ביאור:משלי כג יא

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

משלי כג יא: "כִּי גֹאֲלָם חָזָק, הוּא יָרִיב אֶת רִיבָם אִתָּךְ."

תרגום מצודות: - כי אם המה תשושי כח, הלא ה' הגואל אותם הוא חזק, והוא יריב עמך את ריבם.

תרגום ויקיטקסט: - כי היתומים אמנם חלשים, אבל הגואל שלהם, קרוב-המשפחה המחוייב לפדות את נחלתם, הוא ה', אבי כל היתומים, והוא חזק; הוא יריב איתך וייקח ממך את השדה ויחזירו להם.


בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:משלי כג יא.


הקבלות[עריכה]

1. גואל הוא קרוב-משפחה, שיש לו זכות וחובה להחזיר קרקע אבודה לחיק המשפחה, כמו למשל בדברי בועז, (רות ד ג): "'חֶלְקַת הַשָּׂדֶה אֲשֶׁר לְאָחִינוּ, לֶאֱלִימֶלֶךְ, מָכְרָה נָעֳמִי הַשָּׁבָה מִשְּׂדֵה מוֹאָב... קְנֵה נֶגֶד הַיֹּשְׁבִים וְנֶגֶד זִקְנֵי עַמִּי! אִם תִּגְאַל - גְּאָל, וְאִם לֹא יִגְאַל - הַגִּידָה לִּי ואדע[וְאֵדְעָה], כִּי אֵין זוּלָתְךָ לִגְאוֹל, וְאָנֹכִי אַחֲרֶיךָ...".

מיהו הגואל החזק של היתומים? - התשובה נמצאת ב(תהלים סח ו): "אֲבִי יְתוֹמִים וְדַיַּן אַלְמָנוֹת, אֱלֹהִים בִּמְעוֹן קָדְשׁוֹ": ה' רואה בעצמו אב של כל היתומים בעולם, ולפיכך הוא גם גואל ומגן על הקרקעות של היתומים.

2. בפרק הקודם נאמר שה' יריב את ריבם של העניים והדלים, (משלי כב כג): "כִּי ה' יָרִיב רִיבָם, וְקָבַע אֶת קֹבְעֵיהֶם נָפֶשׁ"*; הפסוק שלנו דומה מאד, אבל שם ה' לא נזכר בו במפורש (מדוע?).

3. לפסוקים נוספים המלמדים שה' מגן על החלשים, ראו במאמר "הענוה של ה'".
דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/mj/23-11