ביאור:כבוד - קלון

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
קָלוֹן הוא ההיפך של כָבוֹד, כמו ש קַל הוא ההיפך של כבֵד.

בכמה פסוקים נזכר שיש להחליף את ה כבוד ב קלון בתור עונש או אמצעי חינוכי:

  • בתיאור עונשם של הכהנים בממלכת ישראל בימי הושע הנביא, הושע ד ז: "כרבם כן חטאו לי, כבודם בקלון אמיר". (ראו הכוח משחית ).
  • בתיאור עונשו של מלך בבל, (חבקוק ב טז): "שבעת קלון מכבוד, שתה גם אתה והערל; תסוב עליך כוס ימין ה', וקיקלון על כבודך".
  • בתיאור דרך החינוך הראויה לכסילים, משלי ג לה: "כבוד חכמים ינחלו, וכסילים מרים קלון" - הקלון הוא האמצעי החינוכי היחיד שגורם לכסילים להתעלות ולהשתפר ( פירוט ).
  • וכן בתפילת אסף על אויבי ישראל, (תהלים פג יז): "מלא פניהם קלון, ויבקשו שמך ה'".

מדוע ה כבוד הוא דבר כבֵד? אולי משום שאדם שיש לו כבוד נוטה להיזהר יותר בפעולותיו ולנוע יותר לאט, כמו אדם שנושא על גבו משא כבד. אדם פשוט יכול ללבוש מה שהוא רוצה ולדבר איך שהוא רוצה, אבל אדם מכובד צריך ללבוש בגדים מכובדים ולדבר במילים מכובדות, ואדם מכובד יותר צריך להתייעץ עם יחצ"נים שיגידו לו איך להתלבש ואיך לדבר.

כשה' מחליף את כבודו של האדם בקלון, הוא לא רק מעניש אותו אלא גם מֵקֵל עליו - הוא יכול לנוע ולהשתנות יותר בקלות; הוא לא חייב להמשיך להתנהג כפי שהתנהג עד עכשיו, כפי שהציבור מצפה ממנו שיתנהג; ולכן הקלון הוא אמצעי חינוכי.

פסוקים נוספים[עריכה]

  • כבוד וקלון נזכרו גם בתיאור עונשו של שבנא אשר על הבית, ראש הממשלה המושחת של חזקיהו מלך יהודה (ישעיהו כב יח): "צנוף יצנפך צנפה כדור אל ארץ רחבת ידים; שמה תמות ושמה מרכבות כבודך, קלון בית אדניך"; כאן הכוונה היא מעט שונה - "המינוי המכובד שניתן לך הוא קלון לבית המלך שמינה אותך" (ע"פ איתמר כהן ) .

פסוקים נוספים[עריכה]

מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה בסגלות משלי וגם ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2006-01-13.

דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/kma/hvdlim1/kvod_qlon