ביאור:משלי ו ז

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

משלי ו ז: "אֲשֶׁר אֵין לָהּ קָצִין שֹׁטֵר וּמֹשֵׁל,"

תרגום מצודות: - אשר אין לה קצין (שר ומושל) להכריחה על מעשיה להכין מאכלה לבל תגזול מחברתה -

תרגום ויקיטקסט: - כי במושבת הנמלים אין קצין שוטר ומושל, אין אף נמלה שמנהלת את העניינים עבור הנמלים האחרות ואומרת להן מה לעשות, ובכל-זאת המושבה פועלת היטב, כי כל נמלה לוקחת אחריות על מעשיה -


בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:משלי ו ז.


דקויות[עריכה]

מידה ראשונה שאפשר ללמוד מהנמלה היא לקחת אחריות אישית על המעשים, ולא לחכות להוראות מהמנהיגים. אחריות בשני תחומים:

1. עשיית מעשים טובים - אגירת מזון מהקיץ לחורף (פסוק 8);

2. אי-עשיית מעשים רעים - זהירות מן הגזל: "ראה דרך ארץ שיש בה, שבורחת מן הגזל...""מעשה בנמלה אחת שהפילה חטה אחת והיו כולם באות ומריחות בה ולא הייתה אחת מהן נוטלת אותה. באה אותה שהייתה שלה ונטלה אותה... אף על פי שאין עליה אחראי... אתם, שמיניתי לכם שופטים ושוטרים, על אחת כמה וכמה שצריכים אתם לשמוע להם ולהיזהר מן הגזל" (רבי שמעון בן חלפתא חוקר הנמלים, דברים רבה ה ב).

האם אכן לנמלה אין מושל?[עריכה]

במושבות של נמלים אמנם ישנה נמלה אחת שנחשבת ל"מלכה", אך היא אינה עוסקת בניהול, אלא רק יושבת בקן, אוכלת ומטילה ביצים. הנמלים הפועלות מסתובבות בחוץ בלי אף קצין שוטר או מושל שאומר להן מה לעשות, ובכל זאת הן משתפות פעולה ומכינות את עצמן לחורף.

גם האזרח העצל אמור להתבונן בנמלה וללמוד ממנה שלא לחכות לממשלה, אלא לפעול בעצמו על-מנת לשפר את עצמו ואת סביבתו.

הקבלות[עריכה]

בתקופת המקרא התנהל ויכוח ממושך בשאלה, אם יש למנות בישראל מושל או מלך. כשבני ישראל ביקשו מגדעון שימשול בהם, הוא התנגד ואמר, (שופטים ח כג): "לֹא אֶמְשֹׁל אֲנִי בָּכֶם וְלֹא יִמְשֹׁל בְּנִי בָּכֶם, ה' יִמְשֹׁל בָּכֶם!"; וכשביקשו משמואל שימנה להם מלך, הוא מתח עליהם ביקורת, (שמואל א יב יב): "וַתֹּאמְרוּ לִי 'לֹא כִּי מֶלֶךְ יִמְלֹךְ עָלֵינוּ' - וה' אֱלֹהֵיכֶם מַלְכְּכֶם!"*.

הנמלה, "אֲשֶׁר אֵין לָהּ קָצִין שֹׁטֵר וּמֹשֵׁל", מוכיחה שאפשר להסתדר מצויין גם בלי מושל, כדברי גדעון.

הארבה, (משלי ל כז): "מֶלֶךְ אֵין לָאַרְבֶּה - וַיֵּצֵא חֹצֵץ כֻּלּוֹ", מוכיח שאפשר להסתדר מצויין גם בלי מלך, כדברי שמואל.

אם נמלה וארבה משיגים הישגים מדהימים בלי מושל ומלך - קל וחומר אנחנו, בני האדם!
דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/mj/06-07