רמב"ם הלכות מגילה וחנוכה ד ג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הקדמה · המדע · אהבה · זמנים · נשים · קדושה · הפלאה · זרעים · עבודה · קרבנות · טהרה · נזקים · קנין · משפטים · שופטים


<< | משנה תורה לרמב"ם · ספר זמנים · הלכות מגילה וחנוכה · פרק רביעי · הלכה ג | >>
מפרשים על הרמב"ם: כסף משנה מגיד משנהשלימות: 0% משנה למלךשלימות: 0% לחם משנהשלימות: 0%

לשון הרמב"ם · מפרשי הרמב"ם

נושאי כלים על הלכה זו באתר "הִיבּרוּ-בּוּקְס": לחצו כאן


רמב"ם[עריכה]

דפוס[עריכה]

מנהג פשוט בכל ערינו בספרד שיהיו כל אנשי הבית מדליקין נר אחד בלילה הראשון ומוסיפין והולכין נר בכל לילה עד שנמצא מדליק בליל שמיני שמנה נרות בין שהיו אנשי הבית מרובים בין שהיה אדם אחד.

מפרשי הרמב"ם[עריכה]

כעת קיים בוויקיטקסט רק את פירוש הכסף משנה על הרמב"ם בשלמותו. חילקנו אותו לפרקים ולא לפי ההלכות הבודדות של הרמב"ם. יתר מפרשי הרמב"ם חסרים לנו בוויקיטקסט כרגע. מוזמנים להעלות את החומר אם הוא קיים בידכם. ראו בקטגוריה:מפרשי רמב"ם. תודה.העריכה בעיצומה
שימו לב! דף זה כולל תוכן חדש (למעלה) ותוכן ישן (למטה).

יש לשלב ביניהם ואח"כ למחוק תבנית זו.


מנהג פשוט בכל ערינו בספרד, שיהיו כל אנשי הבית מדליקין נר אחד בלילה הראשון, ומוסיפין והולכין נר בכל לילה, עד שנמצא מדליק בליל שמיני שמונה נרות -- בין שהיו אנשי הבית מרובים, בין שהיה אדם אחד.


מגיד משנה[עריכה]

  • מנהג פשוט וכו' גם כן הוא מנהגנו.

לחם משנה[עריכה]

  • מנהג פשוט הוא בכל ערינו שיהיו כל אנשי הבית מדליקין נר אחד בכל לילה - וא"ת: לדעת רבינו ז"ל שמפרש ש"מהדרין מן המהדרין" עושין מה שמהדרין עושין - א"כ הך מנהג כמאן דמהדרין מדליקין נרות כמנין אנשי הבית אבל בכל לילה ולילה בלי הוספה, וא"כ אנן דמדליקין נר אחד בלילה הראשון ואנו הולכין ומוסיפין - לא אתיא כוותיהו וכמהדרין מן המהדרין נמי לא אתיא! ואי מדינא לא בעינן אלא אחד בלילה הראשון וכן בכל לילה ולילה בלי הוספה כלל, וא"כ מנהג דידן לפי דעת רבינו ז"ל לכאורה נראה מנהג בטעות! בשלמא לפירוש המפרשים דמפרשין דמהדרין מן המהדרין אין מדליקין אלא נר אחד בלילה הראשונה והלכים ומוסיפין - ניחא. וי"ל: דמ"מ לא הוי מנהג בטעות, כיוון דעבדינן כדין, ואע"ג דמדינא בעי הוספה - אנן נראה לנו למיעבד האי פשרה לעשות ההוספה בכה"ג.