ביאור:בראשית יז כד

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית יז כד: "וְאַבְרָהָם בֶּן תִּשְׁעִים וָתֵשַׁע שָׁנָה בְּהִמֹּלוֹ בְּשַׂר עָרְלָתוֹ."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית יז כד.

וְאַבְרָהָם בֶּן תִּשְׁעִים וָתֵשַׁע שָׁנָה בְּהִמֹּלוֹ בְּשַׂר עָרְלָתוֹ[עריכה]

בְּשַׂר עָרְלָתוֹ[עריכה]

מה פרוש המילה "בְּשַׂר"?

מספר פעמים הכותב קורא לערלה "בְּשַׂר". הערלה היא עור ולא בשר. אין בערלה שרירים או שומן. בתקופה ההיא כבר ידעו על עור, ככתוב: "ויַַּעַשׂ יְהוָה אֱלֹהִים לְאָדָם ולְּאִשְׁתּוֹ כָּתְנוֹת עוֹר ויַַּלְבִּשֵׁם" (בראשית ג כא).

בשר זאת מילה כללית לכל גוף חי, ולכל חלק בגוף. הבשר הוא החלק העיקרי של האבר. בצורה כזו הכותב מדגיש שאברהם הסיר את כל 'גוף' הערלה ולא רק עשה חיתוך קל.

וְאַבְרָהָם בֶּן תִּשְׁעִים וָתֵשַׁע שָׁנָה[עריכה]

פירוט מדויק של גילו שלא אברהם מאפשר לנו לדעת את גילם של המשתתפים בסיפורי האבות. שרה היא בת 89; ישמעאל בן 13; יצחק עתיד להיוולד בעוד שנה. חלפו 24 שנים מאז יצא אברהם מחרן, ומעל 20 שנה מאז הפרידה מלוט.

בְּהִמֹּלוֹ[עריכה]

"בְּהִמֹּלוֹ" מופיע כפועל בגוף ראשון, משמע שאברהם מהל את עצמו.

רש"י שואל איך אברהם מל את עצמו. זה לא תהליך קל, אולם לא ברור מה היו הדרישות למילה. ידוע שאנשים סובלים מכאבים כמספר ימים לאחר המילה, ככתוב על אנשי שכם: "ויְַהִי בַיּוֹם הַשְּׁלִישִׁי בִּהְיוֹתָם כֹּאֲבִים" (ביאור:בראשית לד כה), שמעון ולוי כבשו את שכם ללא מלחמה.