ביאור:בראשית יג יח

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, ולא מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

בראשית יג יח: "וַיֶּאֱהַל אַבְרָם וַיָּבֹא וַיֵּשֶׁב בְּאֵלֹנֵי מַמְרֵא אֲשֶׁר בְּחֶבְרוֹן וַיִּבֶן שָׁם מִזְבֵּחַ לַיהוָה."וַיֶּאֱהַל אַבְרָם וַיָּבֹא וַיֵּשֶׁב בְּאֵלֹנֵי מַמְרֵא[עריכה]

אברם ממשיך להתהלך בכנען ובוחר להתיישב באלוני ממרא ליד חברון.

  • "וְהוּא שֹׁכֵן בְּאֵלֹנֵי מַמְרֵא הָאֱמֹרִי, אֲחִי אֶשְׁכֹּל וַאֲחִי עָנֵר, וְהֵם, בַּעֲלֵי בְרִית אַבְרָם" (ביאור:בראשית יד יג). כלומר, אברם נעשה בן ברית של שלושה אחים: ממרא האמורי, אשכל וענר. והוא נטה אוהלו בין עצי האלון שבשטחו של ממרא.
  • שנים רבות לאחר מכן, אברהם יפגוש במקום הזה את שלושת המלאכים "ויֵַּרָא אֵלָיו יְהוָה, בְּאֵלֹנֵי מַמְרֵא; וְהואּ יֹשֵׁב פֶּתַח הָאֹהֶל, כְּחֹם הַיּוֹם" (ביאור:בראשית יח א).
  • הממרא היה קרוב לשדה עפרון החיתי "ויַָּקָם שְׂדֵה עֶפְרוֹן, אֲשֶׁר בַּמַּכְפֵּלָה, אֲשֶׁר, לִפְנֵי מַמְרֵא" (ביאור:בראשית כג יז).
  • הממרא הוא המקום שבו גרו אברהם ויצחק, כמו כן המקום אליו חזר יעקב, "ויַָּבֹא יַעֲקֹב אֶל יִצְחָק אָבִיו, מַמְרֵא קִרְיַת הָאַרְבַּע הִוא חֶבְרוֹן, אֲשֶׁר גָּר שָׁם אַבְרָהָם וְיִצְחָק" (ביאור:בראשית לה כז).

ניתן להבין שאברם היה חזק ועשיר, ואנשי המקום רצו שהוא יצטרף אליהם

וַיִּבֶן שָׁם מִזְבֵּחַ לַיהוָה[עריכה]

אברם לא קונה אדמה או בונה בית, אלא ממשיך לגור באוהל. עם זאת הוא מקיים נקודת ציון ומכריז שהאזור בבעלותו על ידי הקמת מזבח לאדוני.