ביאור:בראשית יד ז

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית יד ז: "וַיָּשֻׁבוּ וַיָּבֹאוּ אֶל עֵין מִשְׁפָּט הִוא קָדֵשׁ וַיַּכּוּ אֶת כָּל שְׂדֵה הָעֲמָלֵקִי וְגַם אֶת הָאֱמֹרִי הַיֹּשֵׁב בְּחַצְצֹן תָּמָר."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית יד ז.

וַיַּכּוּ אֶת כָּל שְׂדֵה הָעֲמָלֵקִי וְגַם אֶת הָאֱמֹרִי[עריכה]

וַיַּכּוּ אֶת כָּל שְׂדֵה הָעֲמָלֵקִי[עריכה]

לא נאמר שהכו את העמלקים, אלא את שדה העמלקי. כלומר, עם אחר ישב במקום שבעתיד יהפוך למקום מושבם של העמלקים, שכן עמלק הוא נכדו של עשו והוא עדיין לא נולד, ככתוב: "וְתִמְנַע הָיְתָה פִילֶגֶשׁ, לֶאֱלִיפַז בֶּן עֵשָׂו, וַתֵּלֶד לֶאֱלִיפַז, אֶת עֲמָלֵק; אֵלֶּה, בְּנֵי עָדָה אֵשֶׁת עֵשָׂו" (בראשית לו יב).

וְגַם אֶת הָאֱמֹרִי הַיֹּשֵׁב בְּחַצְצֹן תָּמָר[עריכה]

במלחמה הוכה רק חלק מהאמורי, הרי לא נכתב את 'כל' האמורי, היינו, רק את האמורים שישבו בחצצן תמר (היא עין גדי).

אברם "שֹׁכֵן בְּאֵלֹנֵי מַמְרֵא הָאֱמֹרִי, אֲחִי אֶשְׁכֹּל ואֲַחִי עָנֵר, וְהֵם, בַּעֲלֵי בְרִית אַבְרָם" (ביאור:בראשית יד יג), כלומר, מכאן אנו למדים שהאמורים היו מפוזרים מחברון עד ככר הירדן.

הפליט, שבא להודיע שסדום נפלה ושלוט נלקח בשבי, לא הלך לממרא האמורי כדי לספר גם לו שבני עמו בחצצן תמר נשבו. ייתכן שהדבר קרה מספר ימים קודם לכן, ולמרות שממרא כבר שמע את הבשורה, הוא לא אסף את אחיו ואת אברם למלחמה. היה מסוכן מאוד ליושבי כנען להתערב, הואיל וצבאו של כדרלעמר היה גדול וחזק