רמב"ם הלכות מילה א א

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הקדמההמדעאהבהזמניםנשיםקדושההפלאהזרעיםעבודהקרבנותטהרהנזקיםקניןמשפטיםשופטים


<< | משנה תורה לרמב"םספר אהבההלכות מילהפרק ראשון • הלכה א | >>
מפרשים על הרמב"ם: כסף משנה מגיד משנהשלימות: 0% משנה למלךשלימות: 0% לחם משנהשלימות: 0%

לשון הרמב"םמפרשי הרמב"ם

דפים מכל רחבי ויקיטקסט שמקשרים להלכה זו

רמב"ם

לעריכת נוסח הדפוס או להוספת נוסח מוגה

דפוס

מילה מצות עשה שחייבין עליה כרת שנאמר וערל זכר אשר לא ימול את בשר ערלתו ונכרתה הנפש ההוא מעמיה ומצוה על האב למול את בנו ועל הרב למול את עבדיו יליד בית ומקנת כסף עבר האב או האדון ולא מל אותן ביטל מצות עשה ואינו חייב כרת שאין הכרת תלוי אלא בערל עצמו ובית דין מצווים למול אותו הבן או העבד בזמנו ולא יניחו ערל בישראל ולא בעבדיהן.

מוגה

מילה מצות עשה שחייבין עליה כרת, שנאמר: "וערל זכר אשר לא ימול את בשר ערלתו – ונכרתה הנפש ההיא מעמיה" (בראשית יז יד). ומצוה על האב למול את בנו, ועל הרב למול את כל עבדיו: "יליד בית ומקנת כסף" (בראשית יז יב).

עבר האב או האדון ולא מל אותן – ביטל מצות עשה. ואינו חייב כרת, שאין הכרת תלוי אלא בערל עצמו. ובית דין מצווין למול אותו הבן או העבד בזמנו, ולא יניחו ערל לא בישראל ולא בעבדיהן.

מפרשי הרמב"ם

מבין פרשני הרמב"ם, ניתן למצוא בוויקיטקסט בינתיים רק את פירוש הכסף משנה על הרמב"ם בשלמותו, מחולק לפי פרקים ולא לפי ההלכות הבודדות של הרמב"ם.
יתר מפרשי הרמב"ם חסרים לנו בוויקיטקסט כרגע. אתם מוזמנים להעלות את החומר אם הוא קיים בידכם. ראו בקטגוריה:מפרשי הרמב"ם. תודה.

קישורים חיצוניים

הלכה זו עם נושאי כלים:העריכה בעיצומה
העריכה בעיצומה
שימו לב! דף זה כולל תוכן חדש (למעלה) ותוכן ישן (למטה).

יש לשלב ביניהם ואח"כ למחוק תבנית זו.


מגדל עוז

פרק א' מצות עשה וכו' עד למול את בנו.פרק קמא דקידושין.

ועל הרב למול וכו' עד ולא מל אותן ביטל מצות עשה וכו' עד (הלכה ב) שימות והוא ערל במזיד.פרק קמא דקידושין ופרק הערל.

כסף משנה

מצוה על האב למול את בנו ועל הרב למול את עבדיו וכו'. – במניין המצוות כתב רבינו סימן רט"ו: למול את הבן, שנאמר: "וביום השמיני ימול בשר ערלתו". וצריך טעם למה לא מנה מצות הרב למול את עבדו.

ובית דין מצווין וכו'. – פרק קמא דקידושין: האב חייב בבנו למולו, מנא לן? דכתיב: "וימל אברהם את יצחק בנו". והיכא דלא מהליה אבוה, מחייבי בי דינא למימהליה, שנאמר: "ימול לכם כל זכר". והיכא דלא מיהלוהו בי דינא, מיחייב איהו למימהל נפשיה, דכתיב: "וערל זכר אשר לא ימול" וגו' "ונכרתה".

הגהות מיימוניות

מילה מצות עשה – עיקר הלכות מילה בשבת פרק רבי אליעזר [אומר] אם לא הביא, עד כאן.