ביאור:בראשית כג ט

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

בראשית כג ט: "וְיִתֶּן לִי אֶת מְעָרַת הַמַּכְפֵּלָה אֲשֶׁר לוֹ אֲשֶׁר בִּקְצֵה שָׂדֵהוּ בְּכֶסֶף מָלֵא יִתְּנֶנָּה לִי בְּתוֹכְכֶם לַאֲחֻזַּת קָבֶר."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית כג ט.

מְעָרַת הַמַּכְפֵּלָה[עריכה]

אברהם ממשיך בתיאור אחוזת הקבר.

וְיִתֶּן לִי[עריכה]

אברהם עד כה דיבר על נתינה - נתינה ללא תשלום - "תְּנו לִּי אֲחֻזַתּ קֶבֶר עִמָּכֶם, וְאֶקְבְּרָה מֵתִי מִלְּפָנָי" (ביאור:בראשית כג ד). למעשה, אברהם הטעה את בני חת להאמין שמדובר במתנה ללא תשלום. רק בהמשך, לאחר שבני חת הסכימו 'לנתינה', אברהם לפתע מדבר על מערה מסוימת, ליד השדה, ומביע נכונות לשלם "כֶסֶף מָלֵא". כדי לקשור את התשלום לבקשתו הראשונה, אברהם חוזר ואומר: "בְּתוֹכְכֶם לַאֲחֻזַתּ קָבֶר", כאילו שלזה הוא התכוון מההתחלה, ולזה הם הסכימו.

מְעָרַת הַמַּכְפֵּלָה[עריכה]

האם זו היתה מערה כה מפורסמת שהיה לה שם?

לא. הרמב"ן מסביר שהאזור נקרא מכפלה - "ויַָּקָם שְׂדֵה עֶפְרוֹן, אֲשֶׁר בַּמַּכְפֵּלָה" (ביאור:בראשית כג יז), "אֶל מְעָרַת שְׂדֵה הַמַּכְפֵּלָה עַל פְּנֵי מַמְרֵא הִוא חֶבְרוֹן: בְּאֶרֶץ כְּנָעַן" (ביאור:בראשית כג יט). מכאן שהמערה נקראה על שם האזור, כשמם של 'מערות הכרמל'.

ייתכן שהמערה שימשה את עפרון לאחסון של כלים או יבול, או לחילופין בתור מחסה מפני חום וגשם, אך לא לקבורה. אחרת איך הוא היה יכול לתת אותה לאברהם כאשר קרוביו קבורים בה?

אֲשֶׁר בִּקְצֵה שָׂדֵהוּ[עריכה]

אברהם מבקש את המערה בלבד. המערה נמצאת על שיפוע הר או גבעה בקצה השדה של עפרון. אובדן המערה לא יפגע בשדה, ולאברהם ומשפחתו תהיה גישה למערה דרך הגבעה, בלי לפגוע בשדה. ניתן להבין שהגבעה שליד השדה הביאה לקבלת כמות גדולה יותר של מי גשמים בשדה של עפרון, ולכן הוא היה פורה יותר משדות אחרים במישור.

אברהם הוא הראשון שמציין שיש כאן גם שדה. זאת נקודה חשובה שפתרה לעפרון את ערך המערה. למערה אין ערך מוגדר, כי אין הכנסה ממנה או שימוש הכרחי. אולם לשדה יש ערך מוגדר וידוע וניתן להשוות לשדות אחרים ולעשות חישוב של יבולים.

ערך המערה?[עריכה]

כמה שווה מערה מחוץ לעיר ליד השדות?
  • האם זה כמו בית קטן? כמו סוכה בשדה?
  • האם המערה שימשה כמחסה לפועלים או כמחסן כלים?
  • האם המערה הזאת היתה מיוחדת? האם היא היתה מפורסמת? האם למערה היה שם?

לא נראה שערך המערה היה גדול או מוגדר. אברהם היה יכול בקלות למצוא גבעת טרשים ולחפור לו מערת קבורה בלי לשלם לאף אחד.עפרון לא היה יכול לבקש סכום גדול עבור מערה שכזו. כל סכום עבור המערה בלבד היה נראה כחסר בסיס וכניסיון לעשוק את אברהם. אולם אברהם הוא כדבריהם "נְשִׂיא אֱלֹהִים אַתָּה בְּתוֹכֵנו"ּ (ביאור:בראשית כג ו), לא לכבודו ולא לכבוד אשתו לקנות חלקת קבר זולה.

אברהם לא רצה מערה או בור להניח את שרה. אברהם רצה להתחיל לקנות את ארץ כנען המובטחת, ולהקים מרכז רוחני למשפחתו באזור מיושב ומתורבת. אברהם בחר מקום שמקפיד על חוקים, ויש הסכמים שנשארים תקפים לשנים רבות.