לדלג לתוכן

ביאור:שמות יח כ

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

שמות יח כ: "וְהִזְהַרְתָּה אֶתְהֶם אֶת הַחֻקִּים וְאֶת הַתּוֹרֹת וְהוֹדַעְתָּ לָהֶם אֶת הַדֶּרֶךְ יֵלְכוּ בָהּ וְאֶת הַמַּעֲשֶׂה אֲשֶׁר יַעֲשׂוּן."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:שמות יח כ.

"וְהִזְהַרְתָּה אֶתְהֶם אֶת הַחֻקִּים" - לך כתוב את חוקי התורה, אמר יתרו למשה

[עריכה]

הבעיה

[עריכה]

יתרו בא להביא את ציפורה וילדיה לבעלה. יתרו ראה שמשה שופט את העם לבדו ואמר לו "נָבֹל תִּבֹּל גַּם אַתָּה, גַּם הָעָם הַזֶּה אֲשֶׁר עִמָּךְ: כִּי כָבֵד מִמְּךָ הַדָּבָר, לֹא תוּכַל עֲשֹׂהוּ לְבַדֶּךָ" (שמות יח יח)

ההצעה

[עריכה]

יתרו אמר למשה: "וְהֵבֵאתָ אַתָּה אֶת הַדְּבָרִים, אֶל הָאֱלֹהִים" (שמות יח יט), כדי לקבל רשות לעשות את הדברים הבאים:

1. "וְהִזְהַרְתָּה אֶתְהֶם אֶת הַחֻקִּים וְאֶת הַתּוֹרֹת וְהוֹדַעְתָּ לָהֶם אֶת הַדֶּרֶךְ יֵלְכוּ בָהּ וְאֶת הַמַּעֲשֶׂה אֲשֶׁר יַעֲשׂוּן." (שמות יח כ).
כלומר: תכתוב את התורה והחוקים כדי שיהיה מה להזהיר ולהודיע לעם. ואז תקריא לעם שידעו כולם מה הם החוקים וידעו מה לעשות ומה לא לעשות.
2. "אַתָּה תֶחֱזֶה מִכָּל הָעָם אַנְשֵׁי חַיִל יִרְאֵי אֱלֹהִים, אַנְשֵׁי אֱמֶת שֹׂנְאֵי בָצַע; וְשַׂמְתָּ עֲלֵהֶם, שָׂרֵי אֲלָפִים שָׂרֵי מֵאוֹת, שָׂרֵי חֲמִשִּׁים, וְשָׂרֵי עֲשָׂרֹת" (שמות יח כא)
כלומר: תבחר אנשים מתאימים "וְשָׁפְטוּ אֶת הָעָם" (שמות יח כב).

התוצאה

[עריכה]

משה קיבל את עצתו של יתרו, ככתוב: "וַיִּשְׁמַע מֹשֶׁה, לְקוֹל חֹתְנוֹ; וַיַּעַשׂ, כֹּל אֲשֶׁר אָמָר" (שמות יח כד). מעניין שמשה, שגדל בבית פרעה, לא חשב על הרעיון הזה.

"וּמֹשֶׁה עָלָה, אֶל הָאֱלֹהִים" (שמות יט ג) ובקש רשות מאלוהים לדבר בשם העם. אלוהים קיבל את בקשתו של יתרו בפי משה ויאמר "כֹּה תֹאמַר לְבֵית יַעֲקֹב, וְתַגֵּיד לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל" (שמות יט ג)

לאור השתלשלות המאורעות האלה חיבים אנו להודות ליתרו שקיבלנו את התורה.