ביאור:הבשורה על פי מתי פרק ב

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

הבשורה על-פי מתי הקדמה. פרקים: א - ב - ג - ד - ה - ו - ז - ח - ט - י - יא - יב - יג - יד - טו - טז - יז - יח - יט - כ - כא - כב - כג - כד - כה - כו - כז - כח
מי היה מתי? עיין מתי. ועיין עוד פרטים על הבשורה על פי מתי.


הַבְּשׂוֹרָה עַל-פִּי מַתַּי פֶּרֶק ב

לפסוק 1: הוֹרְדוֹס

לפסוק 6: [1]

לפסוק 15: [2]

לפסוק 16, "התלו בו המגושים": [3]

לסוף פסוק 16: [4]

לפסוק 22: [5]

לפסוק 23: [6] (ישעיהו יא).

הערות שוליים[עריכה]

  1. ^ הפסוק במיכה הוא "וְאַתָּה בֵּית לֶחֶם אֶפְרָתָה צָעִיר לִהְיוֹת בְּאַלְפֵי יְהוּדָה מִמְּךָ לִי יֵצֵא לִהְיוֹת מוֹשֵׁל בְּיִשְׂרָאֵל", ולא כמו שכתב מתי כאן. מכאן מוכיח רבי יצחק בן משה הלוי שישוע ותלמידיו היו עמי הארץ וציטטו הרבה פסוקים מהתנ"ך בצורה משובשת.
  2. ^ הפסוק בהושע הוא "כִּי נַעַר יִשְׂרָאֵל וָאֹהֲבֵהוּ, וּמִמִּצְרַיִם קָרָאתִי לִבְנִי". לפי המפרשים הפסוק מדבר על יציאת מצרים, שה' אהב את עם ישראל כשהיו עוד נערים בתחילת דרכם להיות עם והוציא אותם ממצרים. ואין ראיה שמדובר על נבואה לעתיד.
    ואולי נבואה זו נאמרה על מיסד הקבלה רבי יצחק לוריא (עיין האר"י) שנולד בירושלים וירד ללמוד תורה במצרים ושם התגלו לו סתרי תורה ואחר כך חזר לארץ ישראל. ולפי דברי ר' חיים ויטאל הוא היה משיח בן יוסף.
  3. ^ "מגושים" הם כהני דת פרסיים עיין זורואסטריות, וצ"ל שמה שכתב לעיל שבאו חכמים מהמזרח הכוונה היא לחכמים מפרס שנמצאים במזרחה של ארץ ישראל.
    ומה שכתוב "כִּי הֵתֵלּוּ בוֹ הַמְּגוּשִׁים", הכוונה שלא הודיעו לו היכן הילד.
  4. ^ עיין הורדוס בנצרות, שלאירוע אין כל זכר בכתבי היסטוריונים בני התקופה.
  5. ^ עיין ארכלאוס. לעומת אחיו שמלך בגליל, עיין הורדוס אנטיפס.
  6. ^ לשון הפסוק הוא "וְיָצָא חֹטֶר מִגֵּזַע יִשָׁי וְנֵצֶר מִשָּׁרָשָׁיו יִפְרֶה". והפסוק כמו שמופיע כאן לא קיים.