ביאור:משלי כ כד

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

משלי כ כד: "מה' מִצְעֲדֵי גָבֶר, וְאָדָם, מַה? יָּבִין דַּרְכּוֹ."

תרגום מצודות: מצעדי (מדרכי כף רגלי) האדם הוא מה', אבל האדם עצמו מה יבין דרכו? לא ידע כלל!

תרגום ויקיטקסט: ה' נותן לכל גבר (אדם) כישורים המאפשרים לו לבצע צעדים מסויימים; והאדם, מה תפקידו בעולם? להתבונן בכישורים שקיבל מה' ולבחור באיזו דרך ישתמש בהם.


בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:משלי כ כד.


דקויות[עריכה]

1. רוב המפרשים פיסקו את הצלע השניה "ואדם, מה יבין דרכו?" ופירשו שהאדם אינו יכול להבין את דרכו, "על כן, אל בינתך אל תישען" (ר' יונה, וכן מצודות, מלבי"ם ודעת מקרא).


אולם, כמה פסוקים בספר משלי מלמדים שהאדם דווקא כן יכול להבין את דרכו ואף לחשב את דרכו:

  • (משלי כא כט): "הֵעֵז אִישׁ רָשָׁע בְּפָנָיו, וְיָשָׁר הוּא יָכִין דְּרָכָיו[יָבִין דַּרְכּוֹ]": הישר מתבונן ומבין את הדרך שהוא מתכוון ללכת בה*.
  • (משלי יד ח): "חָכְמַת עָרוּם הָבִין דַּרְכּוֹ, וְאִוֶּלֶת כְּסִילִים מִרְמָה" - הפיקח משתמש בבינה כדי לבחור את הדרך הנכונה*.
  • (משלי טז ט): "לֵב אָדָם יְחַשֵּׁב דַּרְכּוֹ, וה' יָכִין צַעֲדוֹ"*.

2. רמ"ד ואלי והגאון מווילנה פיסקו את הצלע השניה: "ואדם, מה? יבין דרכו", ופירשו שהאדם אכן יכול וצריך להבין את דרכו: "והאדם, מה עושה ומה צריך לעשות?... אין צריך אלא שיבין דרכו הצריכין לו, וכאשר ישכיל ויבין דרכו, ויסקל המסילה, ויתחיל לילך בה, אז מה' מצעדי גבר, כמו שאמרו 'הבא ליטהר - פותחין לו' (תלמוד בבלי יומא לח:)" (הגר"א), "מהו הדבר שהונח ברשותו של אדם? - שיבין את דרכו, ויחשוב מחשבות להרע או להיטיב כפי רצונו; אבל כל השאר הוא בידו של הקב"ה" (רמ"ד וואלי).

- אולם, לפי פירוש זה סדר הפסוק היה ראוי להיות הפוך: "אדם יבין דרכו, ומה' מצעדי גבר", ולמעשה יש פסוק שאומר בדיוק כך, (משלי טז ט): "לֵב אָדָם יְחַשֵּׁב דַּרְכּוֹ, וה' יָכִין צַעֲדוֹ"*.

3. לכן נראה לי, שהפסוק שלנו מלמד את הכיוון ההפוך - קודם ה' נותן לאדם את היכולת לעשות צעדים, ואחר-כך האדם חושב ומתכנן איך ישתמש בהם.

בפסוק ישנן שתי צלעות מנוגדות:

  • הצלע הראשונה מדברת על ה', והצלע השניה מדברת על אדם.
  • הצלע הראשונה מדברת על מצעדים, צעדים, שהם משל לפעולות בודדות; הצלע השניה מדברת על דרך, שהיא משל לסדרה מתוכננת מראש של פעולות.

לפי זה יש לקרוא את הפסוק כך: "מה' מִצְעֲדֵי גָבֶר; וְאָדָם, מַה יָּבִין? דַּרְכּוֹ!", כלומר:

ה' נותן לאדם את האפשרות לבצע צעדים (פעולות בודדות), והאדם, במה הוא צריך להתעמק? מה התפקיד שלו בחיים? מה נשאר לו להבין? - את דרכו, את האופן שבו יארגן ויתכנן את פעולותיו כדי להשיג מטרות.

ה' נותן לכל אדם כלים ייחודיים שמתאימים לתפקידו בעולם: יש אנשים הנולדים עם כוח גופני, יש עם כשרון שכלי ויש עם כשרון רגשי. כל אדם צריך להתבונן בכשרונות שה' נתן לו ולבנות מהם את דרכו בחיים.

רמז לפירוש זה נמצא ב(תהלים לז כג): "מה' מִצְעֲדֵי גֶבֶר כּוֹנָנוּ, וְדַרְכּוֹ יֶחְפָּץ": ה' נותן לאדם את הצעדים, והאדם בוחר באיזו דרך הוא חפץ ורוצה ללכת.

אחד המסרים שכל אדם מקבל מה' עם לידתו הוא הכשרונות הטבעיים שלו. אדם שמגלה בעצמו כישרון כלשהו, יכול לראות בכך מסר מה', שהוא צריך להשתמש בכישרון זה ולטפח אותו. המטרה שלשמה ישתמש בכשרון זה נתונה לבחירתו החופשית.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/ktuv/mj/20-24