ביאור:בראשית יג יח

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית יג יח: "וַיֶּאֱהַל אַבְרָם וַיָּבֹא וַיֵּשֶׁב בְּאֵלֹנֵי מַמְרֵא אֲשֶׁר בְּחֶבְרוֹן וַיִּבֶן שָׁם מִזְבֵּחַ לַיהוָה."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית יג יח.

וַיֶּאֱהַל אַבְרָם וַיָּבֹא וַיֵּשֶׁב בְּאֵלֹנֵי מַמְרֵא[עריכה]

אברם ממשיך להתהלך בכנען ובוחר להתיישב באלוני ממרא ליד חברון.

  • "וְהוּא שֹׁכֵן בְּאֵלֹנֵי מַמְרֵא הָאֱמֹרִי, אֲחִי אֶשְׁכֹּל וַאֲחִי עָנֵר, וְהֵם, בַּעֲלֵי בְרִית אַבְרָם" (ביאור:בראשית יד יג). כלומר, אברם נעשה בן ברית של שלושה אחים: ממרא האמורי, אשכל וענר. והוא נטה אוהלו בין עצי האלון שבשטחו של ממרא.
  • שנים רבות לאחר מכן, אברהם יפגוש במקום הזה את שלושת המלאכים "ויֵַּרָא אֵלָיו יְהוָה, בְּאֵלֹנֵי מַמְרֵא; וְהואּ יֹשֵׁב פֶּתַח הָאֹהֶל, כְּחֹם הַיּוֹם" (ביאור:בראשית יח א).
  • הממרא היה קרוב לשדה עפרון החיתי "ויַָּקָם שְׂדֵה עֶפְרוֹן, אֲשֶׁר בַּמַּכְפֵּלָה, אֲשֶׁר, לִפְנֵי מַמְרֵא" (ביאור:בראשית כג יז).
  • הממרא הוא המקום שבו גרו אברהם ויצחק, כמו כן המקום אליו חזר יעקב, "ויַָּבֹא יַעֲקֹב אֶל יִצְחָק אָבִיו, מַמְרֵא קִרְיַת הָאַרְבַּע הִוא חֶבְרוֹן, אֲשֶׁר גָּר שָׁם אַבְרָהָם וְיִצְחָק" (ביאור:בראשית לה כז).

ניתן להבין שאברם היה חזק ועשיר, ואנשי המקום רצו שהוא יצטרף אליהם

וַיִּבֶן שָׁם מִזְבֵּחַ לַיהוָה[עריכה]

אברם לא קונה אדמה או בונה בית, אלא ממשיך לגור באוהל. עם זאת הוא מקיים נקודת ציון ומכריז שהאזור בבעלותו על ידי הקמת מזבח לאדוני.