ביאור:מדוע נפלו חומות יריחו

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

מדוע נפלו חומות יריחו?[עריכה]

נסיון וידע מהעבדות במצרים[עריכה]

יהושע התבגר במצרים, ורק הוא וכלב בן יפונה הורשו להיכנס לכנען (במדבר יד ל), כי הם לא הוציאו דיבת הארץ (במדבר יג לב). סביר שיהושע היה בקי בעשיית לבנים עם תבן (שמות ה טז) ובנית ערים את פתם ורעמסס (שמות א יא). הם בנו בתי לבנים עם קורות גג עשויים מגזעי דקלים מכוסים שתי וערב בעלי דקלים עם טיט. בנוסף, סביר שיהושע ראה במצרים את תופעת התנזלות הקרקע ברעידות באדמת ביצות שיובשה, בדלתה של הנילוס, ארץ גושן, כאשר אנשים רוקדים וקופצים במעגל סביב בית, והבית שוקע או נסדק.

המרגלים[עריכה]

יהושע שלח מרגלים ליריחו, והוא מצא:

  1. בעמק הַשִּׁטִּים (ביאור:יהושע ב א)/(השִּׂדים) יהושע ראה שאנשי סדום ויריחו השתמשו בחמר לבניה (ביאור:בראשית יד י), מבולענים או בארות.
  2. אנשי העיר בנו מעגל של בתים עם קירות משותפים בהיקף העיר, עשויים מלבני חמר מודבקים בטיט, בסגנון שכונת-חצר גדולה.
  3. הקיר החיצוני של הבתים היה חומת העיר (ביאור:יהושע ב טו), ובחלק העליון היו חלונות שנבנו מראש או נחפרו בחומה בלי רשות (ביאור:יהושע ב טו) והחלישו את מבנה החומה.
  4. החומה הייתה בגובה של כשלוש קומות.
  5. התקרות והגגות היו בנויים מגזעי דקל שוכבים מאוזנים, שקצה אחד שלהם היה נעוץ בכוך בחומה והשני נתמך על ידי הקירות (מלכים א ז ג). שורת הכוכים החלישה את החומה בקו אופקי בגובה שלושת התקרות. גזעי הדקל כוסו בעלי דקל, שתי וערב כנדרש, שהיו מכוסים בטיט.
  6. לא ידוע מצב גזעי הדקלים בתקרה, אולם אחרי מספר שנים העץ נרקב בגשמים, ונחלש בקצוות, אפילו במדבר.
  7. בעלי הבתים השתמשו בגג לצרכיהם ועלו לגג (ביאור:יהושע ב ו). גג החומה לא שימש את צבא העיר לדחיפת סולמות, ירי חיצים, או זריקת אבנים ושמן חם על המתקיפים.
  8. החומה נצבה אנכית לקרקע, ועמדה בשיווי משקל בלבד. לא עשו לה שיפוע נוטה פנימה, שימנע מהחומה לנוע החוצה ולהינתק מקורות העץ המונחות בכוכים בחומה.

ידע כללי בתכנון בתים[עריכה]

יהושע ידע שחומה/קיר/גדר מלבנים יש לו קפיציות נמוכה מאוד, ובלחץ לא גדול קיר הלבנים ישבר.
יהושע הבין שלחומה יש תמיכה כנגד דחיפה פנימה, ממעגל הבתים מבפנים, ששימש כקשת אבנים רומאית. אולם כנגד דחיפה החוצה, החומה הייתה למעשה קיר לבנים גבוה מאוד ללא תמיכות חיצוניות.

תהליך הפלת החומות[עריכה]

  • עיקר ההרס קרה כאשר קורות הגגות יצאו מכוכי התמיכה בחומה, לאחר שהרעידות גרמו לסדקים בחיבורים.
  • כאשר מלך יריחו סגר את שער העיר (ביאור:יהושע ו א) ולא נתן לאנשי העיר לברוח, הוא לא הבין שריבוי האנשים בעיר יגרום להריסת חומות העיר.

שישה ימים יהושע הורה לצבא ולעם לעשות ביחד סיבוב שלם מסביב לעיר (ביאור:יהושע ו ז). אנשי יריחו עלו לגגות בתי החומה לראות את המצעד המרהיב, והעמיסו את הגג במשקל רב. הם נרגעו מהסכנה, ומשעמום הם התחילו לשיר, לרקוד ולקפוץ על הגג (ראו קהל במשחק כדורגל), כעלבון לבני ישראל חסרי היכולת לתקוף. באותו הזמן, בני ישראל הלכו בקצב אחיד סביב העיר והלמו בקרקע בכפות רגליהם, וכך נוצרה חזית של גל רעידה בקרקע, שחלק ממנו התקדם לכיוון העיר במרכז המעגל, והאנרגיה מכל הכיוונים הסתכמה והתרכזה בעיר. יריחו ממוקמת באזור שהקרקע רכה ומימית, בדלתה של הירדן ומאז שפני מי ים המלח ירדו אלפי שנים לפני כן, ולכן, ברעידות, הקרקע מתנזלת ורועדת בחוזקה. כל הרעידות האלה ביחד גרמו לסדקים בטיט בין הלבנים, בין החומה לקירות, ובין החומה לעצי הדקל שהחזיקו את התקרות. לאחר גמר הסיבוב, בני ישראל שבו למחנה שלהם (ביאור:יהושע ו יד), ואנשי העיר ירדו מהגגות, וכך הוסר עומס המשקל מעל גגות הבתים.

ביום השביעי, אחרי שבני ישראל הקיפו את העיר שבע פעמים ביום אחד, לפי פקודה, בני ישראל שאגו והתקיפו (ביאור:יהושע ו כ). האדמה רעדה מרקיעות הרגלים. אלפי אנשי יריחו שעמדו על גגות החומה, נרתעו בבהלה ונסוגו ממעקה הגג. משקל האנשים בתאוצה גבוהה, ביחד, יצר כוח אופקי זהה בגודלו על החומה כלפי חוץ דרך קורות הגג ברום החומה (החוק השלישי של ניוטון). כאשר האנשים נסוגו הם הגיעו בריצה מבוהלת לקצה הגג הפנימי, והיו חייבים לעצור במהירות. העצירה המהירה יצרה כוח על הגג לשלוף את קורות הגג מהכוכים בחומה. בבית אחד לפחות, הדחיפות האלה הזיזו את החומה החוצה ושלפו את הקורות מהכוכים בחומה, והקורות נשמטו מטה. החומה נשברה בקו הכוכים בקומה מתחתיה ונפלה החוצה.

מעומס האנשים ואבדן תמיכה בכוכים, התקרה בצד הקרוב לחומה נטתה כלפי מטה. האנשים על הגג המוטה התגלגלו ונפלו לכיוון החומה. לחץ נוסף הופעל על הגג שהיה בלי תמיכה, שדחף אותו מטה. האנשים שהתגלגלו על הגג המוטה, היכו ולחצו על החומה ששרדה, כלפי חוץ. תקרה אחת נפלה. היא הרסה את הקירות של החדר, ואת התקרה של החדר למטה. הדירות השכנות איבדו את הקיר התומך שלהם, והם התחילו לקרוס. וכך, כל בתי החומה במעגל, קרסו הרגו ופצעו את האנשים על הגג ויושבי הבית.

איך בית רחב שרד?[עריכה]

בפקודת המרגלים (ביאור:יהושע ב יט), רחב לא הרשתה לאנשי ביתה לעלות לגג, ולכן ביתה לא קרס (ביאור:יהושע ו כג).

גדולת אלוהים[עריכה]

כך אלוהים לימד ועזר ליהושע לגרום לתהליך שהפיל את חומות יריחו.