ביאור:הבשורה על פי מתי פרק כא

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

הבשורה על-פי מתי הקדמה. פרקים: א - ב - ג - ד - ה - ו - ז - ח - ט - י - יא - יב - יג - יד - טו - טז - יז - יח - יט - כ - כא - כב - כג - כד - כה - כו - כז - כח
מי היה מתי? עיין מתי. ועיין עוד פרטים על הבשורה על פי מתי.


הַבְּשׂוֹרָה עַל-פִּי מַתַּי פֶּרֶק כ"א

לפסוק 5 (זכריה ט ט) [1]

הערות שוליים[עריכה]

  1. ^ וז"ל הפסוק והפסוק שלאחריו ט: גִּילִי מְאֹד בַּת צִיּוֹן הָרִיעִי בַּת יְרוּשָׁלַ‍ִם הִנֵּה מַלְכֵּךְ יָבוֹא לָךְ צַדִּיק וְנוֹשָׁע הוּא עָנִי וְרֹכֵב עַל חֲמוֹר וְעַל עַיִר בֶּן אֲתֹנוֹת. י: וְהִכְרַתִּי רֶכֶב מֵאֶפְרַיִם וְסוּס מִירוּשָׁלַ‍ִם וְנִכְרְתָה קֶשֶׁת מִלְחָמָה וְדִבֶּר שָׁלוֹם לַגּוֹיִם וּמָשְׁלוֹ מִיָּם עַד יָם וּמִנָּהָר עַד אַפְסֵי אָרֶץ.
    לפי המסופר כאן ישוע שלח להביא לו אתון ועיר כדי לקיים את הפסוק שנאמר על משיח, כדי להראות שהוא המשיח. והדבר צ"ע שהרי בפשטות כוונת הנבואה היא שהמשיח יבא באופן טבעי על חמור ועיר, וזה לא ציווי למשיח, להביא חמור ועיר? ועוד: פשט הפסוק "עָנִי וְרֹכֵב עַל-חֲמוֹר וְעַל-עַיִר בֶּן-אֲתֹנוֹת" הוא, שהוא יהיה עניו, וירכב על בהמות פשוטות כגון חמור או עיר ולא על סוס כדרך אנשים חשובים, עיי"ש במפרשים ובמלבי"ם, וק"ו אם הוא הולך ברגל שמראה על ענווה, אבל לא שצריך להביא במיוחד חמור ועיר? ועוד: אה"נ הפסוק הזה התקיים, אבל הפסוק הבא שהוא המשך לפסוק הראשון שכתוב בו, שבבא המשיח ה' יכרית מלחמה ויעשה שלום בכל העולם, לא התקיים. א"כ התברר שישוע לא המשיח, ולא כמו שהנוצרים טוענים שהוא המשיח.