קידמה ועוני יב

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קידמה ועוני: א - ב - ג - ד - ה - ו - ז - ח - ט - י - יא - יב - יג - יד - טו - טז - יז - יח - יט - כ - כא - כב - כג - כד - כה - כו - כז

סוואנה בלתי מוגבלת[עריכה]

למרות שגידול האוכלוסייה מגדיל את הרנטה המונח rent הוא אותו חלק מהתוצר אשר ניתן תמורת השימוש ב-land (=קרקע ומשאבי טבע). לדוגמה, כאשר האריס משלם 25% מהתבואה לבעל הקרקע, תבואה זו נקראת rent. בעברית משתמשים לעתים במושג "דמי שכירות", אולם כדי למנוע טעות עדיף להשתמש במושג רנטה. על ידי הקטנת שולי העיבוד, טעות היא לראות בכך את האופן היחיד שבו גידול האוכלוסייה מגדיל את הרנטה המונח rent הוא אותו חלק מהתוצר אשר ניתן תמורת השימוש ב-land (=קרקע ומשאבי טבע). לדוגמה, כאשר האריס משלם 25% מהתבואה לבעל הקרקע, תבואה זו נקראת rent. בעברית משתמשים לעתים במושג "דמי שכירות", אולם כדי למנוע טעות עדיף להשתמש במושג רנטה.. גידול האוכלוסיה מגדיל את הרנטה המונח rent הוא אותו חלק מהתוצר אשר ניתן תמורת השימוש ב-land (=קרקע ומשאבי טבע). לדוגמה, כאשר האריס משלם 25% מהתבואה לבעל הקרקע, תבואה זו נקראת rent. בעברית משתמשים לעתים במושג "דמי שכירות", אולם כדי למנוע טעות עדיף להשתמש במושג רנטה. גם בלי קשר לאיכויות הטבעיות של קרקע, בגלל הכוח המוגבר של שיתוף פעולה וחליפין, אשר אוכלוסייה גדולה יותר מקנה לקרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע..

...

הבה נדמיין סוואנה בלתי מוגבלת - שטח-אדמה מלא בדשא ופרחים, עצים ופלגי-מים, המשתרע לכל הכיוונים באופן אחיד, עד שההולך בו מתעייף מרוב מונוטוניות. לכאן מגיע הקרון של המתיישב הראשון. הוא לא יכול להחליט איפה להתיישב, כי כל דונם נראה טוב בדיוק כמו כל דונם אחר, מבחינת עצים, מים, פוריות הקרקע וכל גורם אחר. אז הוא עוצר במקום כלשהו, ומתחיל להכין לעצמו בית. הקרקע בתולה ועשירה, יש גם ציד בשפע, הנחלים מלאים בדגים טובים - הטבע במיטבו. יש לו את כל הדברים, אשר במחוז מאוכלס היו עושים אותו עשיר, אולם למעשה הוא עני מאוד. גם מעבר לכמיהה הנפשית לקשר אנושי, הוא סובל מכל החסרונות החומריים של בדידות. הוא אינו יכול לקבל כל סיוע זמני לכל עבודה הדורשת כוח גדול משלו. למרות שיש לו בקר, הוא לא יכול לאכול בשר טרי לעתים קרובות, כי כדי לאכול סטייק הוא חייב לשחוט שור שלם. הוא חייב להיות הנפח של עצמו, מתקן-העגלות של עצמו, הנגר והסנדלר - בקיצור, "עושה הכל, ולא מומחה בשום דבר". הוא לא יכול לחנך את ילדיו; כדי לעשות זאת, הוא יצטרך לשכור מורה פרטי. כל דבר שאינו יכול לייצר בעצמו, הוא חייב לקנות בכמויות ולשמור במחסן, או להסתדר בלעדיו, כי כל קניה דורשת מסע ארוך אל הציביליזציה. כשהוא נאלץ לעשות זאת, למשל כדי לקנות בקבוקון של תרופה או לחליף מקדחה שבורה, הדבר עשוי לעלות לו ביום עבודה של עצמו ושל סוסיו. בנסיבות אלה, למרות שהטבע הוא עשיר, האיש הוא עני. קל לו להשיג אוכל, אך מעבר לכך, עבודתו מספקת לו רק את הצרכים הבסיסיים ביותר, באופן הגס ביותר.

לאחר זמן מה, מגיע מתיישב נוסף. למרות שכל נקודה בסוואנה הבלתי-מוגבלת היא טובה כל נקודה אחרת מבחינת התנאים הטבעיים, המתיישב השני יודע בדיוק איפה הוא עומד להתיישב - המקום שבו כבר יש מתיישב שיכול להיות לו לשכן. הוא מתיישב לצידו של המתיישב הראשון. מצבו כעת השתפר מאוד, והוא יכול להשיג הרבה דברים שהיו לפני-כן בלתי אפשריים. שני אנשים יכולים לעזור איש לרעהו לעשות דברים, שאדם אחד לא יכול לעשות.

יתרונות של קירבה[עריכה]

מתיישב נוסף מגיע, ומתוך אותם שיקולים, מתיישב ליד השניים הקודמים. מגיע עוד אחד, ועוד האחד, עד שבאותה פינה יש כבר מניין של שכנים. לעבודה של כל אחד מהם יש עכשיו יעילות, שהעבודה של אדם הנמצא לבדו אינה יכולה להשיג. אם יש צורך לשאת משא כבד, המתיישבים מציבים בולי-עץ ומגלגלים עליהם את המשא, ומשיגים ביחד ביום אחד את מה שהיחידים יוכלו להשיג רק בכמה שנים. כאשר אחד מהם שוחט שור, הוא מחלק מהבשר לאחרים, והם מחזירים לו כאשר הם עושים אותו הדבר, וכך יש להם בשר טרי כל הזמן. הם שוכרים ביחד מורה לילדיהם, והמחיר שכל אחד משלם קטן בסדרי גודל מהמחיר של מורה פרטי. קל יחסית לשלוח דברים לעיר הסמוכה, כי תמיד יש מישהו שהולך לשם. אבל יש פחות צורך במסעות כאלה, כי בין המתיישבים ישנם נפח מתקן-עגלות, והמתנחל שלנו יכול לתקן את כלי העבודה שלו בחלק קטן מהזמן והמחיר שהיה צריך לשלם כשהיה לבד. חנות נפתחה, והוא יכול לקבל את מה שהוא רוצה, מתי שהוא רוצה. ישנו סניף דואר, הנותן לו תקשורת קבועה עם שאר העולם. ואז באו סנדלר, נגר, רצען, רופא, וגם כנסייה קטנה. המתיישב יכול לספק רצונות וצרכים, שהיו בלתי אפשריים כשהיה בודד. מעבר לכך, ישנם יחסים חברתיים ואינטלקטואליים, המספקים את אותם צרכים שבהם האדם נעלה מעל בעלי החיים. כוחה של הידידות, תחושת השותפות, חיקוי השוואה וניגוד, פותחים פתח לחיים רחבים יותר, מלאים יותר ומגוונים יותר.

כעת, לכו אל המתנחל הראשון שלנו, ואמרו לו: "שתלת כאן כך וכך עצי פרי, הקמת כך וכך גדרות, אסם, בית - בקיצור, העבודה שלך הוסיפה כך וכך הרבה ערך לחווה הזאת. האדמה עצמה היא לא כל כך טובה - עיבדת אותה הרבה, ויהיה צורך לדשן אותה מחדש. אנחנו ניתן לך את מלוא הערך של כל השיפורים שהוספת על האדמה, אם תיתן לנו את האדמה שלך ותלך עם משפחתך למקום חדש, מעבר לסף ההתיישבות". הוא יצחק עליכם בפנים. האדמה שלו, אמנם, אינה מניבה יותר חיטה או תפוחי אדמה מאשר בעבר, אבל היא מניבה הרבה יותר מכל שאר הדברים הדרושים לאדם, העושים את חייו נוחים יותר. העבודה שלו עליה אינה מביאה יותר יבולים מבעבר, או גידולים יקרים יותר מבעבר, אבל היא מביאה הרבה יותר מכל שאר הדברים שאנשים עובדים בשבילם. עצם הנוכחות של מתנחלים אחרים, עצם העלייה בגודל אוכלוסייה, הוסיפה לתפוקה באותם דברים, ותפוקה נוספת זו נותנת לאדמתו עדיפות על פני אדמה טבעית באיכות שווה, שבה עדיין אין מתנחלים.

היישוב גדל ונעשה עיר[עריכה]

האוכלוסייה ממשיכה לגדול, וכך גם הכלכלה שמאפשר גידול האוכלוסיה, וכך גם התפוקה של הקרקע. הקרקע של המתנחל הראשון שלנו נמצאת במרכז היישוב. החנות, הנפחייה, מתקן העגלות, כולם נמצאים על הקרקע שלו או קרוב אליה. עד מהרה נוצר שם כפר, שבמהירות גדל והופך העיר, מרכז חליפין לאנשי המחוז כולו. התפוקה החקלאית עדיין אינה רבה יותר משהיתה בהתחלה, אולם הקרקע מתחילה לפתח תפוקה מסוג גבוה יותר. העבודה שהושקעה בגיוס תירס, או חיטה, או תפוחי אדמה, לא תניב יותר מאשר בהתחלה. אולם העבודה שהושקעה בענפים ספציפיים יותר של ייצור, הדורשים קירבה ליצרנים אחרים, ובמיוחד העבודה שהושקעה בחלק הסופי של הייצור הכולל הפצה, תניב תשואה גדולה בהרבה. מגדל החיטה יכול להתרחק מהעיר, למצוא קרקע חלופית, ולייצר חיטה רבה באותה מידה; אולם האומן, היצרן, המחסנאי, איש המקצוע - העבודה שהם משקיעים כאן, במרכז החליפין, תניב להם הרבה יותר מאשר אם ישקיעו את אותה עבודה במקום אחר, אפילו במרחק קטן מהמרכז.

את כל העודף הזה יכול בעל הקרקע לדרוש כרנטה המונח rent הוא אותו חלק מהתוצר אשר ניתן תמורת השימוש ב-land (=קרקע ומשאבי טבע). לדוגמה, כאשר האריס משלם 25% מהתבואה לבעל הקרקע, תבואה זו נקראת rent. בעברית משתמשים לעתים במושג "דמי שכירות", אולם כדי למנוע טעות עדיף להשתמש במושג רנטה., בדיוק כפי שהוא יכול לדרוש את העודף בכושר ייצור החיטה. וכך, המתיישב הראשון יכול למכור מגרשים של דונם, במחירים שלא יכוסו ע"י גידול חיטה, גם אם פוריות הקרקע תוכפל פעמים רבות. בתמורה, הוא בונה לעצמו בית נאה ומרהט אותו בעין יפה. למעשה, הקונים הם שריהטו את הבית בשבילו. הם הסכימו לעשות זאת, כדי להפחית את עלויות העיסקאות שהם עושים, ע"י מגורים במרכז של אוכלוסיה גדולה.

האוכלוסייה ממשיכה לגדול, ומגדילה יותר ויותר את התועלת של הקרקע ואת העושר של בעל הקרקע. העיר גדלה והפכה לכרך - סנט לואיס, שיקגו או סן פרנסיסקו; והיא ממשיכה לגדול. הייצור מתבצע כאן בהיקף גדול, עם המיכון הטוב ביותר והכלים הטובים ביותר; חלוקת העבודה הופכת להיות מאוד מדוייקת, דבר שמגדיל פלאים את היעילות. החליפין נעשים בנפח ומהירות כה גדולים, עד שהם כרוכים בכמות מזערית של חיכוך והפסד. הנה הלב, המוח, של האורגניזם החברתי העצום, שצמח מתוך נבט של היישוב הראשון; כאן מתפתח אחד ממרכזי-העצבים הגדולים של האנושית. לכאן מתחברים כל הכבישים, כל הערוצים, העוברים בכל האזורים הגדולים שמסביב. כאן נמצא השוק של כל דבר שתרצה למכור; כאן נמצא המלאי הגדול והמשובח ביותר של כל דבר שתרצה לקנות. כאן מתרכזת הפעילות האינטלקטואלית, וכאן נובע הגירוי הנולד מההתנגשות של מוח עם מוח. כאן הספריות הגדולות, המחסנים והאסמים של ידע, הפרופסורים המלומדים, המומחים המפורסמים. כאן המוזיאונים והגלריות לאמנות, וכל הדברים הנדירים והיקרים, הטובים ביותר מסוגם. לכאן באים שחקנים גדולים, ונואמים, וזמרים מכל רחבי העולם. כאן, בקצרה, הוא המרכז של חיי אדם, בכל גילוייהם המגוונים.

כה עצומים הם היתרונות שהארץ הזאת מציעה כעת להפעלה של עבודה, עד שבמקום איש אחד עם סוסים, המגרד למחייתו דונם של אדמה, תמצא עכשיו אלף עובדים על אותו דונם, עובדים בקומות, זה מעל זה, חמש, שש, שבע, ושמונה קומות מעל הקרקע; וגם מתחת לקרקע, ישנם מנועים הפועמים בכוח של אלף סוסים.

גידול עצום בערך קרקע[עריכה]

כל היתרונות הללו נלווים לקרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע.. אפשר לנצל אותם דווקא בארץ זו, ולא באחרת, כי כאן הוא מרכז האוכלוסייה, מוקד החליפין, השוק ובית המלאכה של הצורות הגבוהות ביותר של התעשייה. כוחות הייצור, שצפיפות האוכלוסייה הקנתה לקרקע המונח land מייצג את כל העולם החומרי שאינו תלוי בפעולות האדם. בפרט, הוא כולל קרקעות (התרגום המקובל ל-land), מחצבים ונפט. הוא כולל עצי יער טבעיים (אבל עצים שנשתלו על-ידי אדם אינם land אלא wealth). הוא כולל תדרי-שידור - שהרי מדובר במשאב טבעי מוגבל. הוא כולל גם את השמיים (האטמוספירה) והים. כל גורם חומרי שנמצא במצבו הטבעי. בעברית נשתמש במושג קרקע. זו, שווים פי מאה או אלף מונים יותר מהפוריות המקורית שלה. והרנטה המונח rent הוא אותו חלק מהתוצר אשר ניתן תמורת השימוש ב-land (=קרקע ומשאבי טבע). לדוגמה, כאשר האריס משלם 25% מהתבואה לבעל הקרקע, תבואה זו נקראת rent. בעברית משתמשים לעתים במושג "דמי שכירות", אולם כדי למנוע טעות עדיף להשתמש במושג רנטה., אשר מודדת את ההבדל בין תפוקות אלו, גדלה בהתאם. המתיישב הראשון שלנו, או מי שהצליח לזכות בבעלות על הקרקע, הוא כעת מליונר. ייתכן שהוא ישן, כמו w:ריפ ואן וינקל, במשך כל השנים הללו; הוא עדיין עשיר, לא כתוצאה מדבר כלשהו שעשה, אלא מגידול האוכלוסייה. יש חלקות שמהן, לכל מטר של רוחב, הבעלים יכולים להרוויח יותר ממכונאי ממוצע. יש חלקות, שהמחיר שבו הן נמכרות יספיק כדי לרצף אותם בזהב. ברחובות הראשיים ישנם בניינים המתנשאים לגובה, בניינים של גרניט, שיש, ברזל וזכוכית, עשויים בסגנון היקר ביותר, גדושים בכל נוחות אפשרית. עם זאת, הם לא שווים כמו האדמה שעליה הם בנויים. אותה האדמה, שנשארה בדיוק כמו שהיתה כאשר המתנחל הראשון שלנו הגיע אליה, ושבאותו זמן לא היה לה כל ערך.

כל מי שחי במדינה מפותחת יכול לראות בעצמו את האופן שבו גידול האוכלוסייה מגדיל את הרנטה המונח rent הוא אותו חלק מהתוצר אשר ניתן תמורת השימוש ב-land (=קרקע ומשאבי טבע). לדוגמה, כאשר האריס משלם 25% מהתבואה לבעל הקרקע, תבואה זו נקראת rent. בעברית משתמשים לעתים במושג "דמי שכירות", אולם כדי למנוע טעות עדיף להשתמש במושג רנטה.. התהליך קורה ממש מול עינינו.

הגידול בהפרשי התפוקה בין קרקעות, הגורם לעליה ברנטה המונח rent הוא אותו חלק מהתוצר אשר ניתן תמורת השימוש ב-land (=קרקע ומשאבי טבע). לדוגמה, כאשר האריס משלם 25% מהתבואה לבעל הקרקע, תבואה זו נקראת rent. בעברית משתמשים לעתים במושג "דמי שכירות", אולם כדי למנוע טעות עדיף להשתמש במושג רנטה., נובע מעט מהעובדה שהאוכלוסיה נדחקת ליישב קרקעות עניות יותר, אולם הרבה יותר, מכך שגידול האוכלוסיה מגדיל את התפוקה של הקרקע שכבר בשימוש.

הקרקעות היקרות ביותר על פני כדור הארץ, הקרקעות המניבות את הרנטה המונח rent הוא אותו חלק מהתוצר אשר ניתן תמורת השימוש ב-land (=קרקע ומשאבי טבע). לדוגמה, כאשר האריס משלם 25% מהתבואה לבעל הקרקע, תבואה זו נקראת rent. בעברית משתמשים לעתים במושג "דמי שכירות", אולם כדי למנוע טעות עדיף להשתמש במושג רנטה. הגבוהה ביותר, אינן קרקעות פוריות במיוחד, אלא קרקעות המספקות תועלת גדולה במיוחד על-ידי הגידול באוכלוסייה.

לסיכום: גידול האוכלוסייה משפיע על חלוקת העושר בכך שהוא מגדיל את הרנטה המונח rent הוא אותו חלק מהתוצר אשר ניתן תמורת השימוש ב-land (=קרקע ומשאבי טבע). לדוגמה, כאשר האריס משלם 25% מהתבואה לבעל הקרקע, תבואה זו נקראת rent. בעברית משתמשים לעתים במושג "דמי שכירות", אולם כדי למנוע טעות עדיף להשתמש במושג רנטה., וכך מפחית את החלק היחסי של התוצרת שהולך לההון המונח capital מייצג עושר המשמש בתהליך הייצור, כולל עושר המשמש לצורך חליפין. capital הוא תת-קבוצה של המושג wealth (המוגדר למטה). כל פריט-רכוש (הנכלל במושג wealth) יכול לשמש לצריכה, או לייצור; אם בוחרים להשתמש בו לייצור, הוא נחשב capital. בעברית נשתמש במושג הון. ולעבודה המונח labor מייצג כל מאמץ אנושי שמטרתו לייצר עושר או לתת שירות. הוא כולל מאמץ נפשי-שכלי וגם מאמץ של השרירים. יזמי היי-טק הם "עובדים" בדיוק כמו פועלי צווארון כחול. בעברית נשתמש במושג עבודה., וזאת בשתי דרכים:

  • ראשית: על ידי הפחתת שולי העיבוד (- אנשים נדחקים לעבד קרקעות פחות פוריות),
  • ושנית: על ידי חשיפת היכולות המיוחדות הגלומות בקרקע. אני מעריך, שהדרך השניה, שעד כה קיבלה רק מעט תשומת לב בכלכלה המדינית, היא בעצם החשובה יותר.

קידמה ועוני: א - ב - ג - ד - ה - ו - ז - ח - ט - י - יא - יב - יג - יד - טו - טז - יז - יח - יט - כ - כא - כב - כג - כד - כה - כו - כז