שיחה:משנה תורה לרמב"ם

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

/ארכיון1

אפשרות חדשה![עריכה]

כרגע, לאחר שנפסלה האפשרות של מסמך הטקסט שבידי, חיפשתי באינטרנט אופציה אחרת, והנה באתר של צעירי אגודת חסידי חב"דש ישנו את כל הרמב"ם מוקלד, האם ניתן להשתמש, אני משוכנע שזה לא נוסח תימן, הרבי מליובאויטש כמה פעמים הורה שלא לשנות את הנוסח למרות שברור שזהו טעות, האם ניתן להשתמש, אני במקביל אנסה לברר מהו המקור הספציפי--אדג 14:45, 2 בנובמבר 2008 (IST) שלחתי להם מכתב, מקווה לתשובה מהר--אדג 15:14, 2 בנובמבר 2008 (IST)הזכויות הם של "חזק" הוצאה לאור, שלחתי גם להם מייל, מקוה לתשובה מחר בבוקר! במקביל מצאתי גם באתר חבד אינפו משהו מקביל, אני אנסה לברר של מי הזכויות, אני חושב שזו הדרך המהירה ביותר להשלים את הרמב"ם בצורה הטובה ביותר (כמובן שעל בסיס זה יתבצעו שינים ושיפורים)--אדג 19:26, 2 בנובמבר 2008 (IST)

הטקסט שם מבוסס על דפוס וורשה-וילנא, וזה לא המקום היחיד שכך. אנחנו כבר חושבים להעלות טקסט מהסוג הזה בתור "נוסח הדפוסים". Dovi 22:29, 2 בנובמבר 2008 (IST)

בחירת עיצוב ליד החזקה[עריכה]

במקביל לעבודה החשובה של מציאת נוסח ,צריך לתת את הדעת לשאלת העיצוב כרגע יש שני עיצובים במקביל אחד של רמב"ם הלכות תשובהרמב"ם הלכות תשובה ב,ושני של רמב"ם הלכות יסודי התורה,וצריך להכריע בינהם.
העיצוב הראשון יותר יפה לדעתי אך היתרון בשני הוא החלוקה לפיסקאות כך שניתן לעשות הפניה להלכה ספציפית.
איתי גל 21:04, 2 בנובמבר 2008 (IST)

אפשר לשלב: העיצוב של רמב"ם הלכות תשובה ב אכן יפה, ואפשר להוסיף לו חלוקה לפסקאות. אוֹרי 22:04, 2 בנובמבר 2008 (IST)
מסכים,האם יש אפשרות במקרה כזה שלא תופיע תיבת התוכן לגבי הפסקאות,היא נראית לי ארוכה ומיותרת, וגם אם היא מופיע אפשר שלא יהיה מספור לפסקאות 1.א 2.ב זה סתם כפילות במספור,השאלה היא כללית להרבה כתבים באתר איתי גל 22:32, 2 בנובמבר 2008 (IST)
ראו נא את רמב"ם הלכות מילה, רמב"ם הלכות עבדים, ורמב"ם הלכות איסורי ביאה, שכולם נעשו על פי הגהה ידנית בהסתמך על עדותם של כתבי היד. ברמב"ם לא ראוי לעשות חלוקה לפסקאות מהסיבה הפשוטה שיש בידינו את חלוקת ההלכות המקורית של הרמב"ם בכבודו ובעצמו, וניתן להציג אותו כמו בדפים אלה בדומה למה שהרמב"ם עצמו עשה, ובדומה למה שעשו במהדורת ישיבת חיפה ובהוצאות מדוייקות אחרות. לגבי "נוסח הדפוסים" ראוי להשאיר פסקה לכל הלכה לפי חלוקת ההלכות שבדפוסים. Dovi 22:35, 2 בנובמבר 2008 (IST)
קודם כל, לאיתי: כן, אפשר לגרום לתיבה שלא תופיע על ידי הוספת __NOTOC__ במקום כלשהו בדף.
עכשיו, לגבי הפסקאות, נכון שאי אפשר להשתמש בכותרת אם סימני "=" כי יש מקומות שהרמב"ם התחיל הלכה חדשה באמצע פסקה. אבל, איתי אל תדאג, אפשר לסדר שיהיה אפשר לעשות קישור להלכה מסויימת (שהדף יתגלגל עד אליה) גם בלי כותרות (כמו שלמשל סידרנו שיהיה אפשר ליצור לינק כזה: ביאור:בראשית א#ג) על ידי שימוש ב ID. אוֹרי 23:33, 2 בנובמבר 2008 (IST)
במחילה, כל הלכה חדשה בחלוקה המקורית של הרבמ"ם = פסקה חדשה. אבל סימון חלוקת הדפוסים הוא לפעמים באמצע פסקה שכזו, ולפעמים "הלכה" אחת היא באמת שתי הלכות ברמב"ם. בין כך ובין כך יש פתרונות כגון הפתרון שמציין אורי. Dovi 06:00, 3 בנובמבר 2008 (IST)

מהמזנון[עריכה]

1. בדפי הרמב"ם ישנה המולה בין כמה סוגי דפים. אני לא אובייקטיבי בעניין, כי אני מעדיף את "הפשטות" שיצרתי, וכך אני יכול גם לחלק לפרק שלם ובנפרד את ההלכות עם הפרשנים - מה שא"א לעשות במהדורות אחרות. למשל ברמב"ם הלכות מגילה וחנוכה שפה יש פיצול: למשל פרק ג' כולל את כל ההלכות בנפרד, ואילו למשל פה בהלכה א' ישנה ההלכה בנפרד עם הפרשנים מגיד משנה, רוגוצ'ובר וכו'. ככה גם היה יותר נוח לי לחלק את השגות הראב"ד על רמב"ם לפי הלכות ספציפיות, עם הפרשנים המתרצים או מקשים על הראב"ד ספציפית כמו למשל פה.

בעניין העיצובים האחרים, כבר חילקתי אותם בעבר אבל אביא דוגמאות מכל אחד:

א"כ ישנם 6 עיצובים שונים, וצריך להחליט בהצבעה, שכן הדבר מונע ממשתמשים אולי להוסיף וגם זה בלאגן רציני. לכל עיצוב יש את היתרונות והחסרונות שלו, ומקווה שלא התבלבלתי בחלוקה.

יודא 02:38, 1 במאי 2009 (IDT)

שלום יודא. לגבי הרמב"ם, ששת הדוגמאות שלך מוכיחים (אם בכלל צריך הוכחה) שצריך תבנית אחידה לדפי ההלכות. לגבי פרקים מול הלכות בודדות, שניהם צריכים להיות קיימים, אבל עדיף אם הטקסט מהפרק ייכלל בדף ההלכה הבודדת עם נושאי הכלים (וזה לא כל-כך מסובך). לדעתי שני הדברים לא קשורים ביחד בכלל: אורי עובד כרגע על העלאת פרקי הרמב"ם (בנוסח הדפוסים) בדרך שיאפשר תצוגה אסתטית לקריאת הפרק ברצף, וגם יאפשר עבודה ידנית על נוסח שני לאותו פרק לפי כתבי יד. לגבי ההלכות הבודדות, אנחנו חייבים להכיל עריכה ידנית על נושאי הכלים (בדיוק כמו שאתה עושה) ובו בזמן לתת קישורים יעילים למכלול הטקסט של נושאי הכלים על כל הרמב"ם שנמצא כבר כאן. אני מציע שכל הדיון הזה יעבור למקומו בשיחה:רמב"ם.
שבת שלום, Dovi 08:28, 1 במאי 2009 (IDT)

יודא, תודה על הסקירה. דובי ואני סידרנו לאחרונה את הדף רמב"ם הלכות ממרים ה בתור טיוטא לאיך שאני מתכנן להעלות את כל הי"ד החזקה (על ידי בוט). הרוב שם מבוסס על תבנית, אז אם נרצה לעשות שינויים בעתיד תמיד יהיה אפשר. הצלחתי לסדר שיהיו קישורים ל"מכון ממרא" ולhebrew books לכל הפרקים. נשאר לי לסדר עוד קצת בתוכנה, ואני מקוה שבשבוע הבא אסיים. בכל אופן, אם יש לך הערות (או למישהו אחר), נא להדגים בדף רמב"ם הלכות ממרים ה. תודה, אוֹרי 08:57, 1 במאי 2009 (IDT)

נ.ב. ראה גם את שיחת משתמש:Ori229/כל דפי משנה תורה‎. אוֹרי 08:58, 1 במאי 2009 (IDT)

טעינת כל המשנה תורה על ידי בוט[עריכה]

הכנתי לדוגמה את שני הדפים רמב"ם הלכות שכירות א ורמב"ם הלכות שכירות ב. אם אין הערות אעלה את הכל.

לגבי דפים שיש בהם כבר טקסט, אפשר לשים תבנית:דרוש שילוב כמו שעשינו במשניות, או לציין שלמטה מדובר בטקסט שעבר הגהה כפי שדובי הדגים ברמב"ם הלכות ממרים ה. מה דעתכם? אוֹרי 16:29, 5 במאי 2009 (IDT)

אני מעדיף שלכולם (כולל אלה שעשיתי בהם הגהה כגון הלכות מילה) תהיה תבנית אוטומטית "דרוש שילוב", ואנשים יטפלו בהם במשך הזמן.
יש רק דבר אחד שהייתי רוצה להחליף בתבנית לפני שאתה מבצע את העבודה: נראה עדיף להשאיר את הקישורים הפנימיים בתוך הדף ("דפוס וורשא-ווילנא, הגהה על פי כתבי-יד") בתור טקסט מוקלד בדף העריכה בתוך התבנית, ולא לכלול אותם אוטומטית בתוך התבנית. זה יתן גמישות למי שרוצה להוסיף ולשנות אלמנטים אחרים לאותו פרק (מהדורה מנוקדת, מהדורה עם חילופי נוסחאות, ועוד היד נטויה...) Dovi 16:49, 5 במאי 2009 (IDT)
בסדר, עשיתי את זה עכשיו.
בסדר. אוֹרי 17:11, 5 במאי 2009 (IDT)
עוד דבר לגבי הקישורים החיצוניים: העיצוב שעשיתי לא כל-כך טוב, אבל זה דבר לא-דחוף שניתן לטפל בו אח"כ כי זה בסופו של דבר תבנית. אבל יש דבר אחד שכדאי לשנות כבר עכשיו לפני הטעינה, וזה הקישור לנושאי הכלים באתר "היברובוקס": בדגם שעשיתי יש רק הפניה להלכה הראשונה בכל פרק. יותר שימושי להשמיט את הקישור הזה בראשית הדף, ובכל הלכה והלכה לשים קישור ל"נושאי כלים". אנסה להדגים עכשיו ברמב"ם הלכות שכירות א. Dovi 16:54, 5 במאי 2009 (IDT)
צבע הרקע הורוד, עושה רושם של אזהרה. --תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהי"ב אייר ה'תשס"ט 19:59, 5 במאי 2009 (IDT)
גם את זה נסיתי ברמב"ם הלכות שכירות א ולא לגמרי הצלחתי. אם זה אפשרי בסדר ואם לא אז לא, לא כל-כך משנה.
מה דעתך לוותר על הקישור הזה מדפי הפרק ולשים אותו בדפי ההלכות הספציפיים (כמו למשל ברמב"ם הלכות שכירות ב א). אוֹרי 17:11, 5 במאי 2009 (IDT)
בסדר גמור, הוה נשאיר אותו בעיקר לדפי ההלכות הבודדות. אבל בינתיים בוא נשאיר אותו גם בתבנית של הפרק כמו שהוא עכשיו, זה בכל זאת שימושי וכדאי שאנשים ידעו. Dovi 17:33, 5 במאי 2009 (IDT)
אורי, עוד דבר שחשבתי עליו: אולי בהעלאת כל דף כדאי "לצפות" אותו אוטומטית, שלא נקבל כל הזמן "טרם נבדק". משהו כמו טקסט מלא, הגהה ועיצוב בינוניים. Dovi 17:06, 5 במאי 2009 (IDT)
היה מישהו במזנון שהציע את שירותיו בתחום זה. אוֹרי 17:11, 5 במאי 2009 (IDT)
נכון, אבל קוויתי שאולי בעת הטעינה עצמה איכשהו יהיה יותר קל לעשות את בעצמנו. אם לא אז לא. Dovi 17:33, 5 במאי 2009 (IDT)

קישור מהרב"ם לספר החינוך[עריכה]

יש לי טבלה שמקשרת בין כל מצוה בספר החינוך לבין המצוה המתאימה בספר המצוות של הרמב"ם והפרק המתאים בי"ד החזקה. האם נראה לכם שכדאי לשלב את זה איכשהו? או שזה מסובך מדי? --אראל סגל 00:07, 6 במאי 2009 (IDT)
אני לא יודע אם זה מתאים לי"ד החזקה, אבל למיזם מנין המצוות זה יתאים בהחלט. אפשר להכניס את זה בתבנית:דף מצוה שבכל דף יהיה כתוב את הפרק המתאים בי"ד החזקה. תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהי"ב אייר ה'תשס"ט 01:08, 6 במאי 2009 (IDT)
למה לא? תראו דוגמה. אוֹרי 09:10, 6 במאי 2009 (IDT)
אורי, לרמב"ם יש רשימת מצוות בתחילת כל חטיבת הלכות. הרבה יותר מתאים לשים קישורים שמה בתור "ראו עוד". את העיצוב של דפי חטיבות ההלכות ניתן לעשות אחרי הפרקים וההלכות, זה לא דחוף. Dovi 16:40, 6 במאי 2009 (IDT)
אראל, אולי ניתן להוסיף שם גם את המידע על הפרקים. צריך לחשוב. Dovi 16:56, 6 במאי 2009 (IDT)
אתה מתכוון למשהו כמו ברמב"ם הלכות קריאת שמע?
תשמע רעיון: אני אשים בתוך תבנית כפי שעשיתי, ואם נחליט שזה מיותר נרוקן את התבנית. בסדר? אוֹרי 22:39, 6 במאי 2009 (IDT)

שינויים בין שמות ההלכות בין הדפוסים לשיטת מכון ממרא[עריכה]

הי"ד החזקה שיש בשלב זה באתר מבוסס על הכתיב של מכון ממרא, בעוד שהטקסט שיש לי לטעון, שונה בשמות ההלכות כפי שאפשר לראות כאן.

השאלה היא את מה להעדיף?

שימו לב גם, שלי אין את "סדר התפילה", וכן למיקום של "הלכות מלוה ולוה". תודה, אוֹרי 14:16, 6 במאי 2009 (IDT)

שלום אורי. באופן מובהק להעדיף את שמות ההלכות כמו שהיו כתובים במשנה תורה לרמב"ם, ולא לפי הדפוסים. זה דומה מאוד ל"מכון ממרא" אבל לא זהה; נוסח זה משותף לכל מהדורות הרמב"ם ע"פ כתבי היד, ואלו שמות ההלכות המקוריים! במחילה, אני משחזר. לגבי סדר התפילה, נוסח הדפוסים שלו נמצא כאן. גם המיקום הנכון של הלכות מלוה ולוה הוא באמצע ספר משפטים ולא בסופו. Dovi 16:47, 6 במאי 2009 (IDT)
תארתי לעצמי שזה מה שתגיד :) - בסדר. אוֹרי 22:31, 6 במאי 2009 (IDT)
סליחה אורי שהגזמתי, ותודה על העבודה הנפלאה. האם זה גורם לאיזושהי בעיה רצינית בטעינת הדפים משם? זה בסדר, אין בעיה. ראה ויקיטקסט:רמב"ם. אוֹרי 11:10, 7 במאי 2009 (IDT)
חוץ מזה, יש בעיה טכנית קטנה בהעלאת הדפים, כפי שאפשר לראות כאן. Dovi 23:39, 6 במאי 2009 (IDT)
אתקן. אוֹרי 11:10, 7 במאי 2009 (IDT)

עשיתי את כל התיקונים שדיברנו עליהם והעליתי את כל ספר משפטים. ראו החל מהדף רמב"ם הלכות שכירות א. זה בסדר? אוֹרי 15:29, 7 במאי 2009 (IDT)

אורי, העבודה שעשית ממש כלילת יופי. תודה. אוֹרי
מצאתי רק טעות טכנית אחת קטנה: לפני התבנית שאומרת שאין טקסט מוגה לפרק זה, צריך להיות ==הגהה== כמו שעשיתי כאן. אוקי. אוֹרי
לגבי הקישורים מהפרק במשנה תורה לספר המצוות לרמב"ם, השתכנעתי שזה באמת שימושי גם בפרק. האם אתה עושה את זה ידנית או אוטומטית? אם זה אוטומטית, הייתי מעדיף שנשנה את זה קצת מבחינה אסתטית: אולי כל המצוות השייכות לפרק בתוך מסגרת אחת עם רקע באיזה צבע... Dovi 16:09, 7 במאי 2009 (IDT)
אני עושה את אוטומטית בזכות טבלה שאראל שלח לי. אפשר לשנות את תבנית:קישור מהמשנה תורה לספר המצוות (כפי שעשיתי עכשיו), אבל לאחד מספר מצוות לתבנית אחת נראה לי מסובך מדי. אוֹרי 16:37, 7 במאי 2009 (IDT)
המממ... מה שצריך כנראה זה טבלה שבתוכו ניתן לשים שורה של תבניות קטנות. תבנית:תיבות משתמש עובדת על הפנינציף הזה (לדוגמה ראה את דף המשתמש שלי). אבל לגבי מצוות זה יכול להיות עוד יותר פשוט, אולי טבלה פשוטה עם רקע, ואח"כ רשימה של * שבכל שורה מצווה. Dovi 19:31, 7 במאי 2009 (IDT)
משהו כמו שהדגמתי עכשיו ברמב"ם הלכות מלוה ולוה א? אוֹרי 21:20, 7 במאי 2009 (IDT)
שיחקתי עם זה עוד קצת. נראה שפחות או יותר זאת שיטה טובה. אולי תוכל לשפר את העיצוב שניסיתי (למרכז אותו, לבחור צבע אחר שלא יהיה אותו דבר כמו למעלה ממנו). Dovi 21:37, 7 במאי 2009 (IDT)

הוספה[עריכה]

שלום, ראיתי את הדוגמא בהלכות ממרים, אבל אני שוב רוצה לעלות את הרעיון של אופציית החלוקה להלכות נפרדות בנוסף לפרק השלם. כמו"כ, לי אישית, טיפה מוזר שבויקיטקסט ישנן הפניות לאתרים אחרים, ולא שהטקסט מועתק לפה. למשל את התלמוד הוסיפו בעיצוב של ויקיטקסט וכן את המקרא וכו', הגם שאפשר היה פשוט להביא קבצים למקורות אחרים. לשיפוטכם. כמו"כ, כמדומה שאין באתר היברובוקס את כל המפרשים על הרמב"ם, האם ישנו שם גם את הצפנת פענח לרוגוצ'ובר שהתחלתי מעט להכניס לאתר? ואם לא, איך האופציה לפרשנים נוספים נכנסת לרמב"ם?

אז לסיכום: א' האם וויתרנו על אופציית ההלכות הנפרדות עם פרשנים, כפי שעשיתי בכמה מקומות ברמב"ם (כך גם אפשר היה לפצל את השגות הראב"ד) ב' האם קישור לאתרים אחרים לא טיפה מערער את מציאות ויקיטקסט? והג' הכנסת פרשנים נוספים שאינם נמצאים בהיברובוקס? יודא 19:56, 7 במאי 2009 (IDT)

יודא, מה שאנחנו עושים עכשיו הוא בשבילך במיוחד! זה צריך ללכת שלב שלב, אבל בעוד שבוע אולי יהיו לא רק פרקים מלאים לכל הרמב"ם, אלא גם דף אחד לכל הלכה בודדת ברמב"ם. דף זה יכלול אוטומטית תבנית ניווט ואת הנוסח/נוסחים של ההלכה הבודדת ברמב"ם עצמו. שאר הדף יהיה פתוח להוספת כל נושאי הכלים והפירושים מהראב"ד והלאה על אותה הלכה ללא גבול. הוא כן יכלול הפניה לאתר היברובוקס כי בינתיים יש להם מאגר עצום של מפרשים שאין לנו, וזה כולל אפילו פירושים נדירים. (הייתי בודק הלכה שיש עליו "צפנת פענח" כדי להיות בטוח שזה לא שם). אבל במשך הזמן אנחנו יכולים לערוך ולעצב את הטקסטים של נושאי הכלים כאן, בדיוק כמו שאתה עושה. הטקסט ב"היברובוקס" של המפרשים גם יכול לעזור לך מאוד (למרות שאינך יכול סתם להעתיק אותו כי יש עליו זכויות יוצרים). בבקשה, לא הבנת שזה בדיוק בשבילך? Dovi 20:06, 7 במאי 2009 (IDT)

הנוסח[עריכה]

האם בנוסח שאנחנו מעלים אין קישורים לפסוקים? --אראל סגל 05:04, 8 במאי 2009 (IDT)

נניח שנרצה בעתיד להעלות אוטומטית נוסח אחר, למשל נוסח יוחאי מקבילי - עד כמה זה יהיה מסובך? --אראל סגל 05:04, 8 במאי 2009 (IDT)

אנחנו מעלים כרגע את הנוסח של הדפוסים הקיימים. למרות שהנוסח הזה לא כל-כך מדוייק, אנו מעלים אותו משתי סיבות: (1) זה מה שקיים ואין עליו זכויות יוצרים, וגם (2) יש לו ערך כי השתמשו בו במשך דורות רבים וחלק מהמפרשים מתייחסים אליו. אבל אין שום בעיה להוסיף עליו נוסחים יותר טובים על פי כת"י, בין שנעשה את זה בעצמנו (כמו שעשיתי ברמב"ם הלכות מילה), ובין שבעזר"ה נקבל רשות להשתמש בנוסח יותר טוב. אולי הצעד הזה והעבודה המצויינת של אורי יוכלו להשפיע על יוחאי מקבילי לשתף אותנו בסופו של דבר... Dovi 06:10, 8 במאי 2009 (IDT)
אכן כך. אין קישורים לפסוקים לצערי, אבל אם בעתיד יהיה נוסח יותר טוב, אני לא חושב שיהיה קשה לכתוב בוט שיעדכן את הדפים. אוֹרי 10:41, 8 במאי 2009 (IDT)

קטגוריות[עריכה]

לפני שנעשה את הטעינה האוטומטית כדאי גם לחשוב על איזו קטגוריה נציין באופן אוטומטי בכל דף. נראה לי שקטגוריה:משנה תורה לרמב"ם זה רחב מדי.

אולי קטגוריות כאלה?

וכולם יהיו תת-קטגוריות בתוך קטגוריה:משנה תורה לרמב"ם. מה אתם חושבים? רעיונות אחרים? שבת שלום, Dovi 12:50, 8 במאי 2009 (IDT)

דעתי (שכבר אמרתי אותה בעבר) שאין צורך בקטגוריות כאשר יש ספר מלא. כאשר יש רק דפים בודדים (מפוזרים) מספר מסויים, כדי להוסיף קט' כדי שיהיה קל למצא אותם, אבל אם יש לנו ספר מלא, עם תוכן ועם סרגל ניווט - מה הטעם? ואגב, לא עשינו קט' בדפי התנ"ך בגמרא ובמשנה, ולא שמעתי שמישהו התלונן. אוֹרי 12:59, 8 במאי 2009 (IDT)
זה לא משנה כל כך, אבל שים לב שבכל דפי הפרק שנוצרו יש כבר קטגוריה:משנה תורה לרמב"ם. נראה לי שקטוריה זו עוד מעט תתפוצץ... שבת שלום, Dovi 13:19, 8 במאי 2009 (IDT)
אם כבר, יש לעשות קטגוריות לפי נושאים. --תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהי"ד אייר ה'תשס"ט 13:29, 8 במאי 2009 (IDT)
להוסיף קט' לפי נושאים זה רעיון מצויין, אבל הרבה עבודה. דובי, אם אתה רוצה אפשר יהיה למחוק את קטגוריה:משנה תורה לרמב"ם כשנטען את כל הדפים. אוֹרי 15:21, 8 במאי 2009 (IDT)
יש הרבה עבודה במרחב הקטגוריות, למשל דפי הגמרא כמעט לא מופיעים בקטגוריות לפי נושאים. לכן אם יש אפשרות לעשות קטגוריות לפני העלאה אף בצורה חלקית, גם יהיה לטובה (אם יש דרך מהירה לעשות את זה, למשל ש"מלך המשיח" יכנס אוטומטית לקטגוריה שלו ראה: תבנית:קט) אחר כך בהגהה אפשר להשלים את החסר, ולתקן את הטעון תיקון. -- תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהי"ד אייר ה'תשס"ט 15:47, 8 במאי 2009 (IDT)
אני לא חושב שכדאי שכל מקום במקורות (גמרא \ רמב"ם וכו') שמופיע הביטוי "מלך המשיח" אוטומטית לשייך את הדף לקט'. בשביל זה אפשר לעשות חיפוש רגיל. החוכמה היא לשייך לקט' דפים שכתוב בהם משהו משמעותי לקט' ושהביטוי שמוזכר שם הוא לאו דוקא כשם הקט'. מלבד זאת, נניח שתשכנע אותי שזה בכל זאת כדאי, האם יש לך רשימה של קטגוריות שאותם כדאי לחפש ברמב"ם? אוֹרי 23:13, 9 במאי 2009 (IDT)
מסכים. Dovi 23:41, 9 במאי 2009 (IDT)
לא התכוונתי לעשות את זה גם בגמרא, ששם טענתך צודקת. אבל ברמב"ם כמדומני שאם מוזכר "מלך המשיח" הנושא אמנם משמעותי וקשור לענין.
לגבי רשימת קטגוריות, מסתבר שכל הדברים הקשורים לנושא מסויים כמו "קרבן העומר" או "אונאת דברים" "אונאת ממון" וכדומה אכן ראויים להיכלל בקטגוריה זו (שוב אני מדבר ספציפית על הרמב"ם). תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהט"ז אייר ה'תשס"ט 17:24, 10 במאי 2009 (IDT)

למה משנה תורה נכנס בקטגורית ראשונים על ש"ס בבלי ולא ספרי הלכה? --1אברהם1 (שיחה) 18:38, 30 ביולי 2015 (IDT)

צודק! תודה, תוקן.--נחום - שיחה 03:15, 31 ביולי 2015 (IDT)

לדרך[עריכה]

אני מעלה עכשיו את עבודה-קרבנות-טהרה החל מרמב"ם הלכות בית הבחירה א. אם יש בעיות תעירו לי. השלב הבא יהיה להעלות ספרים שכבר יש להם טקסטים מה שמקשה על תיקונים. אוֹרי 15:04, 10 במאי 2009 (IDT)

אני לא רואה שום בעיות אמתיות. עדיף אם אפשר להחליף אוטומטית את הנקודותיים (:) בסוף כל הלכה לנקודה (.). Dovi 15:17, 10 במאי 2009 (IDT)
אין בעיה. אז סיכמנו על להעלות את כל הדפים, וכאשר יש דף שיש בו כבר טקסט לשים תבנית:דרוש שילוב? אוֹרי 15:47, 10 במאי 2009 (IDT)
קדימה! Dovi 16:01, 10 במאי 2009 (IDT)
העליתי את כל הפרקים. מעניין לציין שקטגוריה:דרוש שילוב עלתה מ-581 ל-622. עוד יש עבודה... אוֹרי 09:32, 11 במאי 2009 (IDT)

ספר המצוות[עריכה]

יש לנו אישור להעלות את "ספר המצוות" מ"תורת אמת" ראה שם בדף השיחה. למען שלימות הפרוייקט של ה"משנה תורה" זה הזמן להעלותו. תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהי"ז אייר ה'תשס"ט 12:06, 11 במאי 2009 (IDT)

עיניתי שם. אוֹרי 14:25, 11 במאי 2009 (IDT)

דפי ההלכות[עריכה]

אני טוען עכשיו את כל הלכות תפילה, החל מהדף רמב"ם הלכות תפילה וברכת כהנים א ב - יש הערות?

אגב - תראו את קטגוריה:הלכה במשנה תורה לרמב"ם - יש בזה טעם? אוֹרי 15:28, 14 במאי 2009 (IDT)

אני מצטרף לדבריך, שספר אינו צריך קטגוריות לכל חלקי הספר, די שכל ספר יש לו דף ראשי משם אפשר לעבור לכל חלקי הספר, הספרים שאין להם עדין דף ראשי צריך לעשות להם. ומכלילים את הדף הראשי לקטגוריית "ארון הספרים היהודי" ולכאורה בכך יש כבר לכל אחד את הגישה הנוחה לספרים שהוא מחפש. תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהכ' אייר ה'תשס"ט 16:37, 14 במאי 2009 (IDT)
דובי, להוריד? אוֹרי 17:26, 14 במאי 2009 (IDT)
שלום, וסליחה שלא היה לי זמן לאחרונה לעסוק בזה. כבר הסכמתי לאורי בדיון קודם שלא צריך קטגוריה כזו. אבל בכל זאת יש סיבה טכנית לעשות אותו רק לזמן מועט, וזה כדי שנבקש מ-Melancholie "לאשר" את כל ההלכות על פי קטגוריה וגם את כל הפרקים ע"פ קטגוריה. זה פשוט עניין קטן להוסיף אותו לתבנית ואח"כ למחוק אותו מהתבנית. Dovi 17:54, 14 במאי 2009 (IDT)
אי אפשר לאשר על-פי תבנית של שם דף? --אראל סגל 18:21, 14 במאי 2009 (IDT)
או על פי דפים שמתחילים ב"רמב"ם"? -- אוֹרי 20:08, 14 במאי 2009 (IDT)
אולי כן, פשוט חשבתי על קטגוריה כי זה מה שעשינו עד עכשיו. לא משנה מה הפתרון. בין כך ובין כך אין לזה שום השפעה לטעינת ההלכות ברמב"ם. Dovi 20:35, 14 במאי 2009 (IDT)
העליתי את הכל. מה השלב הבא? אוֹרי 18:09, 18 במאי 2009 (IDT)
בנו בנין נפלא, הגימור מוכן, מה שצריך עכשיו לרצף את דרכי הגישה. האיש הפשוט שרואה כאן הרבה שיחות על העלאת ה"משנה תורה", פותח את הדף הראשי ורואה קישורים אדומים. עכשיו יש לסדר את כל הקשורים לי"ד הספרים, ההלכות והפרקים.
(סליחה על ההתערבות הגסה במקום שלא תרמתי דבר) תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהכ"ה אייר ה'תשס"ט 19:35, 18 במאי 2009 (IDT);
קודם סליחה שממש לא היה לי זמן לאחרונה. אולי בעוד כמה ימים אחזור לעניינים. בינתיים, כמהשך לדבריו של תולדות אדם, אני מציע שנתקדם שלב-שלב. עשינו כבר הלכות ופרקים שלמים. עכשיו צריך לגשת לדפים של חטיבות ההלכות (כגון רמב"ם הלכות דעות או רמב"ם הלכות ברכות ולעצב אותם בפקידה. לא צריך למהר אלא לעשות את זה בצורה יפה, אחידה לכל הדפים, אבל גם גמישה. אח"כ צריך לגשת לדפי הספרים (כגון רמב"ם ספר אהבה או רמב"ם ספר קדושה, וגם שם לחשוב על העיצוב. לאחר מכן, צריך לגשת סוף סוף לדף הראשי של משנה תורה לרמב"ם, ולעצב אותו; אני מקווה שנשתמש בתמונות היפות שכבר נמצאות שם, אבל לעשות את זה יותר יעיל. Dovi 19:51, 18 במאי 2009 (IDT)
איך הדף רמב"ם הלכות יסודי התורה נראה לכם? אוֹרי 09:22, 19 במאי 2009 (IDT)

דפי חטיבות ההלכות[עריכה]

עשיתי שלוש דוגמאות:

יש לי קצת בעיה ברמב"ם סדר התפילה. מישהו יודע לתקן? Dovi 11:59, 19 במאי 2009 (IDT)

לזה התכוונת? תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהכ"ה אייר ה'תשס"ט 12:48, 19 במאי 2009 (IDT)
כן, מצויין! תודה, לא ידעתי את זה. Dovi 13:22, 19 במאי 2009 (IDT)

תוספות[עריכה]

אני מעתיק את זה כאן כדי שלא נתבלבל בכותרות של הדפים המיוחדים. עשיתי גם קצת שינויים.

אם אתה מכניס את מניין המצוות של הרמב"ם, בבקשה תגדיר כל מצוה כ"קטע" כיון שהוא משמש את "מיזם המצוות" (מנין המצוות הקיים עכשיו, אינו ממש לשון הרמב"ם, תיקנתי רק טקסט של כמה מצוות שכבר יש להם דף במיזם). --תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהכ"ה אייר ה'תשס"ט 12:54, 19 במאי 2009 (IDT)
אתה מתכוון שבתוך הרשימה של הרמב"ם נוסיף תגים כגון: "קטע התחלה=עשה נב" ו"קטע סוף=עשה נב"? Dovi 13:24, 19 במאי 2009 (IDT)
כן, לזאת כוונתי. תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהכ"ה אייר ה'תשס"ט 14:29, 19 במאי 2009 (IDT)
מדובר על העלאה אוטומטית שלא כוללת את התגיות, אבל כמובן שאין שום בעיה להוסיף אותם. Dovi 15:27, 19 במאי 2009 (IDT)

שמות מקוצרים לדפי פרקים והלכות[עריכה]

מכיוון שבדפוסים ובספרי האחרונים מתייחסים פעמים רבות לשם המקוצר של ההלכות, אולי כדאי לשים הפניות אוטומטיות גם מהשם המקוצר:

--אראל סגל 09:09, 25 במאי 2009 (IDT)

זה רעיון טוב, אבל השאלה היא אם לעשות את זה לכל הדפים, כולל לדפי הפרקים ודפי ההלכות הבודדות? אוֹרי 12:45, 25 במאי 2009 (IDT)
במחשבה שניה, אולי אתה יכול ליצור תבנית שתשמש לקשר להלכה במשנה תורה ותראה למשל ככה:
{{קישור למשנה תורה|סוכה|ד|א}} והיא אוטמטית תתקן את זה לקשר ל רמב"ם הלכות שופר וסוכה ולולב ד א . זה לא מסובך, נכון? אוֹרי 16:07, 25 במאי 2009 (IDT)
צריך לחשוב על פתרון לבעיה הכללית יותר, ואולי תבנית זו היא גישה טובה: בהרבה מאוד ספרים וחלקי ספרים יש דרכים שונות לכתוב את הכותרת. חוץ מתבניות, האם יש דרך לגרום לתוכנה לחשב שתי צורות שונות בתוך כותרת דף לדבר אחד? Dovi 21:28, 25 במאי 2009 (IDT)
או תבנית כפי שכתבתי, או דפי הפניה כפי שאראל כתב. אני לא מכיר שיטה אחרת. מכיוון שמדובר בעשרות אלפי דפים, אני מעדיף במקרה הזה לעשות תבנית ולא ליצור דפי הפניה. אוֹרי 21:45, 25 במאי 2009 (IDT)
נראה לי שתולדות אדם עשה כמה תבניות כאלו לצורך ציטוטים של פסוקים מהתורה. התחלתי לכתוב את תבנית:קישור למשנה תורה, הנה כמה דוגמאות: רמב"ם הלכות שופר א א, רמב"ם הלכות סוכה ד , רמב"ם הלכות לולב .
היתרון של דפי הפניה הוא שניתן, להגיע אליהם גם מתיבת "עבור", למשל מי שיקליד רמב"ם הלכות שופר א יגיע לרמב"ם הלכות שופר וסוכה ולולב א. אולי כדאי לעשות הפניות לדפי הפרקים, ולהשתמש בתבנית לדפי ההלכות? --אראל סגל 08:11, 26 במאי 2009 (IDT)
יפה מאוד. לגבי תיבת עבור, לאחרונה התווספה הפונקציה שמשפשרת להתחיל להקליד וצצים מתחת שמות הדפים שמתחילים, אז אולי אין צורך בדפי הפניה. אוֹרי 08:36, 26 במאי 2009 (IDT)
הבעיה יכולה להיות קיים לכותבי ספרים שיעשו הפניות בטקסטים אחרים לדוגמא: (רמב"ם הלכות ספר תורה ו ח) (כפי רוב מראי המקומות הנמצאים כיום בדפוסים) וכשיראו קישור אדום, פשוט יחשבו שהטקסט אינו קיים, לכתחילה מה שהיה צריך לעשות זה דפים נפרדים לרמב"ם הלכות מזוזה ורמב"ם הלכות תפילין ורמב"ם הלכות ספר תורה ואחר כך לצרף כולם לדף רמב"ם הלכות תפילין ומזוזה וספר תורה. השאלה אם זה עוד מעשי עכשיו.
גם כשינסה הכותב לכתוב ב'חיפוש' "רמב"ם הלכות ספר..." לא יעלה לו שום דבר. -- תּוֹלְדֹת אָדָםשיחהג' סיון ה'תשס"ט 21:57, 27 במאי 2009 (IDT)

14 דפי הספרים[עריכה]

העליתי את הטקסט של 14 הדפים הראשיים.

יש לי בעיה תכנית לסדר אותם יפה בתבנית:רמב"ם ספר (כל פעם יש פסוק אחר), אז העליתי עם "דרוש שילוב" וצריך ידנית לסדר.

אשמח לעזרה. תודה, אוֹרי 14:54, 27 במאי 2009 (IDT)

רמב"ם ספר אהבה[עריכה]

שלום. עשיתי דגם לעיצוב של דפי י"ד הספרים ברמב"ם ספר אהבה. איך זה נראה לכם? נא לעשות בו שיפורים לעיצוב, ואח"כ נוכל ליישם את זה ידנית על שאר דפי הספרים. Dovi 21:26, 27 במאי 2009 (IDT)

עשיתי בינתיים גם את רמב"ם ספר המדע ורמב"ם ספר זמנים. אעצור בינתיים לחג וכדי לחכות קצת לראות אם יציעו אנשים עוד שיפורים לעיצוב או לקוד. אח"כ אנסה להמשיך בדפי הספרים וחטיבות ההלכות בשבוע הבא. חג שבועות שמח לכולם. Dovi 08:36, 28 במאי 2009 (IDT)
עבודה יפה. למה ברמב"ם ספר המדע הורדת את פירוט המצוות?
ורעיון: אולי כדאי בכל דף לשלב את התמונה המתאימה מתוך משנה תורה לרמב"ם - בפינה השמאלית או למטה. אוֹרי 22:29, 30 במאי 2009 (IDT)
שבוע טוב. רעיון מצויין להוסיף את התמונה המתאימה לדף הראשי של כל ספר בי"ד. תוכל לעשות דוגמה לפני שאני אמשיך בהגהת הטקסט? נראה לי שבפינה (כנראה שמאלית) למעלה זה הכי טוב, לא יראו אותו למטה. אבל צריך לדאוג שזה לא יפריע יותר מדי לטקסט שמופיע במרכז.
בספר המדע אין פירוט מצוות לשער ספר המדע בכתבי היד, כי הוא בא מיד לאחר הפירוט בסוף הקדמת הרמב"ם ואין צורך בכפילות. (מאותה סיבה כנראה לא מופיע הפסוק "בשם ה' אל עולם" לפני ספר המדע, כי זה כבר הופיע לפני ההקדמה.) חשבתי שאולי לאחר שנעשה הגהה להקדמת הרמב"ם, כדאי להחזיר את הקטע הרלוונתי לספר המדע גם בדף של הספר. Dovi 23:03, 30 במאי 2009 (IDT)
הבנתי. לגבי התמונה - לא הצלחתי למקם אותה באופן שזה יראה טוב. זה הכי טוב שהצלחתי. לוותר? אוֹרי 09:44, 31 במאי 2009 (IDT)
תודה. האם תוכל "להשאיר" לי קצת נסיונות בהיסטוריה של הדף? Dovi 05:42, 1 ביוני 2009 (IDT)
נסיונות של למקם את התמונה? לא הצלחתי לשים משמאל למעלה בלי להרוס את המירכוז של הטקסט. אולי למישהו יש פה רעיון? אוֹרי 08:13, 1 ביוני 2009 (IDT)