosefta, Seder Nezikin : ... וימחו מן הארץ לעולם הבא רבי יהודה בן בתירא אומר (בראשית ו) ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לא ידון ולא רוחי בהן לעולם דבר אחר ויאמר ה' לא ידון אמר המקום איני ... ( cache )
 • הבלוג של פאר פרידמן - Forks and Hope : " ויאמר ה': לא ידון רוחי באדם לעולם, בשגם הוא בשר, והיו ימיו מאה ועשרים שנה" (ו:3). אין ספק כי בפסוק זה, כמו במרבית חציו הראשון של הפרק, רב הנסתר על הגלוי. ... ( cache )
 • שער הפסוקים : ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לעולם וגו': נראה, לפי ששת היה ראוי לחיות כאביו, תתק"ל שנה, גם דע, כי זה נאמר על מרע"ה, שחיה ק"ך שנה, והוא כמספר צירופי שם אלהי"ם, ... ( cache )
 • more "ויאמר ה' לא ידון " :
 • בס"ד, כ"ו בתשרי התשס"ב : "לא ידון רוחי באדם לעלם בשגם הוא בשר", נסגור את העניין על מאה עשרים שנה. האם ראוי לחיות? אולי הייתה טעות ותן למלאכים לנהל את העולם, אי אפשר אז גמרנו. ... ( cache )
 • Daf Mekorot, 3 Destructions in Bereshit : בראשית.7 (ג) ויאמר יהוה לא-ידון רוחי באדם לעלם בשגם הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה: גמ' חולין (קלט:).8 משה מן התורה מנין? (בראשית ו') בשגם הוא בשר, ... ( cache )
 • תורה, בראשית - נח (ו - יא), עמוד 2 : לפי פסוק ג, תגובת ה' היא שבני האדם לא יחיו יותר מ120 שנים ג€“ "ויאמר יהוה: לא ידון רוחי באדם לעלם, בשגם הוא בשר, והיו ימים מאה ועשרים שנה". ... ( cache )
 • הפורטל הראשון של היהודים הקראים בישראל : "ויאמר יהוה לא ידון רוחי באדם לעלם בשגם הוא בשר והיו ימיו 120 שנה." המילה בשגם היא מילה יחידה המופיע רק פה לפי דעות ששעמתי הכוונה היא למשה רבנו. ... ( cache )
 • היכן היה משה לפני שהיה משה : 17 אפריל 2009 ... כך שכדי לחזק את המשפט הזה מגיע המשפט שלאחריו שהוא משלים את החוליה שבשרשרת שנאמר: "ויאמר יהוה: לא ידון רוחי באדם לעלם בשגם הוא בשר, ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il - בראשית פרק ו : ... בנות האדם כי טבת הנה ויקחו להם נשים מכל אשר בחרו: (ג) ויאמר יהוה לא ידון רוחי באדם לעלם בשגם הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה: (ד) הנפלים היו בארץ בימים ... ( cache )
 • Berishet Torah Protion : 6: 3 ויאמר יהוה לא ידון רוחי באדם לעלם בשגם הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה: 6: 4 הנפלים היו בארץ בימים ההם וגם אחרי כן אשר יבאו בני האלהים אל בנות האדם ... ( cache )
 • כפשוטו | תנ"ך מלא | פירוש לתנ"ך | ספר בראשית - פרק ו' : ... ג ויאמר יהוה לא ידון רוחי באדם לעלם בשגם הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה ד הנפלים היו בארץ בימים ההם וגם אחרי כן אשר יבאו בני האלהים אל בנות האדם וילדו ... ( cache )
 • Our Parsha - Bereshis | Chabad Lubavitch : 6:3 ויאמר יהוה לא ידון רוחי באדם לעלם בשגם הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה. 6:4 The Nephilim were in the earth in those days, and also after that, ... ( cache )
 • האמת על האלוהים! - TheMarker Cafe : "ויאמר יהוה לא ידון רוחי באדם לעלם בשגם הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה" (בראשית פרק ו פסוק ג). 36. אריכות הימים אינה תורשתית וילדי בני האדם לא זכו באופן ... ( cache )
 • הקדמת ספר הזהר : לא ידון רוחי באדם לעלם בשגם הוא בשר וגו. '. אמר ר. 'אלעזר ת. ח ". קב. "ה כד. ברא. עלמא עבד להאי עלמא לאשתמשא. [. נח ע. א". ] כגוונא דלעילא ...
 • ספר הזוהר : ויאמר יהו"ה לא ידון רוחי באדם לעלם בשגם הוא בשר וגו', אמר רבי אלעזר, תא חזי כד ברא קב"ה עלמא, עבד להאי עלמא לאשתמשא. זוהר חלק א דף נח/א ...
 • שיר השירים ב (רבי חזקיה פתח כתיב א" א ע [ הקדמת ספר הזהר] : לא ידון רוחי באדם לעלם בשגם הוא בשר וגו. 'אמר ר. 'אלעזר ת. "ח קב. "ה כד ברא עלמא עבד להאי. עלמא לאשתמשא. [. נח ע. א". ] כגוונא דלעילא. וכד בני ...
 • more "רוחי באדם לעלם בשגם " :
 • דף קשר מספר 362 - פרשת לך- לך : ". שני רמזים בכותרת הפרק למשה רבינו, שעתיד לעמוד מזרעו של ... ( cache )
 • תורה : 31 אוקטובר 2008 ... ג ויאמר יהוה: לא-ידון רוחי באדם לעולם בשגם הוא בשר, והיו ימיו מאה ועשרים שנה: ד הנפלים היו בארץ בימים ההם, וגם אחרי-כ,ן אשר יבאו בני האלהים ... ( cache )
 • פרשת לך לך : השיקול של "כי יצר לב האדם רע מנעוריו" דומה מבחינה עניינית לשיקול שה' העלה בשעת תפילתו של למך - "בשגם הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה". ... ( cache )
 • מדינת ישראל : ויאמר ה' לא ידון רוחי בָאדם לְעֹלָם בְּשַׁגַּם הוא בשר, והיו ימיו מאה ועשרים שנה. הנפִלים היו בארץ בימים ההם וגם אחרי כן אשר יבֹאו בני האלהים אל ... ( cache )
 • שיעוריו וכתביו של הרב אורי שרקי - פורים - עד דלא ידע : בשגם הוא בשר, והיו ימיו מאה ועשרים שנה" ג€“ בשג"ם בגמטריא משה. אם אתה רוצה להבין את סיפור המגילה? לשם כך אתה צריך לחפש בתורה איפה 'שמשה נסתר' ומשם תבין מהי ... ( cache )
 • בני אלים = א. בני ישראל; ב. כוחות הטבע; ג. מלאכים : ויאמר ה': לא ידון רוחי באדם לעולם, בשגם הוא בשר, והיו ימיו מאה ועשרים שנה. הנפלים היו בארץ בימים ההם וגם אחרי כן, אשר יבאו בני האלהים אל בנות האדם וילדו להם ... ( cache )
 • בני האלהים ובנות האדם, התפתחות וכליה : ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לעלם בשגם הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה. ד. הנפלים היו בארץ בימים ההם וגם אחרי כן אשר יבאו בני האלהים אל בנות האדם וילדו להם ... ( cache )
 • קניית אות בתורה - כתיבת ספר תורה - בשיתוף האגודה למען החייל : ... ויאמר יהוה לא ידון רוחי באדם לעלם בשגם הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה ו,ד הנפלים היו בארץ בימים ההם וגם אחרי כן אשר יבאו בני האלהים אל בנות האדם וילדו ... ( cache )
 • איזה חלק בגוף האנושי מתוכנן הכי גרוע? : ויאמר יהוה, לא-ידון רוחי באדם לעולם, בשגם, הוא בשר; והיו ימיו , מאה ועשרים שנה. הנפילים היו בארץ, בימים ההם, וגם אחרי-כן אשר יבואו בני ... ( cache )
 • מרכז ישיבות בני עקיבא - על נפילים גיבורים וקדושים : ובכל זאת נראה כי יש כאן דבר די רציני וחמור עד כדי להביא על האדם את גזר דין המבול: "ויאמר ד' לא ידון רוחי באדם לעולם בשגם הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה". ... ( cache )
 • פרש - נ.פ.ל : 8 יולי 2009 ... ויאמר יהוה לא ידון רוחי באדם לעולם בשגם הוא בשר, והיו ימיו מאה ועשרים שנה. הנפילים היו בארץ בימים ההם וגם אחרי-כן אשר יבואו בני האלהים אל ... ( cache )
 • דברי יוסף-לקוטי הפרדס- חלק הדרוש והרמז - בראשית : ויאמר הֲ´ לא ידון רוחי באדם לעולם בשנה הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה. פירוש לא ידון רוחי באדם שחלק שכלית הוא תמיד בדין וריב עם חלק הבשרי הגשמי והבהמי ... ( cache )
 • פרש - נ.פ.ל : ויאמר יהוה לא ידון רוחי באדם לעולם בשגם הוא בשר, והיו ימיו מאה ועשרים שנה. הנפילים היו בארץ בימים ההם וגם אחרי-כן אשר יבואו בני האלהים אל בנות האדם וילדו ... ( cache )
 • אריכות ימים : נאמר כי תוחלת החיים של האדם לא תעלה על 120 שנה: "לא תידון רוחי באדם לעולם בשגם הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה" (בראשית ו' פסוק ג'). ... ( cache )
 • נשואים ונשואות - משפחה,נישואין,אהבה,סקס,טריוויה,סיפור,ילדים... : לא ידון רוחי באדם לעולם בשגם (בשגגותיהם), הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה" (שם, ו' 3). בכל זאת, הוא מחליט להביא את המבול בעולם. האם, עוד ניסיון אחרון, ... ( cache )
 • לאה שירה גד - נומרולוגיה,קבלה,מיסטיקה,עתיד, כתבה על מהותינו : צרופים של אלהים וזהו בשג"ם הוא בשר והיו ימיו מאה ועשרים שנה כמ"ש. בתיקונים על בשג"ם זה משה. וכבר ידעת כי משה זכה לבינה והוא בבחי' זו אמנם ... ( cache )
 • more "הוא בשר והיו ימיו " :
 • עד מאה ועשרים ג€“ ויקיפדיה : המקור לברכה זו נובע ככל הנראה מפרשנות שניתנה לפסוק (בראשית ו', ג'): "והיו ימיו מאה ועשרים שנה ". לפי חלק ממפרשי המקראג€�ג€�, משמעות הדברים היא, שאורך חיי האדם ... ( cache )
 • שמות, פרשת יתרו, תשנ"ז, הרב ד"ר נעם זהר : ואם תאמר,משנולד יפת עד "והיו ימיו מאה ועשרים שנה - עד מאה ועשרים שנה אאריך להם בפירוש רש י לבראשית ו ג: ובלבול מדעתו של הלומד. ... ( cache )
 • אנציקלופדיה יהודית דעת - אין מוקדם ומאוחר בתורה; : "והיו ימיו מאה ועשרים שנה - עד מאה ועשרים שנה אאריך להם אפי ואם לא ישובו אביא עליהם מבול. ואם תאמר,משנולד יפת עד המבול אינו אלא מאה שנה (והלא כבר בפסוק א ... ( cache )
 • תרגום אונקלוס ג€“ ויקיפדיה : לדוגמה, הביטוי "והיו ימיו מאה ועשרים שנה " (בראשית ו, ג) מתורגם "ארכא יהיב להון מאה ועשרין שנין אם יתובון" (ארכה נתן להם, מאה ועשרים שנים אם ישובו) - משולבת ... ( cache )
 • מקוה.נט - והמים להם חומה ג€“ בין דור המבול ודור מצרים : ... ובלשונו (שם): "בשגם בגימטריה כמו משה וכתיב שם והיו ימיו מאה ועשרים שנה וכך היו ימי חיי משה כלומר עתיד לבוא בשגם משה מן הנולדים וכן ימיו". ... ( cache )
 • Tzura.co.il - צורה : ג): "והיו ימיו מאה ועשרים שנה ", ראה בתרגומי התורה ובפירוש רש"י שם, ובעיקר בפירוש אב"ע שם, שאין זה מכוון לגבול תוחלת החיים, אלא לזמן ש-ה' המתין לדור המבול ... ( cache )
 • בראשית, פרשת נח, תשנ"ט, פרופ' נתן אביעזר : תרד "והיו ימיו מאה ועשרים שנה " (בראשית ו, ג). אולם, אנחנו רואים שתוחלת החיים לא ירדה מייד ל 120 - שנה. אפילו עשרה דורות אחרי קביעה זו של הקב"ה, ... ( cache )
 • תיבת נח ג€“ ויקיפדיה : על פי חז"ל, בניית התיבה ארכה 120 שנה; זאת, לאור הבנתם ש"והיו ימיו מאה ועשרים שנה " פירושו ארכה של מאה ועשרים שנה, ושבאותו זמן צווה נח לבנות את התיבה. ... ( cache )
 • אין מוקדם ומאוחר בתורה : ניתן לתת תשובה חלקית לשאלה זו, על-פי המקום הראשון שבו מופיע ביטוי זה בדברי רש"י: "והיו ימיו מאה ועשרים שנה - עד מאה ועשרים שנה אאריך להם אפי, ... ( cache )
 • פרשת לך לך : משה נפטר בגיל מאה ועשרים שנה, וגיל זה מופיע בתורה במקום אחד נוסף - לפני המבול, כאשר גזר הקב"ה על האדם "והיו ימיו מאה ועשרים שנה "1. ... ( cache )
 • חברים מקשיבים : המוות הוא הודאה בכשלון, לכן בעקבות החטאים מתקצרים ימי האדם "והיו ימיו מאה ועשרים שנה ", כביכול גם אם הייתי חי לנצח לא הייתי ממלא את יעודי. ... ( cache )
 • אוניברסיטת בר-אילן : בר' ו, ג - 'והיו ימיו מאה ועשרים שנה '. 4. ויק' כה, א - 'בהר סיני', 2. בר' יא (השיטה האחרת) 'וימת תרח בחרן'. קריאה: "סמיכות פרשיות בפירושי ראב"ע: מפרשנות ... ( cache )
 • עין איה על שבת א כג ג€“ ויקיטקסט : 19 ספטמבר 2008 ... באמרו "והיו ימיו מאה ועשרים שנה "י, שהוא חק קצוב אז לכלל האנושיות עד המבול, והוא ג"כ מדה נהוגה אח"כ שע"פ רוב לא יפחתו החיים הפרטיים. ... ( cache )
 • פירוש שד"ל על בראשית פרק ו : והיו ימיו מאה ועשרים שנה : כ"כ אאריך להם אולי ישובו, ואם בתוך כך לא ישובו, לא אשאירם עוד ולא ימשכו עוד ימיהם. ויוסף פלאויוס ואחרים פירשו על המשך חיי האדם ... ( cache )
 • חצי - שאלת חיפוש - תנ"ך - פורומים, קהילות בתפוז אנשים : ומה עם הפסוק והיו ימיו מאה ועשרים שנה , הנזכר לאחר המבול? מן הסתם אין לדרשנים בעיה לזרוק כל מספר, אין צנזורה. באשר 2488 לבריאה אם היתה בריאה, 2488 היא ... ( cache )
 • גבורות ה' - המהר"ל : ... ואפי' אם תאמר שהמוקדם מוקדם יש לומר דהגזירה נגזרה קודם זה ה' שנים וכמו שתמצא בגזירת המבול והיו ימיו מאה ועשרים שנה ולא תמצא שהיה מאותה שעה רק מאה שנה, ... ( cache )
 • עולם התנ"ך : בגימטריה תק"כ, על שם נח שהעמיד תולדות בן ת"ק שנה, ועל שם עשרים שנה שנגזרה גזירת המבול קודם תולדותיו, כמו שפירשתי אצל (בראשית ו, ג) והיו ימיו מאה ועשרים שנה , ... ( cache )
 • פרשת נשא - "...כלות משה להקים..." - גיליונות נחמה ליבוביץ : ... על שם נח שהעמיד תולדות בן ת"ק שנה, ועל שם עשרים שנה שנגזרה גזירת המבול קודם תולדותיו, כמו שפירשתי אצל (שם ה) "והיו ימיו מאה ועשרים שנה ". ... ( cache )
 • תל אביב סיטי-לחיות עד 100 כ- 20? -חבל על הפנאי : 14 נובמבר 2006 ... "לא ידון רוחי באדם לעולם... והיו ימיו מאה ועשרים שנה ". לחיות עד 100 כ- 20! לחץ לצפיה בגלריה. לחיות עד 100 כ- 20! כתוב תגובה; שלח לחבר ... ( cache )
 • ילקוט שמעוני - דניאל : ... ומה ת"ל (שבועים) שבעים, אלא שהיתה גזרה גזורה קודם שבעים שנה, כיוצא בו והיו ימיו מאה ועשרים שנה , ואומר בשנת שש מאות שנה לחיי נח אפשר לומר כן, ... ( cache )


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2009-11-05.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:עד מאה ועשרים?

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/tora/brejit/br-06-03