ביאור:משלי ז י

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

משלי ז י: "וְהִנֵּה, אִשָּׁה לִקְרָאתוֹ! שִׁית זוֹנָה, וּנְצֻרַת לֵב;"

תרגום מצודות: - ראיתי והנה אשה באה לקראתו, שית זונה (בשימה ובתיקון זונה) ונותנת מצור על לבות בני אדם, לכבשם תחת ידה.

תרגום ויקיטקסט: - והנה, אשה באה לקראתו; היא שתה (שמה) על עצמה בגדים חושפניים כזונה, אולם היא נוצרת (שומרת היטב) על ליבה ומסתירה את כוונותיה האמיתיות -


בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:משלי ז י.


דקויות[עריכה]

מה זה נְצֻרַת לֵב?[עריכה]

1. נצורה מהשורש צור, כמו מצור, (ישעיהו א ח): "וְנוֹתְרָה בַת צִיּוֹן... כְּעִיר נְצוּרָה". לב במשמעות מופשטת - מקום המחשבות: "ליבה של זו מוקף זימה ואיוולת" (רש"י); "שאין לה כח המושל למשול על תאותה, כי לבה - שהיא הכח המושל - היא נצור מצורה, שהרהורי התאוה מקיפים את לבה בציורי עבירה תמיד" (מלבי"ם, וכן רמ"ד ואלי); או "נותנת מצור על בני אדם לכבשם תחת ידה" (מצודת דוד).

- אולם המילה כתובה בלי ו, "נצרה", ולכן לא מתאים לפרשה מהשורש צור.

2. נצרה מהשורש צרר, קשר. לב במשמעות מוחשית - החזה. האשה מחזיקה צרור של בשמים או תכשיט קשור על החזה, לשם פיתוי; מעין התכשיטים של הנשים ב(ישעיהו ג כ): "הַפְּאֵרִים וְהַצְּעָדוֹת וְהַקִּשֻּׁרִים וּבָתֵּי הַנֶּפֶשׁ וְהַלְּחָשִׁים"(דעת מקרא, הערת שוליים).

3. ולענ"ד, נצרה מהשורש נצר, שמור היטב. זו המשמעות המקובלת של השורש בספר משלי (ראו "הקבלות"). לב במשמעות מוחשית: "שערוותה מגולה והלב מכוסה לבד, כי עד הלב תגלה עצמה" (רלב"ג), או לב במשמעות מופשטת: היא נוצרת בליבה תוכנית-פיתוי סודית (ע"פ ר' אליהו שץ).

הפסוק מציג ניגוד בין גילוי לבין הסתרה: האישה הזונה מגלה את גופה, אבל מסתירה את המזימות שבליבה. כשאתה מסתכל עליה, אתה חושב שראית הכל, אבל הדבר החשוב ביותר - הלב - נסתר מעיניך. ולכן כל-כך חשוב להסתכל על העולם דרך אישון-עיני התורה, (משלי ז ב): "שְׁמֹר מִצְוֹתַי וֶחְיֵה, וְתוֹרָתִי כְּאִישׁוֹן עֵינֶיךָ"*.

הקבלות[עריכה]

האישה נצורת-הלב עומדת בניגוד לפסוקים המדברים על נצירת התורה בלב, (משלי ג א): "בְּנִי! תּוֹרָתִי אַל תִּשְׁכָּח, וּמִצְוֹתַי יִצֹּר לִבֶּךָ"*, (משלי ד כג): "מִכָּל מִשְׁמָר נְצֹר לִבֶּךָ, כִּי מִמֶּנּוּ תּוֹצְאוֹת חַיִּים"*. במקום לנצור תורה ומצוות, היא נוצרת בליבה מזימות של זנות.
דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/mj/07-10