ביאור:אנשים שנקראו רשעים

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
רשע הוא אדם הפוגע בזולת במזיד, וזה כולל את הפוגע בה' במזיד על-ידי הפרת בריתו .

כמה אנשים במקרא נקראו רשעים:

 • בראשית יח כג: " "וַיִּגַּשׁ אַבְרָהָם וַיֹּאמַר 'הַאַף תִּסְפֶּה צַדִּיק עִם רָשָׁע" ?!'" - אַבְרָהָם כינה את רוב אנשי סדום "רָשָׁעים", כי עיקר חטאם היה בין אדם לחברו (יחזקאל טז מט): "הִנֵּה זֶה הָיָה עֲוֹן סְדֹם אֲחוֹתֵךְ: גָּאוֹן שִׂבְעַת לֶחֶם וְשַׁלְוַת הַשְׁקֵט הָיָה לָהּ וְלִבְנוֹתֶיהָ, וְיַד עָנִי וְאֶבְיוֹן לֹא הֶחֱזִיקָה"; וכפי שמתואר ברבים ממדרשי חז"ל); אך הם נחשבו רעים, כמובן, גם בעיני ה' (בראשית יג יג): "וְאַנְשֵׁי סְדֹם רָעִים וְחַטָּאִים לה' מְאֹד").
 • (שמות ב יג): "וַיֵּצֵא בַּיּוֹם הַשֵּׁנִי, וְהִנֵּה שְׁנֵי אֲנָשִׁים עִבְרִים נִצִּים; וַיֹּאמֶר לָרָשָׁע 'לָמָּה תַכֶּה רֵעֶךָ?'"- האדם נקרא רשע כי היכה או התכוון להכות את הזולת ( פירוט );
 • שמות ט כז: " "וַיִּשְׁלַח פַּרְעֹה וַיִּקְרָא לְמֹשֶׁה וּלְאַהֲרֹן וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם 'חָטָאתִי הַפָּעַם! ה' הַצַּדִּיק וַאֲנִי וְעַמִּי הָרְשָׁעִים" '" - פַּרְעֹה כינה את עצמו רשע - ברגע נדיר של כנות, הוא הבין שהוא פגע בעם ישראל בשיעבוד הקשה, וגם פגע בה' בסירובו לשחרר את ישראל לחוג לו במדבר.
 • (שמות כג ז): "מדבר שקר תרחק, ונקי וצדיק אל תהרג, כי לא אצדיק רשע"- גם כאן שני הפירושים אפשריים - בין אדם לחברו או בין אדם למקום.
 • (במדבר טז כו): "וַיְדַבֵּר אֶל הָעֵדָה לֵאמֹר 'סוּרוּ נָא מֵעַל אָהֳלֵי הָאֲנָשִׁים הָרְשָׁעִים הָאֵלֶּה וְאַל תִּגְּעוּ בְּכָל אֲשֶׁר לָהֶם פֶּן תִּסָּפוּ בְּכָל חַטֹּאתָם'"- דתן ואבירם נקראו "רשעים" כי פגעו במשה ואהרן בהאשמות שווא, וכן פגעו בה' בכך שהתנגדו להחלטתו; וייתכן שהם נקראו "רשעים" כי היכו זה את זה עוד כשהיו במצרים ( פירוט ).
 • (דברים ט ד): "אַל תֹּאמַר בִּלְבָבְךָ, בַּהֲדֹף ה' אֱלֹהֶיךָ אֹתָם מִלְּפָנֶיךָ, לֵאמֹר 'בְּצִדְקָתִי הֱבִיאַנִי ה' לָרֶשֶׁת אֶת הָאָרֶץ הַזֹּאֶת, וּבְרִשְׁעַת הַגּוֹיִם הָאֵלֶּה ה' מוֹרִישָׁם מִפָּנֶיךָ..."- עמי כנען חטאו גם בשפיכות דמים (הקרבת ילדים לאלילים), וגם בחטאים נגד ה'.
 • (דברים ט כז): "זְכֹר לַעֲבָדֶיךָ לְאַבְרָהָם לְיִצְחָק וּלְיַעֲקֹב, אַל תֵּפֶן אֶל קְשִׁי הָעָם הַזֶּה וְאֶל רִשְׁעוֹ וְאֶל חַטָּאתוֹ"- בני ישראל נקראו רשעים בעקבות חטא העגל - חטא בין אדם למקום.
 • (שמואל ב ד יא): "אַף כִּי אֲנָשִׁים רְשָׁעִים הָרְגוּ אֶת אִישׁ צַדִּיק בְּבֵיתוֹ עַל מִשְׁכָּבוֹ; וְעַתָּה הֲלוֹא אֲבַקֵּשׁ אֶת דָּמוֹ מִיֶּדְכֶם וּבִעַרְתִּי אֶתְכֶם מִן הָאָרֶץ"- כל רוצח במזיד הוא רשע -  ראו (במדבר לה לא): "וְלֹא תִקְחוּ כֹפֶר לְנֶפֶשׁ רֹצֵחַ אֲשֶׁר הוּא רָשָׁע לָמוּת, כִּי מוֹת יוּמָת"- הוא גם פוגע בזולת באופן החמור ביותר האפשרי, וגם עובר על מצוות ה'.
 • (ישעיהו יד ה): "שָׁבַר ה' מַטֵּה רְשָׁעִים שֵׁבֶט מֹשְׁלִים"- מלכות בבל התאכזרה ברשעות לעמים שתחת שלטונה;
 • (דברי הימים ב יט ב): "וַיֵּצֵא אֶל פָּנָיו יֵהוּא בֶן חֲנָנִי הַחֹזֶה וַיֹּאמֶר אֶל הַמֶּלֶךְ יְהוֹשָׁפָט ' הֲלָרָשָׁע לַעְזֹר וּלְשֹׂנְאֵי ה' תֶּאֱהָב?! וּבָזֹאת עָלֶיךָ קֶּצֶף מִלִּפְנֵי ה'!'"- הרשע הוא אחאב מלך ישראל, שבפרק הקודם יהושפט הצטרף אליו למלחמה בארם. הוא נקרא רשע בגלל פשעיו נגד ה' (עבודת הבעל - מלכים א טז) ונגד בני אדם (למשל רצח נבות - מלכים א כא).
 • (דברי הימים ב כד ז): "כִּי עֲתַלְיָהוּ הַמִּרְשַׁעַת בָּנֶיהָ פָרְצוּ אֶת בֵּית הָאֱלֹהִים וְגַם כָּל קָדְשֵׁי בֵית ה' עָשׂוּ לַבְּעָלִים"- עתליה נחשבה מרשעת בגלל מעשי הרצח האכזריים שביצעה (ראו מלכים ב יא).
 • (מלאכי א ד): "כִּי תֹאמַר אֱדוֹם רֻשַּׁשְׁנוּ וְנָשׁוּב וְנִבְנֶה חֳרָבוֹת - כֹּה אָמַר ה' צְבָאוֹת: הֵמָּה יִבְנוּ וַאֲנִי אֶהֱרוֹס, וְקָרְאוּ לָהֶם גְּבוּל רִשְׁעָה וְהָעָם אֲשֶׁר זָעַם ה' עַד עוֹלָם"- אדום נקראו "גבול רשעה" בגלל התנהגותם המרושעת והאכזרית כלפי בני ישראל בזמן חורבן המקדש (ראו בספר עובדיה).

תגובות[עריכה]

מאת: מטמונית למשפחות סופרים

(דה"ב יט ב) וַיֵּצֵא אֶל פָּנָיו יֵהוּא בֶן חֲנָנִי הַחֹזֶה וַיֹּאמֶר אֶל הַמֶּלֶךְ יְהוֹשָׁפָט הֲלָרָשָׁע לַעְזֹר וּלְשׂנְאֵי יְהֹוָה תֶּאֱהָב וּבָזֹאת עָלֶיךָ קֶּצֶף מִלִּפְנֵי יְהֹוָה:

ה"רשע" הוא אחאב מהפרק הקודם אראל: תיקנתי, סליחה ותודה

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2007-12-21.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/qjrim1/rjaim