רמב"ם הלכות קריאת שמע א א

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הקדמה · המדע · אהבה · זמנים · נשים · קדושה · הפלאה · זרעים · עבודה · קרבנות · טהרה · נזקים · קנין · משפטים · שופטים


<< | משנה תורה לרמב"ם · ספר אהבה · הלכות קריאת שמע · פרק ראשון · הלכה א | >>
מפרשים על הרמב"ם: כסף משנה מגיד משנהשלימות: 0% משנה למלךשלימות: 0% לחם משנהשלימות: 0%

לשון הרמב"ם · מפרשי הרמב"ם

דפים מכל רחבי ויקיטקסט שמקשרים להלכה זו

נושאי כלים על הלכה זו: באתר הִיבּרוּ-בּוּקְס, באתר על התורה


רמב"ם[עריכה]

דפוס[עריכה]

פעמיים בכל יום, קוראין קרית שמע בערב ובבוקר: שנאמר "ובשכבך ובקומך" בשעה שדרך בני אדם שוכבין, וזה הוא לילה. ובשעה שדרך בני אדם עומדין, וזה הוא יום.

מפרשי הרמב"ם[עריכה]

מבין פרשני הרמב"ם, ניתן למצוא בוויקיטקסט בינתיים רק את פירוש הכסף משנה על הרמב"ם בשלמותו, מחולק לפי פרקים ולא לפי ההלכות הבודדות של הרמב"ם.
יתר מפרשי הרמב"ם חסרים לנו בוויקיטקסט כרגע. אתם מוזמנים להעלות את החומר אם הוא קיים בידכם. ראו בקטגוריה:מפרשי רמב"ם. תודה.העריכה בעיצומה
שימו לב! דף זה כולל תוכן חדש (למעלה) ותוכן ישן (למטה).

יש לשלב ביניהם ואח"כ למחוק תבנית זו.


פעמיים בכל יום קוראין קריאת שמע: בערב ובבוקר. שנאמר, "בשכבך ובקומך": בשעה שדרך בני אדם שוכבין, וזה הוא לילה; ובשעה שדרך בני אדם עומדין, וזה הוא יום.


כסף משנה[עריכה]

פעמיים בכל וכו' - מפורש בפרק קמא דברכות (ברכות י ב; ברכות פרק א משנה ג), דבין לבית שמאי בין לבית הלל, פעמיים ביום קוראים את שמע, אלא שנחלקו היאך קוראין אותה. וזה לשונו: "בית שמאי אומרים: בערב כל אדם יטו ויקראו, ובבוקר יעמדו, שנאמר: 'בשכבך ובקומך'. ובית הלל אומרים: כל אדם קורין כדרכן, שנאמר: 'ובלכתך בדרך'. אם כן, למה נאמר 'בשכבך ובקומך'? בשעה שדרך בני אדם שוכבים ובשעה שדרך בני אדם עומדים". ורבינו נקט לישנא דבית הלל. והקדים קריאת שמע של לילה, כלישנא דקרא, של לילה ברישא. וטעמא דקרא, משום דתחילת היום מן הלילה הוא, כדכתיב: "ויהי ערב" וכו'.


לחם משנה[עריכה]

פעמיים בכל יום וכו' - משנה פרקא קמא דברכות (ברכות י ב; ברכות פרק א משנה ג): "בית שמאי אומרים, בערב כל אדם יטה ויקרא" וכו'; "ובית הלל אומרים, כל אדם" וכו'. והלכה כבית הלל.