ביאור:מלכים א ו ז

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל גם פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, שאינם מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.

כל כלי ברזל לא נשמע בבית[עריכה]

כששלמה בנה את בית המקדש, הוא הקפיד להביא אבנים שסותתו עוד במחצבה, כך שלא יהיה צורך להשתמש בכלי סיתות באתר המקדש עצמו:

(מלכים א ה לא): "וַיְצַו הַמֶּלֶךְ, וַיַּסִּעוּ אֲבָנִים גְּדֹלוֹת, אֲבָנִים יְקָרוֹת, לְיַסֵּד הַבָּיִת - אַבְנֵי גָזִית"

אבנים יקרות = אבנים חשובות ומהודרות .

אבני גזית = אבנים גזוזות, חתוכות ומסותתות היטב .

בתורה נאמר, שאסור לבנות את המזבח מאבני גזית, (שמות כ כא): "וְאִם מִזְבַּח אֲבָנִים תַּעֲשֶׂה לִּי - לֹא תִבְנֶה אֶתְהֶן גָּזִית, כִּי חַרְבְּךָ הֵנַפְתָּ עָלֶיהָ וַתְּחַלְלֶהָ": כדי לסתת אבנים וליצור מהן אבני גזית, יש להשתמש בכלי ברזל הדומים לחרב; כלים אלה מזכירים מלחמה והרס, ומחללים את ערכי השלום והאחדות שמסמל המזבח.

האיסור שבתורה מתייחס רק למזבח ולא למקדש; מותר לבנות את בית המקדש מאבני גזית, ואף ראוי לעשות כך, שכן אבני גזית הן יקרות - מפוארות ומהודרות יותר;

עם זאת, שלמה המלך לא רצה להשתמש בכלי ברזל באתר המקדש עצמו, ומאותה סיבה שהתורה אסרה לבנות את המזבח מאבני גזית - הוא לא רצה לחלל את ערכי השלום והאחדות בכלים המזכירים מלחמה והרס.

הפתרון שמצא שלמה היה:

(מלכים א ו ז): "וְהַבַּיִת בְּהִבָּנֹתוֹ אֶבֶן שְׁלֵמָה מַסָּע נִבְנָה; וּמַקָּבוֹת, וְהַגַּרְזֶן, כָּל כְּלִי בַרְזֶל, לֹא נִשְׁמַע בַּבַּיִת בְּהִבָּנֹתוֹ"

אבן שלמה מסע = אבן שהושלמה באתר החציבה, ורק לאחר מכן הוסעה לאתר המקדש;

מקבת = פטיש לניקוב וחציבת סלעים ; 

שלמה ציווה לסתת את אבני הגזית באתר החציבה, ולהסיע אותן כמו שהן, מושלמות ומוכנות לבניה, מאתר החציבה אל הר הבית, וכך הצליח לבנות בית מאבנים מהודרות ומסותתות, מבלי לחלל את קדושת הר הבית.

בית הוא גם משל למשפחה ; גם כשבונים משפחה, מתמודדים עם שני רצונות סותרים: מצד אחד, רוצים שתהיה התאמה מלאה בין שני בני הזוג, ולשם כך מנסה כל אחד מבני הזוג לשנות את עצמו בהתאם לרצונות של הצד השני, או לשנות את הצד השני בהתאם לרצונות של עצמו; אולם, הניסיונות הללו עלולים להוביל למריבות ומלחמות, ולפגוע בשלום הבית.

הפתרון הוא, לבצע את השינויים מחוץ  לבית - לבצע כמה שיותר שינויים לפני הנישואין, ומה שלא מספיקים, לשנות אחרי הנישואין אבל לא בתוך הבית אלא במסגרת חיצונית (כגון: ייעוץ אישי או זוגי), כך שבבית עצמו יישמר השלום, "ומקבות והגרזן כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהיבנותו ".

מקורות ופירושים נוספים[עריכה]

בתלמוד נחלקו רבי יהודה ורבי נחמיה לגבי האבנים שמהם נבנה הבית: " "והבית בהבנותו אבן שלמה מסע נבנה - הדברים ככתבן (כמשמען, אבן שלמה מסע כמה שהסיעה מן ההר ולא סיתתוה שוב בכלי ברזל), דברי רבי יהודה. אמר לו רבי נחמיה: וכי אפשר לומר כן?! והלא כבר נאמר כל אלה אבנים יקרות וגו' [כמדות גזית] מגוררות במגרה - אם כן מה ת"ל 'לא נשמע בבית בהבנותו'? שהיה מתקין מבחוץ ומכניס מבפנים. אמר רבי: נראין דברי רבי יהודה באבני מקדש ודברי רבי נחמיה באבני ביתו."" ( בבלי סוטה מח ב (רש"י)) :

 • לדעת רבי יהודה, הבית נבנה אבנים שלמות ממש, ללא כל סיתות בכלי ברזל, וגם החציבה לא היתה בכלי ברזל (אלא בשמיר - תולעת המסוגלת לחתוך סלעים).
 • ולדעת רבי נחמיה, הבית נבנה אבני גזית שהותקנו מבחוץ והוכנסו פנימה (ולדעתו השתמשו בשמיר רק כדי לכתוב על אבני החושן).
 • ולדעת רבי, בית המקדש נבנה מאבנים שלמות ללא סיתות כלל, ורק ביתו הפרטי של שלמה נבנה מאבני גזית.

פירושנו בגוף המאמר הוא כדעת רבי נחמיה.

בפסוק הקודם נאמר, ששלמה בנה את קירות הבית באופן שיאפשר להצמיד אליהם חדרים מבחוץ מבלי להשתמש במסמרים (ראו מגרעות ומעלות ); הפסוק שלנו מסביר מדוע היה צורך בכך:  " "בא ליתן טעם למה עשה המגרעות ולא בנאוה כדרך הבנאים, ואמר שהבית במקום שבנאוה נבנה מאבן שלמה, כמו שהסיעם והביאם מההר, כי לא חפץ להביא במקום הבנין דבר בלתי נשלם, ולזה נחצב כל אבן בהר בשלימותה ובמדה הנרצה, ולא נעשה בהם עוד מלאכה במקום הבנין, ולא היה אם כן נשמע שם קול מקבות וגרזן, כי לא נעשה שם דבר כי אם הנחה לבדה, ואם היו בונים כדרך הבנאים לעשות נקבים, היה אם כן בהכרח לעשות מלאכה במקום הבנין" " ( מצודות ) .

כל בית המקדש תוכנן מראש, כך שלא יהיה צורך להשתמש בברזל תוך כדי בנייתו; וכך ראוי לכל אחד לנהוג גם בבניין ביתו הפרטי.

לעיון נוסף:

מאמרים נוספים - באדיבות גוגל[עריכה]

 • קטגוריה:הפטרת תרומה ג€“ ויקיטקסט : 31 יולי 2007 ... והבית בהבנתו אבן שלמה מסע נבנה ומקבות והגרזן כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהבנתו. פתח הצלע התיכנה אל כתף הבית הימנית ובלולים יעלו על התיכנה ומן ... ( cache )
 • פרשת לך לך : שלמה רצה להרחיק את הברזל ככלל מבית המקדש, ומשמעות הפסוק ' והבית בהבנתו אבן שלמה ' הינו שהבית נבנה מאבנים חלקות שאין בהן פגימה, ופירוש 'מסע נבנה' שהאבן הובאה ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- מלכים א פרק ו : ... רחבה והתיכנה שש באמה רחבה והשלישית שבע באמה רחבה כי מגרעות נתן לבית סביב חוצה לבלתי אחז בקירות הבית: (ז) והבית בהבנתו אבן שלמה מסע נבנה ומקבות והגרזן כל ... ( cache )
 • מקדש שלמה : אלה אינם תאים בכלל ולא מירווח בין שני קירות, אלא לפי המסופר שם " והבית בהבנתו אבן שלמה מסע נבנה ומקבות והגרזן כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהבנתו" (מלכים א', ו, ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- המנורה שבמקדש : "רבי שמעון פתח (מ"א ו ז) ' והבית בהבנתו אבן שלמה מסע נבנה, ומקבות והגרזן כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהבנתו', 'והבית בהבנותו' וכי לא הוה בני ליה שלמה וכלהו ... ( cache )
 • תורה ֲ» ארכיון ֲ» איסור השימוש בברזל בבניית המזבח (בבית המקדש) : " והבית בהבנתו אבן שלמה מסע נבנה, ומקבות והגרזן כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהבנתו" (מלכים א ו', ז). נציין כי בפשט הדברים, שלמה מרחיב את האיסור לכלל המקדש, ... ( cache )
 • עמנואל לוינס על פירושו של רש"י על החומש : וכך מובא בעניין בניית בית המקדש על ידי שלמה המלך: (מלכים א ו ז) " והבית בהבנתו אבן שלמה מסע נבנה ומקבות והגרזן כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהבנתו". ... ( cache )
 • תורה ֲ» ארכיון ֲ» משכן, מקדש ושלום : שלמה רצה להרחיק את הברזל ככלל מבית המקדש, ומשמעות הפסוק ' והבית בהבנתו אבן שלמה ' הינו שהבית נבנה מאבנים חלקות שאין בהן פגימה, ופירוש 'מסע נבנה' שהאבן הובאה ... ( cache )
 • more "והבית בהבנתו אבן שלמה " :
 • מדרש רבה - פקודי : ... מסייעין אותו כשבנה את בית האלהים הבריות והרוחות מנין שכתוב (מ"א ו) והבית בהבנותו אבן שלמה מסע נבנה ומקבות והגרזן כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהבנותו מעצמו ... ( cache )
 • OR Hachaim - Parashat Shavua : מסע נבנה ומקבות והגרזן כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהבנתו, וכי איך אפשר לבנותו בלי כלי ברזל שישמעו בתוכו, אלא במעשה ניסים היה נבנה". ממילא זהו "העדות של המשכן" ... ( cache )
 • פרשת השבוע ויקהל פקודי לפי חכמת הקבלה והזהר : 19 מרץ 2009 ... שלמה מסע נבנה ומקבות והגרזן כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהבנותו, מעצמו היה נבנה לפיכך במעשה ניסים נבנה, וכן כשהוקם המשכן במעשה נסים עמד. ... ( cache )
 • ילקוט שמעוני - מלכים : שנו רבותינו משחרב בית המקדש בטל השמיר שבו בנה שלמה את בהמ"ק שנאמר והבית בהבננותו אבן שלמה מסע נבנה ומקבות והגרזן כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהבנותו, ... ( cache )
 • more "מסע נבנה ומקבות והגרזן " :
 • קטגוריה:שמות כ כב ג€“ ויקיטקסט : ומה אני מקיים ומקבות והגרזן כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהבנותו (מלכים א' ו), בבית אינו נשמע אבל בחוץ נשמע. כי חרבך הנפת עליה וגו' (מכאן) היה רבי שמעון בן ... ( cache )
 • Peace & shalom: Shabbat Shalom The weekly parsha commentary - parshat : ... ובבית המקדש כתיב (מלכים א ו) 'ומקבות והגרזן כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהבנותו ', לפי שהברזל חרב והוא המחריב העולם ובית המקדש קיום העולם. ... ( cache )
 • פרשת פקודי : שכתוב (מ"א ו): והבית בהבנותו אבן שלמה מסע נבנה ומקבות והגרזן כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהבנותו, מעצמו היה נבנה. לפיכך, במעשה נסים נבנה. ... ( cache )
 • דב ברנדר : ומה אני מקיים: 'ומקבות והגרזן כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהבנֹתו' (מל"א ו', ז)? בבית אינו נשמע, אבל בחוץ נשמע(3). וכן פסק הרמב"ם בהלכות בית הבחירה בעניין ... ( cache )
 • אנציקלופדיה יהודית דעת - אבני היכל ועזרות; : ואף על פי שכתוב: ומקבות והגרזן כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהבנותו21, פירושו: בבית אינו נשמע, אבל בחוץ נשמע22. בבבלי נחלקו תנאים בדבר: בשמיר נבנה בית המקדש, ... ( cache )
 • והנצח - זו ירושלים : ביתי בית תפילה יקרא לכל העמים" (ישעיהו נו, ז) ומשום כך: " כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהבנתו" (מל"א ו, ז). "כי חרבך הנפת עליה ותחללה" (שמות כ, כב). ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- שיעור לפרשת פקודי תשס"ג : שכתוב: 'והבית בהבנותו אבן שלמה מסע נבנה ומקבות והגרזן כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהבנותו', מעצמו היה נבנה לפיכך במעשה נסים נבנה, וכן כשהוקם המשכן במעשה נסים ... ( cache )
 • Peace & shalom: Shabbat Shalom The weekly parsha commentary - parshat : במשכן כתיב: (שמות כה) 'זהב וכסף ונחשת' ולא היה שם ברזל כלל, ובבית המקדש כתיב (מלכים א ו) 'ומקבות והגרזן כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהבנותו'; לפי שהברזל חרב ... ( cache )
 • דף קשר 1131 - באו גויים בנחלתך / הרב אהרן ליכטנשטיין : הכתוב מספר כי " כל כלי ברזל לא נשמע" בשעת בניין בית המקדש, אך כאן נשמע קול הברזל ג€“ ועוד איך נשמע. במקרה הזה, האש שניצתה בציון לא הסתפקה בעצים ובאבנים, ... ( cache )
 • לומדים ובונים את בית המקדש: י"ח תמוז | הלכה ומנהג | בית מדרש : 30 יוני 2010 ... ואחר כך מכניסין אותן לבנין שנאמר אבנים גדולות אבנים יקרות ליסד הבית אבני גזית ואומר ומקבות והגרזן כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהבנותו. ... ( cache )
 • מימי בית ראשון: אגדות דוד ושלמה / מ"י ברדיצ'בסקי : לקחוהו ממקומו ושמו אותו על גבי האבנים הגדולות, והוא מבקע אותן ומשכלל אותן לבנין; על כן נאמר: כל כלי ברזל לא נשמע בּבּית בהיבנותו. ... ( cache )
 • Halakhot Beit Habeh'ira - Pereq I - Wikisource : ... לבניין: שנאמר "אבנים גדולות אבנים יקרות, לייסד הבית--אבני גזית" (מלכים א ה, לא), ואומר "ומקבות והגרזן כל כלי ברזל, לא נשמע בבית בהיבנותו" (מלכים א ו,ז). ... ( cache )
 • באורי אגדות חגיגה יז-כז : וצריך לסלק הסכין מעל השלחן בשעת ברכה, משום שהשלחן הוא מזבח, וכתיב (שמות כ, כב), לא תבנה אתהן גזית, וכתיב (מלכים א ו, ז), ומקבות והגרזן כל כלי ברזל לא נשמע ... ( cache )
 • דת והצידוק לאלימות : כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהבנתו. (. מלכים א. ו״�. ״�.). 7. בהתחשב בגודלן העצום. ובמשקלן. (. בן מאות טון.) של אבני הבית המלבניות המוכרות לנו כיום ... ( cache )
 • נחלת בנימין - נחלת שכינה - הרב יואל בן נון : בהקמת בית המקדש הראשון אף הגדילו עשות, וכל אבן גזית הובאה מן החוץ, "ומקבות והגרזן כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהבנותו"[61] (מלכים-א' ו' ז, ושם ה' לא, וז' ט), ... ( cache )
 • more "כל כלי ברזל לא " :
 • ביאור:בבלי סוטה דף מח ג€“ ויקיטקסט : 29 יוני 2008 ... ת"ר: שמיר שבו בנה שלמה את בהמ"ק, שנאמר (מלכים א ו ז) והבית בהבנותו אבן שלמה מסע נבנה [ומקבות והגרזן כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהבנתו ] ... ( cache )
 • more "לא נשמע בבית בהבנתו " :
 • אדריכלות מהר סיני / יאיר בן אורי : ... נייד, - ומקדש שלמה שמעשה בנייתו מעשה בנין קבע, כדכתיב " ויצו המלך ויסעו אבנים גדלות, אבנים יקרות ליסד הבית אבני גזית" (מלכים א' ה' 31). ... ( cache )
 • קטגוריה:הפטרת תרומה ג€“ ויקיטקסט : 31 יולי 2007 ... ויצו המלך ויסעו אבנים גדלות אבנים יקרות ליסד הבית אבני גזית. ויפסלו בני שלמה ובני חירום והגבלים ויכינו העצים והאבנים לבנות הבית ... ( cache )
 • חכמת הממשל במשל חכמה / יהודה אליצור : ויצו המלך ויסעו אבנים גדלות, אבנים יקרות ליסד הבית אבני גזית... ויבן הבית לה'... ואת ביתו בנה שלמה שלש עשרה שנה... ואת המלוא ואת חומת ירושלים ואת חצר ואת ... ( cache )
 • פירוש לתנ"ך - פרק ה', ספר מלכים א בכפשוטו : ... אלפים ושלש מאות הרדים בעם העשים במלאכה לא ויצו המלך ויסעו אבנים גדלות אבנים יקרות ליסד הבית אבני גזית לב ויפסלו בני שלמה ובני חירום והגבלים ויכינו העצים ... ( cache )
 • מלכים: ספר לימוד לכיתה ו : ויהי לשלמה שבעים אלף נשא סבל ושמנים אלף חצב בהר: [...] ויצו המלך ויסעו אבנים גדלות אבנים יקרות ליסד הבית אבני גזית: "[...] (פס' (32-27 ... ( cache )
 • more "ויצו המלך ויסעו אבנים " :
 • אנציקלופדיה יהודית דעת - אבני היכל ועזרות; : כשבונים ההיכל והעזרה בונים באבנים גדולות, שנאמר: אבנים גדלות אבנים יקרות ליסד הבית1, ואם לא מצאו אבנים בונים בלבנים2, שאף במזבח אמרו: ואם מזבח אבנים, ... ( cache )
 • more "גדלות אבנים יקרות ליסד " :
 • רמב"ם הלכות בית הבחירה א ג€“ ויקיטקסט : 10 מאי 2009 ... ואחר כך מכניסין אותן לבנין שנאמר אבנים גדולות אבנים יקרות ליסד הבית אבני גזית ואומר ומקבות והגרזן כל כלי ברזל לא נשמע בבית בהבנותו. ... ( cache )
 • מאמרים - Gemological Center Inc (GCI) : שכתוב ויצו המלך ויסיעו אבנים גדולות אבנים יקרות ליסד הבית אבני גזית [ג€¦] ויש אבנים עליונות יקרות שהן שתים עשרה, שהם ארבעה סדרים ג' ג' לכל סדר, ... ( cache )
 • על הקשר בין הפרשה והפטרתה : "ויסיעו אבנים גדולות, אבנים יקרות ליסד הבית, אבני גזית ". הבית מרשים במידותיו: ששים אמה ארכו, ועשרים רחבו, ושלושים אמה קומתו". מידות הבית באורך וברוחב כפולות ... ( cache )
 • עלייתו ונפילתו של ירבעם : ויצו המלך ויסיע אבנים גדולות אבנים יקרות ליסד הבית אבני-גזית ". (מל"א כז לא). התמונה העולה מבהירה מהו "סבל בית יוסף": אותם פועלים סבלים - "מס", ... ( cache )
 • more "ליסד הבית אבני גזית " :הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:כל כלי ברזל לא נשמע בבית


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2010-07-26.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvir/mlkima/ma-06-07