ביאור:בראשית יד יג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית יד יג: "וַיָּבֹא הַפָּלִיט וַיַּגֵּד לְאַבְרָם הָעִבְרִי וְהוּא שֹׁכֵן בְּאֵלֹנֵי מַמְרֵא הָאֱמֹרִי אֲחִי אֶשְׁכֹּל וַאֲחִי עָנֵר וְהֵם בַּעֲלֵי בְרִית אַבְרָם."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית יד יג.

ויבוא הפליט ויגד לאברם העברי[עריכה]

בימי אברם אבינו התחוללה מלחמה אזורית גדולה, שבה ארבעה מלכים מאיזור בבל היכו חמישה מלכים מאיזור ככר הירדן. פליט אחד בא מהמלחמה וסיפר לאברם, שבמלחמה זו נשבה לוט בן אחיו:

הפליט, בקריאה ראשונה, נראה שהכוונה לאדם כלשהו שברח מהמלחמה, לא משנה מי, העיקר הוא תוכן הדברים שלו. אולם, ה הידיעה רומזת שמדובר באדם ידוע, ולפי רש"י וכמה מדרשי חז"ל הפליט - זה עוג .

לְאַבְרָם הָעִבְרִי[עריכה]

עברי = מבני עבר, נינו של שֵם בן נוח; בניגוד לבעלי בריתו, שהיו כנענים, צאצאיו של חָם בן נוח (רבי נחמיה). IBRU באכדית פרושו: שכן, חבר. וחז"ל דרשו את הכינוי בדרכים נוספות:

2. " "כל העולם כולו מעבר אחד, והוא מעבר אחד" " (רבי יהודה) .

3. " "שהוא מעבר הנהר, והוא משיח בלשון עברי" " (רבנן, וכך גם רש"י ) .

הפירושים מדגישים היבטים שונים ואף מנוגדים באישיותו של אברם:

1. משפחה, זכות אבות, קשר למסורת ולשושלת של אדם - נוח - שם - עבר.

2. עצמאות, חידוש, ניתוק מהמסורת ומשאר האנושות כדי לסלול דרך חדשה;

3. מארץ העברים, קשר למקום גיאוגרפי ולשפה של המקום שבא ממנו, כדברי יוסף: "כִּי גֻנֹּב גֻּנַּבְתִּי מֵאֶרֶץ הָעִבְרִים" (ביאור:בראשית מ טו).

אברם היה איש של ניגודים - חדשני אבל ממשיך את המסורת בדרכו שלו; עצמאי אבל מחובר לחברה ולתרבות.


עוד על ממרא האמורי, ראו במאמר: מריא / אביתר כהן .

מאמרים נוספים - באדיבות גוגל[עריכה]

 • דף קשר מספר 782 - פרשת לך-לך - כפל בארבעה וחמישה : שמה והנשארים הרה נסו ויקחו את כל רכש סדם ועמרה ואת כל אכלם וילכו ויבא הפליט ויגד לאברם העברי והוא שכן באלני ממרא האמרי אחי אשכל ואחי ענר והם בעלי ברית אברם ... ( cache )
 • פרשת לך לך - מלחמת המלכים - גיליונות נחמה ליבוביץ : " וַיָּבֹא הַפָּלִיט וַיַּגֵּד לְאַבְרָם הָעִבְרִי וְהוּא שֹׁכֵן..." פסוק י"ד. "וַיִּשְׁמַע אַבְרָם כִּי נִשְׁבָּה ... ( cache )
 • בס"ד, י"ח באלול התש"ס : " ויבא הפליט ויגד לאברם העברי והוא שכן באלני ממרא האמרי אחי אשכל ואחי ענר והם בעלי ברית אברם". מה אמר הפליט? לא כתוב. הוא כנראה סיפר לו על כל המלחמה. ... ( cache )
 • יהודים...? מה פתאום "יהודים"? למה לא "עברים" או ישראלים? - G.co.il : ספר בראשית פרק יד, פס' י"ג וַיָּבֹא הַפָּלִיט וַיַּגֵּד לְאַבְרָם הָעִבְרִי ואתא משיזבא וחוי לאברם עבראה ... ( cache )
 • Listen to the Shiur - Keren Yishai - Parashat : שוב " ויבא הפליט ויגד לאברם העברי והוא שכן באלני ממרא האמרי אחי אשכל ואחי ענר והם בעלי ברית אברם". אגב, אתם מבינים שמדובר פה במלחמה עולמית באזור? ... ( cache )
 • אברהם הלוחם / משה עמנואלי : " ויבא הפליט ויגד לאברם העברי, והוא שוכן..." אחר כך מוסרת לנו התורה את דבריו " וישמע אברם כי נשבה אחיו". במקום הפליט מדברת התורה, כי היא מעונינת רק בקורות ... ( cache )
 • Peace & shalom: Shabbat Shalom The weekly parsha commentary - parshat :...'כי רק עוג', למה האריך ימים שהוא בשר את אברהם, דכתיב ' ויבא הפליט ויגד לאברם העברי'. (ילקוט שמעוני דברים רמז תתי). בין "איכה" ל"איכה". אביגדור שנאן ... ( cache )
 • פרשנים : אל תירא אותו - כי היה משה ירא שמא תעמוד לו זכותו של אברהם שנאמר בו (בראשית יד יג) ויבא הפליט ויגד לאברם העברי, והוא עוג שפלט מן הרפאים שהכו אמרפל וחבריו ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il - מלחמת המלכים ומשמעותה : כאן מוזכר אברהם אבינו בפעם הראשונה והיחידה כעברי " ויבא הפליט ויגד לאברם העברי", ודרשו חז"ל שכל העולם מעבר אחד ואברהם מעבר שני, מדוע בא הדבר לידי ביטוי כאן? ... ( cache )
 • האם אתם יודעים איך כותבים אשכול, עם ו' או בלעדיו? - G.co.il : הנה איך כותבים את שמו של חבר של אברהם: בספר בראשית פרק יד פס' (יג) וַיָּבֹא הַפָּלִיט וַיַּגֵּד לְאַבְרָם הָעִבְרִי ... ( cache )
 • ארץ מולדת - פרטים על האזכרה,מאור הפרשה, קישור לאתר הזכרון! כנס... : ויבא הפליט ויגד לאברם העברי... וישמע אברם כי נשבה אחיו וירק את חניכיו ילידי ביתו שמנה עשר ושלש מאות וירדוף עד דן... ויכם...". ... ( cache )
 • פרקי דרבי אליעזר : ... בבן אחיו ואחר כך נתחיל לו ובשביל לוט לקחו את כל רכוש סדום ועמורה שנ' ויקחו את לוט ורכושו ובא מיכאל והגיד לאברהם שנ' ויבא הפליט ויגד לאברם העברי ושל עולם ... ( cache )
 • ויעבור אברם בארץ עד מקום שכם, עד אלון מורה : ... ומדגישה את שותפותם המלאה בניצחונו: " וַיָּבֹא הַפָּלִיט וַיַּגֵּד לְאַבְרָם הָעִבְרִי וְהוּא שֹׁכֵן בְּאֵלֹנֵי מַמְרֵא ... ( cache )
 • באורי אגדות נדה : א"ר יוחנן אר"ש בן יוחי: מתשובתו של אותו צדיק אתה יודע מה היה בלבו, אמר: שמא תעמוד לו זכות של אברהם אבינו, שנאמר ויבא הפליט ויגד לאברם העברי, ואמר רבי יוחנן: ... ( cache )
 • בס"ד : "ויבא הפליט ויגד לאברם העברי והוא שכן באלני ממרא האמרי. אחי אשכל ואחי ענר והם בעלי ברית אברם: ". [כשנעיר אנו בשולי הדברים, שלשון הפסוק כי ענר, אשכול וממרא הם ... ( cache )
 • נאום הפתיחה של משה והערות להוראתו / יהודה קיל : שם, יג - "והוא שכן באלוני ממרא האמרי אחי אשכל ..." שם, כד - "ויבאו עד נחל אשכל". 14. שם, טז - "וישב את כל הרכש, וגם את לוט אחיו ואת רכשו השיב" ... ( cache )
 • " "מלחמת א"א בכדרלעמר לא סופרה בתורת נס, כ"א בדרך הטבע.  על כן יפלא מאד כי עלתה ביד שלש מאות ושמונה עשר איש להכות את ארבעת המלכים אר הכו את כל עבר הירדן ואת שעיר ואת סדום ועמורה אדמה וצבוים, ועוד יותר יפלא כי גם מעט האנשים האלה נחלקו לשני מחנות ככתוב  "ויחלק עליהם" (בראשית י"ד, ט"ו).  אולם אם נתבונן היטב במקרא יצא לנו, כי אאע"ה היה המעורר הראשון והשר והמצביא במלחמה וחניכיו ילידי ביתו היו הראשונים באנשי המלחמה, אך לא היחידים כי גם ענר אשכול וממרא וכל עמם נלוו עמו..." " ( כרך ראשון: מוצא דבר / זאב יעבץ ).הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:ויבוא הפליט ויגד לאברם העברי


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2009-11-05.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/tora/brejit/br-14-13