משנה יבמות יב רמבם

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נוסח הרמב"ם[עריכה]

(א) מצות חליצה בשלשה דיינין ואפילו שלשתם הדיוטות חלצה במנעל חליצתה כשרה באמפליא חליצתה פסולה בסנדל שיש לו עקב כשר ושאין לו עקב פסול מן הארכובה ולמטן חליצתה כשרה מן הארכובה ולמעלן חליצתה פסולה.

(ב) חלצה בסנדל שאינו שלו או בסנדל של עץ או בשל שמאל בימין חליצתה כשרה חלצה בגדול שהוא יכל להלך בו או בקטן שהוא חופה את רוב רגלו חליצתה כשרה חלצה בלילה חליצתה כשרה רבי אליעזר פוסל ובשמאל חליצתה פסולה ורבי אליעזר מכשיר.

(ג) חלצה ורקקה אבל לא קראה חליצתה כשרה קראה ורקקה אבל לא חלצה חליצתה פסולה חלצה וקראה אבל לא רקקה רבי אליעזר אומר חליצתה פסולה רבי עקיבה אומר חליצתה כשרה אמר רבי אליעזר ככה ייעשה (דברים כה ט) דבר שהוא מעשה מעכב אמר לו רבי עקיבה משם ראיה ייעשה לאיש (שם) דבר שהוא מעשה באיש.

(ד) החירש שנחלץ והחירשת שחלצה והחולצת לקטן חליצתה פסולה קטנה שחלצה תחלוץ משתגדיל ואם לא חלצה חליצתה כשרה.

(ה) חלצה בשנים או בשלשה ונמצא אחד מהן קרוב או פסול חליצתה פסולה רבי שמעון ורבי יוחנן הסנדלר מכשירין מעשה שחלצה בינו לבינה ולבית האסורים בא מעשה לפני רבי עקיבה והכשיר.

(ו) מצות חליצה בא הוא ויבמתו לבית דין והם נותנין לו עצה ההוגנת לו שנאמר וקראו לו זקני עירו ודיברו אליו (דברים כה ח) והיא אומרת מיאן יבמי להקים לאחיו שם בישראל לא אבה יבמי (דברים כה ז) והוא אומר לא חפצתי לקחתה (דברים כה ח) ובלשון הקודש היו אומרין וניגשה יבמתו אליו לעיני הזקנים וחלצה נעלו מעל רגלו וירקה בפניו (דברים כה ט) רוק שהוא נראה לדיינין וענתה ואמרה ככה ייעשה לאיש אשר לא יבנה את בית אחיו (שם) עד כאן היו מקרין וכשהקרא רבי הורקנוס תחת האלה בכפר עכו וגמר את כל הפרשה הוחזקו להיות מקרין את כל הפרשה ונקרא שמו בישראל בית חלוץ הנעל (דברים כה י) מצוה בדיינין ולא מצוה בתלמידים רבי יהודה אומר מצוה על כל העומדים שם לומר חלוץ הנעל חלוץ הנעל.

הדף הראשי של משנה יבמות יב