ביאור:משלי כג יח

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

משלי כג יח: "כִּי אִם יֵשׁ אַחֲרִית, וְתִקְוָתְךָ לֹא תִכָּרֵת."

תרגום מצודות: כי שלך הוא דבר אשר יש לה אחרית, כי הזכות יעמוד לך באחרית הימים, ותקות הגמול לא תכרת ובוא תבוא.

תרגום ויקיטקסט: - כי אם יש בליבך מודעות לאחרית (העתיד), ולא רק להנאות רגעיות, אז התקוה שלך, לחיות חיים טובים וארוכים, תצמח ותגדל כמו עץ שאיננו נכרת, ובסופו של דבר גם תחיה וגם תיהנה יותר מהם.

/ - כי אם (אלא), בניגוד למה שהחוטאים חושבים, יש אחרית, המציאות תשתנה ותהיה אחרת, ולך - הירא את ה' - יש תקוה שתישאר באותה תקופה ולא תיכרת.


בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:משלי כג יח.


דקויות[עריכה]

מה זה כי אם?[עריכה]

המשפט "כי אם יש אחרית" כפשוטו הוא קשה - מה משמעות התנאי "אם", הרי ברור שיש אחרית, לכל דבר יש אחרית! המפרשים הציעו כמה פירושים:

1. "אם זה משמש בלשון אשר, כלומר: אשר בעבור זה יש אחרית תקוה אליך" (רש"י).

  • אולם, לפי זה לכאורה המילה 'אם' מיותרת, והיה אפשר לכתוב "כי יש אחרית".

2. "כי באמת יש אחרית ביראת ה'. עניין כי אם - באמת בלי ספק, וכן " כי אם יהיה לבער קין ", "אם רחץ ה' את צאת בנות ציון ", "כי אם שישו וגילו עדי עד "" (ר' יונה). אם במשמעות אכן נמצא, לפי כמה פירושים, גם ב(משלי ג לד): "אִם לַלֵּצִים הוּא יָלִיץ, ולעניים[וְלַעֲנָוִים] יִתֶּן חֵן"*.

3. אפשר לפרש את התנאי כפשוטו, כמתייחס ללב הנזכר בפסוק הקודם: אם בליבך יש מחשבה על האחרית, אז תקותך לא תיכרת: "כשיש קנאה ביראת ה'... באחרית ימיך, אז ותקותך לא תיכרת, כי נאמן הוא בעל מלאכתך שישלם לך שכר פעולתך" (הגר"א).

4. ואפשר גם לפרש כי אם = אלא, כמו בפסוק הקודם "כי אם ביראת ה' כל היום". לפי זה, כי אם יש אחרית = בניגוד למה שהחוטאים חושבים, לכל פעולה יש סוף ותוצאה, והתוצאה עלולה להיות מרה. אך בניגוד אליהם ותקותך לא תיכרת = התקוה של אדם ירא ה' היא נצחית ולא תיגמר.

מה משמעות האחרית?[עריכה]

1. אחרית היא תקופה מאוחרת יותר בחיים; החטאים נהנים עכשיו אבל מפסידים בתקופות מאוחרות יותר בחייהם. "למה הדבר דומה? יש חולים סופניים, שלוקחים אותם לטיסה בשמי הארץ ועושים להם מופעים של זמרים וכו' ומפנקים אותם מאד וכולנו מבינים מדוע. אדם שמסתכל מהצד ולא מכיר במי מדובר, אומר לעצמו 'הלוואי וגם אני הייתי יכול להיות בקבוצה הזאת שמקבלים את כל ההנאות האלו בחינם, ויש להם הכל בשפע ומפנקים אותם...'. אך אם נגלה לו במי מדובר - הוא מייד יתחרט ויאמר: 'חס ושלום! אני לא מקנא בהם בכלל.. שייהנו להם המסכנים הללו.. אותי תשאיר איך שאני - אין לי תלונות.." (הרב רונן חזיזה, 5 דקות תורה ביום, י"ח סיון ה'תשס"ט).

2. אחרית גם מלשון אחריות - מחשבה על העתיד ותכנון לטווח ארוך; מכאן, על-דרך הדרש: כי אם יש אחרית = אם יש לך אחריות, אם אתה לוקח אחריות על חייך ופועל כדי לשפר אותם, ולא מקנא בחיים הטובים שיש לאחרים, אז ותקותך לא תכרת.

רגש הקנאה הוא חיובי כאשר הוא מוביל את האדם לקחת אחריות על חייו ולשפר אותם; הוא מזיק רק כאשר הוא גורם לאדם להטיל את האחריות על אחרים - המחשבה ש"מה שאין לי ויש לאחר, זה לא מסיבתי" (דוד אקסלרוד). דוגמה לקנאה שלילית ניתן ללמוד מרחל אמנו, (בראשית ל א): "וַתֵּרֶא רָחֵל כִּי לֹא יָלְדָה לְיַעֲקֹב, וַתְּקַנֵּא רָחֵל בַּאֲחֹתָהּ, וַתֹּאמֶר אֶל יַעֲקֹב 'הָבָה לִּי בָנִים וְאִם אַיִן מֵתָה אָנֹכִי!'"; קנאה זו עוררה את כעסו של יעקב, (בראשית ל ב): "וַיִּחַר אַף יַעֲקֹב בְּרָחֵל, וַיֹּאמֶר 'הֲתַחַת אֱלֹהִים אָנֹכִי אֲשֶׁר מָנַע מִמֵּךְ פְּרִי בָטֶן?!'" - מדוע את מטילה את האחריות עליי? ה' הרי מנע ממך פרי בטן, אז קחי אחריות על החיים שלך ופני אל ה' ישירות - "כי אם יש אחרית, ותקוותך לא תיכרת ".

הקבלות[עריכה]

יש אחרית[עריכה]

הביטוי יש אחרית מתאר את שכרם של יראי ה', והוא מזכיר את השכר של אוהבי ה' ב(משלי ח כא): "לְהַנְחִיל אֹהֲבַי יֵשׁ, וְאֹצְרֹתֵיהֶם אֲמַלֵּא"*.
דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/mj/23-18