מדרש הלל

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מדרש הלל
הנקרא ספר המעשים

המהדורה מתבססת על הטקסט בבית המדרש של ילינק, חדר ה'. (מפתח, עמודים 148–171 בקובץ) המהדורות הנ"ל שימשו לההדרה:

תוכן עניינים[עריכה]

פרק א ב ג ד ה ו
על תהלים קיג קיד קטו קטז קיז קיח

על אודות[עריכה]

ילינק כתב (בתרגום חופשי):

השימוש הליטורגי בפרקים קי"ג–קי"ח מספר תהלים, הידועים בשם "הלל", שנעשה מימי קדם בישראל בראשי חודשים ובימי חג, היה צריך להוות דחף חזק עבור האגדה כדי לפרט ולהסביר מזמורים אלה. ודווקא בפרקים אלו חסר מדרש שוחר טוב ומאוד מוזנח! [...] על תהילים קי"ג מרחיב המדרש בכל המהדורות רק לפסוקים הראשון והשני; המדרש על מזמור קט"ו נעדר לחלוטין, כנראה משום החששות שעוררה המתקפה שבו על עבודת האלילים בארצות נוצריות; אף המדרש על תהילים קט"ז וקי"ח מקוטע מאוד. החוסר האגדי הזה בא להקלה פורתא במדרש שמפורסם כאן לראשונה. הוא כולל את כל ה"הלל", משתמש בחלקים הקיימים של "שוחר טוב", ומשלים אותו בקטעים מאגדה אחרת (ראו הערות בעמ' 205) ופרשנויות חדשות לחלוטין. עמ' 97 הוא מכריע לתארוך המדרש: שם אמר של ר' עקיבא, כי הוא ראה את ה"מרכבה" כמו יחזקאל, דבר שמרמז על חיבורו בזמן שבו נכתבו חיבורים דומים, כגון ספרות ה"היכלות" שעסקה ב"מרכבה", והתוכן (להערכתו של ר' עקיבא היה נפוץ). [...]
המדרש שלנו נלקח מכתב יד מינכן מס' 222 עמ' 1–23b. בהתכתבות אישית, הציע לי ד"ר שטיינשניידר כי הכותרת "בשם האל עושה נסים אתחיל ספר המעשים" אינה מתייחסת למדרש זה בלבד, אלא לתוכנו של כתב היד כולו, המכיל 26 קטעי מדרש. לדעתי, השערה זו היא סבירה מאוד.

ובאוצר המדרשים נכתב כך:

הַלֵל: מדרש על מזמורים קי״ג—קי״ח בתהלים שאומרים בר״ח ויו״ט. ומפני שהיו להם מדרש מיוחד על הלל לכן לא נדרשו המזמורים הללו כל צרכן במדרש שוחר טוב שהוא מדרש תהלים. וכמה פסוקים לא דרשו בו כלל כי סמכו על מדרש הלל, מזמור קט"ו לא לנו נשמט כלו ממדרש תהלים, ואפשר מפני שדרשו בו דברים בגנות אמונת האלילים והצלמים שעבדו להם גם הנוצרים.
במדרש הלל נמצאים רושמים מספר חנוך וגם ממדרש היכלות באמרו "מלמד שראתה עינו של ר׳ עקיבא במרכבה כדרך שראתה עינו של יחזקאל הנביא, לכך נאמר ההופכי הצור אגם מים."
בעל המדרש מתאונן כי בזמנו היו עמי הארץ מבני ישראל נותנין צדקה לצרכי ע״ז ודרש על זה שומר פתאים ה'.
המדרש הזה נמצא בכ"י מינכען בקובץ 222 עם מדרשים אחרים וכתוב עליהם "בשם האל עושה נסים אתחיל ספר המעשים" ונדפס ע״י יעלינעק בבית המדרש חדר ה'.