לדלג לתוכן

ביאור:בראשית ז ז

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית ז ז: "וַיָּבֹא נֹחַ וּבָנָיו וְאִשְׁתּוֹ וּנְשֵׁי בָנָיו אִתּוֹ אֶל הַתֵּבָה, מִפְּנֵי מֵי הַמַּבּוּל."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית ז ז.


וַיָּבֹא נֹחַ וּבָנָיו וְאִשְׁתּוֹ וּנְשֵׁי בָנָיו אִתּוֹ אֶל הַתֵּבָה

[עריכה]

רש"י מדבר על הסדר, שבו הבנים מופיעים לפני אשת נוח. כאן ראה העורך להעלות אותם בחשיבותם לפני הנשים.

כיוון שבני נוח ילדו רק לאחר גמר המבול (בראשית י א), העלו חז"ל את האפשרות שבמשך המבול בני נוח לא באו לנשותיהם, ולכן לא נולדו להם בנים, אלא עד לאחר המבול.

וַיָּבֹא נֹחַ וּבָנָיו וְאִשְׁתּוֹ וּנְשֵׁי בָנָיו אִתּוֹ אֶל הַתֵּבָה, מִפְּנֵי מֵי הַמַּבּוּל

[עריכה]

מדוע הוסיפו את המילים "מִפְּנֵי מֵי הַמַּבּוּל"?
רש"י העלה שגם נוח היה מקטני אמונה. אלוהים פקד על נוח להכנס לתיבה ואמר: "בֹּא אַתָּה וְכָל בֵּיתְךָ אֶל הַתֵּבָה (ביאור:בראשית ז א), ועוד הסביר לו: "כִּי לְיָמִים עוֹד שִׁבְעָה, אָנֹכִי מַמְטִיר עַל הָאָרֶץ" (ביאור:בראשית ז ד). כל זה היה צריך להספיק לנוח כדי להכנס לתיבה מיד.

אולם העורך הוסיף "מִפְּנֵי מֵי הַמַּבּוּל" להדגיש שעד שהמבול לא התחיל לא נוח ומשפחתו ולא החיות נכנסו לתיבה, ורק כאשר הם ראו שבאמת המבול התחיל והם עומדים במים, גם נוח ומשפחתו וגם החיות נסו לתיבה כדי לחפש מחסה מפני המים הגואים.

ייתכן שנוח הבין מדברי אלוהים שאין צורך למהר, הן יש לו שבעה ימים. הוא הכין הכל בתיבה וחיכה לגשם. ואז כשהגשם התחיל המבול היה חזק מאוד והם היו צריכים למהר מפני המבול. סביר שנוח ומשפחתו היו קרוב לתיבה, אולם אנשים אחרים היו רחוקים יותר והם לא הספיקו לרוץ לתיבה ולנסות לפרוץ פנימה לפני שנוח נעל את הדלת, והתיבה צפה על המים הגואים.

ייתכן שהכוונה 'מפני מי המבול העתידיים', ואז נוח נכנס עוד לפני שהמבול התחיל.