ביאור:בראשית טו יג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית טו יג: "וַיֹּאמֶר לְאַבְרָם: יָדֹעַ תֵּדַע כִּי גֵר יִהְיֶה זַרְעֲךָ בְּאֶרֶץ לֹא לָהֶם, וַעֲבָדוּם וְעִנּוּ אֹתָם אַרְבַּע מֵאוֹת שָׁנָה"בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית טו יג.

מבנה הפסוק[עריכה]

וַיֹּאמֶר לְאַבְרָם יָדֹעַ תֵּדַע כִּי גֵר יִהְיֶה זַרְעֲךָ בְּאֶרֶץ לֹא לָהֶם [וַעֲבָדוּם וְעִנּוּ אֹתָם] אַרְבַּע מֵאוֹת שָׁנָה:

כמו המשפט: 'אני הולך לבריכה ואשחה שם 5 שעות' - אני אהיה בבריכה 5 שעות ובמהלכן אשחה.

גרות ועבדות[עריכה]

גר - עבד[עריכה]

הפסוק מקשר בין גרות לבין עבדות:  בני ישראל היו גֵרים במצרים, לא היתה להם ארץ השייכת להם, ומתוך כך גם נעשו עבדים למצרים.

יציאת מצרים שיחררה את בני ישראל מהעבדות; השלב הבא היה לשחרר את בני ישראל מהגרות - להביא אותם אל ארץ שתהיה שייכת להם.

בהר סיני כרת ה' ברית עם ישראל, ובה השביע אותם, (ויקרא כה י): "וְקִדַּשְׁתֶּם אֵת שְׁנַת הַחֲמִשִּׁים שָׁנָה, וּקְרָאתֶם דְּרוֹר בָּאָרֶץ לְכָל יֹשְׁבֶיהָ; יוֹבֵל הִוא תִּהְיֶה לָכֶם, וְשַׁבְתֶּם אִישׁ אֶל אֲחֻזָּתוֹ, וְאִישׁ אֶל מִשְׁפַּחְתּוֹ תָּשֻׁבוּ"( פירוט ).

חוק היובל מחיל את השיחרור הכללי של עם ישראל, על כל אחד ואחד מבני ישראל: שיחרור מהעבדות וחזרה אל המשפחה, ובאותו זמן - שיחרור מהגרות ע"י חזרה לנחלת האבות.

הדבר מתבטא גם בשני החגים המרכזיים בלוח השנה היהודי, פסח וסוכות:

 • בחג פסח אנחנו נזכרים בתקופה שבה היינו עבדים ואכלנו "לחם עוני", וחוגגים את היציאה ממצרים באכילת מצות.
 • בחג סוכות אנחנו נזכרים בתקופה שבה היינו גרים נוודים, וחוגגים את היציאה ממצרים שבה ישבנו בסוכות.

קשר בין גרות לבין עבדות נמצא גם בפסוקים נוספים:

 • (שמות כ ט): "וְיוֹם הַשְּׁבִיעִי שַׁבָּת לה' אֱלֹהֶיךָ לֹא תַעֲשֶׂה כָל מְלָאכָה אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ עַבְדְּךָ וַאֲמָתְךָ וּבְהֶמְתֶּךָ וְגֵרְךָ אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ"
 • (ויקרא כה ו): "וְהָיְתָה שַׁבַּת הָאָרֶץ לָכֶם לְאָכְלָה לְךָ וּלְעַבְדְּךָ וְלַאֲמָתֶךָ וְלִשְׂכִירְךָ וּלְתוֹשָׁבְךָ הַגָּרִים עִמָּךְ"( פירוט )
 • (ויקרא כה מד): "וְעַבְדְּךָ וַאֲמָתְךָ אֲשֶׁר יִהְיוּ לָךְ מֵאֵת הַגּוֹיִם אֲשֶׁר סְבִיבֹתֵיכֶם מהםתקנו עֶבֶד וְאָמָה. וגםמבני הַתּוֹשָׁבִים הַגָּרִים עִמָּכֶם מֵהֶם תִּקְנוּ וּמִמִּשְׁפַּחְתָּם אֲשֶׁר עִמָּכֶם אֲשֶׁר הוֹלִידוּ בְּאַרְצְכֶם וְהָיוּ לָכֶם לַאֲחֻזָּה"
 • (דברים טז יא): "וְשָׂמַחְתָּ לִפְנֵי ה' אֱלֹהֶיךָ אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ וְעַבְדְּךָ וַאֲמָתֶךָ וְהַלֵּוִי אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ וְהַגֵּר וְהַיָּתוֹם וְהָאַלְמָנָה אֲשֶׁר בְּקִרְבֶּךָ בַּמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחַר ה' אֱלֹהֶיךָ לְשַׁכֵּן שְׁמוֹ שָׁם . וְזָכַרְתָּ כִּי עֶבֶד הָיִיתָ בְּמִצְרָיִם וְשָׁמַרְתָּ וְעָשִׂיתָ אֶת הַחֻקִּים הָאֵלֶּה"
 • (דברים כד יז): "לֹא תַטֶּה מִשְׁפַּט גֵּר יָתוֹם וְלֹא תַחֲבֹל בֶּגֶד אַלְמָנָה. וְזָכַרְתָּ כִּי עֶבֶד הָיִיתָ בְּמִצְרַיִם וַיִּפְדְּךָ ה' אֱלֹהֶיךָ מִשָּׁם עַל כֵּן אָנֹכִי מְצַוְּךָ לַעֲשׂוֹת אֶת הַדָּבָר הַזֶּה"
 • (דברים כד כא): "כִּי תִבְצֹר כַּרְמְךָ לֹא תְעוֹלֵל אַחֲרֶיךָ לַגֵּר לַיָּתוֹם וְלָאַלְמָנָה יִהְיֶה . וְזָכַרְתָּ כִּי עֶבֶד הָיִיתָ בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם עַל כֵּן אָנֹכִי מְצַוְּךָ לַעֲשׂוֹת אֶת הַדָּבָר הַזֶּה"

400 שנה[עריכה]

400 שנה לעומת תאריכים אחרים שנזכרו בקשר לגלות מצרים .

משה היה הראשון שהכיר בהתגשמות הנבואה, כשקרא לבנו "גרשם" .

היתוך כרונולוגי - המשמעות לגלות היזומה במצרים .

ארבעת חישובי הקץ בגלות בבל .

למה נקנתה מערת המכפלה ב-400 שקל כסף? .

""כי גר יהיה זרעך" - משנולד יצחק עד שיצאו ישראל ממצרים ת' שנה כיצד יצחק בן ששים שנה כשנולד יעקב ויעקב כשירד למצרים אמר ימי שני מגורי שלשים ומאת שנה הרי ק"צ ובמצרים היו מאתים ועשר כמנין רד"ו הרי ארבע מאות שנה וא"ת במצרים היו ארבע מאות הרי קהת מיורדי מצרים הי' צא וחשוב שנותיו של קהת ושל עמרם ושמונים של משה שהיה כשיצאו ישראל ממצרים אין אתה מוצא אלא שלש מאות וחמשים ואתה צריך להוציא מהן כל השנים שחי קהת אחר לידת עמרם ושחי עמרם אחר לידת משה "בארץ לא להם" - ולא נאמר בארץ מצרים אלא לא להם ומשנולד יצחק ויגר אברהם וגו' ויגר יצחק בגרר ( תהלים קה ) ויעקב גר בארץ חם ( בראשית מז ) לגור בארץ באנו " ( רש"י ) .

""כי גר יהיה זרעך" - זה מקרא מסורס ושיעורו כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ארבע מאות שנה ועבדום וענו אותם ולא פירש כמה ימי העבדות והעינוי והרבה מקראות מסורסות יש בכתוב וכן בא אלי העבד העברי אשר הבאת לנו לצחק בי (להלן לט יז) וכן וכל הארץ באו מצרימה לשבור אל יוסף (שם מא נז) וכן כי כל אוכל חמץ ונכרתה הנפש ההיא מישראל מיום הראשון עד יום השביעי ( שמות יב טו ) וכן ביום ההוא ישליך האדם את אלילי כספו ואת אלילי זהבו אשר עשו לו להשתחות לחפור פירות ולעטלפים ( ישעיהו ב כ ) וכן לכו שמעו ואספרה כל יראי אלהים אשר עשה לנפשי ( תהלים סו טז ) וכן לי יזעקו אלהי ידענוך ישראל ( הושע ח ב ) וכן והיו לי אמר ה' צבאות ליום אשר אני עושה סגלה וחמלתי עליהם ( מלאכי ג יז ) ורבים כן וענין הכתוב אף על פי שאני אומר לך לזרעך נתתי את הארץ הזאת ידוע תדע כי טרם תתי אותה להם יהיו גרים בארץ לא להם ארבע מאות שנה וגם יעבדום וענו אותם ורבי אברהם אמר ידוע תדע כי גר יהיה זרעך בעבדות וענוי עד קץ ארבע מאות שנה מן היום הזה ואם כן הודיעו קץ הגאולה ולא הודיעו כמה ימי הגלות גם נכון הוא "()" "סגירה"" ( רמב"ן ) .

דקויות[עריכה]

עינה = א. גרם לכאב ולצעקה, ב. השפיל והכניע .

ידיעה, דעת = הכרות קרובה, הכרה באמצעות החושים .

גר = אדם שעזב את ארצו ועמו ובא לדור בארץ נכריה באופן קבוע (מהגר) .

מאמרים מאתר ויקיטקסט:

מאמרים נוספים מתוצאות החיפוש ב גוגל[עריכה]

 • ישיבת פתח תקוה - למה ולמה גלות מצרים : "ויאמר לאברם ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם, ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה. וגם את הגוי אשר יעבדו דן אנכי ואחרי כן יצאו ברכש גדול" (בראשית טו, יג). יש לזכור שכבר בברית  ... ( cache )
 • גרות וגרים - הנפש אשר עשו בחרן / הרב יוסף אביאור : "ויאמר לאברם: ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה" -. זרעו של אברהם יגור בארץ לא לו; הוא יהיה שם גר, כי הגר הוא זה שגר בארץ לא לו. רש"י (שמות   ... ( cache )
 • La symbolique des animaux בראשית פרק טו שר" י במר" ן ::ברם.) יב(. ויהי השמש לבוא ותרדמה נפלה על אברם והנה אימה חשכה גדלה נפלת עליו.:) יג(. ויאמר לאברם ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם ארבע מאות.:שנה.)  ... ( cache )
 • גזירת שעבוד ד' מלכיות בברית בין הבתרים : וירד העיט על הפגרים וישב אותם אברהם. ויהי השמש לבוא ותרדמה נפלה על אברם והנה אימה חשכה גדלה נפלת עליו. ויאמר לאברם ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם   ... ( cache )
 • ברוך שומר הבטחתו לישראל | וורטס : שהקדוש ברוך הוא חשב את הקץ, לעשות כמה שאמר לאברהם אבינו בברית בין הבתרים, שנאמר: ויאמר לאברם: ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם,ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה,  ... ( cache )
 • פו. ויבן ערי מסכנות | שמעתי | הרב יהודה אשלג, בעל הסולם | ספריית כתבי... : ומה השיב לו הקב"ה, כתוב " ויאמר לאברם ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם, ועבדום וענו אותם ארבע מאות שנה". לפי הפשט קשה להבין, היות שהשאלה היתה שהוא היה רוצה בטוחות  ... ( cache )
 • ויאמר לאברם ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם : בס"ד. שיעור הרב אלון לפרשת ויקרא,. כח אדר, ה'תשס"ד,. "אילו הוציאנו ממצרים... ולא הכניסנו לארץ ישראל..." היום נקדיש את עיוננו בברכה השניה של ברכת המזון, ברכת "נודה לך", המכונה  ... ( cache )
 • הנחש הקדמון : הרי הקב"ה הבטיח לאברהם אבינו: ויאמר לאברם ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה בראשית פרק טו פסוק יג לפי הבטחה זו הרי כל מה שעשו המצרים  ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- פרשת לך לך : ... אתם אברם: (יב) ויהי השמש לבוא ותרדמה נפלה על אברם והנה אימה חשכה גדלה נפלת עליו: (יג) ויאמר לאברם ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה:  ... ( cache )
 • דף קשר מספר 111 - פרשת ויצא : ויאמר לאברם: ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם... ודור רביעי ישובו הנה". "מעשה אבות - סימן לבנים". ומכאן, ששני החלומות - חלום אחד הם. לעת בוא השמש, מתחילה גלותם של  ... ( cache )
 • מסיפור פשוט לסיפור מורכב: פרקים מסיפורי אברהם ושמואל ב א' 16-1 : ויאמר לאברם ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה. וגם את הגוי אשר יעבדו דן אנכי ואחרי כן יצאו ברכש גדול. ואתה תבוא אל אבתיך בשלום תקבר  ... ( cache )
 • טו : טו,יג ויאמר לאברם ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה. טו,יד וגם את הגוי אשר יעבדו דן אנכי ואחרי כן יצאו ברכש גדול. טו,טו ואתה תבוא אל אבתיך  ... ( cache )
 • גלות מצרים : (ראה גם: אברהם-ברית והבטחה, אומות העולם, יציאת מצרים, מצרים, פרעה, קריעת ים סוף). ויאמר לאברם ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום ועינו אותם, ארבע מאות שנה. ( cache )
 • יחסי ישראל והתפוצות ושאלת הזהות היהודית / רׂני יבין / אלול : (יב) ויהי השמש לבוא ותרדמה נפלה על אברם והנה אימה חשכה גדלה נפלת עליו: (יג) ויאמר לאברם ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה (טז) וְדוֹר  ... ( cache )
 • סיני ויציאת מצרים: בחירה בחיים בלב אי ודאות : ויאמר לאברם: ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם, ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה. וגם את הגוי אשר יעבדו דן אנכי, ואחרי כן יצאו ברכוש גדול. ואתה תבוא אל אבתיך בשלום, תקבר  ... ( cache )
 • ברית בין הבתרים - הברית הקדומה : ... ויהיה השמש לבוא ותרדמה נפלה על אברם והנה אימה חשכה גדלה נפלת עליו, ויאמר לאברם ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה, וגם את הגוי אשר  ... ( cache )
 • בראשית - ללא ניקוד : ... אתם אברם: {יב} ויהי השמש לבוא ותרדמה נפלה על אברם והנה אימה חשכה גדלה נפלת עליו: {יג} ויאמר לאברם ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה:  ... ( cache )
 • מה זאת אהבה? | קבלה, מדע ומשמעות החיים : ברוך שומר הבטחתו לישראל ברוך הוא, שהקדוש ברוך הוא חשב את-הקץ לעשות כמה שאמר לאברהם אבינו בברית בין בתרים, שנאמר, ויאמר לאברם ידע תדע כי-גר יהיה זרעך בארץ לא להם  ... ( cache )
 • שמות פרק ג : יג ויאמר לאברם, ידע תדע כי-גר יהיה זרעך בארץ לא להם, ועבדום, וענו אתם--ארבע מאות, שנה. יד וגם את-הגוי אשר יעבדו, דן אנכי; ואחרי-כן יצאו, ברכש גדול. טו ואתה תבוא אל-אבתיך,  ... ( cache )
 • מה העבודה הזאת לכם : ויאמר לאברם: ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם. ועבדום וענו אותם ארבע מאות שנה" (בראשית ט"ו, יג). בכל שנות השעבוד דוכאו בני ישראל ממצרים ביד חזקה כ"יושב חשך וצלמות,  ... ( cache )
 • חמשה חומשי תורה : ויאמר לאברם ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום. וענו. אתם. ארבע מאות שנה. טו: יד. וגם את הגוי אשר יעבדו דן אנכי. ואחרי כן יצאו. ברכש גדול. טו:טו. ואתה תבוא אל אבתי.
 • הרב איתמר חייקין : התקופה של 430 שנה המוזכר כאן פעמיים בפרשת "בא", נוגד לחלוטין, להבטחה הכתובה בפרשת "לך לך". שם כתוב, "ויאמר לאברם ידע תדע כי-גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדו וענו אתם,  ... ( cache )
 • Bible(HEB) Constructed in accordance to CES standards : ... הפגרים וישב אתם אברם׃ ויהי השמש לבוא ותרדמה נפלה על אברם והנה אימה חשכה גדלה נפלת עליו׃ ויאמר לאברם ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם ארבע מאות   ...
 • מחברת קורס - תשע"א - חן פרץ : אבל הקורא של ספר בראשית יודע שהסיפור האמיתי נאמר עוד בבראשית ט"ו (מקור 14 בעמוד 16) הוא " ויאמר לאברם ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם ארבע מאות  ... ( cache )
 • more "ויאמר לאברם ידע תדע " :
 • Yeshiva.org.il- יָדֹעַ תֵּדַע : מה כתיב תמן, ידע תדע כי גר יהיה זרעך ". בעקבות זה מפרש החזקוני: "ידע תדע באותו לשון שחטא לומר במה אדע, נקנס על זרעו גרות מדה כנגד מדה". לא ברור במה בדיוק חטא אברהם. ( cache )
 • קריאה במחלוקת / יהושע לביא | מוסף "שבת" - לתורה, הגות ספרות ואמנות : 6 מרס 2011 ... כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם. כתוב אחד אומר " כי גר יהיה זרעך" (טו יג), וכתוב אחד אומר " לזרעך נתתי את הארץ הזאת" (טו יח). כיצד יתיישבו שני כתובים הללו? ( cache )
 • פרשת לך לך - "...במה אדע כי אירשנה" - גיליונות נחמה ליבוביץ : שנאמר: "ידע תדע כי גר יהיה זרעך." רש"י, פסוק ו': ד"ה ויחשבה לו צדקה: ד"א במה אדע לא שאל לו אות אלא אמר לפניו הודיעני באיזה זכות יתקיימו בה אמר לו הקב"ה בזכות הקרבנות. רמב"ן  ... ( cache )
 • ברית בין הבתרים : משנולד יצחק עד עכשיו היו ארבע מאות שנה, משהיה לו זרע לאברהם נתקיים ' כי גר יהיה זרעך ', ושלֹשים שנה היו משנגזרה גזירת בין הבתרים עד שנולד יצחק". (רש"י שמות י"ב, מא). ( cache )
 • ירושת הארץ | הרב יהודה אשלג, בעל הסולם | ספריית כתבי מקובלים - : ונקדים העינין "במה אדע..." ו" כי גר יהיה זרעך... ואחרי כן יצאו ברכוש גדול". וקשה: איזו תשובה היא על שאלת אברהם? ויש להבין כל ענין הבריאה הזאת, שהאדם סובל בה כל כך, למה לי? ( cache )
 • אתר תנ"ך -מה אהבתי תורתך - קהילת לומדי תנ"ך בחמ"ד מחוז ת"א : רמב'ן – המקרא מסורס, דהיינו, יש לקרוא את המשפט בסדר אחר של המילים - 'כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ארבע מאות שנה ועבדום ועינו אותם ' את המילים 'ועבדום וענו אותם' יש להעביר  ... ( cache )
 • כמה שנים היו בני ישראל במצרים : משהיה לו זרע לאברהם נתקיים (בראשית טו יג) כי גר יהיה זרעך. ושלשים שנה היו משנגזרה גזירת בין הבתרים עד שנולד יצחק. ואי אפשר לומר בארץ מצרים לבדה, שהרי קהת מן הבאים עם   ... ( cache )
 • שער ברסלב - מה יהיה הסוף?... : "שאברהם על שאמר 'במה אדע', השיבו הקב"ה: 'ידוע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם, ועבדום ועינו אותם ארבע מאות שנה'" (מדרש תנחומא). מה אכן התכוון אברהם אבינו לשאול, ומה   ... ( cache )
 • מסילת ישרים - פרק ד : על שאמר "במה אדע", אמר לו הקדוש ברוך הוא, חייך, ידוע תדע כי גר יהיה זרעך (פר"א מח). על שכרת ברית עם אבימלך בלא ציוויו של מקום, (ב"ר נד) אמר לו הקב"ה חייך שאני משהא בשמחת   ... ( cache )
 • לח : ורז"ל (מכילתא בא פ' י"ד) מפרשים שחשבון זה מן יציאת אברהם מארצו וממולדתו שמיד נחשב גר בארץ כנען, שנאמר (בראשית כ"ג) גר ותושב אנכי עמכם, והא דכתיב כי גר יהיה זרעך ארבע  ... ( cache )
 • ישעיהו ליבוביץ - הערות לפרשיות השבוע- בראשית - וישב : שני דורות לפני המאורעות המסופרים ב"וישב" נאמר לאברהם, אבי-אביו של יעקב: "ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם, ועבדום וענו אותם ארבע מאות שנה". ועכשיו גרם הקב"ה לכל  ... ( cache )
 • נחלים:: הפינה לשבת : ותרדמה נפלה על-אברם והנה אימה חשכה גדולה נופלת עליו:ויאמר לאברם- ידוע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום ועינו אותם ארבע מאות שנה:וגם את הגוי אשר יעבדו דן אנוכי אחרי  ... ( cache )
 • בע"ה : וכן בברית בין הבתרים: "יָדֹעַ תֵּדַע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם" (בר' טו:יג) "אֲרֵי דַיָּירִין יְהוֹן בְּנָךְ". והואיל וגם מעמדו של אדם בעולם אינו קבוע, תרגם "כי גרים ותושבים אתם  ... ( cache )
 • "פרשת וישב - ביקש יעקב לישב בשלווה" - במעגלי ברית בין הבתרים מאז ועד עתה : הנה אנו הלומדים את הארועים מסופם יודעים דבר אחד - הברית שנכרתה עם סבו הגדול " כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם " עדיין אינה מתקיימת, היא תבא בסוף ימיו של יעקב, בירידה למצרים   ... ( cache )
 • גיליון מעוצב להורדה : 15 יוני 2013 ... כשאמר הקב"ה לאברהם 'ידוע תדע כי גר יהיה זרעך. בארץ לא להם ועבדום ועינו אותם וכו', אנו נשתעבדנו. ואתה בן חורין. משל למה הדבר דומה? לשני אחים שיצא. ( cache )
 • וארא התש"ע : המהר"ל בספרו "גבורות השם" (פרק ל) רואה את השלבים השונים כבר בברית בין הבתרים: "יש לפרש פירוש אלו ארבעה דברים כנגד מה שאמר: ידוע תדע כי גר יהיה זרעך, ועבדום, וענו אותם,  ... ( cache )
 • שית אלפי שנין הוי עלמא אלפים תוהו אלפים תורה אלפים ימות המשיח By start... : משהיה לו זרע לאברהם נתקיים כי גר יהיה זרעך.,. ושלשים שנה היו משנגזרה. גזירת בין הבתרים ק עד שנולד יצחק. ואי אפשר לומר בארץ מצרים לבדה.,. שהרי. קהת מן הבאים עם יעקב היה. ( cache )
 • חיי שרה : משהיה לו זרע לאברהם נתקיים (בראשית טו יג) כי גר יהיה זרעך, ושלשים שנה היו משנגזרה גזירת בין הבתרים עד שנולד יצחק. ז"א שספר הקב"ה בגזרת "גר יהיה זרעך" החל מלידת יצחק  ... ( cache )
 • פרשת לך לך - ברית בין הבתרים : לכן אמר הקב"ה לאברהם: "ידוע תדע כי גר יהיה זרעך וכו'... ודור רביעי ישובו הנה, כי לא שלם עון האמורי". הנה מה שאמר גר יהיה זרעך, אינו לסיבת עוון, אלא שאי אפשר כפי הדין שיתן להם  ... ( cache )
 • הנכרי והגר במקרא : לאברהם נאמר: "כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם" (בראשית ט"ו, יג), ומשה אומר: "גר הייתי בארץ נכריה" (שמות ב', כב; י"ח, ג). הגר בא לארץ לכתחילה כדי "לגור שם" ולא לשם ישיבת קבע. ( cache )
 • דברי יוסף-לקוטי הפרדס- חלק הדרוש והרמז - בראשית : ויאמר לאברם ידוע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם. תיבות בארץ לא להם נראה כמיותר. מאחר שאמר כי גר יהיה ידענו שהוא בארץ אשר לא לו. כי בארצו לא נקרא גר: הכונה לא להם לא   ... ( cache )
 • "וילך אל ארץ מפני יעקב אחיו"- כחה של נחישות : ומדרש אגדה 'מפני יעקב אחיו', מפני שטר חוב של גזירת (ט"ו, י"ג) 'כי גר יהיה זרעך ', המוטל על זרעו של יצחק, אמר אלך לי מכאן, אין לי חלק לא במתנה שנתנה לו הארץ הזאת, ולא בפרעון  ... ( cache )
 • פרשת ויגש תשע'א : 'הדיבור' – הוא דיבורו של הקב'ה לאברהם אבינו: 'כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם' (וכן מפרש ספר 'כל־בו' על הגדה של פסח ועוד ראשונים שם). ידע יעקב אבינו בכח נבואתו, שכעת מתחיל  ... ( cache )
 • ברית בין הבתרים: הברית ההיסטורית שקבעה את גורלנו - לך לך : נאמר לאברהם כי "גר יהיה זרעך בארץ לא להם... ארבע מאות שנה", אך עם ישראל התגורר במצרים רק מאתיים ועשר שנה. ארבע מאות השנים החלו להיספר מיד ברגע בו נולד יצחק, ואכן מזמן  ... ( cache )
 • פרשת השבוע ויחי - גלות מצרים > Beerot Yitzchak > פרשת השבוע : ואם בשביל שאמר אברהם אבינו 'במה אדע כי אירשנה' ואמרת לו 'ידוע תדע כי גר יהיה זרעך ', א"כ הרי עשו וישמעאל מבניו והן צריכין להשתעבד כמו הם, ואפי' כן היה לו להשתעבד דורו של  ... ( cache )
 • פרשת השבוע- 26/12/09 - שמות, מכינה קדם צבאית, מכינת גל : בברית בין הבתרים (הברית בין ה' לאברהם אבינו), אמר הקב"ה – "ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום ועינו אותם ארבע מאות שנה" (בראשית טו יג) – מדובר כאן על העבדות  ... ( cache )
 • למה בכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו? : "ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה. וגם את הגוי אשר יעבדו דן אנכי, ואחרי כן יצאו ברכוש גדול" איזו מין הבטחה משונה הקב"ה מבטיח לאברהם? ( cache )
 • אורט על שם זאב בוים קרית גת : בברית בין הבתרים נאמר לאברהם: "ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם, ועבדום ועינו אותם..וגם את הגוי אשר יעבדו דן אנוכי.." (בראשית טו:יג-יד). ניתן לשאול במה חטאו בני ישראל  ... ( cache )
 • קולך - פורום נשים דתיות - "ושמחת בכל הטוב" - לפרשת כי תבוא : ... מה שנאמר לאברהם בין הבתרים כי גר יהיה זרעך" (רש"י לבראשית, לז; יד). אך האמנם כאלה היו הדברים גם ברמה הגלויה, זו שבה מנהלים בני האדם את מעשיהם מתוך בחירה חופשית? ( cache )
 • ברית בין הבתרים, מתוך יהדות - מושגים וכתבים - אנציקלופדיה ynet : במהלך כריתת הברית מיידע האל את אברהם בדבר השעבוד בן 400 השנה הצפוי לישראל בארץ זרה – זו מצרים: "ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה"  ...
 • פרשת ואתחנן: לא תנסו את ה' | ד"ר אלכסנדר קליין : את מוצא אברהם נענש על "לא תנסו את ה' אלהיכם" ונסה להקב"ה, שנאמר "במה אדע כי אירשנה" (בראשית טו ח) ונענש: "ידע תדע כי גר יהיה זרעך" (שם יג).(1). כפי שנראה להלן, ניתן ללמוד  ... ( cache )
 • more "כי גר יהיה זרעך " :
 • "קח נא את בנך את יחידך אשר אהבת את יצחק" : המסר של הקב"ה לאברהם נפתח במילים "ידֹע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אֹתם" (טו:יג), ונדמה לי שהתפקיד העיקרי של פרק ל"ו הוא לספר לנו את ההיסטוריה של צאצאי   ... ( cache )
 • גולה אחר גולה גלתה יהודה : מרגע שנכרתה עם אברהם אבינו ברית בין הבתרים, כאשר הובטחה מאת ה' יצירתו של עם ישראל, מיד נפלה עליו אימה חשיכה ונאמר לו 'ידוע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו  ... ( cache )
 • 3 בס"ד הפקולטה למדעי היהדות לשכת רב הקמפוס ד ף ש ב ו ע י מאת המרכז... : ונקראת פרשת ברית בין הבתרים ומוקדמת היא לפרשה שלמעלה ד"אחר הדברים האלה" חמש שנים. שהרי כתוב כאן "כי גר יהיה זרעך", מיצחק ואילך " בארץ לא להם ועבדום וענו אותם ארבע  ... ( cache )
 • משמעות הגלות במקרא / יהודה אליצור : והנה בפרשת ברית בין הבתרים (שם טו, יג) אנחנו קוראים: "גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אותם ארבע מאות שנה". אברהם טרם הצליח להתאזרח בארץ כנען, זמן רב אחר כך הוא  ... ( cache )
 • 400 (מספר) – ויקיפדיה : בברית בין הבתרים הובטח לאברהם: "גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום ועינו אותם. ארבע מאות שנה." המספר ארבע מאות מייצג בספרות חז"ל את המספר הגדול ביותר שניתן לכתוב כאות  ... ( cache )
 • אבות דרבי נתן - פרק שלשה עשר : אף הקדוש ברוך הוא אמר מעט ועשה הרבה, שנאמר: (שם) "ויאמר לאברם ידוע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם, ועבדום וענו אותם ארבע מאות שנה, וגם את הגוי אשר יעבודו דן אנכי, ואחרי   ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- "וברותי מכם המורדים והפושעים" : כיון שהקבה הבטיח בברית בין הבתרים ידוע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם, ועבדום ועינו אותם וכו' ואחרי כן יצאו וכו' ודור רביעי ישובו הנה (בראשית טו, יג-טז). אם רק עשרים אחוז מהם  ... ( cache )
 • מרכז ישיבות בני עקיבא - מנהיגות יוסף : "ויאמר לאברהם ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום ועינו אותם ארבע מאות שנה וגם את הגוי אשר יעבדו דן אנכי ואחרי כן יצאו ברכוש גדול..." ראשי פרקים א. הקדמה ב. ( cache )
 • ארכיון בית המדרש הוירטואלי - המועדים : סיבת גלות מצרים (ח"א), הרב ניר וינברג, ידוע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם, ועבדום וענו אותם ארבע מאות שנה. על איזה עוון נגזר עונש זה? מהרמב"ן, דרך האר"י והמהר"ל ועד הרב  ... ( cache )
 • ישיבת ההסדר ירוחם - וישב - המנוחה והנחלה - שיחת ליל שבת התשס"ב : על בית יצחק מרחף חוב ישן וכבד "גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה"(6). עשו מודע לחוב זה, וביודעו שמי שימשיך את בית יצחק וירש את הארץ, יצטרך גם לפרוע   ... ( cache )
 • כהני מצרים וכהני ישראל : ירידה זו עומדת להגשים את בשורת ברית בין הבתרים: "ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם ארבע מאת שנה" (ט"ו, יג). אין זו ירידה של מה בכך העתידה להסתיים בזמן  ... ( cache )
 • החומש השישי / מרדכי סבתו | מוסף "שבת" - לתורה, הגות ספרות ואמנות : 25 ינואר 2011 ... למצרים מתואר כשלב הכרחי לקראת ירושת הארץ על פי העצה העמוקה של אותו צדיק הקבור בחברון, 'ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אותם … ( cache )
 • צהר | שבחי הגעגוע לגלות : 12 אוגוסט 2013 ... אברהם קבל הבטחה על ירושת הארץ, אך היא כללה בתוכה הבטחה נוספת: "ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום ועינו אותם ארבע מאות שנה". הגלות נתפסת  ... ( cache )
 • קץ הדורות – לפרשת בא « נִפְלָאוֹת מִתּוֹרָתֶךָ : 20 ינואר 2013 ... מספר נוסף מופיע בתורה בברית בין הבתרים, שם אומר ה' לאברהם אבינו "גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום ועִנו אותם ארבע מאות שנה". אולם שני המספרים האלה  ... ( cache )
 • גלות מצרים על מה ולמה? : אברהם אבינו נמצא בשיאו של מעמד מרגש של כריתת ברית בינו לבין הקב"ה בברית בין הבתרים כשלפתע הוא "מתבשר": "ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם, ועבדום וענו אותם ארבע  ... ( cache )
 • ברכות ט: – תלמודון : 9 דצמבר 2012 ... אותו צדיק (אברהם אבינו): מה שנאמר לי [בראשית ט"ו, י"ג] "גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם" - קיים בהם בבניי, ולעומת זאת מה שנאמר לי [בראשית ט"ו,  ... ( cache )
 • פרשת השבוע בראשית - מקץ > Beerot Yitzchak > פרשת השבוע : אבל האמת היא שכולם רק פיונים בקיום הנבואה של "גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום ועינו אותם ארבע מאות שנה". ואולי זה כך גם אצל שאול: שאול חושב שהוא מחפש אתונות. ( cache )
 • ישיבת ההסדר עכו, מדוע התאכזר יוסף לאחיו? - פרשת ויגש : יוסף ידע בעומק דעתו שמשפחתו עומדת לרדת למצרים ולהשתעבד שם כדי לקיים גזרת "ידוע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אותם(4)". אביו יעקב שמר גם הוא את הדבר  ... ( cache )
 • ידיעה ובחירה : והנכון בעיני, כי טעם וגם, אף על פי שאני גזרתי על זרעך להיות גרים בארץ לא להם ועבדום וענו אותם, אף על פי כן אשפוט את הגוי אשר יעבודו על אשר יעשו להם, ולא יפטרו בעבור שעשו  ... ( cache )
 • / הרב ד"ר יהודה ברנדס : אברהם פנה כך אל ה' בבקשו את הבטחת הזרע והארץ בברית בין הבתרים, בה נודע לו ש"גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אותם". ובתפילתו על סדום, כשהתמקח עם הקב"ה על הצלת  ... ( cache )
 • בלבבי ו' פרק כ - פסח - מהות גאולת הנפש : שתי בחינות של דעתבברית בין הבתרים הודיע הקב"ה לאברהם אבינו על גלות מצרים, וכך אמר לו: "ידוע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום ועינו אותם ארבע מאות שנה, וגם את הגוי  ... ( cache )
 • פרשת שמות : בברית בין הבתרים כתוב: "ויאמר לאברם ידוע תדע כי גר יהיה זרעיך בארץ לא להם, ועבדום וענו אותם ארבע מאות שנה... ודור רביעי ישובו הנה" (בראשית טו, יג-טז). בברית בין הבתרים, ה'  ... ( cache )
 • לחצו כאן לקריאת המאמר המלא : נראה שכוונת ההגדה היא לדברי ה' לאברהם בעת ברית בין הבתרים "כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום ועינו אותם ארבע מאות שנה" (בראשית טו', יג'). ה' מבטיח לאברהם את חווית  ... ( cache )
 • יציאת מצרים בספר בראשית : ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה. וגם את הגוי אשר יעבדו דן אנכי ואחרי כן יצאו ברכש גדול. ואתה תבוא אל אבתיך בשלום, תקבר בשיבה טובה. ( cache )
 • more "בארץ לא להם ועבדום " :
 • מנהיגות אמיתית - סוד הישרדותה הנצחית של היהדות והיתפתחותה בעבר ובעתיד : ברית זו נכרתה עשרים וחמש שנים לפני הולדתו של יצחק בנו הנבחר של אברהם,שנאמר: "ויאמר לאברם ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה  ... ( cache )
 • ב"ה, ל' שבט תשס"ב : על גלות מצרים נאמר לאברהם אבינו: "ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה. וגם את הגוי אשר יעבֹדו דן אנכי ואחרי כן יצאו ברכֻש גדול" (בר' טו:יג-יד). ( cache )
 • [סנהדרין צח-צט - יש משיח לישראל | משיח] : רבי דוסא אומר: ארבע מאות שנה, כתיב הכא [בראשית ט"ו] ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה, וכתיב התם: שמחנו כימות עניתנו. רבי אומר: שלש מאות וששים וחמש שנה, כמנין ימות החמה,  ... ( cache )
 • ללא עתיד | קבלה, מדע ומשמעות החיים : 7 אוקטובר 2013 ... שאלה: הבורא אמר לאברהם: "גר יהיה זרעך ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה". למה הגלות צריכה להיות מלווה בעינויים? תשובתי: כך היא התקופה הזאת "על פי  ... ( cache )
 • פרשת ויחי : ... לך: "ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם, ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה" ואולי היה ברור שמאז ועד היום נע עם ישראל בין ציון לבין הגולה, בין מאבק לחרות ובין הציפיה למשיח. ( cache )
 • ``המעבר מנחש למטֶה`` : ויאמר לאברם, ידוע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם, ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה" (בראשית ט"ו, י"ב-י"ג). עם ישראל מרוסק פיזית, נפשית ורוחנית במשך מאות שנים. ילדים מושלכים  ... ( cache )
 • ה` ניסן תש”ע : הפירוש הפשוט הוא: `והיא` – הכוונה להבטחה שהבטיח הקב````ה לאברהם: ````ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה..., ואחרי כן יצאו ברכוש גדול````. הקב````ה גאל אותנו בגלל הבטחתו לאבות  ... ( cache )
 • עצם מעצמי - פרשת תולדות : בבשורת הגלות התבשר כבר אברהם אבינו, כשנאמר לו: "ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם, ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה". אלא שאברהם אבינו אינו חלק מהשבר הזה, הוא שומע   ... ( cache )
 • העוד אבי חי? : ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה". ארבע מאות שנות השיעבוד של זרע אברהם יסתיימו בסופו של דבר על פי התכנית הא-להית ביציאה לחירות ברכוש גדול ולאחר מכן בירושת הארץ. ( cache )
 • יוסף- בנוסף למה שהיכרנו -דורון צדקה - השומרונים-הילה ודורון צדקה - תפוז בלוגים : 28 פברואר 2012 ... אף לא אחד מהם רצה שב"משמרתו" יקרה הכתוב שם: "כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם, ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה....". ירידה מא"י לארץ נכר למשך תקופה ארוכה  ... ( cache )
 • נומרולוגיה קבלית - אלפון רוחני 1501-10,000 : 1776 = ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה. 1777 = וְאוֹר לְחשֶׁךְ שָמִים מַר לְמָתוֹק = וַיִּסְעוּ מֵהַר יְהוָה דֶּרֶךְ שְׁלשֶׁת יָמִים. 1779 = אֲדנִי הַמֶּלֶךְ תִּפָּל-נָא  ... ( cache )
 • י : עני זרעו בארץ לא להם כאשר. י: הזה.בחולתך * וי^מר לאברם;דע הרע.ביגר;היה זרעך.בארץ לא ת ו כ? להם ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה: וגס את הגוי אשר יעבדו. ״ - ד " vי־.;* v. X.
 • HomeEnglishתורהמשנהContactchaver : ... נפלה על אברם והנה אימה חשכה גדלה נפלת עליו טו:יג ויאמר לאברם ידע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה טו:יד וגם את הגוי אשר יעבדו דן אנכי ואחרי  ...
 • ד: פרשת "וירא" - המקדש של יראו-שלם כבר קיים : 2 נובמבר 2009 ... מעניין שתקופת הגרות והגלות בת ארבע מאות השנה "כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה" (בראשית טו יג) מתחילה בשילוח ישמעאל  ... ( cache )
 • עלון ארשת לפרשת בלק תשע"א - ארשת : הסבל התחיל עם צמיחת האומה, עם בואו של אברהם לארץ כנען. בברית בין הבתרים הובטח לו ' כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה'. ורק 'בדור רביעי ישובו הנה,  ... ( cache )
 • פרשת וארא - הוקרת הטוב והמטיב : 18 אוגוסט 2010 ... בנוסף לעונש שה' הטיל על פרעה ועל מצרים בגין חטאיהם, ה' דרש מפרעה לשלח את ישראל מרצונו החופשי מיד בתום גזרת "ועבדום וענו אתם ארבע מאות שנה" לפי  ... ( cache )
 • ספר היובלים בעריכת יהודה איזנברג : (יז) ויאמר: אברם, ידוע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם, ועבדום ועינו אתם ארבע מאות שנה. (יח) ואת הגוי אשר יעבודו דן אנכי, ואחרי כן יצאו משם ברכוש גדול. (יט) ואתה תבוא בשלום אל  ... ( cache )הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:גרות ועבדות


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2013-11-14.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/tora/brejit/br-15-13