ביאור:בראשית ו י

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית ו י: "וַיּוֹלֶד נֹחַ שְׁלֹשָׁה בָנִים: אֶת שֵׁם, אֶת חָם וְאֶת יָפֶת."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית ו י.


וַיּוֹלֶד נֹחַ שְׁלֹשָׁה בָנִים[עריכה]

חבל שלא מתארים את גילה של אשתו של נוח. נוח חי 950 שנה, והיה אחד מאלו שנשאו גנים מושלמים שאלוהים נטע באדם.
שם, ילדו של נוח חי רק כ602 שנים, כלומר היו לו מספר גנים פגומים. הוא לא קיבל את הגנים הפגומים מאביו, לכן סביר שהוא קיבל אותם מאימו.
ייתכן שאשת נוח היתה צעירה, ונוח לא ידע שאין לה גנים מושלמים, או שלא היה איכפת לו.
גם בניו של נוח נשאו נשים צעירות, וכך נוצרו טעויות גנטיות ומדור לדור אורך החיים של צאצאי נוח חיו פחות שנים.

שֵׁם[עריכה]

יפת היה גדול בגיל משם, ככתוב ששם הוא "אֲבִי כָּל בְּנֵי עֵבֶר, [ושם הוא] אֲחִי יֶפֶת הַגָּדוֹל" (בראשית י כא). בהמשף יפת ובניו מופיעים ראשונים, אחריהם חם ובניו ואחריהם שם ובניו. כאן מופיע שם ראשון, כראשון בחשיבותו למרות שסביר שהוא הצעיר, כי העברים הם צאצאיו, והם כתבו את הספר.

בניו של שם שאפשר לזהותם:

"עֵילָם וְאַשּׁוּר, וְאַרְפַּכְשַׁד, וְלוּד וַאֲרָם" (בראשית י כב), "וְאַרְפַּכְשַׁד יָלַד אֶת שָׁלַח, וְשֶׁלַח יָלַד אֶת עֵבֶר" (בראשית י כד), "וְאֶת עוֹבָל וְאֶת אֲבִימָאֵל, וְאֶת שְׁבָא" (בראשית י כח).
העם האשורי (בראשית י יא) יצא מאזור בבל והם הקימו את העיר המפורסמת נינוה (בראשית י יא) אבל הם היו בני שם ולא בני חם שגרו שם.

חָם[עריכה]

חם הוא הבן השני.

בניו של שם שאפשר לזהותם:

"כּוּשׁ וּמִצְרַיִם וּפוּט וּכְנָעַן" (בראשית י ו). כוש הוא אביו של נמרוד (בראשית י ח), והוא היה מלך מפורסם בבל (בראשית י י). ניתן להבין שכוש לא גר באפריקה אלא באזור ממלכת בבל, ושם אביו חם לא אומר שהם היו חומים.

בניו של חם הקימו את העם האכדי (בראשית י י).
כל עמי כנען היו צאצאי חם, והם גרו ממלכת בבל עד סדום ועמורה (בראשית י יט).

יָפֶת[עריכה]

יפת הוא הבכור באחים.

בניו של יפת שאפשר לזהותם:

"גֹּמֶר וּמָגוֹג וּמָדַי וְיָוָן וְתֻבָל וּמֶשֶׁךְ וְתִירָס" (בראשית י ב), " וּבְנֵי יָוָן: אֱלִישָׁה וְתַרְשִׁישׁ כִּתִּים וְדֹדָנִים"