ביאור:בראשית כה כא

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית כה כא: "וַיֶּעְתַּר יִצְחָק לַיהוָה לְנֹכַח אִשְׁתּוֹ כִּי עֲקָרָה הִוא וַיֵּעָתֶר לוֹ יְהוָה וַתַּהַר רִבְקָה אִשְׁתּוֹ."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית כה כא.

וַיֵּעָתֶר לוֹ יְהוָה וַתַּהַר רִבְקָה אִשְׁתּוֹ[עריכה]

וַיֶּעְתַּר[עריכה]

הפועל "יֶַּעְתַּר" מופיע בשני שימושים:

  • "ויֶַּעְתַּר יִצְחָק לַיהוָה לְנֹכַח אִשְׁתּוֹ" - היינו, 'יצחק נעתר לבקשת אשתו, והוא בקש (ויֶַּעְתַּר) מאדוני בנוכחות אשתו'.
  • "ויֵַּעָתֶר לוֹ יְהוָה" – במובן של אלוהים הסכים, אישר, נענה לבקשתו.

שני הפרושים הם ביחד: יצחק נעתר לבקשת רבקה והתפלל למענה לאלוהים, ואז אלוהים נעתר לו.

וַיֵּעָתֶר לוֹ[עריכה]

נכתב "ויֵַּעָתֶר לוֹ", ולא 'ויעתר להם' או 'ויעתר לה'. מכאן שאלוהים נעתר רק ליצחק. למה?
ישנן שתי תשובות אפשריות:

  • רבקה לא ביקשה מאלוהים להרות באותו הזמן.
  • רבקה ביקשה מאלוהים להיכנס להיריון כל הזמן, אבל עכשיו שיצחק הצטרף, אלוהים נעתר לו.

וַתַּהַר רִבְקָה אִשְׁתּוֹ[עריכה]

רבקה באה לכנען כאשר יצחק היה "בֶּן אַרְבָּעִים שָׁנָה" ויצחק היה "בֶּן שִׁשִּׁים שָׁנָה בְּלֶדֶת" עשו ויעקב (ביאור:בראשית כה כו). כלומר, רבקה היתה עקרה במשך 20 שנה. רבקה ידעה שאלוהים, שבחר אותה בתור אישה ליצחק, חייב לתת לה בן, אבל בגיל מתקדם התחיל להיות סיכון בעניין. למה רבקה היתה עקרה במשך 20 שנה?

  1. אלוהים רצה שייוולדו ליצחק ולרבקה ילדים מאוחר כדי שאברהם ישפיע עליהם רק בצעירותם, למרות שייתכן שאברהם לא השפיע בכלל על חינוכם של עשו ויעקב.
  2. אלוהים רצה שבניו של אברהם מקטורה יגדלו, וכך כאשר עשו ויעקב יהיו בני שלוש אברהם ישלח את בני הפילגשים שבגרו כבר לארץ קדם.
  3. אלוהים חיכה שרחל ולאה – נשותיו העתידיות של יעקב - ייוולדו ויגדלו.
  4. אלוהים בחן את רבקה ואמונתה כדי לוודא שהיא, ורק היא, מתאימה להיות האם של עמנו.
  5. רבקה באה לכנען בעודה צעירה, ואלוהים רצה לתת לה זמן להתבגר כדי שהיא לא תפחד מיצחק ותגיד ליעקב: "עָלַי קִלְלָתְךָ בְּנִי, אַךְ שְׁמַע בְּקֹלִי וְלֵךְ קַח לִי" (ביאור:בראשית כז יג).

רבקה היתה נשואה ועקרה במשך 20 שנה. רבקה לא ויתרה ולא הציעה ליצחק את שפחתה כשם ששרה עשתה. רבקה לבטח ידעה את שבועת אלוהים לאברהם שאותה חלק הוא עם עבדו לפני צאתו לחרן: "לְזַרְעֲךָ אֶתֵּן אֶת הָאָרֶץ הַזֹּאת, הוּא יִשְׁלַח מַלְאָכוֹ לְפָנֶיךָ וְלָקַחְתָּ אִשָּׁה לִבְנִי מִשָּׁם" (ביאור:בראשית כד ז), היינו, רבקה ידעה שהיא האישה שמלאך האלוהים בחר. רבקה ידעה שליצחק יהיו צאצאים רק ממנה והיא לא ויתרה.