לדלג לתוכן

ביאור:בראשית יז טו

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית יז טו: "וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים אֶל אַבְרָהָם שָׂרַי אִשְׁתְּךָ לֹא תִקְרָא אֶת שְׁמָהּ שָׂרָי כִּי שָׂרָה שְׁמָהּ."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית יז טו.


החלפת אות - י במקום ה[עריכה]

(בראשית יז טו): "וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים אֶל אַבְרָהָם: שָׂרָי אִשְׁתְּךָ, לֹא תִקְרָא אֶת שְׁמָהּ שָׂרַי, כִּי שָׂרָה שְׁמָהּ;   וּבֵרַכְתִּי אֹתָהּ, וְגַם נָתַתִּי מִמֶּנָּה לְךָ בֵּן; וּבֵרַכְתִּיהָ וְהָיְתָה לְגוֹיִם, מַלְכֵי עַמִּים מִמֶּנָּה יִהְיוּ".

ה' החליף את שמה של שרי ל- שרה.    אפשר להסביר שינוי זה לפי כל אחת משתי הברכות שקיבלה שרה בפסוק זה:

1. מצאנו עוד מקום בתנ"ך שבו התחלפה האות י באות ה, (בראשית ב כג): "לְזֹאת יִקָּרֵא אִשָּׁה, כִּי מֵאִישׁ לֻקֳחָה זֹּאת". שרי היתה עקרה כמו איש שאינו יכול ללדת; הקב"ה החליף בשמה את האות "י" באות "ה," וכך הפכה שרה להיות אשה אמיתית, שיכולה ללדת, כמו שנאמר "וּבֵרַכְתִּי אֹתָהּ, וְגַם נָתַתִּי מִמֶּנָּה לְךָ בֵּן".

2. משמעות השם שָרַי היא "השרה שלי": שרי שררה ושלטה רק בביתה הפרטי, אבל מעכשיו היא תהיה שרה ותשלוט על עמים רבים, כמו שנאמר "וּבֵרַכְתִּיהָ וְהָיְתָה לְגוֹיִם, מַלְכֵי עַמִּים מִמֶּנָּה יִהְיוּ".

3. הוספת האות ה' לאברהם לא שינתה את מעמדו. שינוי שמה של שרי לשרה העלה אותה למעמד שר, שליט, מלך במחנה, במקביל לשמה של גיסתה "אֵשֶׁת נָחוֹר, מִלְכָּה בַּת הָרָן" (ביאור:בראשית יא כט). מרגע זה שרה קיבלה רשות מאלוהים לפקוד על אברהם. לא נראה שאברהם הבין זאת, ולכן אלוהים היה חייב להסביר לו: "כֹּל אֲשֶׁר תֹּאמַר אֵלֶיךָ שָׂרָה - שְׁמַע בְּקֹלָהּ, כִּי בְיִצְחָק יִקָּרֵא לְךָ זָרַע" (ביאור:בראשית כא יב).

4. כאשר אלוהים קובע שם, זאת הכרזת בעלות.
כך אלוהים קבע את שמם של ישמעאל ויצחק לפני הוולדם, ושניהם נשלחו לנסיון מוות, ואלוהים הציל אותם בצורה פלאית.
כך אלוהים שינה את שמם של אברהם, שרה ויעקב - כהכרזה שהם מתחילים תקופה חדשה ושונה בחייהם, ויד אלוהים תכוון אותם למטרה שאלוהים יעד להם.


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:החלפת אות - י במקום ה


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה בפירושים וסימנים 10 וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2015-06-07.קיצור דרך: tnk1/tora/brejit/y_bmqom_h