ביאור:בראשית מד טז

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית מד טז: "וַיֹּאמֶר יְהוּדָה מַה נֹּאמַר לַאדֹנִי מַה נְּדַבֵּר וּמַה נִּצְטַדָּק הָאֱלֹהִים מָצָא אֶת עֲו‍ֹן עֲבָדֶיךָ הִנֶּנּוּ עֲבָדִים לַאדֹנִי גַּם אֲנַחְנוּ גַּם אֲשֶׁר נִמְצָא הַגָּבִיעַ בְּיָדוֹ."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית מד טז.

מה צריך לעשות אדם המורשע בפשע שלא ביצע?[עריכה]

יש אנשים המורשעים בפשע, וכל הערעורים שלהם נדחים, ולפני שהם הולכים לכלא, הם מנצלים את רגעי החופש האחרונים שלהם כדי להאשים את מערכת המשפט בעוול.

ייתכן שהם צודקים ומערכת המשפט באמת עשתה עוול, אך אין זה תפקידם של המורשעים להאשים את מערכת המשפט כי הם נוגעים בדבר. התגובה ההולמת של אדם שהורשע בפשע צריכה להיות דומה לזו של יהודה.

יהודה ואחיו, בני יעקב אבינו, ירדו למצרים לקנות אוכל. לפני שיצאו ממצרים, ציווה המשנה למלך מצרים (שהיה יוסף אחיהם, אך הם עדיין לא ידעו זאת) לשים את הגביע שלו בשק של בנימין. כשהיו בדרך לארץ כנען, תפשו אותם שוטרים מצריים. הם הורשעו מייד בגניבה, אך היה להם ברור שבנימין לא גנב.

למרות זאת, הם לא האשימו את מערכת המשפט המצרית בשחיתות ובהטיית דין, ולא הצדיקו את עצמם: " מה נאמר לאדני, מה נדבר ומה נצטדק? ";

הם הצדיקו עליהם את הדין ואמרו " האלהים מצא את עוון עבדיך ": אם ה' איפשר לך להרשיע אותנו, כנראה שבעיני ה' אנחנו אשמים, אם לא בעוון זה אז בעוון אחר;

הם גם הצדיקו עליהם את העונש, ואמרו " הננו עבדים לאדני, גם אנחנו, גם אשר נמצא הגביע בידו ": למרות שאנחנו לא אשמים, אנחנו מוכנים לקבל את העונש ולהיות עבדים, בתקוה שהעונש יכפר לנו על העוון האחר שה' מצא בנו.

האחים סרבו לקבל את פסק הדין של משרתו של יוסף[עריכה]

 • האחים אמרו למשרת: "אֲשֶׁר יִמָּצֵא אִתּוֹ מֵעֲבָדֶיךָ, וָמֵת; וְגַם אֲנַחְנוּ נִהְיֶה לַאדֹנִי לַעֲבָדִים" (ביאור:בראשית מד ט).
 • המשרת פסק: "אֲשֶׁר יִמָּצֵא אִתּוֹ יִהְיֶה לִּי עָבֶד, וְאַתֶּם תִּהְיוּ נְקִיִּם" (ביאור:בראשית מד י).
 • יהודה הבין שאף אחד לא יומת ומדובר רק בעבדות, לכן יהודה מציע יותר מהנדרש: "הִנֶּנּוּ עֲבָדִים לַאדֹנִי, גַּם אֲנַחְנוּ גַּם אֲשֶׁר נִמְצָא הַגָּבִיעַ בְּיָדוֹ" - כלומר אנחנו לא עוזבים את הקטן לבד. יהודה מציע שהאחים כולם יעבדו זמן מה עבור השליט וישלמו עבור הנזק שנגרם. האחים מבקשים בכבוד, אבל הם כבר נכנסו (פלשו) לבית בחוסר כבוד, ומאימים על יוסף. הם מדברים בכבוד אבל נושאים מקל גדול.
 • יהודה דוחה את ההצהרה של יוסף שהוא ניחש בכוס, ואומר: "הָאֱלֹהִים מָצָא אֶת עֲו‍ֹן עֲבָדֶיךָ" על עון מכירת אחיהם. יהודה טוען שלא אתה ולא גביע הניחושים שלך מצאו אותנו, הן מצאת אותנו אחרי שהגביע נעלם.

יוסף רצה לראות את יחסם של האחים לבנימין אחיו. האם האחים יפקירו אותו? האם הם ישמחו להפטר מעוד בן של רחל שהיה בעל זכות לנדוניתה של רחל (שזה חצי מרכושו של יעקב), שיעקב יתן לו את כל ברכת אלוהים כשם שעשה יצחק ליעקב, ושיעקב יתן לו את כל רכושו במתנה כשם שעשה אברהם ליצחק. עכשו יוסף מתחיל לשמוע.

בנימין היה מוגבל בשכלו, ואפילו לא פותח את הפה להתגונן. בנימין לא היה יכול לחיות ללא אביו ואחיו. בנימין לא היה מסוגל לקבל את ברכת יעקב ולנהל את רכושו ללא אחיו. יוסף ראה את זה ולכן הוא ריחם על אחיו ובכה. יוסף ידע את מצבו של בנימין, מלידה, ולכן הוא זיהה מיד את אחיו ללא שאלות. ואפילו הטענה שהאיש המוגבל הזה, שלמרות גילו מעל 25 ועשרת ילדיו, מתיחסים עליו: 'כנער', 'קטן', 'בני', מסוגל לגנוב היא חלשה, כי אין לו יכולת להבין מה שלו ומה לא שלו.
ובנוסף, אין הוכחה שבנימין גנב ולא אח אחר, שגנב והסתיר בשקו של בנימין.

מַה נֹּאמַר לַאדֹנִי מַה נְּדַבֵּר וּמַה נִּצְטַדָּק[עריכה]

יהודה התעלם מהשאלה: "מָה הַמַּעֲשֶׂה הַזֶּה אֲשֶׁר עֲשִׂיתֶם" (ביאור:בראשית מד טו). אין לו מה להתחיל לחפש את הפשע ומי עשה מה. יהודה לא יכול להאשים את יוסף שהוא שתל את הגביע, כמו שהוא השיב להם את הכסף בשקים. יוסף עצמו הוא השופט והשליט ויהיה קשה לשכנע אותו שהוא טעה. כל מה שיהודה רוצה זה להציל את בנימין ואת אחיו. יהודה מוכן להקריב את נפשו למען בנימין.

הָאֱלֹהִים מָצָא אֶת עֲו‍ֹן עֲבָדֶיךָ[עריכה]

השליט אמר: "הֲלוֹא יְדַעְתֶּם כִּי נַחֵשׁ יְנַחֵשׁ אִישׁ אֲשֶׁר כָּמֹנִי" (ביאור:בראשית מד טו). יהודה סותר את דברי יוסף ואומר לו שכל סיפורי הניחוש הם חסרי ערך בעייניו, אלוהים מצא אותם אשמים, והוא מוכן לשאת בעוונו.

גם יוסף נהג להשתמש בשם אלוהים, ושם את מבטחו באלוהים:

 • כאשר יוסף פתר את החלום של שר המשקים, הוא אמר: "הֲלוֹא לֵאלֹהִים פִּתְרֹנִים, סַפְּרוּ נָא לִי" (ביאור:בראשית מ ח).
 • כאשר יוסף פתר את החלומות של פרעה, הוא אמר: "בִּלְעָדָי, אֱלֹהִים יַעֲנֶה אֶת שְׁלוֹם פַּרְעֹה" (ביאור:בראשית מא טז).

עכשו יהודה נמצא בתחתית הבור, הכל אבוד. יהודה שם את מבטחו באלוהים, כי רק אלוהים יכול לעשות לו נס ולהציל אותו.

הִנֶּנּוּ עֲבָדִים[עריכה]

המילה 'עבד' מקורה מהפועל 'עבד' והיא בעלת משמעות רחבה של תואר ויחוס בין אנשים. עבד ואדון הם תוארים של יחוס, בו המתאר עצמו כ'עבד' משפיל את עצמו לפני השליט החזק ומראה נאמנות וקבלת עול.

 • עבד שנכבש בכוח, או נולד לעבד מאמה, והוא רכוש של בעליו כבהמת עבודה - דוגמא "וַיִּמְכְּרוּ אֶת יוֹסֵף לַיִּשְׁמְעֵאלִים, בְּעֶשְׂרִים כָּסֶף" (ביאור:בראשית לז כח).
 • עבד הוא איש חופשי שמוכר את עצמו או משפחתו, לפי הסכם - "וַיֹּאמֶר: אֶעֱבָדְךָ שֶׁבַע שָׁנִים, בְּרָחֵל בִּתְּךָ הַקְּטַנָּה" (ביאור:בראשית כט יח), "הֲלוֹא נָכְרִיּוֹת נֶחְשַׁבְנוּ לוֹ כִּי מְכָרָנוּ" (ביאור:בראשית לא טו).
 • עבד הוא גם איש חופשי, הגר אצל אדם עמיד, ועובד בנאמנות ומסירות לאדונו - לדוגמא "וַיֹּאמֶר אַבְרָהָם אֶל עַבְדּוֹ זְקַן בֵּיתוֹ, הַמֹּשֵׁל בְּכָל אֲשֶׁר לוֹ" (ביאור:בראשית כד ב).
 • עבד-המלך יכול להיות תואר יחוס גבוה כלפי שאר העם - לדוגמא שרי המלך היו עבדי המלך, ככתוב: "פַּרְעֹה קָצַף עַל עֲבָדָיו; וַיִּתֵּן אֹתִי בְּמִשְׁמַר בֵּית שַׂר הַטַּבָּחִים, אֹתִי וְאֵת שַׂר הָאֹפִים" (ביאור:בראשית מא י).
 • עבד יכול להיות המנהיג - "וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל יְהוֹשֻׁעַ בִּן נוּן, מְשָׁרֵת מֹשֶׁה לֵאמֹר: מֹשֶׁה עַבְדִּי מֵת" (יהושע א ב).

יהודה משפיל את עצמו כעבדו של השליט ומקבל את מרותו, למרות שמיד הוא מתנגד ומעמיד תנאים. יהודה מוכן למכור את עצמו ואחיו להיות עבדים לשליט לתקופה מוגבלת, כדי לשלם את ערך הגביע, והנזק שנגרם לשליט בהתאם לחוק.

בנימין לא היה מסוגל להיות עבד בעל ערך, וכך יהודה מצביע על חולשת טענתו של יוסף וכמעט חושף את יוסף שיש לו מטרה נסתרת שונה מאשר עונש.

הִנֶּנּוּ עֲבָדִים לַאדֹנִי גַּם אֲנַחְנוּ גַּם אֲשֶׁר נִמְצָא הַגָּבִיעַ בְּיָדוֹ[עריכה]

יהודה מתחיל בהבטחה שכולם ישארו ביחד ויהיו עבדים לשליט, כולל זה שהגביע נמצא בשקו. יהודה התכוון להשאר לזמן מוגבל כדי לשלם פיצוי עבור ערך הנזק שנגרם. יוסף יענה לו: " חָלִילָה לִּי מֵעֲשׂוֹת זֹאת; הָאִישׁ אֲשֶׁר נִמְצָא הַגָּבִיעַ בְּיָדוֹ הוּא יִהְיֶה לִּי עָבֶד, וְאַתֶּם עֲלוּ לְשָׁלוֹם אֶל אֲבִיכֶם" (ביאור:בראשית מד יז). יהודה יסכים שרק אחד יהיה עבד, אבל טוען שהוא עצמו יהיה העבד ולא בנימין, כדבריו: "וְעַתָּה, יֵשֶׁב נָא עַבְדְּךָ תַּחַת הַנַּעַר, עֶבֶד לַאדֹנִי, וְהַנַּעַר יַעַל עִם אֶחָיו" (ביאור:בראשית מד לג).

יהודה החליט שכל האחים ישארו עבדים בלי לבקש רשות מאחיו. יהודה קבע ואף אחד לא העיז להתנגד. בהמשך האחים ירגעו שהם לא יהיו עבדים וכל השאלה היא רק אם יהודה או בנימין יהיו עבדים לשליט.

מקורות ופירושים נוספים[עריכה]

"האלהים מצא - יודעים אנו שלא סרחנו, אבל מאת המקום נהיתה להביא לנו זאת; מצא בעל חוב מקום לגבות שטר חובו" ( רש"י )

מאמרים נוספים - באדיבות גוגל[עריכה]

 • בראשית רבה צב ג€“ ויקיטקסט : 20 דצמבר 2008 ... ט ויאמר יהודה מה נאמר לאדוני בכסף ראשון מה נדבר בכסף שני מה נצטדק בגביע מה נאמר לאדוני במעשה תמר מה נדבר בבלהה ומה נצטדק בדינה מה נאמר לאבא ... ( cache )
 • תורה: בראשית מד' : טז ויאמר יהודה מה-נאמר לאדני מה-נדבר ומה-נצטדק האלוהים מצא את-עון עבדיך הננו עבדים לאדני גם-אנחנו גם אשר-נמצא הגביע בידו ... ( cache )
 • יהוא בן יהושפט בן נמשי *הודחבךעקב אות* נחלת שמחוני י אות י מ : ואחיו ביתה יוסף * ויאמר יהודה מה נאמר לאדני �. זיגש אליז יהודה � (מ�ו) ואח יהודה שלק לפניו ג€¢. ובני יהזדם ער ואונן נו� � (מ�ט) יהודה אתה יודוך ... ( cache )
 • פרשת מקץ בםופו ובהתחלת ויגש גבורי ישראל : בפ� ויאמר יהודה מה נאמר לאדוני מת נדבר ומה. נצטדק האלקים מצא את עון עבדין הננו. עבדים כו� עד הגביע בידו להבין הדברים הכאמרי� ... ( cache )
 • שבת קה : רב נחמן בר יצחק אמר: (בראשית מד,טז) [ ויאמר יהודה מה נאמר לאדני מה נדבר ומה נצטדק האלהים מצא את עון עבדיך הננו עבדים לאדני גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו] ... ( cache )
 • יוסף מזה והאחים מזה / מרים דנינו : יהודה נחרד ומזדעק: " ויאמר יהודה מה נאמר לאדני מה נדבר מה נצטדק האלוקים מצא את עון עבדיך, הננו עבדים לאדני גם אנחנו וגם אשר נמצא הגביע בידו". ... ( cache )
 • בס"ד : ובמציאות קשה זו שמתגלה שבנימין הוא זה ש"גנב" את גביע הכסף, יהודה פונה ליוסף ואומר: 4 " ויאמר יהודה מה נאמר לאדני מה נדבר ומה נצטדק האלקים מצא את עון עבדיך ... ( cache )
 • Torah MiTzion - Parsha Online - General : ... לב), כמו גם רעיון הערבות ההדדית: " ויאמר יהודה מה נאמר לאדני מה נדבר ומה נצטדק האלוקים מצא את עון עבדיך הננו עבדים לאדני גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו" ... ( cache )
 • ד ף ש ב ו ע י ד ף ש ב ו ע י ד ף ש ב ו ע י : ויאמר יהודה מה נאמר לאדני מה נדבר. ומה נצטדק הא. -. לֹהים מצא את עוֹן עבדיך הננו עבדים לאדֹ. ינִ. גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו ... ( cache )
 • ילקוט שמעוני - מקץ : ויאמר יהודה מה נאמר לאדוני בכסף הראשון. ומה נדבר בכסף השני. ומה נצטדק בגביע. ד"א מה נאמר במעשה תמר. ומה נדבר בבלהה. ומה נצטדק בגביע. ... ( cache )
 • פרק מ"ד : " ויאמר יהודה מה נאמר לאדני ומה נצטדק האלוהים מצא את עון עבדיך הננו עבדים לאדני גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו." נאום ההגנה של יהודה שנועד לשכנע את יוסף שלא ... ( cache )
 • מדרש תנחומא - מקץ : ... אמר להם אני אומר לכם מפני מה גנבו הנער הזה לקסום בו ולידע היכן אחיו, ויאמר יהודה מה נאמר לאדני מה נאמר על הכסף הראשון, מה נדבר על הכסף השני, ... ( cache )
 • ישיבת ההסדר ירוחם - ויגש - כרע רבץ כאריה - שיחת ליל שבת התשס"א : " ויאמר יהודה מה נאמר לאדני מה נדבר ומה נצטדק, האלקים מצא את עון עבדיך הננו עבדים לאדני גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו"(1). על רקע ייאוש והרמת ידיים מכל ... ( cache )
 • בס"ד : ויאמר יהודה מה נאמר לאדני מה נדבר ומה נצטדק האלהים מצא את עון עבדיך הננו עבדים לאדני גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו". מדוע יהודה מסבך את עצמו ואחיו באומרו ... ( cache )
 • מדרש תנחומא / פרשת מקץ : ויאמר יהודה: מה נאמר לאדני מה נאמר על הכסף הראשון, מה נדבר על הכסף השני. ומה נצטדק על הגביע האלהים, מצא את עון עבדיך אל תקרא מצא, אלא מוצא. ... ( cache )
 • בראשית פרק מ"ד : ויאמר יהודה, מה נאמר לאדוני, מה נדבר, ומה נצטדק; האלוהים, בראשית מד,טז הגביע בידו. מצא את עוון עבדיך--הננו עבדים לאדוני, גם אנחנו גם אשר נמצא ... ( cache )
 • [http://www.hebrewbooks.org/pagefeed/hebrewbooks_org_39823_11.pdf �כ ספד שאינו אלא עבד מ�א, י�ב, ושם אתנו נער עברי עבד לשר הטבחים...] : רמז נזרקה נבואה מסיו על עשרה הרוגי מלכות שהיו נשמות השבטים ומתו על. קידוש השם לכפר עין מכירת יוסף. מ�ד. ט�ז. ויאמר יהודה מה נאמר לאדוני מה נדבר ומה. ( cache )
 • פרוזה מן העזבון ג€“ מספורי האגדה / ח"נ ביאליק : ויאמר יהודה: מה נאמר לאדוני ומה נצטדק. אלהים מצא את עֲוֹן עבדיך, על כן נעשָׂה לנו הדבר הזה. ויקם יוסף ויַחזק בבנימין ויקחהו מאת אחיו בחזקה ויביאהו אל ... ( cache )
 • בס"ד ה' בטבת התשס"א : " ויאמר יהודה מה נאמר לאדני מה נדבר ומה נצטדק". כשאנחנו אורים את הוידוי אנחנו מורידים את המילה "לאדוני", כי היא לא רלבנטית. אבל בעצם גם אצל יהודה היא הייתה ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il - הגלגל המתהפך : ואמש התייחסתי יותר לנאמר בסוף פרשת מקץ: " ויאמר יהודה מה נאמר לאדני מה נדבר ומה נצטדק האלהים מצא את עון עבדיך" (בראשית מ"ד, ט"ז). וידועים דברי רש"י שם, ... ( cache )
 • תנ"ך ברשת - סיכומים לספר בראשית : " ויאמר יהודה מה נאמר לאדוני מה נדבר ומה נצטדק האלוהים מצא את עוון עבדיך". רש"י- אנחנו יודעים שלא עשינו כלום עכשיו ובעצם יש פה עונש מה' על חטא אחר שלנו-שמכרנו ... ( cache )
 • עולמו של חייל בינ"יש : " ויאמר יהודה מה נאמר לאדוני. מה נדבר ומה נצטדק האלוקים מצא. 5את עוון עבדיך". מיקי, כפי שנקרא בצבא, אינו מהסס. לתאר ביקורת עצמית על יחסו המתנשא ... ( cache )
 • יוסף ואחיו : ויאמר יהודה מה נאמר לאדני מה נדבר ומה נצטדק האלהים מצא את עון עבדיך הננו עבדים לאדני גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו: ... ( cache )
 • Ashdod committee ג€“ Education commission ך ועדת חינו - ועד אשדוד... : ויאמר יהודה מה נאמר לאדוני.,. מה. -. נדבר ומה נצטדק הה. 'מצא את עוון. עבדך הננו עבדים לאדוני.,. גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו ... ( cache )
 • BIBLIA: Gֳ©nesis 1-150:1-176 : ויאמר יהודה מה נאמר לאדני מה נדבר ומה נצטדק האלהים מצא את עון עבדיך הננו עבדים לאדני גם אנחנו גם אשׂר נמצא הגביע בידו, Gֳ©nesis 44:16 ... ( cache )
 • 1 Moj. 44:16 - Stary Testament (Tanach) - Biblia internetowa : Tekst oryginalny: ויאמר יהודה מה נאמר לאדני מה נדבר ומה נצטדק האלהים מצא את עון עבדיך הננו עבדים לאדני גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו ... ( cache )
 • more "ויאמר יהודה מה נאמר " :
 • מה המעשה הזה אשר עשיתם, הלא ידעתם כי נחש ינחש איש ימין יוסף פה : מה נאמר לאדני� מה נדבר ומה נצטדק� האלוקים מצא את עון. עבדיך. עיין בתרגום יונתן דפרש מה נאמר על המעות הראשונים, ומה נדבר על. מעות השניים, ומה נצטדק על הגביע, ... ( cache )
 • פרשת מקץ - בנימין בר-תקוה : לדברי יוסף באמרו: "מה נאמר לאדני, מה נדבר ומה נצטדק, האלקים מצא את עון עבדיך" (בר' מד טז). המדרש אומר: "מה נאמר לאדני בכסף הראשון, מה נדבר ... ( cache )
 • פרשת ויגש - נאום יהודה - גיליונות נחמה ליבוביץ : והן הוא בעצמו כבר היה מעבר לסף היאוש באמרו (מ"ד, ט"ז): "מה נאמר לאדני מה נדבר ומה נצטדק..." ורק דברי יוסף האחרונים (מ"ד, י"ז): "ואתם עלו לשלום אל אביכם", ... ( cache )
 • מקץ - בר מעוז : נאמר לאדני מה נדבר ומה נצטדק הא-להים מצא את עון עבדיך הננו עבדים לאדני גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו" (מד, יד-טז). יהודה מתנשא לפתע כארי ועצמתו מדהימה. ... ( cache )
 • ***** **** *-**** *'***" : "מה נאמר לאדני מה נדבר ומה נצטדק, האלוקים מצא את עוון עבדיך" (בראשית מ"ד, ט"ז). "מצא בעל חוב מקום לגבות שטר חובו" (רש"י). ... ( cache )
 • מעלילות יוסף / אברהם אהוביה : 12 יבטל יהודה ויאמר: "מה נאמר לאדני, מה נדבר, ומה נצטדק?". כנגד "הלוא ידעתם" וכנגד "כי נחש ינחש איש אשר כמוני" יאמר: "האלקים מצא את עוון עבדיך" - האלקים מצא ... ( cache )
 • 5759 - Meikeitz : במקרא נאמר כי יהודה מגיב לדברי יוסף באמרו: "מה נאמר לאדני, מה נדבר ומה נצטדק, האלקים מצא את עון עבדיך" (בר' מד טז). המדרש אומר: "מה נאמר לאדני בכסף הראשון, ... ( cache )
 • גליונות לעיון בפרשת השבוע : מה נאמר לאדני מה נדבר ומה נצטדק. תרגום אונקלוס: מן קדם ה' אשתכח חובא דעבדך *. * באוהב גר לשדל קובע שזו הגירסא הנכונה ולא כפי שכתוב בחומשים שלנו: ית חובא. ... ( cache )
 • א': השתדלות מיותרת בהצלת חיים : יהודה אמר ליוסף: ג€�מה נאמר לאדני, מה נדבר ומה נצטדק, האלוקים מצא את עוון עבדיךג€�. מסביר רשג€�י: ג€�יודעים אנו שלא סרחנו, אבל מאת המקום נהיתה להביא לנו זאת. ... ( cache )
 • דר' אורי לוי פוריה עילית, 15208, טל 04-675856, פקס 04-6750855... : ויאמר יהודה, מה נאמר לאדני, מה נדבר, ומה נצטדק; הא-להים, מצא את עון עבדיך--הננו עבדים לאדני, גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו. (בראשית מד,טז) ... ( cache )
 • Lehava : ללכת בדרך השתדלנות ובקשת הרחמים, כרוח-דבריו בסיום הפרשה הקודמת: "מה נאמר לאדני, מה נדבר ומה נצטדק?". כל זה במישור הגלוי של דברי יהודה. ... ( cache )
 • יוסף ואחיו - סיפור של השתנות / אוריאל סימון : "מה נאמר לאדני, מה נדבר ומה נצטדק? האלהים מצא [גילה] את עון עבדיך. הננו עבדים לאדני גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו!" (פס' 16). ... ( cache )
 • more "לאדני מה נדבר ומה " :
 • לקוטי תפלות חלק שני ז - "Likutei Mohoron II" : מה נתאונן ומה נאמר "מה נדבר ומה נצטדק, האלהים מצא את עון עבדיך", הננו בידך כחמר ביד היוצר. (קנג) חוסה עלינו רחם עלינו חמל עלינו, כרב רחמיך כעצם חמלתך כגדל ... ( cache )
 • המשך - מרכז הרב : מה נאמר, מה נדבר ומה נצטדק. האלהים מצא את עוון עבדיו. ואלו השמונה נסיכי אדם, קדושים כולם. נתבקשו ונזדמנו לעולם שכולו טוב, לעולם שכולו ארוך, יושבים ועטרות ... ( cache )
 • "Likutei Mohoron II" : לדבר, מה נאמר מה נדבר מה נצטדק, האלהים מצא את עוננו, כי חטאנו עוינו ופשענו לפניך מיום היותינו עד היום הזה, מדי יום יום השכם וחטוא, עד אשר ... ( cache )
 • לקוטי תפלות קלז - "Likutei Mohoron II" : נאמר מה נדבר ומה נצטדק, האלהים מצא את עווננו. "צדיק אתה יהוה וישר משפטיך", אבל איה רחמנותך וחסדיך הגדולים, ואיה זכות וכח אבותינו ... ( cache )
 • אהבת ישראל מוסדות תורה וקרן צדקה וחסד עלון שכולו קודש ללא שום... : תחילה סבר יהודה שכל זה תגמול על עוון מכירת יוסף, מידה כנגד מידה, וכולם יהיו לעבדים, לכן אמר: מה נדבר ומה נצטדק, האלהים מצא את עוון עבדך, ב"עוון" התכוון ... ( cache )
 • more "נצטדק האלהים מצא את " :
 • הננו עבדים לאדני גס אנחנו ויאמר יהודה מה נאסר לאדני מוז נדבר וסה נ1מדק : האלקיס טנא את עון עבדיך הננו עבדים לאדני גס אנחנו. גם אער נמצא הגביע בידו, (מלד ס�ז). ולהבין את כפל הלשו! שאמר יהודה מה נאמר וסה ... ( cache )
 • [http://www.hebrewbooks.org/pagefeed/hebrewbooks_org_38054_53.pdf וריזותא פ� רחי דאבדהם יט] : נצטדק האלהים מצא אח עון עבדיך הננו עבדים . לאדוני פי� המדרש מה נאמר במעשה חמר מה. נדבר בבלהה ומה נצטדק בדינה ע�כ המדרש. והאלשיך מחדש עוד האלהים מצא את עון ... ( cache )
 • דרכי השאלה, החשיבה והתשובה בגיליונות נחמה ליבוביץ' / דב לנדאו : "האלוקים מצא את עון עבדיך, הננו עבדים לאדוני... "ד. כשהגעתי לשלב הזה בניסיון לענות על השאלה, גיליתי שעדיין אני מתקשה למצוא בודאות את ההדרגה המדויקת ולנסחה ... ( cache )
 • פרשת ויגש: נאום יהודה, ובכל-זאת תמיהה, תשסט : 29 דצמבר 2008 ... האלהים מצא את עון עבדיך הננו עבדים לאדני גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו" (שם, טז). (7) אם-כי במפגש הראשון בין יוסף לאחיו מפעיל יוסף, ... ( cache )
 • גליונות לעיון בפרשת השבוע : בראשית מד, טז: ויאמר יהודה: מה נאמר לאדוני מה נדבר ומה נצטדק האלקים מצא את עון עבדיך הננו עבדים לאדוני גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו: ... ( cache )
 • more "עון עבדיך הננו עבדים " :
 • אנשי מקנה היו עבדיך מנעורינו ועד עתה גם אנחנו גם אבותינו בעבור... : ... להסכים להיכנע ליוסף אלא רק כשלא ידעו אמרו בסוף פרשת מקץ: הננו עבדים לאדני גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו ועדיין לא ידעו שיוסף הצדיק הוא הדובר איתם. ... ( cache )
 • וישב - אביעזר : עבדים לאדני גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו" (מד, טז). תגובת יוסף המעונין רק בבנימין כעבד מחוללת מפנה בקונפליקט. רק בשלב זה חש יהודה כי לקונפליקט עם ... ( cache )
 • פירוש שד"ל על בראשית פרק מד : ... באמרו אשר הוא בא לדבר באזני יוסף הוא מה שפירש בסוף דבריו עתה ישב נא עבדך תחת הנער וגו' כי למעלה אמר לו הננו עבדים לאדני גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו, ... ( cache )
 • נאום יהודה ורקעו (בראשית מ"ד 34-18) : מה בכל זאת גרם ליהודה - שמתחילה אמר מרצונו: "הננו עבדים לאדני גם-אנחנו גם אשר- נמצא הגביע בידו" (מ"ד 16), ולאחר אשר הקל יוסף מעליהם אמר: ". ... ( cache )
 • more "לאדני גם אנחנו גם " :
 • [http://www.hebrewbooks.org/pagefeed/hebrewbooks_org_40229_41.pdf אליך מארץ מצרים וגר. הן כסף אשר מצאנו בפי אמתחותינו 37 פי� רם�ג על...] : עבדים אשר נמצא הגביע בידו גם אנחנו הנקיים. האיד אמד גם אשר נמצא הגביע שהיה נראה. כי הגנב מרבה שלא הוד! ראוי להיות עבד י�ל. על פי פירוש רבינו חננאל ז�ל, ... ( cache )
 • שבמלים להרסביג : אשר נמצא הגביע בידו ויאמר חלילה לי מעשות זאת. האיש אשר נמצא הגביע בידו םוא יםי� לי עבד ואתם �. י עלו לשלוח אל אביבה. ויגש אליו יהודה ויאמר בי ... ( cache )
 • חמדת מקץ ישראל עג : אשר נמצא הגביע בידו ג€” ועתה כאשר אמר. חלילה לי מעשות זאת האיש אשר נמצא הגביע. בידו הוא יהי� לי עבד ואתם עלו לשלום אל. אביכס עמד יהודא ודיבר אתו קשות, ותירץ ... ( cache )
 • ארץ ישראל, באר שבע : גם לשון גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו צריך ביאור .... לכך אמר כלפי מה שאמר יוסף דרך פסק האיש אשר נמצא הגביע בידו . יהיה לי עבד ... ( cache )
 • י תואנה נדבר ומה נצטדק, כי רואים אגו מתחילה ועז- ד ר ש ו ת לפי מקץ... : אשר נמצא הגביע בידו הוא יד* לי עבד ח ר מה המעשה הזה אשר עשיחם בלומר מא. שאהם ננבים כאלה שחובלו לננוב הגביע ואחם עלו לשלום, כי אם אםנם לא אוכל ... ( cache )
 • Berishet Torah Protion : 44 17 ויאמר חלילה לי מעשות זאת האיש אשר נמצא הגביע בידו הוא יהיה לי עבד ואתם עלו לשלום אל אביכם: P. This page is intended for viewing with Internet Explorer ... ( cache )
 • ֲ¾UNTITLEDֲ¾ : אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו ", היינו הם מוכנים להיות עבדים ומוכנים לקבל את ... מעשות זאת, אשר נמצא הגביע בידו יהיה עבד, וא"כ מודע נגש יהודה למלחמה, מה הוא ... ( cache )
 • הפרשה מדברת אלינו : 29 דצמבר 2008 ... הננו עבדים לאדוני גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו " (שם טז). ... האיש אשר נמצא הגביע בידו , הוא יהיה לי לעבד, ואתם עלו לשלום אל אביכם" (שם). ... ( cache )
 • בית אורות - פרשת ויגש - תשס"ו : יהודה אומר "הננו עבדים לאדוני גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו " (פס' טז'). ותגובת יוסף "ויאמר חלילה לי מעשות זאת האיש אשר נמצא הגביע בידו הוא יהיה לי עבד ... ( cache )
 • בוא אליי פסוק נחמד: פרשת מקץ : "ויאמר חלילה לי מעשות זאת האיש אשר נמצא הגביע בידו הוא יהיה לי עבד ואתם עלו ... "הננו עבדים לאדוני, גם אנחנו, גם אשר נמצא הגביע בידו ", מתחנן אליו יהודה ... ( cache )
 • פרשת וישב : האיש, אשר נמצא הגביע בידו הוא יהיה לי עבד ואתם עלו לשלום אל אביכם אמרין ליה: השלום דכוליה נשפה, ורוח הקודש צווחת (תהלים קיט): שלום רב לאוהבי תורתך. ( cache )
 • פרשת ויגש - התוודעות יוסף לאחיו - גיליונות נחמה ליבוביץ : ואחר אשר שמע מפי יוסף, כי הוא רוצה להתחסד עמהם ולהקל הדין (מ"ד י"ז) " אשר נמצא הגביע בידו הוא יהיה לי עבד ואתם עלו לשלום אל אביכם" ג€“ אז יצא עליו בטענות "ויגש ... ( cache )
 • סה סו : שיניהם, האיש אשר נמצא הגביע בידו הוא יהיה לי. עבד, ואתם עלו לשלום אל אביכם, ובאמת קשה. האיך אמר עלו לשלום השלום דבאלה נצפה יוסף ... ( cache )
 • פרשת מקץ : "הננו עבדים לאדוני גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו " (מב יז) הפעם לא יופקר האח לבדו. יהודה נלחם על אחיו, כמו שרק אח יכול. יהודה מתאר את סיפורו של יוסף שוב, ... ( cache )
 • מרדכי ג€“ ויקישיבה : בשעה שירדו השבטים למצרים ונתן הגביע באמתחת בנימין חפש את כלם ונמצא בידו וא"ל האיש אשר נמצא הגביע בידו וגו', א"ל יהודה: בבקשה ממך כבר יש בידי רעה אחת שמכרתי ... ( cache )
 • שבח או גנאי / ד"ר משה חגי 14 - אורט ישראל : 14 דצמבר 2008 ... שבח ג€“ לאחר שנמצא הגביע "הגנוב" בשקו של בנימין, יהודה גילה הקרבה רבה ואמר ליוסף " הננו עבדים לאדוני, גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו " (מ"ד, ... ( cache )
 • פרשות השבוע [ארכיון - פורום, פורומים, קהילות דצ'ו] : אבל כשהודיע השליט המצרי בפסקנות: 'האיש אשר נמצא הגביע בידו הוא יהיה לי עבד, ואתם עלו לשלום אל אביכם!' (מ'ד, י'ז) - הסיק מכך יהודה שאין כאן התחלת השעבוד של ... ( cache )
 • [http://hebrewbooks.org/pagefeed/hebrewbooks_org_39742_48.pdf ועל תגובתם בפתיחתם את אמתחותיהס ובראותם שהושב לוזם כספם, נאמר: �ויצא] : גם א נ ח נ ו גם אשר נמצא הגביע בידו �. העלינו איםוא, שלפנינו בעיקר שלוש דרכי הסברה למעשיו של יוסף ולאופן. התנהגותו כלפי אחיו: השתדלותו להגשמת חלומותיו, ... ( cache )
 • יהדות מאת הרב אריה קרן - פרשת השבוע - ויגש : הלא הוא עצמו פסק את דינו "הנו עבדים לאדוני גם אנחנו גם אשר נמצא הגביע בידו " ויאלו עתה כאשר הקל יוסף על העונש ואמר רק האיש אשר נמצא הגביע בידו הוא יהיה לי ... ( cache )
 • מדרש רבה - ויגש : ... הזה לא אמרו אלא כנגד יוסף הצדיק אמר רבי יוחנן בשעה שתפס יוסף הצדיק את בנימין ואמר להם לאחיו האיש אשר נמצא הגביע בידו הוא יהיה לי עבד אמר לו יהודה בנימין ... ( cache )
 • יהודים.נט - כל מה שיהודי צריך - פרשת ויגש : אבל כשהודיע השליט המצרי בפסקנות: האיש אשר נמצא הגביע בידו הוא יהיה לי עבד, ואתם עלו לשלום אל אביכם!ד, יז) - הסיק מכך יהודה שאין כאן התחלת השעבוד ... ( cache )
 • השיעור ניתן ב-סיון ה'תשס"א : "אמר רבי יוחנן: בשעה שתפס יוסף הצדיק את בנימין ואמר להם לאחיו האיש אשר נמצא הגביע בידו הוא יהיה לי עבד, אמר לו יהודה: בנימין, את תפוס ושלום בבית אבא? ... ( cache )
 • more "אשר נמצא הגביע בידו " :הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:מה צריך לעשות אדם המורשע בפשע שלא ביצע?


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2009-09-15.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/tora/brejit/br-44-16