ביאור:בראשית יד ח

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בראשית יד ח: "וַיֵּצֵא מֶלֶךְ סְדֹם וּמֶלֶךְ עֲמֹרָה וּמֶלֶךְ אַדְמָה וּמֶלֶךְ צביים [צְבוֹיִם] וּמֶלֶךְ בֶּלַע הִוא צֹעַר וַיַּעַרְכוּ אִתָּם מִלְחָמָה בְּעֵמֶק הַשִּׂדִּים."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית יד ח.

וַיַּעַרְכוּ אִתָּם מִלְחָמָה בְּעֵמֶק הַשִּׂדִּים[עריכה]

וַיֵּצֵא מֶלֶךְ סְדֹם[עריכה]

"וַיֵּצֵא" כתוב בלשון יחיד, למרות שברור שכל חמשת המלכים יצאו ביחד. אולי זה רומז לכך שהם היו מפוצלים, ולא מגובשים ביחד כצבא אחד.

  • לצאת מהערים כדי לפגוש את צבא כדרלעמר זו טקטיקה מצוינת, שכן כך כדרלעמר לא יתמודד עם כל עיר לחוד, מה שייאפשר לו לכבוש אותן ביתר קלות.
  • העובדה שאף אחד לא ניסה לברוח ולהימלט מעידה על אומץ לבם של המגנים.
  • סדום היתה מוקפת חומה, הואיל וצוין שלסדום היה שער, "וְלוֹט, יֹשֵׁב בְּשַׁעַר סְדֹם" (ביאור:בראשית יט א). עם זאת, לאחר שצבא חמשת המלכים נחל מפלה, כדרלעמר כבש את הערים ללא כל מאמץ נוסף.
  • לא ניתן לדעת את גודל הצבא של חמשת המלכים.
  • מלכי הככר לא ביקשו את עזרת מלכי כנען. הם כנראה האמינו בכוחם, או שידעו שאף אחד לא יבוא לעזרתם.

וַיַּעַרְכוּ אִתָּם מִלְחָמָה בְּעֵמֶק הַשִּׂדִּים[עריכה]

חמשת המלכים שהכירו את האזור בחרו להילחם "בְּעֵמֶק הַשִּׂדִּים" שבו היו "בֶּאֱרֹת בֶּאֱרֹת חֵמָר" (ביאור:בראשית יד י). לא ברור איך קרה שלבסוף הבורות שבאזור פעלו כנגדם והם היו אלו שנפלו לתוכם. עם זאת, ניתן להסיק שכדרלעמר ידע על בארות החמר באזור כי הוא כבש את הערים 14 שנים לפני כן.

כאשר נערכים למלחמה חייבים להכין תוכנית. לא כתוב שמלך סדום פיצל את הצבא, או הכין אורב מאחור, או נסוג ומשך את כדרלעמר וצבאו לכיון הבורות.