ביאור:בראשית ח טז

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בראשית ח טז: "צֵא מִן הַתֵּבָה, אַתָּה וְאִשְׁתְּךָ, וּבָנֶיךָ וּנְשֵׁי בָנֶיךָ אִתָּךְ."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית ח טז.


צֵא מִן הַתֵּבָה, אַתָּה וְאִשְׁתְּךָ[עריכה]

אלוהים פקד על נח להכנס לתיבה במבול ואמר:

  • "וּבָאתָ אֶל הַתֵּבָה: אַתָּה וּבָנֶיךָ, וְאִשְׁתְּךָ וּנְשֵׁי בָנֶיךָ אִתָּךְ" (ביאור:בראשית ו יח).

וכך עשה נח:

  • "וַיָּבֹא נֹחַ, וּבָנָיו וְאִשְׁתּוֹ וּנְשֵׁי בָנָיו אִתּוֹ אֶל הַתֵּבָה" (ביאור:בראשית ז ז).
  • "בְּעֶצֶם הַיּוֹם הַזֶּה בָּא נֹחַ, וְשֵׁם וְחָם וָיֶפֶת בְּנֵי נֹחַ; וְאֵשֶׁת נֹחַ וּשְׁלֹשֶׁת נְשֵׁי בָנָיו אִתָּם" (ביאור:בראשית ז יג).

ועכשו אלוהים מצוה על נח לצאת מהתיבה ואומר:

  • "צֵא מִן הַתֵּבָה, אַתָּה וְאִשְׁתְּךָ, וּבָנֶיךָ וּנְשֵׁי בָנֶיךָ אִתָּךְ"

רש"י הסביר שבפקודת אלוהים להכנס, אלוהים שם את הגברים ביחד ואת הנשים ביחד, ומכאן שאלוהים אסר עליהם יחסי אישות בתיבה.
כאשר אלוהים ציווה על נח לצאת, הוא שם את נח ואשתו ביחד, ואת הבנים ונשותיהם ביחד, ולכן ברגע שהם יצאו מותר להם לקיים יחסי אישות מחוץ לתיבה.

אלוהים ידע שקיימת אפשרות שנח ומשפחתו יפחדו לצאת מהתיבה. הם יוציאו את החיות וישארו בתוך המבצר הזה, יבנו להם דירות וכל בני האדם וילדיהם ימשיכו לגור בתיבה. לכן אלוהים אסר על נח יחסי אישות, וזה גרם לנח ובניו לרצות לצאת מהתיבה מיד כשאלוהים הורה להם לצאת.

כך צריך לעשות כאשר מכניסים אנשים למחנה זמני: להפריד את הגברים מהנשים, וכל איש יכול לבוא לאשתו רק אם שניהם מוצאים לעצמם דיור, ועוזבים את המחנה לצמיתות.

אִתָּךְ[עריכה]

המילה "אִתָּךְ" מופיעה בדברי אלוהים - להכנס ולצאת. אלוהים אומר לנח לשמור על קשרי משפחה ולעזור אחד לשני. הילדים, נכדי נח, שיוולדו בעתיד, יחיו ביחד ויתחתנו ביניהם, ולא שכל בן ואשתו יעברו למקום אחר, וילדיהם יתחתנו עם אחיותיהם, והמאגר הגנטי היה קטן ויבואו מחלות תורשתיות, שלא נדבר על סיפור קין והבל מחדש.