קידמה ועוני כ

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קידמה ועוני: א - ב - ג - ד - ה - ו - ז - ח - ט - י - יא - יב - יג - יד - טו - טז - יז - יח - יט - כ - כא - כב - כג - כד - כה - כו - כז

היסוד המוסרי של הקניין[עריכה]

רגש הצדק הוא עדיין יסודי בתודעה האנושית, למרות שלעתים קרובות הוא מעוות ביותר על ידי הרגלים, אמונות טפלות ואנוכיות. כל דיון שמעורר התלהבות בקרב בני אדם, בוודאי מתייחס לא לשאלה "האם זה חכם?" אלא לשאלה "האם זה צודק?".

לנטיה זו של דיונים עממיים, להפוך לדיונים אתיים, יש סיבה. היא נובעת מחוק יסודי של התודעה האנושית, היא נשענת על הכרה עמומה ואינסטינקטיבית של מה שהיא כנראה האמת העמוקה ביותר שאנחנו יכולים לתפוס. רק הצודק הוא חכם; רק האמיתי הוא השורד.

מהו היסוד המוסרי של קניין? מהו הדבר שמאפשר לאדם לומר בצדק על דבר-מה "זה שלי"? ממה נובעת התחושה המכירה בזכותו הבלעדית לדבר זה, כנגד כל העולם? האם אין זו, בראש ובראשונה, זכותו של האדם לעצמו? הזכות להשתמש בכוחות של עצמו, וליהנות מהפירות של מאמציו? האין זכות זו של הפרט, הנובעת ומוכחת על ידי העובדות הטבעיות של ארגון האדם הפרטי - העובדה שכל זוג ידיים מציית למוח מסוים וקשור לקיבה מסויימת, העובדה שכל אדם הוא שלמות ברורה, קוהרנטית ועצמאית - שהיא לבדה מצדיקה את הבעלות הפרטית? כמו שהאדם שייך לעצמו, כך גם עבודתו, כאשר היא מקבלת צורה מוחשית, שייכת לו. מסיבה זו, כל מה שאדם עושה או מייצר שייך לו, כנגד כל העולם. אף אחד אחר לא יכול לתבוע בצדק את הזכות עליו, וזכותו הבלעדית עליו אינה כרוכה בעוול כלפי אף אדם אחר.

לכן, לכל דבר המיוצר במאמץ אנושי ישנה הגדרה ברורה של בעלות - ישנו אדם אחד שיש לו זכות בלעדית להחזיק בו וליהנות ממנו, זכות שהיא עקבית לגמרי עם הצדק, שהרי היא נמסרת מהיצרן המקורי, שהיא היתה שייכת לו בחוק הטבעי.


זכות לבעלות - ממה היא נגזרת?[עריכה]

כעת, זה לא רק המקור שממנו נובע כל הרעיון של בעלות בלעדית - כפי שנראה בבירור מהנטייה הטבעית של התודעה לחזור אליו בכל פעם שיש שאלה כלשהי על בעלות בלעדית, והאופן שבו מתפתחים היחסים החברתיים; זה בהכרח המקור היחיד. לא יכולה להיות כל זכות לבעלות על דבר-מה, שאינה נגזרת מזכותו של היוצר, ואינה מסתמכת על זכותו הטבעית של האדם לעצמו. לא יכולה להיות בעלות ראויה אחרת, משום שאין זכות טבעית אחרת שממנו ניתן לגזור בעלות אחרת, וכי ההכרה בכל זכות אחרת אינה מתיישבת עם זכות טבעית זו, ואף הורסת אותה.

כי איזה זכויות אחרות קיימות, שמהן אפשר לגזור את הזכות לבעלות בלעדית על דבר מה, פרט לזכותו של האדם לעצמו? איזה כוח אחר מאפשר לאדם, באופן טבעי, להלביש את עצמו, פרט לכוח להפעיל את כישוריו הפרטיים? איך הוא יכול, בכל דרך אחרת, לפעול או להשפיע על דברים חומריים או על אנשים אחרים? שתק את עצבי התנועה, ולאיש שלך לא יהיה כוח להשפיע על המציאות החיצונית, יותר מאשר בול-עץ או גוש אבן. ממה עוד, אם כן, יכולה לנבוע הזכות להחזיק ולשלוט בדברים? אם היא לא תנבע מהאדם עצמו, ממה היא יכולה לנבוע?

אמא-טבע אינה מכירה בבעלות או שליטה של האדם, פרט לזו שנובעת כתוצאה של מאמץ. בשום דרך אחרת אי אפשר לחצוב את אוצרותיה, לכוון את עוצמותיה, לנצל או לשלוט בכוחותיה. היא אינה מבחינה בין אנשים, אלא מתייחסת לכולם באופן שיוויוני לחלוטין. היא אינה יודעת כל הבחנה בין אדון ועבד, מלך ונתין, קדוש וחוטא. מבחינתה, כל האנשים עומדים על בסיס שווה וזכויות שוות. היא אינה מכירה כל תביעה, פרט לתביעה הנובעת מעבודה, והיא מכירה בכך בלי שום חשיבות לשאלה מיהו התובע. אם הפיראט פורש את מפרשיו, הרוח תמלא אותם, בדיוק כמו שהיא תמלא את מפרשיו של סוחר תמים peaceful או של סירה בשליחות קדושה missionary barque. אם מלך ואיש פשוט יושלכו מראש הספינה, הם לא יוכלו להחזיק את הראש מעל המים אלא ע"י שחייה. ציפורים לא יירו על-ידי בעל-האדמה במהירות רבה יותר משהן יירו ע"י צייד בלתי-חוקי. הדגים נושכים את הפתיון שבחכה, או אינם נושכים אותו, תוך התעלמות מוחלטת מהשאלה האם הפתיון מוצע להם ע"י ילד טוב שהולך לבית ספר של יום ראשון, או ילד רע שנהנה להשתמט. הדגן יגדל רק במידה שמכינים את הקרקע וזורעים את הזרעים. רק באמצעות עבודה ניתן לחצוב מחצבים מהמכרה. השמש זורחת והגשם יורד על הצודק ועל הבלתי-צודק באותה מידה.

שנית, זכות זו של בעלות, הנובעת מעבודה, מונעת כל אפשרות לזכות אחרת של בעלות. אם אדם זכאי בצדק לפרי עמלו, אז אף אחד לא יכול להיות זכאי בצדק לבעלות על כל דבר שאינו התוצרת של עבודתו, או של עבודה של מישהו אחר שהעביר לו את הזכות. אם יצירה נותנת ליוצר זכות החזקה והנאה בלעדית, לא יכולה להיות כל זכות צודקת אחרת להחזקה והנאה בלעדית מכל דבר שאינו תוצר של עבודה, ומכאן, שהכרה בקניין פרטי על קרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע. היא עוול. כי אי אפשר ליהנות מהזכות לתוצרי העבודה, ללא זכות לשימוש החופשי באפשרויות הניתנות על ידי הטבע. הכרה בזכות-קניין לאפשרויות אלה, שוללת את זכות הקניין לתוצרי העבודה. כאשר לא-יצרנים יכולים לתבוע כרנטה המונח rent הוא אותו חלק מהתוצר אשר ניתן תמורת השימוש ב-land (=קרקע ומשאבי טבע). לדוגמה, כאשר האריס משלם 25% מהתבואה לבעל הקרקע, תבואה זו נקראת rent. בעברית משתמשים לעתים במושג "דמי שכירות", אולם כדי למנוע טעות עדיף להשתמש במושג רנטה. חלק מהשפע הנוצר על ידי היצרנים, זכותם של היוצרים לפירות עבודתם נפגעת באותה מידה. אין מנוס מעמדה זו.


בלבול בנוגע לרכוש[עריכה]

הדבר שהכי מונע את הבנת העוול שבבעלות פרטית על קרקע הוא המנהג לכלול את כל הדברים שעשויים להיות בבעלות פרטית בקטגוריה אחת של "רכוש", או לכל היותר להבחין, בהבחנה הלא-פילוסופית של עורכי הדין, בין מטלטלים לבין נדל"ן, בין דברים שאפשר להזיז ודברים שאי אפשר להזיז. ההבחנה האמיתית והטבעית היא בין דברים שהם תוצר של עבודה, לבין דברים שהם מתנת-חסד של הטבע, או, אם לאמץ את מושגי הכלכלה המדינית, בין שפע המונח wealth מציין את כל הדברים החומריים, אשר נוצרו ע"י עבודה אנושית, לצורך סיפוק רצונותיהם של בני אדם, ושיש להם ערך-חליפין כלשהו. תרגום אפשרי לעברית - שפע. לבין קרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע..

שני סוגים אלה של דברים הם, במהותם וביחסים ביניהם, שונים מאד, ולסווג אותם יחד כרכוש זה לבלבל את כל המחשבות כאשר אנו באים לבחון את הצדק או אי הצדק, הנכון או הלא הנכון במושג הבעלות.

הבית והחלקה שבה הוא עומד שניהם 'רכוש', כלומר שניהם יכולים להיות בבעלות של מישהו, ושניהם מסווגים ע"י עורכי הדין כ'נדל"ן'. עם זאת, בטבעם וביחסים ביניהם הם שונים ביותר: הראשון מיוצר על ידי עבודת האדם, ושייך למחלקה המוגדרת בכלכלה המדינית כשפע המונח wealth מציין את כל הדברים החומריים, אשר נוצרו ע"י עבודה אנושית, לצורך סיפוק רצונותיהם של בני אדם, ושיש להם ערך-חליפין כלשהו. תרגום אפשרי לעברית - שפע., והשני הוא חלק מהטבע, והוא שייך למחלקה המוגדרת בכלכלה המדינית כקרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע..

המאפיין המהותי של דברים מהסוג הראשון הוא, שהם התגלמות של עבודה, הם באו לעולם על ידי מאמץ אנושי, קיומם או אי קיומם, הרחבתם או צמצומם תלויים באדם. המאפיין המהותי של דברים מהסוג השני הוא, שהם אינם התגלמות של עבודה, הם קיימים ללא קשר למאמץ אנושי ובלי תלות באדם, הם השדה או הסביבה שבה האדם מוצא את עצמו, המחסן שממנו עליו לספק את צרכיו; חומר הגלם שרק עליו, ורק בכוחות שבו, יכולה עבודתו לפעול.

ברגע שמבינים את ההבחנה הזו, באותו רגע רואים שהזכות המוענקת ע"י הצדק הטבעי לסוג האחד של רכוש, נשללת מהסוג השני; הצדק הצמוד לקניין הפרטי בתוצרת של עבודה גורר את העוול בבעלות פרטית על קרקע; הכרה בזכות הראשונה מציבה את כל בני האדם בתנאים שווים, ומבטיחה לכל אחד גמול ראוי על עבודתו, והכרה בזכות האחרת היא שלילת הזכויות השוות לבני האדם, ומאפשרת לאלה שאינם עובדים לקחת את התגמול הטבעי של העובדים.

הזכות השווה לקרקע[עריכה]

אם כולנו כאן ברשותו השווה של הבורא, כולנו כאן עם זכות שווה ליהנות מהשפע שלו - עם זכות שווה להשתמש בכל מה שהטבע נותן בצורה כל-כך שיוויונית. זו זכות טבעית ובלתי ניתנת לשלילה; זו זכות המסורה לכל בן אנוש ברגע שהוא נכנס לעולם, וכל עוד הוא ממשיך לחיות בעולם, יכולה להיות מוגבלת רק על ידי זכויותיהם השוות של אחרים.

אין בטבע שום דבר כמו תשלום על קרקע בלבד. אין בעולם שום כוח שיכול בצדק לתת בעלות בלעדית על קרקע. וגם אילו כל בני האדם החיים היום היו מתאחדים ומעניקים את זכותם לקרקע למישהו, הם לא היו יכולים להעניק את זכויותיהם של אלה שיבואו אחריהם.

כי מה אנחנו בכלל? רק דיירים זמניים ליום אחד![1] וכי אנחנו יצרנו את הארץ, שתהיה לנו זכות לקבוע את זכויותיהם של אלו שיהיו אחרינו דיירים בארץ בתורם?! יהיו מגילות-הבעלות רבות ככל שיהיו, תהיה החזקה ארוכה ככל שתהיה, הצדק הטבעי אינו יכול להכיר בזכות כלשהי של אדם אחד להחזקה והנאה מקרקע, שאינה באותה מידה זכותם של כל חבריו.

אם אדם אחד שולט בקרקע שעליה אחרים חייבים לעבוד, הוא יכול לנכס לעצמו את פרי עמלם, כמחיר תמורת הרשות לעבוד שם. החוק הבסיסי של אמא טבע, שהנאתו של אדם ממנה תוצאה של המאמץ שלו, מופר. האחד מקבל מבלי לייצר; האחרים מייצרים מבלי לקבל. האחד מתעשר שלא בצדק; האחרים נשדדים. זהו העוול שאותו זיהינו, במעקב שלנו, כיסוד של החלוקה הלא-צודקת של עושר, המפרידה את החברה המודרנית לעשירים מאד לעומת עניים מאד. זהו הגידול המתמשך של הרנטה המונח rent הוא אותו חלק מהתוצר אשר ניתן תמורת השימוש ב-land (=קרקע ומשאבי טבע). לדוגמה, כאשר האריס משלם 25% מהתבואה לבעל הקרקע, תבואה זו נקראת rent. בעברית משתמשים לעתים במושג "דמי שכירות", אולם כדי למנוע טעות עדיף להשתמש במושג רנטה., המחיר שהעבודה המונח labor מייצג כל מאמץ אנושי שמטרתו לייצר עושר או לתת שירות. הוא כולל מאמץ נפשי-שכלי וגם מאמץ של השרירים. יזמי היי-טק הם "עובדים" בדיוק כמו פועלי צווארון כחול. בעברית נשתמש במושג עבודה. מאולצת לשלם עבור השימוש בקרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע., שמסיר מהרבים את השפע המונח wealth מציין את כל הדברים החומריים, אשר נוצרו ע"י עבודה אנושית, לצורך סיפוק רצונותיהם של בני אדם, ושיש להם ערך-חליפין כלשהו. תרגום אפשרי לעברית - שפע. שהם מרוויחים בצדק, וצובר אותו בידיהם של המעטים שאינם עושים דבר כדי לזכות בו.

הבחנה בין בעלות לבין שימוש[עריכה]

הזכות לבעלות בלעדית על כל דבר המיוצר ע"י אדם היא ברורה. לא משנה כמה ידיים זה עבר, היתה, בתחילת הזמן, עבודה אנושית - היה מישהו, שאחרי שהפיק או ייצר אותו במאמציו, היתה לו, נגד כל שאר האנושות, זכות ברורה, שיכלה בצדק לעבור מאחד לשני על-ידי מכירה או מתנה.

אולם איזו מחרוזת של העברות או נתינות אפשר להראות כיסוד לזכות דומה על חלק כלשהו של היקום החומרי? לשיפורים אפשר להראות זכות כזאת, אבל זו זכות רק לשיפורים, לא לארץ עצמה. אם אני מברא יער, מנקז ביצה, או ממלא אדמת-בוץ, כל מה שאני יכול לטעון בצדק הוא הערך הניתן על-ידי במאמצים אלה. הם אינם נותנים לי שום זכות על הארץ עצמה, שום תביעה מעבר לחלק השווה שלי עם כל חבר אחר בקהילה בערך שנוסף לה על ידי גידולו של היישוב.

אמנם, אפשר לומר: ישנם שיפורים, שבמשך הזמן כבר אי אפשר להבחין בינם לבין הקרקע עצמה! טוב מאוד. אז הזכות לשיפורים מתערבבת עם הזכות לקרקע, הזכות הפרטית הולך לאיבוד בזכות המשותפת. הזכות הגדולה יותר בולעת את הזכות הקטנה יותר, ולא להיפך. הטבע אינה נובעת מהאדם; האדם נובע מהטבע, ואל חיקה של הטבע ישוב האדם וכל עבודותיו. [2]

עדיין אפשר לומר: כיוון שלכל אדם יש זכות לשימוש והנאה מהטבע, חייבים לתת לאדם שמשתמש בקרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע. זכות בלעדית להשתמש בה, כדי שיוכל לקבל את מלוא הרווחים של עבודתו. אבל אין קושי בקביעה היכן מסתיימת זכות הפרט ומתחילה הזכות המשותפת. מבחן עדין ומדויק מסופק על-ידי הערך, ובעזרתו אין כל קושי, לא משנה כמה צפופה תהיה האוכלוסייה, לקבוע ולהבטיח את הזכויות המדויקות של כל אחד, ואת הזכויות השוות של כולם.

ערך הקרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע., כפי שראינו, הוא המחיר של מונופול. לא היכולת המוחלטת, אלא היכולת היחסית של הקרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע., היא שקובעת את הערך שלה. לא משנה מה יהיו תכונותיה הפנימיות, קרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע. שאינה טובה יותר מקרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע. אחרת שאפשר להשתמש בה בחינם, תהיה חסרת כל ערך. וערך הקרקע תמיד מודד את ההפרש בינה לבין הקרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע. הטובה ביותר שאפשר להשתמש בה בחינם. לכן ערך הקרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע. מבטא בצורה מדויקת ומוחשית את זכותה של הקהילה לקרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע. המוחזקת על ידי היחיד, והרנטה המונח rent הוא אותו חלק מהתוצר אשר ניתן תמורת השימוש ב-land (=קרקע ומשאבי טבע). לדוגמה, כאשר האריס משלם 25% מהתבואה לבעל הקרקע, תבואה זו נקראת rent. בעברית משתמשים לעתים במושג "דמי שכירות", אולם כדי למנוע טעות עדיף להשתמש במושג רנטה. מבטאת את הסכום המדויק שהיחיד צריך לשלם לקהילה כדי לספק את שוויון הזכויות של כל שאר חברי בקהילה.

איך להבטיח את השימוש הטוב ביותר בקרקע[עריכה]

יהיה ברור לכל מי שמסתכל סביבו, כי מה שנדרש לשיפור הקרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע. אינו בעלות מוחלטת על הקרקע, אלא ביטחון עבור השיפורים.

אין דבר נפוץ יותר מקרקע המשופרת ע"י אלה שאינם בעלים שלה. רוב הקרקעות בבריטניה מטופחות ע"י דיירים זמניים, רוב המבנים בלונדון בנויים על קרקע חכורה, ואפילו בארה"ב שוררת מערכת דומה בכל מקום במידה זו או אחרת. לכן זה עניין נפוץ להפריד בין שימוש לבין בעלות. האם הארץ לא היתה מטופחת ומשופרת באותה מידה, אם הרנטה המונח rent הוא אותו חלק מהתוצר אשר ניתן תמורת השימוש ב-land (=קרקע ומשאבי טבע). לדוגמה, כאשר האריס משלם 25% מהתבואה לבעל הקרקע, תבואה זו נקראת rent. בעברית משתמשים לעתים במושג "דמי שכירות", אולם כדי למנוע טעות עדיף להשתמש במושג רנטה. היה הולך למדינה או לעירייה במקום לאנשים פרטיים?

אם נפסיק להכיר בבעלות פרטית על קרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע., וכל הקרקעות יוחזקו בדרך זו [בחכירה], כאשר המחזיק או המשתמש ישלמו רנטה המונח rent הוא אותו חלק מהתוצר אשר ניתן תמורת השימוש ב-land (=קרקע ומשאבי טבע). לדוגמה, כאשר האריס משלם 25% מהתבואה לבעל הקרקע, תבואה זו נקראת rent. בעברית משתמשים לעתים במושג "דמי שכירות", אולם כדי למנוע טעות עדיף להשתמש במושג רנטה. למדינה, האם לא יוכלו להשתמש ולשפר את הרנטה המונח rent הוא אותו חלק מהתוצר אשר ניתן תמורת השימוש ב-land (=קרקע ומשאבי טבע). לדוגמה, כאשר האריס משלם 25% מהתבואה לבעל הקרקע, תבואה זו נקראת rent. בעברית משתמשים לעתים במושג "דמי שכירות", אולם כדי למנוע טעות עדיף להשתמש במושג רנטה. בדיוק כמו עכשיו? יכולה להיות רק תשובה אחת: ודאי שכן.

אין צורך לומר לאיש, "הקרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע. הזאת היא שלך" כדי לגרום לו לעבד או לשפר אותה. כל מה שצריך לומר לו הוא "מה שהעבודה או ההון שלך מייצרים על הקרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע. יהיה שלך". תן לאדם ביטחון שהוא יכול לקצור, והוא יזרע; הבטח לו את החזקה בבית שהוא רוצה לבנות, והוא הוא יבנה אותו. אלה הם התגמולים הטבעיים על עבודה. אנשים זורעים כדי לקצור; אנשים בונים כדי שיהיו להם בתים. הבעלות על קרקע לא קשורה כלל לעניין.

זה לא הקסם של הבעלות הפרטית, כמו שאמר ארתור יאנג, שהפך את החולות הפלמיים לשדות פוריים; זה הקסם של הביטחון לעבוד. והוא יכול להיות מובטח בדרכים אחרות מיצירת בעלות פרטית על קרקע.

רק התחייבות של בעל-קרקע אירי, שבמשך עשרים שנה לא יתבע כרנטה המונח rent הוא אותו חלק מהתוצר אשר ניתן תמורת השימוש ב-land (=קרקע ומשאבי טבע). לדוגמה, כאשר האריס משלם 25% מהתבואה לבעל הקרקע, תבואה זו נקראת rent. בעברית משתמשים לעתים במושג "דמי שכירות", אולם כדי למנוע טעות עדיף להשתמש במושג רנטה. כל חלק מהתוצר החקלאי שלהם, גרמה לאיכרים איריים להפוך הר שומם לגנים פורחים; על הביטחון של רנטה המונח rent הוא אותו חלק מהתוצר אשר ניתן תמורת השימוש ב-land (=קרקע ומשאבי טבע). לדוגמה, כאשר האריס משלם 25% מהתבואה לבעל הקרקע, תבואה זו נקראת rent. בעברית משתמשים לעתים במושג "דמי שכירות", אולם כדי למנוע טעות עדיף להשתמש במושג רנטה. קבועה על קרקע לתקופה של שנים, בנויים הבניינים היקרים ביותר של ערים כמו לונדון וניו יורק, הבנויות על קרקע חכורה.

ההכרה המלאה בזכויות המשותפות לקרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע. בשום אופן לא צריכה להפריע להכרה המלאה בזכויות הפרט לשיפורים או לייצור. שני אנשים יכולים להחזיק בבעלות על ספינה, בלי לנסר אותה לשתיים. בעלות על קו רכבת יכולה להיות מחולקת למאה אלף מניות, ועדיין הרכבות יפעלו באותה רמת דיוק כמו כאשר הקו שייך לאדם אחד בלבד. בלונדון, חברות משותפות לבעלי מניות כבר הוקמו כדי להחזיק ולנהל נדל"ן. הכל יכול להמשיך כמו עכשיו, ובלבד שהזכות המשותפת לקרקע תוכר במלואה, על ידי ניכוס הרנטה המונח rent הוא אותו חלק מהתוצר אשר ניתן תמורת השימוש ב-land (=קרקע ומשאבי טבע). לדוגמה, כאשר האריס משלם 25% מהתבואה לבעל הקרקע, תבואה זו נקראת rent. בעברית משתמשים לעתים במושג "דמי שכירות", אולם כדי למנוע טעות עדיף להשתמש במושג רנטה. לטובת הכלל.

זכויותיהם של הדורות הבאים[עריכה]

יש המנסים להסיק את הזכות הפרטית המלאה והבלעדית לקרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע. מטענת הראשוניות - מי שהתיישב ראשון בקרקע, זוכה בה. זו כנראה הטענה האבסורדית ביותר להגנה על בעלות פרטית בקרקע.

הייתכן שהתיישבות ראשונית תיתן זכות ייחודית ונצחית לחלק מהשטח של כדור הארץ, שעליו, כסדר הטבע, אין סוף דורות יבואו בזה אחר זה?![3] האם זכותו של אדם מהדור האחרון להשתמש בעולם הזה, טובה במשהו מהזכות שלנו בדור הנוכחי? או של האנשים מלפני מאה שנה? או לפני אלף שנה? או בוני הסוללות?, או שוכני המערות, בני דורם של המסטודון והסוס בעל שלוש האצבעות, או הדורות הקדומים עוד יותר, אשר בעידנים עמומים, שאנחנו יכולים לחשוב עליהם רק ​​כתקופות גיאולוגיות, צעדו בזה אחר זה על האדמה, שעכשיו אנחנו דיירים זמניים עליה ביומנו הקצר?

האם לאדם הראשון המגיע למשתה ישנה זכות להרים את כל הכיסאות, ולטעון שאף אחד מהאורחים האחרים לא יוכל לטעום מהמזון בלי להגיע להסדר איתו?! האם האדם הראשון שמציג כרטיס ונכנס לתיאטרון מקבל את הזכות, בגלל הראשוניות שלו, לסגור את הדלתות וליהנות מההופעה לבדו?! האם הנוסע הראשון שנכנס לקרון-רכבת מקבל את הזכות לפזר את המטען שלו על כל המושבים, ולאלץ את הנוסעים שבאים אחריו לעמוד?!

הזכויות שלנו לקחת ולהחזיק לא יכולות להיות בלעדיות; הן חייבות להיות מוגבלות בכל מקום ע"י הזכויות השוות של אחרים. בדיוק כפי שנוסע בקרון רכבת יכול לפזר את התיקים שלו על כמה מושבים שהוא רוצה, עד שמגיעים נוסעים אחרים, כך גם המתיישב הראשון יכול לקחת לעצמו כמה קרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע. שהוא רוצה, עד שמגיעים מתיישבים אחרים הצריכים את הקרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע. - עובדה המומחשת בכך שהקרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע. מקבלת ערך - ואז זכותו חייבת להיות מקוצצת ע"י הזכויות השוות של אחרים, ושום ראשוניות של ניכוס אינה יכולה לתת לו זכות שתחסום את הזכויות השוות של האחרים. אילו זה לא היה כך, אז הראשוניות היתה יכולה לאפשר לאדם לרכוש ולהעביר למי שהוא רוצה, לא רק את הזכות הבלעדית לכמה דונמים, אלא לעיר שלמה, מדינה שלמה, יבשת שלמה.


  1. ^ הערת המתרגם: ראו (ויקרא כה כג): "וְהָאָרֶץ לֹא תִמָּכֵר לִצְמִתֻת כִּי לִי הָאָרֶץ כִּי גֵרִים וְתוֹשָׁבִים אַתֶּם עִמָּדִי"
  2. ^ הערת המתרגם: ראו (בראשית ג יט): "בְּזֵעַת אַפֶּיךָ תֹּאכַל לֶחֶם עַד שׁוּבְךָ אֶל הָאֲדָמָה כִּי מִמֶּנָּה לֻקָּחְתָּ כִּי עָפָר אַתָּה וְאֶל עָפָר תָּשׁוּב"
  3. ^ הערת המתרגם: ראו (קהלת א ד): "דּוֹר הֹלֵךְ וְדוֹר בָּא וְהָאָרֶץ לְעוֹלָם עֹמָדֶת"

קידמה ועוני: א - ב - ג - ד - ה - ו - ז - ח - ט - י - יא - יב - יג - יד - טו - טז - יז - יח - יט - כ - כא - כב - כג - כד - כה - כו - כז