קידמה ועוני ה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קידמה ועוני: א - ב - ג - ד - ה - ו - ז - ח - ט - י - יא - יב - יג - יד - טו - טז - יז - יח - יט - כ - כא - כב - כג - כד - כה - כו - כז

תפקידי ההון[עריכה]

ההון מגדיל את כוחה של העבודה לייצר שפע בכמה דרכים:

  1. הוא מאפשר לעבודה להתבצע בדרכים יעילות יותר, למשל לחפור במעדר במקום ביד, או להשיט אוניה במנוע פחם במקום למשוך במשוט.
  2. הוא מאפשר לעבודה להשתמש בכוחות הפוריות של הטבע, למשל להשיג תירס על ידי זריעה, או להשיג בעלי חיים על-ידי הרבעה.
  3. הוא מאפשר לחלק את העבודה, ובכך, מצד אחד, להגדיל את היעילות של הגורם האנושי על ידי ניצול של יכולות מיוחדות, רכישת מיומנויות ומניעת בזבוז, ומצד שני, לנצל את גורמי הטבע בצורה היעילה ביותר על ידי ניצול של הבדלי אקלים, אדמה ומצב, כדי להשיג מינים מסוימים של שפע במקום שבו הטבע מייצר אותם בצורה הטובה ביותר.

ההון אינו מגביל את התעשיה. המגבלה היחידה על התעשיה היא הנגישות למשאבי טבע. אולם ההון עשוי להגביל את הצורה של התעשיה ואת היעילות של התעשיה, כאשר הוא מגביל את השימוש בכלים ואת חלוקת העבודה.

העריכה בעיצומה
שימו לב! דף זה (או קטע זה) עדיין לא גמור והוא לא מציג את היצירה בשלמותה.

דף זה (או קטע זה) נמצא כעת בשלבי הקלדה. אם יש באפשרותכם להמשיך את ההקלדה - אתם מוזמנים.


משכורות והון - מסקנות כלליות[עריכה]

מטרתנו בחקירה זו היא לפתור את הבעיה שקיבלה כל-כך הרבה תשובות סותרות. הבהרנו מה המשמעות האמיתית של הון ומה התפקיד האמיתי שלו, וכך עשינו צעד ראשון וחשוב ביותר.

ראינו שההון אינו צריך לבוא לפני המשכורת, ואינו נדרש כדי לקיים את העובדים. תפקידו הוא לסייע לעבודה ע"י ייצור בעזרת כלים, זרעים וכו', וע"י שפע הנדרש לביצוע חליפין.

אנחנו מגיעים למסקנה בלתי נמנעת, שהיא כל כך חשובה עד שהיא מצדיקה בהחלט את המאמץ המחשבתי שהשקענו כדי להגיע אליה. כי אם המשכורות נובעות, לא מההון, אלא מהתוצרת של העבודה, אזי כל הפתרונות, בין אם הם מוצעים ע"י פרופסורים לכלכלה פוליטית או ע"י פועלים, המציעים לפתור את בעיית העוני על ידי הגדלת ההון או הגבלת מספר העובדים או הגבלת יעילות העבודה שלהם, ראויים לגינוי.

אם כל עובד, כאשר הוא מבצע את עבודתו, למעשה יוצר את הקרן שממנה מגיעה המשכורת שלו, אז המשכורת לא יכולה לקטון על ידי גידול מספר העובדים. נהפוך הוא, מכיוון שיעילות העבודה בבירור עולה עם מספר העובדים, הרי ככל שיש יותר עובדים, כאשר כל שאר התנאים שווים, המשכורת צריכה להיות גבוהה יותר. אבל תנאי הכרחי זה מביא אותנו אל השאלה, אשר יש לדון בה ולהיפטר ממנה לפני שנוכל להמשיך הלאה. השאלה היא: האם הכוחות היצרניים של הטבע נוטים לקטון, כאשר העומס המוטל עליהם גדל כתוצאה מהגדלת האוכלוסייה?

קידמה ועוני: א - ב - ג - ד - ה - ו - ז - ח - ט - י - יא - יב - יג - יד - טו - טז - יז - יח - יט - כ - כא - כב - כג - כד - כה - כו - כז