לדלג לתוכן

ביאור:בראשית ב יד

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:בראשית ב יד.

וְשֵׁם הַנָּהָר הַשְּׁלִישִׁי חִדֶּקֶל הוּא הַהֹלֵךְ קִדְמַת אַשּׁוּר וְהַנָּהָר הָרְבִיעִי הוּא פְרָת.

-- בראשית ב, יד

וְשֵׁם הַנָּהָר הַשְּׁלִישִׁי חִדֶּקֶל[עריכה]

חִדֶּקֶל הוּא הַהֹלֵךְ קִדְמַת אַשּׁוּר[עריכה]

הנהר חדקל מופיע פעם אחת נוספת בתנ"ך: "וַאֲנִי הָיִיתִי עַל יַד הַנָּהָר הַגָּדוֹל הוּא חִדָּקֶל" (דניאל י ד), בזמן שדניאל היה עם שרי פרס "בִּשְׁנַת שָׁלוֹשׁ, לְכוֹרֶשׁ מֶלֶךְ פָּרַס" (דניאל י א). כורש נעשה מלך פרס ומדי אחרי כיבוש המדיים בשנה העשירית למלכו, כך שבשנה השלישית כורש היה בפרס ולא קרוב לנהרות טיגריס או Euphrates שבעירק. דניאל א היה בבל מדרום לממלכת אשור, אבל העיר נמצאת על גדות הפרת ולא החדקל. לכן לא ברור האם דניאל ידע איפה הנהר חדקל של גן עדן.

קִדְמַת אַשּׁוּר[עריכה]

קדמת אשור, היא מדרום לאשור. האשורים היו באזור העיר נינווה שבצפון עירק, אולם הנהרות הגדולים של עירק מתחילים בהרים של תורכיה אשר מצפון לאשור. הנהרות עברו דרך אשור ויצאו מהצד הדרומי של אשור והמשיכו למפרץ הפרסי.

בכל אופן הזכרת המילה 'אַשּׁוּר" רומזת שהנהר היה בעירק והוא יצא מההרים של תורכיה, ויש טוענים שהר אררט היה בתורכיה, ושם היה גן עדן וכל סיפור המבול.

וְהַנָּהָר הָרְבִיעִי הוּא פְרָת[עריכה]

הנהר פרת מופיע מספר רב של פעמים בתורה, כך שניתן לחשוב שאנו מזהים אותו עם הנהר Euphrates שבעירק, ככתוב: "מִן הַמִּדְבָּר, וְהַלְּבָנוֹן, מִן הַנָּהָר נְהַר פְּרָת, וְעַד הַיָּם הָאַחֲרוֹן יִהְיֶה גְּבֻלְכֶם" (דברים יא כד).

אם באמת הפרת יוצא מתורכיה, ושאר הנהרות גם הם יוצאים מתורכיה לים הכספי, מתעוררת שאלה איפה הזהב והשהם, ואיפה ארץ כוש.

מיקומו של גן עדן והנהרות[עריכה]

סביר שגן עדן היה על הר גבוה, שממנו יוצאים נהרות גדולים ומפורסמים. השמות נראים כשמות לא מדויקים שיוצרים הרגשה שאנו יודעים במה מדובר, אבל אי אפשר למצוא את המקום. סביר שההר היה הר געש שסיפק חום לסביבה למרות הגובה. לדעתי גן עדן היה באזור הר קילימנג'רו, שממנו יוצאים הנהרות הנילוס, הקונגו, ועוד מספר נהרות קטנים יותר מזרחה ודרומה. ייתכן שגן עדן היה בקילימנג'רו כי באזור יש מספר הרי געש, קלדרות גדולות, אגמים בראש הר, מזג אוויר נוח ללכת ערומים, גשם יומי ואפשרות לגשם שוטף של ארבעים יום, צמחים רבים ועצי פרי שונים, זהב ויהלומים באפריקה, שם נמצאת ארץ כוש, אנשי האזור בונים סירות מקנה, יש שם הרבה חיות, ובנוסף שם התפתחו קופי-האדם לאדם, והתפזרו ברחבי העולם. כיוון שהפישון קשור לזהב ויהלומים שנמצאים בקנגו, זאיר הבלגית, סביר שהפישון רומז לנהר הקונגו וגיחון הוא הנילוס. ייתכן שהפרת והחדקל מציינים שני נהרות נוספים שיורדים מההר לכיון האוקינוס ההודי. (אילן סנדובסקי)