ביאור:הבשורה על פי מתי פרק ו

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

הבשורה על-פי מתי הקדמה. פרקים: א - ב - ג - ד - ה - ו - ז - ח - ט - י - יא - יב - יג - יד - טו - טז - יז - יח - יט - כ - כא - כב - כג - כד - כה - כו - כז - כח
מי היה מתי? עיין מתי. ועיין עוד פרטים על הבשורה על פי מתי.


הַבְּשׂוֹרָה עַל-פִּי מַתַּי פֶּרֶק ו

לפסוק 6 .[1]

לפסוק 26 .[2]

הערות שוליים[עריכה]

  1. ^ בספרי המוסר ובספורי צדיקים מובא ומסופר על המחשיבות שאדם יעשה מעשיו בצנעה ולא יחפש פירסום. ויש בזה כמה שיטות: האם להתאמץ להסתיר את מעשיו באופן חיובי דהיינו שכל מעשה שעושה יחפש שיהיה בצנעה, או שכשעושה מעשה טוב לא יחפש שידעו מזה, אבל לא צריך לחפש להסתיר את מעשיו. עיין בשבחי הר"ן ה (לר' נחמן מברסלב) וְכֵן הָיָה נִכְנָס בַּעֲבוֹדַת הַשֵּׁם וְכָל עֲבוֹדָתוֹ הָיָה בְּהֶצְנֵעַ גָּדוֹל מְאד מְאד עַד שֶׁלּא יָדַע שׁוּם אָדָם מִמֶּנּוּ כְּלָל כִּי הָיָה סָתוּם וְגָנוּז מְאד וְכָל עֲבוֹדָתוֹ הָיָה בְּסֵתֶר וּבְהֶצְנֵעַ גָּדוֹל. ועל בעל הסולם ל(מרן רבי יהודה לייב הלוי אשלג) מובא "וכה הלך ונתעלה הן בקנין ידיעת התורה, והן בעבודה על מידותיו, ביגיעה עצומה ונוראית, והכל עשה בהצנע לכת, וללא פרסום".
  2. ^ עיין קידושין פב ב תניא ר"ש בן אלעזר אומר מימי לא ראיתי צבי קייץ וארי סבל ושועל חנוני והם מתפרנסים שלא בצער והם לא נבראו אלא לשמשני ואני נבראתי לשמש את קוני מה אלו שלא נבראו אלא לשמשני מתפרנסים שלא בצער ואני שנבראתי לשמש את קוני אינו דין שאתפרנס שלא בצער.