לדלג לתוכן

ביאור:ירמיהו ז יא

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

מערת פריצים

[עריכה]

(ירמיהו ז ט): "הֲגָנֹב רָצֹחַ וְנָאֹף וְהִשָּׁבֵעַ לַשֶּׁקֶר וְקַטֵּר לַבָּעַל וְהָלֹךְ אַחֲרֵי אֱלֹהִים אֲחֵרִים אֲשֶׁר לֹא יְדַעְתֶּם,"

(ירמיהו ז י): "וּבָאתֶם וַעֲמַדְתֶּם לְפָנַי בַּבַּיִת הַזֶּה אֲשֶׁר נִקְרָא שְׁמִי עָלָיו, וַאֲמַרְתֶּם 'נִצַּלְנוּ' - לְמַעַן עֲשׂוֹת אֵת כָּל הַתּוֹעֵבוֹת הָאֵלֶּה?!"

(ירמיהו ז יא): "הַמְעָרַת פָּרִצִים הָיָה הַבַּיִת הַזֶּה אֲשֶׁר נִקְרָא שְׁמִי עָלָיו בְּעֵינֵיכֶם?! גַּם אָנֹכִי הִנֵּה רָאִיתִי, נְאֻם ה'!"

ירמיהו מוחה על הפיכת בית המקדש למקום-מסתור לעבריינים. איך בדיוק זה קרה?

1. רוצחים, גנבים ונוכלים, כשראו שהם עומדים להיתפס, ברחו אל בית המקדש והציגו את עצמם כ"חוזרים בתשובה". הכהנים בבית המקדש הגנו עליהם מפני המשטרה, אם בתום-לב ואם כדי ליהנות מה"תרומות" הנדיבות שאותם גנבים הביאו עמם. בית המקדש הציג את עצמו כמעין "ישיבה לחוזרים בתשובה", אך למעשה שימש כסניף של ארגוני פשע וכמכבסת-כספים עבורם.

"אתם מחשיבים ביתי "כמערה שהפריצים" מתחבאים שם בל ימצאום, כי כן ע"י הבית תרצו להסתיר מעשיכם, כי הנה כן "היה הבית הזה בעיניכם", שאם תראו איש משתחוה לאלהיו שם, תחשבו אותו לצדיק גמור, ותועבותיו יסתרו מעיניכם, אבל גם אם יסתר מעיניכם שאינכם יודעים נסתרות, הלא "גם אנכי הנה ראיתי", ואני רואה תעלומות, ומי יסתר מפני?" ( מלבי"ם ) .

""המערת" - האם חשבתם שהיה הבית הזה וגו' בעיניכם כמערת הפריצים שכאשר יעשו התועבות ילכו להחבא במערה. "גם אנכי" - ר"ל כמו שיש הדבר הזה עם לבבכם לעשות התועבות על בטחון ביאת הבית גם כן אני רואה שכן הוא עם לבבכם ולא נכחד ממני" ( מצודות ) .

2. מעבר לכך: העבריינים ניצלו גם את מעמדו של בית המקדש כמקום שבו מתחוללים ניסים. הם הציגו את העבירות שלהם כ"נס" מה', לדוגמה:

- החוקר: "איך זה שקנית וילה חדשה אם כבר עשרים שנה אתה מדווח שאין לך הכנסות?"

- הנחקר: "נס! אני לומד כל היום בישיבה של הרב _____ וה' מברך אותי".

- החוקר: "איך זה שאתה הולך על רגליך יומיים לאחר שקיבלת פיצוי מהביטוח על נכות 100 אחוז ברגליים?"

- הנחקר: "נס! הייתי אצל הרב _________ והוא בירך אותי והנכות נעלמה!"

- החוקר: "איך זה שהעסק של השכן שלך נשרף בדיוק יום אחד לאחר שהוא סירב לקנות ממך ביטוח נגד שריפות?"

- הנחקר: "נס! הוא לא רצה לעזור ליהודי להתפרנס, אז ה' העניש אותו מידה כנגד מידה!".

ובימי ירמיהו: "דרסתי בטעות את השכן, ופחדתי שאצטרך לגלות לעיר מקלט, אבל אז מישהו אמר לי שמי שמקריב קרבנות זוכה לישועות. אז הקרבתי פר שמן, נתתי נתח בריא לכהן, ובאורח פלא, השופט (שהוא חבר-ילדות של הכהן) פסק שאני פטור מגלות! איזה ניסים קורים בבית המקדש, ממש מדהים!"

-

בשבת האחרונה התפרסם באחד מעלוני השבת סיפור שממחיש היטב תופעה זו: אדם אחד הלומד בכולל עבר עבירת-תנועה. שוטר ביקש ממנו לעצור, אבל הוא "לא רצה שיהיה חילול השם" (לא רצה שיתפסו אותו ויראו שהוא דתי), ולכן ברח מהשוטר תוך שהוא מבצע עבירות חמורות הרבה יותר. בסוף הוקפצה מולו כל משטרת אשדוד ואשקלון, כולל מסוק משטרתי, והוא נעצר. בתחנה גילה לשמחתו שקצין התחנה הוא חבר ילדות שלו. למרות זאת הוא נחקר והוגש נגדו כתב אישום חמור. כשבא לישיבה וסיפר זאת לחברותא שלו, אמר לו החברותא שלא ידאג כי עוד מעט חנוכה ואפשר להתפלל ולבקש ניסים. הוא עשה כך, ואכן במשפט קרה לו "נס" - תיק החקירה נעלם באורח מסתורי, והנאשם זוכה מחוסר ראיות.

הישיבה משמשת כ"מערת  פריצים" - מקום מקלט לעבריינים. העבריינים גם זוכים ל"נס" שמציל אותם מלתת דין על מעשיהם. אילו בית המקדש היה קיים בימינו, האם גם שם היתה נוצרת מערת פריצים, כמו בימי ירמיהו?

לעיון נוסף: ניסים ופשעים - ומערת פריצים / עצור כאן חושבים .

דקויות

[עריכה]

פריץ = עבריין, כמו ב (יחזקאל יח י): "וְהוֹלִיד בֵּן פָּרִיץ שֹׁפֵךְ דָּם".

גנב = לקח בסתר .

ניצלנו = התפללנו ; וה' הציל אותנו.

מקורות ופירושים נוספים

[עריכה]

על איסור ניאוף והשלכותיו המשפטיות .

לא להיות שאננים .

עבודת הקורבנות והמזבחות .

פולמוס ארון הברית בימי יאשיהו .

בית המקדש לא יציל את עם ישראל מיד האויבים .

(ט-י) "הגנב רצח וכו' ובאתם ועמדתם ", וכי אפשר שאתם תתמידו לעשות כל העבירות וע"י שתעמדו "בבית הזה " יען "אשר שמי נקרא עליו תאמרו נצלנו " ולא ישיגנו עונש, שתחשבו,

 • א) שאחפה על הבא אל ביתי,
 • ב) שלא אחריב הבית יען ששמי עליו, ויותר מזה כי לא תבואו שם ע"מ לשוב רק ע"מ לחזור לעשות הרע ותסמכו על זכות הבית לעשות כל התועבות, עד שתאמרו שלא לבד שע"י הבית תשיגו סליחה על העבר כי גם על העתיד "למען עשות את כל התועבות האלה " בעתיד, עד שע"י המקדש תתירו לעצמכם לעשות כל תועבה: " ( מלבי"ם )

 "למען עשות" - למען תשובו לחטוא ולעשות שוב המעשים האלה ותהיה בית ה' סיבה ועזר לעשות התועבות בבוטחכם בו

"ובאתם" - אחר המעשים האלה תבואו אל ההיכל להתפלל שמה ותאמרו הנה בזה נצלנו מהעונש הראוי לבוא על מעשים כאלה" ( מצודות )

מאמרים מאתר ויקיטקסט:

מאמרים נוספים מתוצאות החיפוש ב גוגל

[עריכה]
 • ירמיה ז' פסוקים 1-15.ppt : ח הנה אתם בוטחים לכם על דברי השקר לבלתי הועיל הגנב רצח ונאף והשבע לשקר וקטר לבעל והלך אחרי אלוהים אחרים אשר לא ידעתם: י ובאתם ועמדתם לפני בבית הזה אשר נקרא שמי  ... ( cache )
 • עשרת הדברות בפי הנביאים : לפי בעלי סברה זו, חותמם של דיברות אלה וגם של אחרים טבוע גם על דבר ה' שבפי ירמיהו בשער בית ה':4 " הגנב רצח ונאף והשבע לשקר וקטר לבעל והלך אחרי אלהים אחרים אשר לא  ... ( cache )
 • פולמוס ארון הברית בימי יאשיהו / יהודה אליצור : הנה אתם בטחים לכם על דברי השקר לבלתי הועיל, הגנב רצח ונאף והשבע לשקר וקטר לבעל והלך אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם, ובאתם ועמדתם לפני בבית הזה אשר נקרא שמי עליו  ... ( cache )
 • נקי כפיים ובר לבב - מי רשאי לעלות להר הבית? : ... גנבים ושקרנים; התוצאה של אי-הקפדה על תנאים אלה מתוארת בדברי הנביא ירמיהו (ירמיהו ז ט-יא): "הגנב רצח ונאף והשבע לשקר וקטר לבעל והלך אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם,  ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- ירמיהו פרק ז : ... ושכנתי אתכם במקום הזה בארץ אשר נתתי לאבותיכם למן עולם ועד עולם: (ח) הנה אתם בטחים לכם על דברי השקר לבלתי הועיל: (ט) הגנב רצח ונאף והשבע לשקר וקטר לבעל והלך אחרי  ... ( cache )
 • ירמיהו, אישיותו ותורתו: המחאה נגד המוסכמות : ואכן באותו פרק עצמו, ירמיהו מתייחס לעשרת הדברות בתוכחתו: "הגנב רצח ונאף והשבע לשקר וקטר לבעל והלך אחרי אלהים אחרים" – לפנינו התיחסות לחמשת הדברות: "לא תגנב", "לא  ... ( cache )
 • בית המקדש : הגנב רצח ונאף והשבע לשקר וקטר לבעל, והלך אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם. ובאתם ועמדתם לפני בבית הזה אשר נקרא שמי עליו ואמרתם נצלנו למען עשות את כל התועבות האלה. ( cache )
 • more "הגנב רצח ונאף והשבע " :
 • ירמיהו, אישיותו ותורתו: המחאה נגד המוסכמות : ואכן באותו פרק עצמו, ירמיהו מתייחס לעשרת הדברות בתוכחתו: "הגנב רצח ונאף והשבע לשקר וקטר לבעל והלך אחרי אלהים אחרים" – לפנינו התיחסות לחמשת הדברות: "לא תגנב", "לא  ... ( cache )
 • more "לשקר וקטר לבעל והלך " :
 • דברים יג – ויקיטקסט : 4 אוקטובר 2011 ... ב כי יקום בקרבך נביא או חלם חלום ונתן אליך אות או מופת ג ובא האות והמופת אשר דבר אליך לאמר נלכה אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם ונעבדם ד לא תשמע אל  ... ( cache )
 • מורה נבוכים - החלק השלישי - פרק ל"ב : ... עבודה זרה: וקטר לבעל, והלוך אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם. ובאתם אל הבית הזה וגו' 43 והמשכתם לפנות אל היכל ה' ולהקריב קורבנות שלא הם היו מְכֻוָּנִים בכוונה הראשונה". ( cache )
 • הייחוד שבנבואת משה : בפרק יג, פסוקים ב-ו נאמר: "כי יקום בקרבך נביא או חלם חלום ונתן אליך אות או מופת, ובא האות והמופת אשר דבר אליך לאמר: נלכה אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם ונעבדם... והנביא   ... ( cache )
 • נביא שקר : ובא האות והמופת אשר דבר אליך לאמר, נלכה אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם ונעבדם... והנביא ההוא או חולם החלום ההוא יומת כי דבר סרה על ה' אלקיכם המוציא אתכם מארץ מצרים   ... ( cache )
 • יג : יג,ג ובא האות והמופת אשר דבר אליך לאמר נלכה אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם ונעבדם. יג,ד לא תשמע אל דברי הנביא ההוא או אל חולם החלום ההוא כי מנסה יהוה אלהיכם אתכם  ... ( cache )
 • ברכה וקללה : אשר תשמעו אל מצות ה' אלקיכם, אשר אנכי מצוה אתכם היום. והקללה, אם לא תשמעו אל מצות ה' אלקיכם, וסרתם מן הדרך אשר אנכי מצוה אתכם היום, ללכת אחרי אלהים אחרים אשר ( cache )
 • פרשת ראה: נביא או חולם חלום / הרבנית מיכל טיקוצ'נסקי : ... נבואת עצמו, נובעת מן הפסוקים עצמם: הכתוב קורא לו 'נביא' ומציין במפורש שאותותיו יתקיימו: "ובא האות והמופת אשר דבר אליך לאמר נלכה אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם ונעבדם"  ... ( cache )
 • תאריך: : ... אל מצוות ה' אלהיכם אשר אנכי מצוה אתכם היום: והקללה אם לא תשמעו אל מצות ה' אלהיכם וסרתם מן הדרך אשר אנכי מצוה אתכם היום ללכת אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם". ( cache )
 • Text : והקללה אם לא תשמעו אל מצות ה' אלהיכם וסרתם מן הדרך אשר אנכי מצוה אתכם היום ללכת אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם. משמעות של שתי דרכים אלה מוסברות בהרחבה בספר  ... ( cache )
 • דברי חלומות: התפתחות תפיסת החלום לאורך חמשת חומשי תורה : ובא האות והמופת אשר דבר אליך לאמר נלכה אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם ונעבדם. לא תשמע אל דברי הנביא ההוא או אל חולם החלום ההוא, כי מנסה יי אלהיכם אתכם, לדעת הישכם  ... ( cache )
 • פרשת שמות: נבואת משה רבנו על פי שיטת הרמב"ם | ד"ר אלכסנדר קליין : ובא האות והמופת אשר דבר אליך לאמר נלכה אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם ונעבדם. לא תשמע אל דברי הנביא ההוא או אל חולם החלום ההוא כי מנסה ה' א-להיכם אתכם.(6). מזה ניתן  ... ( cache )
 • ספר דברים : יג,ג ובא האות והמופת, אשר-דבר אליך לאמר: נלכה אחרי אלהים אחרים, אשר לא-ידעתם-- ונעבדם. יג,ד לא תשמע, אל-דברי הנביא ההוא, או אל-חולם החלום, ההוא: כי מנסה יהוה אלהיכם,   ... ( cache )
 • 179-5 : בספר ירמיהו (ז, ט) מוכיח הנביא את בני דורו: "הגנֹב רצֹח ונאֹף והשבע לשקר, וקטר לבעל והלֹך אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם". יש לשים לב שכל האיסורים הללו כולם מופיעים  ... ( cache )
 • ישיבת פתח תקוה - אביר יעקב - בחירה בסיפור יוסף : והקללה אם לא תשמעו אל מצות ה' א-להיכם וסרתם מן הדרך אשר אנכי מצוה אתכם היום ללכת אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם" (דברים יא, כו-כח); "העידתי בכם היום את השמים ואת  ... ( cache )
 • בשיעורנו לפרשת כי-תבוא שנת תשס"ד : ... היום ללכת אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם: והיה כי יביאך ה' א-לוהיך אל הארץ אשר אתה בא שמה לרשתה - ונתתה את הברכה על הר גרִזים ואת הקללה על הר עיבל". (י"א, כו-כט). ( cache )
 • לגשת לפסיכומטרי ולהצליח : ... אל מצות ה` אלוקיכם אשר אנכי מצוה אתכם היום והקללה אם לא תשמעו אל מצות ה` אלוקיכם וסרתם מן הדרך אשר אנכי מצוה אתכם היום ללכת אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם". ( cache )
 • היחס לחלומות במקרא: הגן – בית הספר לאהבה וקבלה : ובא האות והמופת אשר דבר אליך לאמר נלכה אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם ונעבדם: לא תשמע אל דברי הנביא ההוא או אל חולם החלום ההוא, כי מנסה הוי"ה אלהיכם אתכם, לדעת  ... ( cache )
 • הפורומים של אתר לדעת • צפה בנושא - שואל בחלומות : ובא האות והמופת אשר דבר אליך לאמר נלכה אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם ונעבדם לא תשמע אל דברי הנביא ההוא או אל חולם החלום ההוא כי מנסה ה' אלהיכם אתכם לדעת הישכם  ... ( cache )
 • ייעוץ זוגי-גישור-בוררות - גירושין בשיתוף פעולה - אוריה זמיר - "מקובלים... : ובא האות והמופת אשר דיבר אליך, לאמור: נלכה אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם, ונעבדם. לא תשמע אל דברי הנביא ההוא, או אל חולם החלום ההוא. כי מנסה ה' אלוהיכם אתכם, לדעת  ... ( cache )
 • בלק : 3 יולי 2009 ... היום, ללכת אחרי אלהים אחרים אשר לא. ידעתם”)יא, כו-כח(. מול ברכות האל לאבותינו, ברכות יצחק. לבניו וברכות יעקב לבניו ונכדיו, אנו. מוצאים את שמעי בן גרא  ... ( cache )
 • פרשת ראה: אותות, מופתים וקסמים : 5 אוגוסט 2007 ... "כי יקום בקרבך נביא או חלם חלום ונתן אליך אות או מופת: ובא האות והמופת אשר דבר אליך לאמר נלכה אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם ונעבדם" (דבר' יג, ב?ג). ( cache )
 • קבלה לעם בלי חשבון: הארגון המסקרן של מיכאל לייטמן - סוף שבוע - הארץ : 22 אוגוסט 2012 ... מאות אלפים מרחבי העולם נוהים אחרי מיכאל לייטמן, מייסד “קבלה לעם”. רבים משכימים מדי יום לפנות בוקר כדי להאזין לשיעור שלו, אחרים מפרישים לארגונו מעשר  ... ( cache )
 • מדהים: הרב ניר בן ארצי ניבא לפני כחודש על הצונאמי ביפן : 11 מרס 2011 ... לשמוע ולהאמין: הרב ניר בן ארצי התארח לפני יותר מחודש ברדיו "קול חי" וניבא על מה שצפוי להתרחש בעולם. וכך הוא אמר: "ימשיכו השטפונות משבוע לשבוע יתגברו,  ... ( cache )
 • more "אחרי אלהים אחרים אשר " :
 • ביאור:פרשת עקב - מהו המקור לאיסור עבודה זרה בתורה? – ויקיטקסט : 11 אוגוסט 2012 ... לך לשבת שם לאמור:יצאו אנשים בני –בלייעל מקרבך וידיחו את-יושבי עירם לאמור: "נלכה נלכה ונעבדה אלוהים אחרים אשר לא ידעתם:ודרשת וחקרת ושאלת היטב,והנה  ... ( cache )
 • היום – דבר תורה לפרשת ראה : 5 אוגוסט 2013 ... אשר אנוכי מצווה אתכם היום, והקללה אם לא תשמעו את מצוות ה' אלוקיכם, וסרתם מן הדרך אשר אנוכי מצווה אתכם היום ללכת אחרי אלוקים אחרים אשר לא ידעתם ". ( cache )
 • ידיעת איש ואישה : וכיוצא בזה "אלוהים אחרים אשר לא ידעתם" (דברים י"א כ"ח), שאין כוחם וגבורתם ידועה לכם בנסיון, כי אין ספק, שלא היו זונים אחרי עבודה זרה בלתי ידועה להם בשם, אבל משה אומר  ... ( cache )
 • דברים שלא ידעתם שכתובים בתנ"ך. - SilentMike ניוז - תפוז בלוגים : 26 יולי 2007 ... יד יצאו אנשים בני-בליעל, מקרבך, וידיחו את-ישבי עירם, לאמר: נלכה, ונעבדה אלהים אחרים- אשר לא-ידעתם. טו ודרשת וחקרת ושאלת, היטב; והנה אמת נכון הדבר,  ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- פרשת ראה : ... אלהיכם וסרתם מן הדרך אשר אנכי מצוה אתכם היום ללכת אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם: (כט) והיה כי יביאך יהוה אלהיך אל הארץ אשר אתה בא שמה לרשתה ונתתה את הברכה על  ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- "מקובלים" מתחזים, והם הכוזבים : ובא האות והמופת אשר דיבר אליך, לאמור: נלכה אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם, ונעבדם. לא תשמע אל דברי הנביא ההוא, או אל חולם החלום ההוא. כי מנסה ה' אלוהיכם אתכם, לדעת  ... ( cache )
 • נבואת משה רבנו : מופת. ובא האות והמופת אשר דבר אליך לאמר נלכה אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם ונעבדם. לא תשמע אל דברי הנביא ההוא או אל חולם החלום ההוא כי מנסה ה' א-להיכם אתכם. ( cache )
 • מקורות 2 : יצאו אנשים בני בליעל מקרבך וידיחו את יושבי עירם לאמר נלכה ונעבדה אלהים אחרים אשר לא ידעתם. ודרשת וחקרת ושאלת היטב והנה אמת נכון הדבר נעשתה התועבה הזאת בקרבך. ( cache )
 • מרכז ישיבות בני עקיבא - הבחירה בטוב - לא ברירת מחדל - לפרשת ראה : והקללה אם לא תשמעו אל מצות ה' אלהיכם וסרתם מן הדרך אשר אנכי מצוה אתכם היום ללכת אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם. משמעות של שתי דרכים אלה מוסברות בהרחבה בספר  ... ( cache )
 • פרשת ראה : ... את הברכה אשר תשמעו אל מצוות אדוני אלוהיכם, והקללה אם לא תשמעו את מצות אדוני אלוהיכם וסרתם מן הדרך אשר אנכי מצווה אתכם היום ללכת אחרי אלוהים אחרים אשר לא ידעתם. ( cache )
 • פרש - הזוי: כונן D מראה לי ש-215 ג'יגה נמצאים בשימוש : ובא האות והמופת אשר דיבר אליך לאמור: נלכה אחרי אלוהים אחרים, אשר לא ידעתם ונעבדם, לא תשמע אל דברי הנביא ההוא או אל חולם החלום ההוא: כי מנסה ה'  ... ( cache )
 • הנוצרים מודים: הברית החדשה לא נמסרה מפי אלוקים! : ובא האות והמופת אשר דיבר אליך לאמור: נלכה אחרי אלוהים אחרים, אשר לא ידעתם ונועבדם, לא תשמע אל דברי הנביא ההוא או אל חולם החלום ההוא: כי מנסה ה' אלוקיכם אתכם, לדעת  ... ( cache )
 • פרשת ראה - אחת. אחת שתיים. ניסיון, יצחק שמידמאייר - פרשת ראה / פרשת... : ובא האות והמופת אשר דיבר אליך לאמר נלכה אחרי אלקים אחרים אשר לא ידעתם ונעבדם. לא תשמע אל דברי הנביא ההוא או אל חולם החלום ההוא כי מנסה ה' אלקיכם אתכם לדעת הישכם  ... ( cache )
 • 182-2 : תשובת הנביא לעם היא: "הגנוב רצוח ונאוף והשבע לשקר וקטר לבעל והלוך אחרי אלוהים אחרים אשר לא ידעתם, ובאתם ועמדתם לפני בבית הזה אשר נקרא שמי עליו ואמרתם נצלנו" (ירמיהו  ... ( cache )
 • פרשת עקב- מהו המקור לאיסור עבודה זרה? | תורה : 9 אוגוסט 2012 ... לך לשבת שם לאמור:יצאו אנשים בני –בלייעל מקרבך וידיחו את-יושבי עירם לאמור: "נלכה נלכה ונעבדה אלוהים אחרים אשר לא ידעתם:ודרשת וחקרת ושאלת היטב,והנה  ... ( cache )
 • היבטים מוסריים בפרשיות הלכתיות בתורה : "כי תשמע באחת עריך אשר ה' אלהיך נתן לך לשבת שם לאמר יצאו אנשים בני בליעל מקרבך וידיחו את ישבי עירם לאמר נלכה ונעבדה אלהים אחרים אשר לא ידעתם, ודרשת היטב והנה אמת   ... ( cache )
 • עיר הנידחת : כי תשמע באחת עריך אשר ה' אלהיך נֹתן לך לשבת שם לאמר: יצאו אנשים בני בליעל מקרבך וידיחו את ישבי עירם לאמר, נלכה ונעבדה אלהים אחרים אשר לא ידעתם: ודרשת וחקרת ושאלת  ... ( cache )
 • דברי הנביאים : ... הנה אתם בוטחים לכם על דברי השקר לבלתי הועיל, הגנוב רצוח ונאוף והשבע לשקר וקטר לבעל והלוך אחרי אלוהים אחרים אשר לא ידעתם, ובאתם ועמדתם לפני בבית הזה אשר נקרא שמי  ... ( cache )
 • כל השאלות, כל התשובות וכל הטעויות : ובא האות והמופת, אשר-דיבר אליך לאמור: נלכה אחרי אלוהים אחרים, אשר לא-ידעתם --ונועבדם. לא תשמע, אל-דברי הנביא ההוא, או אל-חולם החלום, ההוא: כי מנסה יהוה אלוהיכם, אתכם,  ... ( cache )
 • נס ומאגיה : ... הנביא המטיף לעבודה זרה בדברים: "כי יקום בקרבך נביא או חלם חלום ונתן אליך אות או מופת ובא האות והמופת אשר דבר אליך לאמר נלכה אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם ונעבדם,  ... ( cache )
 • פרשת ראה- מדוע עיר נידחת תיענש בחומרה רבה? | הבמה שלכן | משפחה : 4 אוגוסט 2010 ... "כי תשמע באחת עריך אשר ה' אלוקיך נותן לך לשבת שם לאמור: יצאו אנשים בני בלייעל מקרבך וידיחו את יושבי עירם לאמור: נלכה ונעבדה אלוהים אחרים אשר לא ידעתם   ... ( cache )
 • דברים : כח והקללה, אם-לא תשמעו אל-מצוות יהוה אלוהיכם, וסרתם מן-הדרך, אשר אנוכי מצווה אתכם היום: ללכת, אחרי אלוהים אחרים--אשר לא-ידעתם. כט והיה, כי יביאך יהוה אלוהיך, אל-הארץ,  ... ( cache )
 • "שופרו של אלול" : ללכת אחרי אלוהים אחרים אשר לא ידעתם ". הברכה היא בעצם זה שתשמעו. מי שאינו יודע לשמוע, זאת עצמה, כך מסביר האור החיים הקדוש, זאת עצמה הקללה הכי גדולה. והקללה- אם לא  ... ( cache )
 • more "אחרים אשר לא ידעתם " :
 • ביאור:רשימת שאלות תמיהה בלי ה השאלה – ויקיטקסט : 4 נובמבר 2007 ... ובאתם ועמדתם לפני בבית הזה אשר נקרא שמי עליו, ואמרתם- 'ניצלנו'?! המערת פריצים היה הבית הזה?!..." יחזקאל ל"ג, כ"ה: "...על הדם תאכלו... והארץ תירשו?!". ( cache )
 • המסר החברתי בנבואת המקדש, ירמיהו ז טו-א : 27 אוקטובר 2013 ... ' ובאתם ועמדתם לפני בבית אשר נקרא שמי עליו ואמרתם נצלנו' (ירמיהו ז י). 'ובאתם ועמדתם' ממשיך את 'והלך אחרי אחהים אחרים' מהפסוק הקודם. כלומר העם מבצע  ... ( cache )
 • NRG מעריב : ובאתם ועמדתם לפני בבית הזה... הזה ואמרתם ניצלנו" (ירמיהו, פרק ז', פסוקים ט'י'). אל תחשבו, ניסה הנביא לומר למושחתים, שהר הבית קדושתו מחפה על הכל. אם לא תתקנו דרכיכם,  ... ( cache )
 • 176-10 : ובאתם ועמדתם לפני בבית הזה אשר נקרא שמי עליו ואמרתם נצלנו" (ירמיהו ז', ט-י). יתר על כן, גם הנביא כמו העם, מסתמך על תקדים הסטורי – על חורבן מקדש שילה, שגם בו השכין ה' את  ... ( cache )
 • דף קשר מספר 967 - "עלה נעלה", או "אל תעלו" / הרב אמנון בזק : הגנוב רצוח ונאוף והשבע לשקר וקטר לבעל והלוך אחרי אלהים אחרים אשר לא ידעתם. ובאתם ועמדתם לפני בבית הזה אשר נקרא שמי עליו ואמרתם נצלנו למען עשות את כל התועבות האלה? ( cache )
 • סיכום למבחן בתנ"ך : 18 אפריל 2004 ... התנהגותם הדתית: וקטור לבעל והלוך אחרי אלוהים אחרים ובאתם ועמדתם לפני בבית הזה אשר נקרא שמי עליו. פס' 11. "המערת פריצים...." - מערת פריצים היא מקום  ... ( cache )
 • ביקורת פולחנית בספר מלכים מול ביקורת חברתית בספרי הנביאים: שתי דרכים... : ובאתם ועמדתם לפני בבית הזה אשר נקרא שמי עליו ואמרתם נצלנו..." (ירמיהו, ז', 10-9). עמוס, נביא הכתב הראשון מכריז, כי "על מכרם בכסף צדיק" (עמוס, ב', 6) "גבור לא ימלט נפשו" (שם,  ... ( cache )
 • אל המקדש - במצוות בנין בית המקדש / הרב זלמן נחמיה גולדברג : ובאתם ועמדתם לפני בבית הזה אשר נקרא שמי עליו ואמרתם נצלנו למען עשות את כל התועבות האלה. כי לכו נא אל מקומי אשר בשילו... וראו את אשר עשיתי לו מפני רעת עמי ישראל. ( cache )
 • תל־א3י3 תן ח9^ד : אחרים״, ובאתם ועמדתם לפני בבית הזה ואמרתם: נצלנו למען עשות את כל. 1 8 התועבות האלה ״, המעדת פריצים היה הבית הזה, אשד נקרא שמי עלי בעיניכם?״.: ״כי תדבו תפלה אינני  ...
 • דמויות נשים במקרא : 6 אוקטובר 2002 ... ובאתם ועמדתם לפני בבית הזה אשר נקרא שמי עליו ואמרתם ניצלנו למען עשות את כל התועבות האלה. המערת פרצים היה הבית הזה אשר נקרא שמי עליו...?". ( cache )
 • more "ובאתם ועמדתם לפני בבית " :
 • שער הביטחון : ואמר (שם) ובאתם ועמדתם לפני בבית הזה אשר נקרא שמי עליו. ואמר (שם) המערת פריצים היה הבית הזה אשר נקרא שמי עליו: [ה. הדרכים להשלים את העולם]. והקדמה החמישית שיתבאר  ... ( cache )
 • ירמיהו : י ובאתם ועמדתם לפניי, בבית הזה אשר נקרא-שמי עליו, ואמרתם, ניצלנו--למען עשות, ... יא המערת פריצים, היה הבית הזה אשר-נקרא-שמי עליו--בעיניכם; גם אנוכי הנה ראיתי, נאום-יהוה. ( cache )
 • אורחות צדיקים : ואומר: "הגנב רצח ונאף והשבע לשקר וקטר לבעל, והלך אחרי אלוהים אחרים אשר לא ידעתם, ובאתם ועמדתם לפני בבית הזה אשר נקרא שמי עליו" (ירמיה ז, ט-י); ואומר: "המערת פרצים היה   ... ( cache )
 • מחוון למתכונת 2 קיץ 2012 - גן יבנה.doc : המערת פריצים היה הבית הזה אשר נקרא שמי עליו"- האם בית המקדש הוא מקום מסתור לרוצחים? שואל הנביא, היתכן שהמקדש הפך למקום כה טמא?. אם העם לא ישנה את התנהגותו ה'  ... ( cache )
 • more "הזה אשר נקרא שמי " :
 • more "עליו ואמרתם נצלנו למען " :
 • ירמיהו : הפסוק פנוי... לחצו לבחירה. י ובאתם ועמדתם לפניי, בבית הזה אשר נקרא-שמי עליו, ואמרתם, ניצלנו--למען עשות, את כל-התועבות האלה. הפסוק פנוי... לחצו לבחירה. יא המערת פריצים  ...
 • more "עשות את כל התועבות " :
 • רדק : בעבור שתשובו לעשות את כל התועבות האלה. [ז, י] ובאתם - מפורש הוא. [ז, יא] המערת פריצים - וכי תחשבו הבית הזה כמו מערת פריצים וכן הוא בעיניכם הבית הזה, מה שתחשבו שאתם  ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- יחזקאל פרק יח : ... ואת אשת רעהו טמא: (יב) עני ואביון הונה גזלות גזל חבל לא ישיב ואל הגלולים נשא עיניו תועבה עשה: (יג) בנשך נתן ותרבית לקח וחי לא יחיה את כל התועבות האלה עשה מות יומת דמיו בו  ... ( cache )
 • יחזקאל יח – ויקיטקסט : 4 אוקטובר 2011 ... טמא יב עני ואביון הונה גזלות גזל חבל לא ישיב ואל הגלולים נשא עיניו תועבה עשה יג בנשך נתן ותרבית לקח וחי לא יחיה את כל התועבות האלה עשה מות יומת דמיו בו  ... ( cache )
 • פרשת בלק - חטאו של זמרי, ר' יהונתן אייבשיץ - פרשת בלק / פרשת שבוע | YK8 : ולכאורה קשה על בנות מואב למה שלחו את בנות מדין הרי היו להם בנות ויכולים לעשות בעצמם את כל התועבות האלה ומה עלה על ליבם?, שונאי זימה היו? מסביר ר' יהונתן אייבשיץ שרק  ... ( cache )
 • בחירה חופשית : לא יחיה את כל התועבות האלה עשה - מות יומת, דמיו בו יהיה. והנה הוליד בן, וירא, את כל חטאת אביו אשר עשה, ויראה, ולא יעשה כהן. על ההרים, לא אכל, ועיניו לא נשא, אל גלולי בית  ... ( cache )
 • רשע : בנשך נתן ותרבית לקח וחי, לא יחיה את כל התועבות האלה עשה מות יומת דמיו בו יהיה. (יחזקאל יח יב). והרשע כי ישוב מכל חטאתיו אשר עשה ושמר את כל חקותי ועשה משפט וצדקה חיה  ...
 • פרשת "אחר מות": כשהחטא הופך לטרנד : מה בסך הכל מבקש משה: "ושמרתם את חוקותיי ואת משפטיי, ולא תעשו מכל התועבות"- לא להיות ככל העמים- שהרי: "את כל התועבות האלה עשו אנשי הארץ אשר לפניכם, ותטמא הארץ. ( cache )
 • הלכתי - יחזקאל פרק י"ח – סיכומונה : 3 אוקטובר 2007 ... בנשך נתן, ותרבית לקח (=ראו פירוש בפסוק ח'), וחי?? (=ואיש כזה ראוי לחיות בזכות אביו??) לא יחיה! (מכיוון ש) את כל התועבות האלה עשה - (לכן) מות יומת, דמיו בו  ... ( cache )
 • הסטוריה בית ראשון חטא : ובאתם ועמדתם לפני בבית הזה אשר נקרא שמי עליו, ואמרתם נצלנו, למען עשות את כל התועבות האלה. המערת פריצים היה הבית הזה אשר נקרא שמי עליו בעיניכם, גם אנכי הנה ראיתי נאם  ... ( cache )
 • רבית : בנשך נתן ותרבית לקח וחי, לא יחיה את כל התועבות האלה עשה מות יומת דמיו בו יהיה. והנה הוליד בן וירא את כל חטאת אביו אשר עשה, ויראה ולא יעשה כהן... מעני השיב ידו נשך ותרבית  ... ( cache )
 • כל מה שצריך לדעת על משכנתא : את כל התועבות האלה עשה מות יומת דמיו בו יהיה" (יחזקאל יח יג). "מעני השיב ידו, נשך ותרבית לא לקח, משפטי עשה, בחקותי הלך; הוא לא ימות בעון אביו, חיה יחיה" (יחזקאל יח יז). ( cache )
 • פרשת בהר בחוקותי: טעם איסור ריבית : 3 מאי 2013 ... י"ג) כתוב בנשך נתן ותרבית לקח וחי לא יחיה את כל התועבות האלה עשה מות יומת דמיו בו יהיה, ולמדו חז"ל בשמות רבה (ל"א) וחי לא יחיה שאינו קם לתחיית המתים. ( cache )
 • יחזקאל : יג בנשך נתן ותרבית לקח, וחי: לא יחיה, את כל-התועבות האלה עשה--מות יומת, דמיו בו יהיה. יד והנה, הוליד בן, וירא, את-כל-חטאות אביו אשר עשה; ויראה, ולא יעשה כהן. טו על-ההרים, לא  ... ( cache )
 • חדשות - פוליטי/מדיני nrg -...ח"כ זאב: מיזם צילום העירום – : 9 מרס 2010 ... כי את כל התועבות האלה עשו אנשי הארץ אשר לפניכם... ויקרא יח כז, 09/03/10 16:47. כל התועבות תקרא תנך לא ראיתי תועבה ללכת ערום (לת). ( cache )
 • דנקנר מאבד את השליטה באי.די.בי, הבנקאים חוטפים - אך מקבלים כוח ציבורי... : 19 אפריל 2013 ... כל החוב של דנקנר ועוד נותנת לו הלוואת בלון חדשה ל 35 שנה בריבית פריים מינוס 1- עכשיו צריך לפרק את השיטה הבנקאית בישראל שיצרה את כל התועבות האלה. ( cache )
 • הפסוקים שטימאו אותי / אחרי החגים | דברים : כי את כל התועבות האלה עשו אנשי הארץ אשר לפניכם ותיטמא הארץ.. כי כל אשר יעשה מכל התועבות האלה ונכרתו הנפשות העושות מקרב עמם". בדרך כלל פיתחתי שריון אטימות לפסוקים   ... ( cache )
 • הכהונה כפי שלא הכרתם – פרק יח' -בלאגן טוטלי בירושלים | הידען : 3 נובמבר 2009 ... חנן בן חנן פנה אל הציבור ואמר בפתוס רב: "מי יתן מותי בטרם ראו עיני את בית האלוהים מלא את כל התועבות האלה, בטרם היו המקומות הקדושים, אשר לא יעבור בהם  ... ( cache )
 • ונציה חלק ג - אז זה טוב ליהודים או רע ליהודים? : 27 אוגוסט 2008 ... "בנשך נתן ותרבית לקח וחי לא יחיה את כל התועבות האלה עשה מות יומת דמיו בו יחיה" (יחזקאל יח' 13'). צריך לדעת כי מסחר, מעצם אופיו, זקוק למימון. זה נכון היום  ... ( cache )
 • Aya's kitchen - המטבח של איה - מתכונים, בישולים, פטפוטים ועוד... : המטבח של איה - אתר שהקימה איה גולן - לכל מחפשי המתכונים, אוהבי האוכל וחובבי הבישול, במטבח של איה מגוון גדול של מתכונים, פורום פעיל בנושא: מתכונים, מטבח, בישול, אפיה,  ... ( cache )
 • more "את כל התועבות האלה " :
 • more "המערת פרצים היה הבית " :
 • more "הזה אשר נקרא שמי " :
 • Yeshiva.org.il- "אלוהים" גנובים : ... ובאתם ועמדתם לפני בבית הזה אשר נקרא שמי עליו ואמרתם נצלנו למען עשות את התועבֹת האלה: המערת פרִצים היה הבית הזה אשר נקרא שמי עליו בעיניכם גם אנכי הנה ראיתי נאם ד':  ... ( cache )
 • עבודת ה : המערת פריצים היה הבית הזה אשר נקרא שמי עליו בעיניכם גם אנכי הנה ראיתי נאם ה'. (ירמיה ז ד). זרעו לכם לצדקה קצרו לפי חסד נירו לכם ניר, ועת לדרוש את ה' עד יבוא ויורה צדק לכם.
 • more "עליו בעיניכם גם אנכי " :
 • more "הנה ראיתי נאם ה' " :


תגובות

[עריכה]

יפה. והיום כמדומני תהיה תוכנית של אמנון לוי ("פנים אמיתיות") על הטרדות מיניות בישיבות.

-- hagai hoffer, 2013-11-24 20:19:28


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:מערת פריצים


מקורות

[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2013-12-05.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvia/yrmyhu/yr-07-11