לדלג לתוכן

ביאור:שמות יח טו

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

שמות יח טו: "וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה לְחֹתְנוֹ כִּי יָבֹא אֵלַי הָעָם לִדְרֹשׁ אֱלֹהִים."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:שמות יח טו.

כִּי יָבֹא אֵלַי הָעָם לִדְרֹשׁ אֱלֹהִים

[עריכה]

משה אמר: "כִּי יָבֹא אֵלַי הָעָם" ואת זה משה עשה מהבוקר עד הערב בלי זמן חופשי למשהו אחר, כלומר משה לא יצא ללמד את העם את חוקי אלוהים ואת התורה ולא יצא לראות את עמו כפי שהוא עשה במצרים, ככתוב: "וַיִּגְדַּל מֹשֶׁה וַיֵּצֵא אֶל אֶחָיו, וַיַּרְא בְּסִבְלֹתָם" (שמות ב יא). משה חיכה שהעם יבוא אליו.

אחרי שיתרו התבונן במשה מהבוקר עד הערב, וראה איך משה מנהל ושופט את העם, יתרו אמר למשה: "מָה הַדָּבָר הַזֶּה אֲשֶׁר אַתָּה עֹשֶׂה לָעָם מַדּוּעַ אַתָּה יוֹשֵׁב לְבַדֶּךָ וְכָל הָעָם נִצָּב עָלֶיךָ מִן בֹּקֶר עַד עָרֶב" (ביאור:שמות יח יד).

ניתן להבין שמשה הבין שיתרו אינו מרוצה מעבודתו ומביע ביקורת.

רואים שיתרו פתח את דבריו בצורה עדינה, בתקוה שמשה יבקש הסברים. לאחר תשובתו הבלתי מספקת של משה, יתרו הוריד מילים קשות על משה, ולא נתן למשה הזדמנות לפתוח את הפה עד שהוא סיים את דבריו. לאחר שיתרו גמר את דבריו משה לא ענה לו ולא התנגד אלא נאמר: "וַיִּשְׁמַע מֹשֶׁה לְקוֹל חֹתְנוֹ, וַיַּעַשׂ כֹּל אֲשֶׁר אָמָר" (שמות יח כד).

משה שמע את דברי יתרו אבל הוא שם דגש על המילים "מִן בֹּקֶר עַד עָרֶב" והתעלם מהמילים "אַתָּה יוֹשֵׁב לְבַדֶּךָ".
משה חשב שיתרו מביע בקורת שהוא עובד יותר מדי שעות.

מנהיג העם

[עריכה]

משה היה מנהיג העם. נאמר שמשה ישב לאכל עם "כֹל זִקְנֵי יִשְׂרָאֵל" (שמות יח יב). משה העביר פקודות לעם דרך זקני ישראל כאשר הוא הכין את העם לפסח הראשון (שמות יב כא), אולם מאז לא נאמר שמשה נתן להם תפקידים. עד שיתרו בא למשה רואים:

 • שמשה לא כתב ספר חוקים.
 • שמשה לא כתב ספר ניהול העם. (לצערנו עד היום לא יצרנו מערכת ניהול טובה ויעילה.)
 • שמשה לא יצר ממשלה וחילק תפקידים.
 • שמשה לא יצר מערכת בתי משפט.
 • שמשה לא מינה שוטרים לכפות את החוק, ולפקח על העם.
 • שמשה לא יצר מערכת לימוד.

וכך משה ישב והיה שופט יחיד, שופט עליון, בלעדי וסופי, כאילו שהוא פרעה, כאילו שהוא אלוהים.
משה יסד חלק מרשימת הליקויים במנהיגות, אבל לא עשה מספיק וכך רואים את השגיאות של משה בכל תקופת השופטים והמלכים, כאשר "אִישׁ הַיָּשָׁר בְּעֵינָיו יַעֲשֶׂה" (שופטים יז ו), והעם לא הלך בדרך אדוני, ככתוב: "וַיַּעֲשׂוּ בְנֵי יִשְׂרָאֵל אֶת הָרַע בְּעֵינֵי יְהוָה" (שופטים ב יא).

למעשה העצה של יתרו מתאימה לכל מנהיג, ולכל ראש קבוצה שלא מחלק סמכויות ועושה את כל ההחלטות לבד.

אֱלֹהִים

[עריכה]

למילה "אֱלֹהִים" יש מספר פרושים:

 • מקובל שהמילה מביעה ישות עליונה, אל עליון ויחיד.
 • אולם בנוסף בספר שמות משתמשים במילה כ: שליט, אדון, כדברי ה' למשה אודות אהרון: "וְדִבֶּר הוּא לְךָ אֶל הָעָם, וְהָיָה הוּא יִהְיֶה לְּךָ לְפֶה, וְאַתָּה תִּהְיֶה לּוֹ לֵאלֹהִים" (שמות ד טז).

משה הסביר את תפקידו "כִּי יִהְיֶה לָהֶם דָּבָר, בָּא אֵלַי, וְשָׁפַטְתִּי בֵּין אִישׁ וּבֵין רֵעֵהוּ; וְהוֹדַעְתִּי אֶת חֻקֵּי הָאֱלֹהִים וְאֶת תּוֹרֹתָיו" (ביאור:שמות יח טז). ניתן להבין שהעם בא להשפט לפני משה השליט, ולא באו בשאלות פילוסופיות אודות אלוהים.

כִּי יָבֹא אֵלַי הָעָם לִדְרֹשׁ אֱלֹהִים

[עריכה]

משה חשב שיתרו ממליץ לו לעבוד פחות שעות. משה מתרץ את עבודתו הקשה, מהבוקר עד הערב, כי העם דורש שופט והוא חייב לשרת אותם בכל כוחו.

משה בתשובתו הראה שהוא לא הבין את יתרו והראה שהוא לא יודע איך להיות מנהיג שמבקש את כל המידע, מתיעץ עם אנשיו, שוקל וחושב לפני שהוא מחליט ועונה.
משה האמין שהוא עושה עבודה טובה ושופט את העם.

 • משה לא הבין שרוב האנשים בכלל לא מגיעים למשפט כי התור הוא ארוך מדי.
 • משה לא הבין שהוא לא נותן לאנשים אפשרות מספקת להביא את טענותיהם ולהוכיח בעזרת עדים את דבריהם.
 • משה לא הבין שהוא לא מארגן את מערכת המשפט בצורה צודקת ומסודרת.
 • משה לא הבין שאי אפשר לשפוט כאשר אין חוק ידוע ומקובל על העם.

חז"ל היו מודעים שמשה לא היה מסוגל לשפוט כראוי, אבל הם הסבירו שלמשה היתה יכולת אלוהית והוא היה מסוגל לשפוט בצורה כזו לבדו.