ביאור:דניאל ו ב

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

דניאל ו ב: "שְׁפַר קֳדָם דָּרְיָוֶשׁ, וַהֲקִים עַל מַלְכוּתָא, לַאֲחַשְׁדַּרְפְּנַיָּא מְאָה וְעֶשְׂרִין, דִּי לֶהֱו‍ֹן בְּכָל מַלְכוּתָא."

תרגום ויקיטקסט: דניאל בתרגום עברי ש. ל. גורדון (של"ג) - טוֹב הָיָה לִפְנֵי דָרְיָוֶשׁ, וְהֵקִים עַל הַמַּלְכוּת אֶת הָאֲחַשְׁדַּרְפְּנִים מֵאָה וְעֶשְׂרִים, אֲשֶׁר יִהְיוּ בְּכָל הַמַּלְכוּת.


בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:דניאל ו ב.


שְׁפַר קֳדָם דָּרְיָוֶשׁ[עריכה]

דָּרְיָוֶשׁ[עריכה]

המלך כורש כבש את העיר בבל, ולקח בעלות על כל המלכים הזרים שנכבשו על ידי הבבלים, והיו עצורים כבני ערבה בבבל. כך כל ממלכת בבל עברה לרשותו של כורש מלך פרס ומדי. סביר שכורש מינה שליט על העיר וסביבתה. לא ברור מה נכלל בשליטתו של שליט בבל, ייתכן שזה כלל את האזור שבו חיו הבבלים והכשדים. אין ספק שזה לא כלל את פרס ומדי, סוריה, וישראל.

לא נראה שזה דריווש הראשון, מפקד בכיר בצבא הפרסי שכבש את מצרים, ונעשה מלך פרס לאחר ששולשלת כורש נגמרה. ייתכן שדריוש הזה הוא אביו של דריווש הראשון.

טוֹב הָיָה לִפְנֵי דָרְיָוֶשׁ[עריכה]

נראה שאחד מהיועצים של דריוש מושל בבל הציע לשליט 'אִם עַל הַמֶּלֶךְ טוֹב' (אסתר ג ט) 'יעשה ...', והדבר מצא חן בעיני דריוש. ולאחר שדריוש עשה זאת, הדבר מצא חן בעיניו, כפי שאלוהים אמר לאחר בריאת העולם: "וַיַּרְא אֱלֹהִים כִּי טוֹב" (ביאור:בראשית א י).

וְהֵקִים עַל הַמַּלְכוּת אֶת הָאֲחַשְׁדַּרְפְּנִים מֵאָה וְעֶשְׂרִים[עריכה]

לא נראה שאלו המדינות בתקופת אחשורוש "אֲחַשְׁוֵרוֹשׁ, הַמֹּלֵךְ מֵהֹדּוּ וְעַד כּוּשׁ, שֶׁבַע וְעֶשְׂרִים וּמֵאָה מְדִינָה" (ביאור:אסתר א א).
נראה שדריוש מינה 120 נציגים, "הָאֲחַשְׁדַּרְפְּנִים" שיצגו את הערים והאזורים בשטח שבשליטתו. ההָאֲחַשְׁדַּרְפְּנִים האלה היו כראשי או נציגי ערים, והופיעו לפני המלך לדווח וליעץ לו. גם אחשורוש הזמין "לַחֲכָמִים יֹדְעֵי הָעִתִּים ... כָּל יֹדְעֵי דָּת וָדִין" (ביאור:אסתר א יג). כך גם יתרו הציע למשה: "וְאַתָּה תֶחֱזֶה מִכָּל הָעָם אַנְשֵׁי חַיִל יִרְאֵי אֱלֹהִים, אַנְשֵׁי אֱמֶת שֹׂנְאֵי בָצַע; וְשַׂמְתָּ עֲלֵהֶם שָׂרֵי אֲלָפִים שָׂרֵי מֵאוֹת, שָׂרֵי חֲמִשִּׁים, וְשָׂרֵי עֲשָׂרֹת, וְשָׁפְטוּ אֶת הָעָם, בְּכָל עֵת, וְהָיָה כָּל הַדָּבָר הַגָּדֹל יָבִיאוּ אֵלֶיךָ, וְכָל הַדָּבָר הַקָּטֹן יִשְׁפְּטוּ הֵם; וְהָקֵל מֵעָלֶיךָ וְנָשְׂאוּ אִתָּךְ" (ביאור:שמות יח כא-כב).

נראה שדריוש הקים משטר מלוכני שכלל 120 נכבדים שיעצו לו איך לנהל את המדינה - כמו כנסת או סנהדרין.
שיטת החישוב בממלכות האזור בתוקפה העדיפה את הבסיס לחישוב על המספר 12. ייתכן שזה נבע מהעובדה שיש בערך 360 יום בשנת שמש, ושנת שמש מתחלקת בערך ל-12 מחזורים של הירח.
לכן במעגל יש 360 מעלות, וביום יש 24 שעות, וכל שעה מתחלקת ל60 דקות.
בבסיס 12 יותר קל לחשב כמספר שלם: חצי, רבע, שליש, שישית, כאשר בבסיס 10 יש רק חצי.

בהמשך דריוש מינה "וְזִירִים שְׁלֹשָׁה" (ביאור:דניאל ו ג) מעל "הָאֲחַשְׁדַּרְפְּנִים", וגם זה מראה שבסיס 12 התאים לו.

אֲשֶׁר יִהְיוּ בְּכָל הַמַּלְכוּת[עריכה]

נאמר שהם היו "בְּכָל הַמַּלְכוּת", אולם זה לא מחייב שהם ישבו בעריהם. כך גם פרעה אמר ליוסף "רְאֵה נָתַתִּי אֹתְךָ, עַל כָּל אֶרֶץ מִצְרָיִם" (ביאור:בראשית מא מא), ויוסף היה רשאי להסתובב בכל ארץ מצרים, אולם הוא גם היה חייב להיות בקרבת פרעה כדי לנהל את המדינה וליעץ לפרעה.