לדלג לתוכן

ביאור:ישעיהו ה ז

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

ויקו לצדקה - והנה צעקה[עריכה]

ה' מתאר את אכזבתו מעם ישראל:

(ישעיהו ה ז): "כִּי כֶרֶם ה' צְבָאוֹת בֵּית יִשְׂרָאֵל וְאִישׁ יְהוּדָה נְטַע שַׁעֲשׁוּעָיו; וַיְקַו לְמִשְׁפָּט - וְהִנֵּה מִשְׂפָּח, לִצְדָקָה - וְהִנֵּה צְעָקָה"

ויקו למשפט - והנה משפח[עריכה]

משפט = תהליך שמטרתו לברר מי צודק, להבחין בין צדיק לרשע ;  משפח = מלשון סיפוח, חיבור, כמו (שמואל א ב לו): "סְפָחֵנִי נָא אֶל אַחַת הַכְּהֻנּוֹת לֶאֱכֹל פַּת לָחֶם", (שמואל א כו יט): "כִּי גֵרְשׁוּנִי הַיּוֹם מֵהִסְתַּפֵּחַ בְּנַחֲלַת ה'".

ה' קיווה שבני ישראל יעשו משפט ויבדילו בין הצדיקים לרשעים, אך הם עשו משפח -

1. חיברו והשוו בין הצדיקים לרשעים;

2. חיברו ואספו חטא על חטא ( רש"י ) ;

3. חיברו את בתיהם זה לזה כדי שלעניים לא יהיה מקום ( מלבי"ם ) ; חיברו את עסקיהם זה לזה (קרטל) כדי שלעסקים קטנים לא יהיה מקום (אראל).

4. ויש מפרשים משפח מלשון ספחת - צרעת, (ויקרא יג ב): "אָדָם כִּי יִהְיֶה בְעוֹר בְּשָׂרוֹ שְׂאֵת אוֹֹֹ סַפַּחַת או בַהֶרֶת וְהָיָה בְעוֹר בְּשָׂרוֹ לְנֶגַע צָרָעַת...": " "עשו מעשים מגונים כנגע צרעת" " ( מצודות ) .

לצדקה - והנה צעקה[עריכה]

צדקה = דרכו של הצדיק , לתת לכל אחד את המגיע לו.

ה' קיווה שבני ישראל יצרו חברה שבה כל אדם מקבל את המגיע לו, אך הם יצרו צעקה -

1. " "צעקת עשוקים" " ( מצודות ) .

2. מערכת רווחה חסרה, שבה אנשים אינם מקבלים את המגיע להם, צועקים מצער ואף אחד לא שומע את זעקתם.

3. מערכת רווחה מוגזמת, הנותנת גם לאנשים שלא מגיע להם, על-חשבון האנשים העובדים: " "אבל אם תראה איש שיכול ללמוד והוא מבין, וסופר שיכול לכתוב, ואינם רוצים ללמוד ולכתוב, אם תתן להם צדקה - קורא אני עליהם לצדקה והנה צעקה" " (ספר חסידים (מרגליות), סימן אלף לה; בתוך העניים הראויים / עידו רכניץ) ) .

4. מערכת רווחה מעוותת, הנותנת יותר למי שצועק יותר חזק, הופך שולחנות ומאיים על הפקידים.

5. חברה שבה אנשים עוסקים בדברי הבל, משתכרים וצועקים מרוב שיכרות (ע"פ

מלבי"ם )

מקורות ופירושים נוספים[עריכה]

משפח פוליטי = פופוליזם / רמי ניר

ואולי שמוע תשמעו על יום מתן תורה / רמי ניר

מקראות גדולות:

"" כי כרם ה' צבאות בית ישראל" - כי כאותו הכרם לי בית ישראל עשרת השבטים הם היו לי ככרם יין ככרם זית כקרן שמן בארץ שמינה שמן כהונה שמן מלכות שמן מנורה שמן מנחות עזקתים תחלה בהיקף ענני כבוד במדבר וסקלתים ונקיתים מפושעי הדור נטעתים שורק שש מאות ושש מצות כמניין שורק הוספתי עליהם על שבע מצות שנצטוו בני נח בניתי מגדל בתוכו משכני ומקדשי וגם יקב המזבח והשיתין " ויעש באושים" - קילקלו מעשיהם ועתה יושב ירושלים ואיש יהודה אשר לא גליתים עדיין ישפטו נא ביני וביניהם על הרעה שהבאתי עליהם מי סרח על מי מה היה לי לעשות עוד טובה לכרמי ולא עשיתי לו אודיעה נא אתכם גם אתם המכעיסים אותי את אשר הגון בעיני לעשות לכרמי ככל אשר עשיתי לאדם הראשון הסר מסוכתו אסלק שכינתי מעליהם המסוככת עליהם כמה שנאמר (לקמן נב) ויגל את מסך יהודה " פרוץ גדרו" - אתוץ חומותיו " ואשיתהו בתה" - ואשוינון רטישין " לא יזמר ולא יעדר" - לא אסתערון ולא יסתמכון " ועלה שמיר ושית" - ויהיו מטלטלין ושביקין דוגמת שמיר ושית של כרם ואצל הכרם ממש במקום אחר הוא מתורגם הובאי ובור " ועל העבים אצוה" - ועל נבייא אפקד דלא יתנבון עליהון הנבואה נמשלה למטר שהעבים מקבלין אותה מן השמים כך הנביאים מקבלין הנבואה מפי הקדושה " נטע שעשועיו" - כמו נטע ולפי שהוא דבוק נקוד פתח כמו בקר זבח השלמים ( במדבר ז )" ( רש"י )

" כי כרם ", מתחיל לבאר הנמשל, "הכרם המשליי הזה בית ישראל המה ", אשר נטעם ה' בקרן בן שמן כמ"ש בפסוק ד', וכמו שבכל כרם ימצא נטע המובחר שבו ישתעשע בעליו, כן הוא בכרם הזה " איש יהודה ", כי ממנו הצמיח קרן לדוד ושבט מושלים.

" ויקו למשפט ", הם הענבים אשר קוה ה' משפט בין אדם לחבירו וצדקה בין אדם למקום, והם עשו באושים, "תחת משפט הנה משפח ", מדבקים הבתים זל"ז לגזול גבול העני, כמ"ש, כמ"ש (פסוק י"א י"ב). (בפסוק הזה דבר דרך כלל, ועתה מתחיל לבאר תחלה מ"ש למשפט והנה משפח)" ( מלבי"ם )

מאמרים מאתר ויקיטקסט:

מאמרים נוספים מתוצאות החיפוש ב גוגל[עריכה]

 • אשירה נא לידידי: חתימת משל הכרם : פסוק ז\1: כי כרם ה' צבאות ג€“ בית ישראל, ואיש יהודה ג€“ נטע שעשועיו כאן שוב מדבר הנביא, אחרי שבפסוקים הקודמים, ג-ו, דיבר הידיד, הוא בעל הכרם. ... ( cache )
 • משל הכרם : כי כרם ה' צבאות בית ישראל, ואיש יהודה נטע שעשועיו; ויקו למשפט - והנה משפח, לצדקה - והנה צעקה. "נכון שזה נשמע מאד דומה?! ועכשיו שאלה: מה המטרה של משל? ... ( cache )
 • משל הכרם ג€“ ויקיפדיה : " כי כרם ה' צבאות בית ישראל ואיש יהודה נטע שעשועיו, ויקו למשפט והנה משפח לצדקה והנה צעקה". במקום משפט וצדקה, מצטיינים ישראל בעיוות הדין ובאטימות חברתית. ... ( cache )
 • קדמות שיר השירים / שמואל שביב : כי כרם ה' צבאות בית ישראל. נפתח את דיוננו במה שנראה לי העדות החיצונית הראשונה לקדמות שיר השירים. לעניין הזה הסב את תשומת לבי מאמרו של י. ... ( cache )
 • ישיבת מעלות : 'כרם היה לשלמה' אלו ישראל, שנאמר (ישעיה ה') ' כי כרם ה' צבאות בית ישראל'. 'היה לשלמה' למלך שהשלום שלו. 'בבעל המון' המון בעל שהמו אחרי הבעל, היך מה דאת אמר ... ( cache )
 • פרשת תרומה : אתם כרם, שנאמר (ישעיה ה): כי כרם ה' צבאות בית ישראל, ואני שומר, שנאמר (תהלים קכא): הנה לא ינום ולא יישן שומר ישראל. עשו סוכה לשומר שישמור אתכם. ... ( cache )
 • אשירה נא לידידי: הפתיחה למשל הכרם של ישעיהו : או היות לו צורת משא-ומתן משפט: "שפטו-נא"?, או שמא היות לו צורת משל המקבל את פתרונו בפסוקו האחרון: " כי כרם ה' צבאות בית ישראל" וגו'? ... ( cache )
 • ילקוט שמעוני - בשבילי התנ"ך : כך ישראל כרמו של הקב"ה, שנאמר: כי כרם ה' צבאות בית ישראל, והכניסם לארץ וקצץ את הארזים שבה, שנאמר: ואנכי השמדתי את האמורי מפניכם אשר כגובה ארזים גבהו, ... ( cache )
 • אשירה נא לידידי שירת דודי לכרמו כרם היה לידידי בקרן בן שמן: : מצביע על כוונתו האמיתית: " כי כרם ה' צבאות בית ישראל, ואיש יהודה נטע שעשועיו". במשפט זה עובר הנביא לנמשל. הנמשל אינו מפרט את חטאי העם ... ( cache )
 • הלכתי - ישעיהו פרק ה' ג€“ סיכומונה : 3 אוקטובר 2007 ... פסוק ז' ג€“ " כי כרם ה' צבאות - בית ישראל ואיש יהודה, נטע שעשועיו, ויקו למשפט והנה משפח, לצדקה והנה צעקה." מבאר ישעיהו את משל הכרם: כי (=אכן) ... ( cache )
 • כי אנו עמך - הזמנה לפיוט : ואני לו לכרם שנאמר (ישעיה ה') ' כי כרם ה' צבאות בית ישראל'..." הפיוט שלפנינו נסמך על מדרש זה, והוא מרחיב אותו בכינויים ודימויים נוספים. ... ( cache )
 • Jewish Theological Seminary - Between the Linesג€”T'rumah : ... שנאמר (תהלים פ) רועה ישראל האזינה עשו דיר לרועה שיבא וירעה אתכם לכך נאמר ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם אתם כרם שנא� (ישעיה ה) כי כרם ה� צבאות בית ישראל ואני ... ( cache )
 • ילקוט שמעוני - איכה : ... כיוצא בו משל למה הדבר דומה למי שנקצץ כרמו למי מנחמין לבעל הכרם מנחמין, כך הקבה, דכתיב כי כרם ה' צבאות בית ישראל, ועוד משל למה הדבר דומה לרועה שהיה לו ... ( cache )
 • שיעורים : " כי כרם ה' צבאות בית ישראל,. ו. איש יהודה. נטע. שעשועיו". בשבח והודיה לה' יתברך. על הולדת בתנו. נטע. נקיים השבת בעזרת ה' "עונג שבת" ... ( cache )
 • בשבילי התנ"ך : וכך ישראל הם כרמו של הקדוש ברוך הוא, שנאמר: כי כרם ה' צבאות בית ישראל (ישעיה ה ז). והכניס ישראל לארץ וקצץ את הארזים שבה שהם הגויים העומדים בארץ ישראל, ... ( cache )
 • שבעת המינים ג€“ ויקיפדיה : כי כרם ה' צבאות בית ישראל". תאנה - "כבִּכורה בתאנה בראשיתה". "התאנה חנטה פגיה" והסבירו חז"ל: "התאנה חנטה פגיה אלו הצדיקים והישרים". שלמה המלך אף המשיל את ... ( cache )
 • עקב - השבוע על פרשת דרכים : כי כרם ה' צבאות בית ישראל". תאנה ג€“אמרו חז"ל: "כל הפירות יש בהם פסולת, תמרים יש בהם גרעינים, ענבים יש בהם חרצנים, רימונים יש בהם קליפות, אבל תאנה כולה יפה ...
 • בשבילי התנ"ך : כרום זלות, לכשירומם הקב"ה כרם בזוי בעולמו אין כרמו של הקדוש ברוך הוא, אלא ישראל, שנאמר: (שם ה) כי כרם ה' צבאות בית ישראל ואיש יהודה נטע שעשועיו. ... ( cache )
 • אשירה נא לידידי : כי כרם ה' צבאות - בית ישראל ואיש יהודה - נטע שעשועיו. כאן שוב מדבר הנביא, אחרי שבפסוקים הקודמים, ... בית ישראל, כי כרם ה' צבאות . נטע שעשועיו. ואיש יהודה ... ( cache )
 • אשירה נא לידידי: מבנה משל הכרם בספר ישעיהו : רש"י לפסוק ז דיבור המתחיל " כי כרם ה' צבאות בית ישראל": לכרם הזה אתם משולים בית ישראל, כי כל מה שעשה לכרם הזה עשה לישראל. ראב"ע לפסוק הנזכר, דיבור המתחיל ... ( cache )
 • מדרש רבה - תרומה : ... שנאמר (תהלים פ) רועה ישראל האזינה עשו דיר לרועה שיבא וירעה אתכם לכך נאמר ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם אתם כרם שנא' (ישעיה ה) כי כרם ה' צבאות בית ישראל ואני ... ( cache )
 • רימון : א [יג] נשכימה לכרמים אלו ישראל, שנא' (ישעיה ה') כי כרם ה' צבאות בית ישראל, נראה אם פרחה הגפן, זו קריאת שמע, פתח הסמדר, אלו בתי כנסיות ובתי מדרשות, ... ( cache )
 • הגפן נכריה : שנאמר: "ואנוכי נטעתיך שורק, כולה זרע אמת, ואיך נהפכת לי סורי הגפן נכריה" (ירמיה ב' 21) גג‚¬ג€� בשבט יהודה, ככתוב: " כי כרם ה' צבאות בית ישראל. ... ( cache )
 • צובה הסטף : 11 אוקטובר 2010 ... כי כרם ה' צבאות בית ישראל, ואיש יהודה נטע שעשועיו; ויקו למשפט - והנה משפח, לצדקה - והנה צעקה. [ישעיהו ה א] ... ( cache )
 • 1 מאחורי לבוש-הפשט של : זה נבוכדנצר שעמד והחריב את ירושלים ושרף את בית המקדש באש והגלה את ישראל לבבל שנקראו כרם. שנאמר כי כרם ה' צבאות בית ישראל וגו' (שם ה' ו'). ( cache )
 • מדרש חזית : נקרא כרם, שנאמר כי כרם ה' צבאות בית ישראל (ישעיהו ה:ז). נקרא פרדס, שנאמר שלחיך פרדס (שיר השירים ד:יג). נקרא מעין, שנאמר גן נעול מעין חתום (שיר השירים ד:יב). ... ( cache )
 • תנחומא - ראה : וכך ישראל הם כרמו של הקדוש ברוך הוא, שנאמר, כי כרם ה' צבאות בית ישראל (ישעיה ה ז). והכניס ישראל לארץ וקצץ את הארזים שבה שהם הגוים העומדים בארץ ישראל, שנאמר, ... ( cache )
 • הרב ד"ר ברוך ארליך : " כי כרם ה' צבאות בית ישראלואיש יהודה נטע שעשועיוא ב ב א; תקבולת נרדפת כיאסטיתויקו למשפט - והנה משפחא ב א ב; תקבולת נרדפת פשוטהלצדקה - והנה צעקה ... ( cache )
 • טיפיוט 108 - 'נחמוני נחמוני' -- לשבת נחמו | שיתוף פיוט : 30 יולי 2009 ... כך אמר הקב"ה לישראל: כרמי (אתם), ' כי כרם ה' צבאות בית ישראל'. מי צריך להתנחם, לא אני? הוי 'נחמו נחמו עמי, נחמוני נחמוני עמי'. ... ( cache )
 • בית מדרש "אשת חיל", יג טבת תשע"א, 20.12 מדרש זוטא - רות (בובר... : זו היא יוכבד, שיצא ממנה משה, שהוא שקול כנגד כל ישראל, שנקראו כרם, שנאמר כי כרם ה ' צבאות בית ישראל (ישעי' ה). [יז] חגרה בעז מתניה. ... ( cache )
 • סתרי תורה של האות ו שער הנון שאיבד משה מדבורה שתחי - בחדרי חרדים : 14 יולי 2010 ... [יא] כרם היה לשלמה אלו ישראל, שנאמר: (ישעיה ה') כי כרם ה' צבאות בית ישראל. היה לשלמה למלך שהשלום שלו. בבעל המון המון בעל שהמו אחרי הבעל, ... ( cache )
 • הספרייה הווירטואלית של מטח - משל הכרם : כי כרם ה' צבאות / בית ישראל ואיש יהודה / נטע שעשועיו. ויקו למשפט / והנה משפח - לצדקה / והנה צעקה. לפי חלוקה זו אין הפתיחה עומדת מחוץ לשיר, אלא היא חלק מן ... ( cache )
 • בס"ד : כי כרם ה' צבאות בית ישראל",. כרם בגימטריא 260, שעולה לעשר פעמים שם הוי'ה (26). כלאיים הוא מצב מסובך, מציאות לא קלה, של ערבוביא. ... ( cache )
 • בית ספר שדה כפר עציון - דגן תירוש ויצהר : כי כרם ה' צבאות בית ישראל, ואיש יהודה נטע שעשועיו..." (ישעיהו ה', א-ב, ה-ז). תמונה חיה ומפורטת זו מלמדת רבות על תהליך נטיעת הכרם ועיבודו, תהליך הדורש ידע, ... ( cache )
 • חיי שרה - כולל שלהבת הארץ : כי כרם ה' צבאות בית ישראל",. כרם בגימטריא 260, שעולה לעשר פעמים שם הוי'ה (26). כלאיים הוא מצב מסובך, מציאות לא קלה, של ערבוביא. ... ( cache )
 • ראם לבן : נקרא כרם, שנאמר כי כרם ה' [צבאות בית] ישראל (ישעיה ה' ז'). נקרא פרדס, שנאמר שלחיך פרדס. 11. מדרש תנחומא (בובר) פרשת בלק סימן ד ד"ה [ד] ויאמר מואב ... ( cache )
 • ישעיהו פרק ה' : פסוק ז' ג€“ " כי כרם ה' צבאות - בית ישראל ואיש יהודה, נטע שעשועיו, ויקו למשפט והנה משפח,. לצדקה והנה צעקה." מבאר ישעיהו את משל הכרם: כי (=אכן) הכרם של ה' צבאות ... ( cache )
 • ענבי הגפן בנביאי הגפן : הגפן היא עם ישראל, כפי שנאמר בישעיהו: " כי כרם ה' צבאות בית ישראל ואיש יהודה נטע שעשועיו". גם ירמיהו, אשר ניבא, כידוע, לאנשי יהודה, הפנה את דבריו אלו אל כל ... ( cache )
 • more "כי כרם ה' צבאות " :
 • Yeshiva.org.il- ישעיהו פרק ה : ... למרמס: (ו) ואשיתהו בתה לא יזמר ולא יעדר ועלה שמיר ושית ועל העבים אצוה מהמטיר עליו מטר: (ז) כי כרם יהוה צבאות בית ישראל ואיש יהודה נטע שעשועיו ויקו למשפט ... ( cache )
 • פרשת אמר : כרום זלות, לכשירומם הקב"ה כרם בזוי בעולמו אין כרמו של הקדוש ברוך הוא, אלא ישראל, שנאמר (שם ה): כי כרם ה' צבאות בית ישראל ואיש יהודה נטע שעשועיו. ... ( cache )
 • המוסר מכריע את גורל העם : דאגה וחסד- ישעיה ה'- "כי כרם ה' צבאות בית ישראל ואיש יהודה נטע שעשועיו"- בדומה לכרם ה' טיפח את עמו כנטע שעשועים. עמוס ב'- "ואנוכי העליתי אתכם מארץ מצרים ... ( cache )
 • ישיבת ההסדר פתח תקוה - "חזקיהו וסיעתו כתבו את ישעיהו" - בירור... : כי כרם ה' צב-אות בית ישראל ואיש יהודה נטע שעשועיו, ויקו למשפט והנה משפח, לצדקה והנה צעקה. נמשיך בדרכנו ונטען שגם נבואה זו מכוונת לתקופת חזקיהו. ... ( cache )
 • ישעיהו בן אמוץ : 18 ינואר 2009 ... ועל העבים אצוה מהמטיר עליו מטר: ז כי כרם יהוה צבאות בית ישראל, ואיש יהודה נטע שעשועיו; ויקו למשפט והנה משפח, לצדקה והנה צעקה: ... ( cache )
 • תנ"ך/חומר הלימוד בתנ"ך לבגרות/נושא בחירה... - עמוד ראשי - Wikibooks : 26 יולי 2010 ... בפסוק ז, מופיע נמשל בצורה קצרה; ישעיה אומר: הכרם של ה' הוא בעצם " בית ישראל ואיש יהודה ", כלומר הנבואה מתייחסת לשתי הממלכות, וישעיה הראשון ... ( cache )
 • מצגת של PowerPoint : כי כרם ידוד צבאות בית ישראל ואיש יהודה נטע שעשועיו ויקו למשפט והנה משפח לצדקה והנה צעקה: (ישעיהו ה:ז). ציון במשפט תפדה ושביה בצדקה (ישעיהו א:כז) ... ( cache )
 • באזני יהוה צבאות אם לא בתים רבים לשמה יהיו גדלים וטובים מאין יושב... : 30 מרץ 2011 ... 6 ואשיתהו בתה לא יזמר ולא יעדר ועלה שמיר ושית ועל העבים אצוה מהמטיר עליו מטר ׃ 7 כי כרם יהוה צבאות בית ישראל ואיש יהודה נטע שעשועיו ויקו ... ( cache )
 • ישעיהו : ז כי כרם יהוה צבאות, בית ישראל, ואיש יהודה , נטע שעשועיו; ויקו למשפט והנה משפח, לצדקה והנה צעקה. ח הוי, מגיעי בית בבית--שדה בשדה, יקריבו: עד אפס מקום, ... ( cache )
 • חדשות - יהדות - הרב דר בנימין לאו nrg -...איך מתמודדים : 30 דצמבר 2009 ... בעל ספר חסידים מתכוון בדבריו לדברי התוכחה של ישעיהו הנביא (פרק ה): "כי כרם ה' צבאות בית ישראל ואיש יהודה נטע שעשועיו ויקו למשפט והנה משפח ... ( cache )
 • הייד פארק - מרכז פורומים ישראלי | ספר ישעיה - תנ"ך בעברית מדוברת : 26 ינואר 2006 ... ה,ז כי כרם יהוה צבאות, בית ישראל, ואיש יהודה , השתיל שהיה חביב עליו ביותר; ויקו למשפט והנה משפח (נגע ספחת, עוול וחטא), לצדקה והנה צעקה. {פ} ... ( cache )
 • חדשות בן עזר - 613 : 31 ינואר 2011 ... ככתוב: "כי כרם ה' צבאות בית ישראל ואיש יהודה נטע שעשועיו" (ישעיה ה' 7) ובארץ ישראל ואלוהי ישראל כמסופר: "גפן בוקק ישראל, פרי ישווה לו, ... ( cache )
 • המאבק לחברה מוסרית : פס' 7: "כי כרם ה' צבאות ג€“ בית ישראל ואיש יהודה ג€“ נטע שעשועיו" ג€“ הנמשל. בפסוק זה ישנו מבנה כיאסטי: כי כרם ה' צבאות בית ישראל. ( cache )
 • חדשות בן עזר - 365 : כי כרם ה' צבאות בית ישראל, ואיש יהודה נטע שעשועיו. ויקו למשפט והנה משפח, לצדקה והנה צעקה" (ישעיהו ה' א'-ז'). איזה יופי! למעלה משלושים שנה חלפו מאז למדתי את ... ( cache )
 • מדרש רבה - אמור : ... אימתי כרום זלות לכשירומם הקב"ה כרם בזוי בעולמו אין כרמו של הקדוש ברוך הוא אלא ישראל שנאמר (שם ה) כי כרם ה' צבאות בית ישראל ואיש יהודה נטע שעשועיו אמר לו ... ( cache )
 • more "בית ישראל ואיש יהודה " :
 • Israֳ«l, une vigne malade : ואיש יהודה נטע שעשועיו ויקו למשפט והנה משפח לצדקה והנה. צעקה.:) ח(. הוי מגיעי בית בבית שדה בשדה יקריבו עד אפס מקום והושבתם לבדכם בקרב הארץ ... ( cache )
 • מרכז ישיבות בני עקיבא - חזקיהו וסיעתו כתבו את ישעיהו" - בירור... : כי כרם ה' צב-אות בית ישראל ואיש יהודה נטע שעשועיו, ויקו למשפט והנה משפח, לצדקה והנה צעקה. נמשיך בדרכנו ונטען שגם נבואה זו מכוונת לתקופת חזקיהו. ... ( cache )
 • more "נטע שעשועיו ויקו למשפט " :
 • כי תורה מצאתי חלק א : יקו למשפט והנה משפח לצדקה והנה צעקה (ישעיה ד'), זיל להאי גיסא המה כשלו ונפלו בנסיון העוני והחוסר [דכתר הנעשה והמשפט בלבד] במשפטי ודיני התורה החריבה והיבישה ... ( cache )
 • צימוד - הזמנה לפיוט : השימוש באמצעי ספרותי זה רווח כבר בתנ"ך ("וַיְקַו לְמִשְׁפָּט וְהִנֵּה מִשְׂפָּח, לִצְדָקָה וְהִנֵּה צְעָקָה.",ישעיה ה, ז). ... ( cache )
 • חדשות - יהדות - הרב דר בנימין לאו nrg -...עבדים היינו : 6 ינואר 2010 ... יְהוּדָה נְטַע שַׁעֲשׁוּעָיו וַיְקַו לְמִשְׁפָּט וְהִנֵּה מִשְׂפָּח לִצְדָקָה וְהִנֵּה צְעָקָה". ... ( cache )
 • משפט - ויקימילון : ... וְיָשָׁר הוּא" (דברים לב, ד); "וַיְקַו לְמִשְׁפָּט וְהִנֵּה מִשְׂפָּח לִצְדָקָה וְהִנֵּה צְעָקָה (ישעיהו ה, ז) ... ( cache )
 • נדל"ן - Local.co.il : החלטת כב^ השופט שטרסמן בבקשה זו, ראוי לה שתיחקק בספרי המשפט, כביאור לפסוק המפורסם מישעיהו (ה^ 7): "ויקו למשפט והנה משפח, לצדקה והנה צעקה". ... ( cache )
 • ישעיהו ה.docx - ORT : ... וְאִישׁ יְהוּדָה, נְטַע שַׁעֲשׁוּעָיו; וַיְקַו לְמִשְׁפָּט וְהִנֵּה מִשְׂפָּח, לִצְדָקָה וְהִנֵּה צְעָקָה. ... ( cache )
 • אנשי המשפט של אונורה דומייה : לא פלא הוא י.8 המוסרי של �ויקו למשפט והנה משפח, לצדקה והנה צעקה�. כי משרתי הצדק של דומיה אינם נתפסים כראויים להערכה ציבורית וכי, ... ( cache )
 • דף קשר מספר 1001 - ושמרו דרך ה' לעשות צדקה ומשפט (בראשית יט:יח... : כלום אני קורא בהן "צדק ומשפט מכון כסאך חסד ואמת יקדמו פניך" (תהלים פט: טו) או שמא אני קורא כאן "ויקו למשפט והנה משפח לצדקה והנה צעקה" (ישעיהו ה:ז)? ... ( cache )
 • תשבץ היגיון ג€“ ויקיפדיה : ... יְהוּדָה נְטַע שַׁעֲשׁוּעָיו וַיְקַו לְמִשְׁפָּט וְהִנֵּה מִשְׂפָּח לִצְדָקָה וְהִנֵּה צְעָקָה: "(ישעיהו ה' ז') ... ( cache )
 • שאלות בגרות בישעיהו לכתה י"א - אתר תנ"ך -מה אהבתי תורתך - קהילת... : ויקו למשפט והנה משפח לצדקה והנה צעקה" -. 1) מיהו המקווה למשפט ומהו המשפט שהוא מחכה לו? 2) לאיזה פרט במשל הדברים הם נמשל? ב.בפסוקים ב,ה,ו נזכרות פעולות בעל ... ( cache )
 • אשירה נא לידידי: הערות על הוראת משל הכרם : במקרה שלנו רצוי לעמת את דברי ישעיה "ויקו למשפט והנה משפח לצדקה והנה צעקה" לדברי קהלת: "מקום המשפט שמה הרשע ומקום הצדק שמה הרשע" (ג, טז), וכך להמחיש לתלמידים ... ( cache )
 • מחוון בנושא: עמוס ד' 1-3, ישעיהו ה' 8-17 : ... וְאִישׁ יְהוּדָה, נְטַע שַׁעֲשׁוּעָיו; וַיְקַו לְמִשְׁפָּט וְהִנֵּה מִשְׂפָּח, לִצְדָקָה וְהִנֵּה צְעָקָה. ... ( cache )
 • מל"א פרק כא : ישעיה הנביא כותב כך: "ויקו למשפט והנה משפח לצדקה והנה צעקה" (ישעיהו ה ז). הביאו שתי הוכחות מן הכתובים שהמשפט שבו הועמד נבות היה משפח- משפט שקר. ... ( cache )
 • מאגר ניבים, ביטויים ופסוקים : ויקו למשפט והנה משפח, לצדקה והנה צעקה ". המשמעות בימינו: הפיכת משפט צדק למעשה רשע חברתי. 4. ישעיהו ה', 8. "הוי מגיעי בית בבית שדה בשדה, ... ( cache )
 • בחדרי חרדים עושים עסקים - טחנות הצדק ג€¢ מערכת המשפט קורסת : 7 יולי 2011 ... וַיְקַו לְמִשְׁפָּט וְהִנֵּה מִשְׂפָּח לִצְדָקָה וְהִנֵּה צְעָקָה (ישעיהו ה' ז') ... ( cache )
 • נושא: הכנה לבגרות יחידה א : ויקו למשפט והנה משפח לצדקה והנה צעקה" (פסוק ז'). מי הוא המקווה ל"משפט", ומהו ה" משפט"? לאיזו אמירה במשל הדברים האלה הם נמשל? ... ( cache )
 • דף הבית - תנך : "וַיְקַו לְמִשְׁפָּט וְהִנֵּה מִשְׂפָּח, לִצְדָקָה וְהִנֵּה צְעָקָה." ישעיה ו' 3. "וְקָרָא זֶה אֶל-זֶה וְאָמַר, ... ( cache )
 • סיפור על שופט : 25 יולי 2003 ... החלטת כב' השופט שטרסמן בבקשה זו, ראוי לה שתיחקק בספרי המשפט, כביאור לפסוק המפורסם מישעיהו (ה' 7): "ויקו למשפט והנה משפח, לצדקה והנה צעקה". ... ( cache )
 • שיעור מס'1 : ... וְאִישׁ יְהוּדָה, נְטַע שַׁעֲשׁוּעָיו; וַיְקַו לְמִשְׁפָּט וְהִנֵּה מִשְׂפָּח, לִצְדָקָה וְהִנֵּה צְעָקָה: ... ( cache )
 • תגובות למוסף "הארץ" - כתבות - הארץ : 8 אפריל 2011 ... ועל כך אולי מבכה הנביא ישעיהו "ויקו למשפט והנה משפח, לצדקה והנה צעקה". ישראל טאובר חיפה משחק השבת המשפחה שלנו אוהבת את הפינה "20 שאלות". ... ( cache )
 • תמר כץ : הפסוק "ויקו למשפט והנה משפח לצדקה והנה צעקה" מתפרש על פי רוב כעוסק בחטאים חברתיים.23 וכך פירשוֹ הרד"ק: אני קיויתי שיעשו משפט העניים והעשוקים והנה הם להם ... ( cache )
 • פורום תנֲ´ֲ´ך - כיפה : וַיְקַו לְמִשְׁפָּט וְהִנֵּה מִשְׂפָּח לִצְדָקָה וְהִנֵּה צְעָקָה (ישעיה הֲ´ 7). כתוב תגובה שלח מסר למחבר ההודעה הדפס הודעה שלח ... ( cache )
 • כתות יא - יב : ... וְאִישׁ יְהוּדָה, נְטַע שַׁעֲשׁוּעָיו; וַיְקַו לְמִשְׁפָּט וְהִנֵּה מִשְׂפָּח, לִצְדָקָה וְהִנֵּה צְעָקָה." ... ( cache )
 • מיהו הא-להים? (משפטים סז) - פרשת השבוע : 16 פברואר 2007 ... נְטַע שַׁעֲשׁוּעָיו וַיְקַו לְמִשְׁפָּט, וְהִנֵּה מִשְׂפָּח, לִצְדָקָה, וְהִנֵּה צְעָקָה: ... ( cache )
 • more "והנה משפח לצדקה והנה " :
 • משל הכרם : לצדקה / והנה צעקה . לפי חלוקה זו אין הפתיחה עומדת מחוץ לשיר, אלא היא חלק מן הבית הראשון. עניין זה דורש הוכחה, ועוד נחזור אליו. ... ( cache )
 • לשון נופל על לשון | אנציקלופדיה מקרא גשר : "כי הגִלְגָל גָלֹה יִגְלֶה" (עמוס ה' 5); - "גד גדוד יגודנו והוא יגוד עקב" (בראשית מ"ט 18); - "ויקו למשפט והנה מִשְׂפָּח, לצדקה - והנה צעקה"... ( cache )
 • שמואל נחום כהנובסקי ג€“ תוכן ענינים : וידוי, או לצדקה והנה צעקה . ע"פ מהדורת ורשה תרנ"ג. יום טוב: שני סיפורים מחיי בני עמנו. ע"פ מהדורת ורשה תרנ"ג. ברוך הבא. חמישה ועשרים שקל. שגעונות ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- הקמת הסנהדרין, בימינו! : "ויקו למשפט, והנה משפח, (ויקו) לצדקה, והנה צעקה " (ישעיה ה, ז). ברור לי שהסיבה הראשית איך נפלנו תחת מכשול זה, היא מפני שלא קיימנו מצוה מהתורה להקים עלינו בתי ... ( cache )
 • NRG מעריב : האב מנסה לשתף את הבן בהתפעלותו מן הפסוק "ויקו למשפט והנה מספח, לצדקה והנה צעקה ", אך הבן מבקש ממנו לנתח את הטקסט על פי "מבנה כיאסטי" ו"מצלול". ... ( cache )
 • מבחן מגן בתנ"ך ג€“ יחידה ג', כיתה י" : ויקו למשפט והנה משפח לצדקה והנה צעקה " (פסוק ז'). מי הוא המקווה ל"משפט", ומהו ה" משפט"? לאיזו אמירה במשל הדברים האלה הם נמשל? ... ( cache )
 • המשיח בתנך - 2All : ... ישועתם אינה קרבה ותחת זאת נעשתה רחוקה עוד יותר ככתוב " ויקו למשפט והנה משפח לצדקה והנה צעקה " על כיוון שראו שדברי חכמיהם לעו ונעשה להם הדבר למצוות אנשים ...
 • ה : "ויקו למשפט והנה משפח / לצדקה והנה צעקה " (ישעיה ה', ז). המילים "משפט" ו"משפח" דומות מן הבחינה הצלילית, אך מבחינת התוכן הן נוגדות, וכך גם "צדקה" ו"צעקה". ... ( cache )
 • פרשת לך לך : ... זעקה וצעקה (בראשית י"ח, כ-כא) - המופיעות גם בירושלים עם השחתתה המוסרית, כדברי ישעיהו במשל הכרם: "ויקו למשפט והנה משפח לצדקה והנה צעקה " (ישעיהו ה', ז).10 ... ( cache )
 • more "לצדקה והנה צעקה / " :


תגובות[עריכה]

משפט =משפת לאמור כאשר כוס הקידוש שפוטה =שפותה מלאה עד השפתיים וכי משפח זה ההיפך כאשר כוס הקידוש חלולה וריקה

וזה המשל לאדם שאם יש משפט אז הוא מלא רוח אלהים וככתוב וימלא אחר יהוה ואם אין רוח אלהים אז האדם חלל משול למת כנבלה ואז משפח

-- daian moshe, 2011-08-11 14:57:39


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:ויקו לצדקה - והנה צעקה


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2011-08-14.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvia/yjayhu/yj-05-07