ביאור:בראשית ו יח

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית ו יח: "וַהֲקִמֹתִי אֶת בְּרִיתִי אִתָּךְ, וּבָאתָ אֶל הַתֵּבָה, אַתָּה וּבָנֶיךָ וְאִשְׁתְּךָ וּנְשֵׁי בָנֶיךָ אִתָּךְ."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית ו יח.


וַהֲקִמֹתִי אֶת בְּרִיתִי אִתָּךְ[עריכה]

מה היתה הברית שאלוהים הבטיח?

אלוהים מציין ברמז שאם נוח יבנה את התיבה שאלוהים פקד עליו לעשות (ביאור:בראשית ו יד), ויכנס לתיבה עם משפחתו, אז אלוהים ישמור עליו והם לא ימותו כאשר אלוהים ישחת כל בשר. אלוהים חוזר פעמים על ההצהרה שהוא ישחת כל בשר: בתחילת דבריו (ביאור:בראשית ו יג), ובמשפט הקודם ליצירת הברית (ביאור:בראשית ו יז).

אלוהים יקים את הברית הזאת בעתיד, לאחר שנוח יעשה כנדרש. יש כאן הבטחה ואיום - אם לא תעשה תיבה, או אם משפחתך לא תבוא איתך, אתה ומשפחתך תומתו.

מה נוח צריך לעשות?[עריכה]

  • נוח חייב לבנות את התיבה לפי הראת אלוהים. פרטי התיבה לא היו מלאים. אלוהים השאיר לנוח לתכנן ולהמציא פרטים רבים, כי בטוח שלא היתה קיימת תיבה כזאת בעבר. לנוח לא היתה הזדמנות לנסות את התיבה לפני השקתה. נוח היה יכול לנחש מה יהיה אורך זמן המבול, כמה חיות יבאו לתיבה, איך לסדר להם תאים, איך להאכיל את החיות, איך לנקות את הפסולת, איך לאוורר את התיבה ואיך לקרר את האוויר. לתיבה היה רק צוהר אחד, ונוח היה צריך ליצור אור או להשאיר את כולם שיסתדרו להם בעצמם בחושך.
  • נוח יהיה חייב לבוא עם אשתו, ילדיו ונשותיהם (בלבד) לתיבה כשהמבול יתחיל, ולאסור על כל אחד אחר. אלוהים לא מזכיר בנות של נוח או נכדים, ואכן כל הנכדים (והנכדות) נולדו אחרי המבול, ככתוב: "וְאֵלֶּה תּוֹלְדֹת בְּנֵי נֹחַ, שֵׁם חָם וָיָפֶת; וַיִּוָּלְדוּ לָהֶם בָּנִים אַחַר הַמַּבּוּל" (בראשית י א). כל אחד מהדברים הבאים היה הפרה של ההסכם: אם נוח היה מסרב להכנס לתיבה המסוכנת, או אשתו (כשם שאשת לוט הסתכלה לאחור), או בניו היו מסרבים, או נשותיהם היו מסרבות (כשם שחתניו של לוט סרבו לצאת מהעיר), או שבניו היו עושים נכדים לפני המבול. התנאי הקשה ביותר היה לפקוד על בניו לא לעשות נכדים, כי כאשר המבול התחיל, כשם שהחיות באו כדי לברוח מהמים, כך גם משפחת נוח רצה לתיבה. לנוח היתה משימה קשה לעמוד בפתח התיבה ולמנוע מחבריו וקרוביו להכנס. ללוט המלאכים עזרו לשמור על הדלת, אולם כאן לא ברור איך נוח מנע מהם להכנס.