ביאור:יחזקאל ז יג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבהרה:

דף זה הוא במרחב הביאור של ויקיטקסט, ומכיל פרשנות וביאורים של משתמשים בני ימינו, ולא מייצגים בהכרח את הפרשנות המסורתית.
המוכר אל הממכר לא ישוב?![עריכה]

בנבואת פורענות של יחזקאל נאמר:

(יחזקאל ז יב): "בָּא הָעֵת, הִגִּיעַ הַיּוֹם; הַקּוֹנֶה אַל יִשְׂמָח, וְהַמּוֹכֵר אַל יִתְאַבָּל; כִּי חָרוֹן אֶל כָּל הֲמוֹנָהּ"

בזמן התנ"ך, אדם מכר את נחלתו רק מתוך מצוקה כלכלית, (ויקרא כה כה): "כי ימוך אחיך ומכר מאחזתו, ובא גאלו הקרב אליו וגאל את ממכר אחיו"( פירוט ). המוכר התאבל על כך שהיה צריך להיפרד מנחלתו. אם כך, מדוע עכשיו המוכר אל יתאבל ?

(יחזקאל ז יג): "כִּי הַמּוֹכֵר אֶל הַמִּמְכָּר לֹא יָשׁוּב, וְעוֹד בַּחַיִּים חַיָּתָם; כִּי חָזוֹן אֶל כָּל הֲמוֹנָהּ לֹא יָשׁוּב, וְאִישׁ בַּעֲוֹנוֹ חַיָּתוֹ לֹא יִתְחַזָּקוּ"

מה הקשר בין "המוכר אל יתאבל" לבין  המוכר אל הממכר לא ישוב ?

1. חכמי התלמוד קישרו את הפסוק לשנת היובל - עוד מעט כולם ייצאו לגלות, דין חזרת הנחלות ביובל יתבטל, והמוכר לא ישוב עוד אל נחלתו: " "רבי יוחנן אמר: ירמיה... הלך להחזיר עשרת השבטים... דכתיב כִּי הַמּוֹכֵר אֶל הַמִּמְכָּר לֹא יָשׁוּב (יחזקאל אמרו... בין גלות יכניה לחרבות ירושלים, ומתנבא שיהא בטל היובל, והמוכר שדהו לא ישוב לו) אפשר יובל" "בטל (משגלו עשרת השבטים בימי חזקיה, שנאמר לְכָל יֹשְׁבֶיהָ, בזמן שכל יושביה עליה ולא בזמן שגלו מקצתן; נמצא משגלו שבט ראובן וגד וחצי שבט מנשה - כבר בטלו היובלות, ויחזקאל היה מתנבא לאחר זמן שיבטל) ו" "נביא מתנבא עליו שיבטל?! אלא, מלמד שירמיה" "החזירן (... וחזרו" "למנות את היובל, ולא הספיקו למנות אלא שמיטות עד שחרב הבית)" " ( בבלי מגילה יד ב , ערכין לג א ) ;    " "הגיע היום. ועכשיו, התהפכו חוקי המסחר: אדם מכר שדהו - ואל יתאבל . כי אין ערך לשדות. אל יקווה לטוב:... אין סיכוי למוכר לשוב לשדהו. לא יהיה גואל. לא תהיה גאולה" "  ( המוכר אל ממכרו לא ישוב / יהודה אייזנברג ; וראו גם  שמירת היובל וקיומו בימי הבית הראשון והשני / מאיר גרוזמן ).

 • אולם, לפי פירוש זה, האבל של המוכר דווקא אמור להיות גדול יותר - הוא הרי לא ישוב אל הנחלה שלו לעולם!

2. אפשר לפרש שהמוכר לא צריך להתאבל על המכירה , כי " "המוכר , אף כי אם לא מכר שדהו, לא היה שב אל השדה הזה שמכר להחזיק בה" " ( מצודות ) ; בכל מקרה היה מאבד את נחלתו.

 • אולם, מה זה משנה על מה מתאבלים? האם הרי עכשיו, במקום האבל על המכירה, הוא מתאבל על הגלות - אבל הרבה יותר גדול! (אולי זו " "צרת רבים - חצי נחמה..." "?).

3. בכל פעם שהמוכר עבר ליד נחלתו וראה אותה ביד אדם אחר, נזכר בה והרגיש צער. אולם עכשיו, מנבא יחזקאל, המוכר אל הממכר לא ישוב , לא יעבור עוד ליד נחלתו, ולכן לא תהיה לו סיבה להתאבל: " "והמוכר אל יתאבל - אע"פ שדרך המוכר שדהו להיות עצב - אל יתעצב, כי סופכם לגלות. כ" "י המוכר אל הממכר לא ישוב - כשיגלה בגולה, לא ישוב ויראה עוד השדה שמכר, ולמה יתאבל? ועוד בחיים חיתם - כל ימי חייהם לא ישיבו אל מקומם..." " ( רש"י ) .

 • אולם, עדיין אין זה ברור מדוע לא יתאבל: הרי, כל עוד הוא בארץ, הוא קרוב לנחלתו, ויש לו סיכוי לגאול אותה בעתיד, אם יהיה לו כסף; והגלות תרחיק אותו עוד יותר מנחלתו הישנה, ותמנע ממנו כל סיכוי לגאול אותה ולשוב אליה אי פעם! האם הצער שבראיה גדול יותר מהצער שבייאוש? (אולי כן, כי כשהאדם מתייאש מלחזור לנחלתו הישנה, הוא יכול להתחיל חיים חדשים).

4. הכובשים הבבלים הרגו והגלו קודם-כל את העשירים והנכבדים, אחר-כך את מעמד הביניים, ודווקא את העניים השאירו בחיים, וחלקם אף השאירו בארץ ונתנו להם שדות, (מלכים ב כה יב): "ומדלת הארץ השאיר רב טבחים לכרמים וליגבים". אם כך, דווקא למוכר, שהוא עני וחסר-כל, יש סיכוי גדול יותר להישאר בארץ מלקונה העשיר: " "מבאר מדוע המוכר אל יתאבל, כי לא יפסיד במה שמכר, כי בלי זה המוכר לא ישוב אל הממכר , כי תהיה הארץ שממה, אבל עוד ירויח במה שמכר, כי על ידי זה עוד חייתם בחיים , שעל-ידי שמכר שדהו ויצא מן הארץ - נשאר בחיים, וגם, מי שמכר והיה בארץ מדלת העם השאיר נבוזראדן לכורמים וליוגבים, אבל את בעלי השדות והעשירים" "הכה בחרב..." " ( מלבי"ם ) .

5. ואולי, אכן, יש קשר בין הפסוק לבין מצוות היובל. נביאים רבים הוכיחו את בני ישראל על הפרת חוקי גאולת הנחלות והיובל (ראו מצוות "כי לי הארץ" לאורך הדורות / אראל ). ידוע לנו שבימי ירמיהו, שחי במקביל ליחזקאל, כבר לא קיימו את חוקי שיחרור העבדים, ומסתבר שגם חוקי הנחלות נשמרו רק בקרב הכהנים (ראו מאיפה היה לחנמאל שדה? / אראל ). בעוד שחוקי התורה יוצרים איזון בין הקונה לבין המוכר - הקונה נהנה מהנחלה עד שנת היובל ואז מחזיר אותה למוכר, חוקות עמרי המנוגדות לתורה מפרות את האיזון וגורמות לכך שהפער החברתי הולך וגדל. לכן הקונה שמח והמוכר מתאבל. זהו מצב מעוות - זה בדיוק המצב שהתורה רצתה למנוע - הרי הקונה והמוכר הם אחים, מדוע שאחד ישמח והשני יתאבל?!

כעת, קובע הנביא, כולם ייצאו לגלות, הפערים החברתיים יתבטלו, ולא יהיה עוד הבדל בין הקונה לבין המוכר.

ומדוע? מה החטא הגדול שבגללו תבוא הגלות הנוראה הזאת? כי המוכר אל הממכר לא ישוב - בגלל ביטול חוקי הנחלות שבתורה!

אם כך, "כי המוכר אל הממכר לא ישוב" אינו סיבה לכך שהמוכר לא יתאבל - אלא סיבה לכל גזירת הגלות.

מקורות ופירושים נוספים[עריכה]

"" כי חרון " - כי חרון אף ה' יהיה על כל המון העם ולא ישאר מי בארצו.

" בא העת " - ר"ל הנה באה בגמול כי נתמלאה הסאה ובא העת אשר הקונה לא ישמח בקניית השדה וכדרך הקונה כי יגלה ממנה ולא תשאר בידו והמוכר לא יתאבל על מה שמכר שדהו כי אף בזולת המכירה לא תשאר בידו

" כי חזון " - כי כשנאמר החזון ההוא אל כל המון עמה לא היה מי ששב לה' וכל איש היתה נפשו קשורה בעונו ולא תתפרד ממנו לכן לא יתחזקו לשוב לארצם להחזיק בנחלתם

" ועוד בחיים חייתם " - ר"ל ואע"פ שיהיו נפשם עוד בחיים לא ישוב אליו אף בזולת המכירה

" חייתם " - נפשם, כמו וחיתו באור תראה ( איוב לג )" ( מצודות )

חזון = מראה נבואה .

מאמרים נוספים מתוצאות החיפוש ב גוגל[עריכה]

 • שיחות בספר יחזקאל / יהודה איזנברג : ... אל כל המונה לא ישוב, ואיש בעונו חיתו לא יתחזקו: (יג) כי המוכר אל הממכר לא ישוב ועוד בחיים חיתם, כי חרון אל כל המונה: (יב) בא העת, הגיע היום , הקונה אל ישמח והמוכר אל יתאבל, ... ( cache )
 • Yeshiva.org.il- מושיע או מושל : כנ"ל לגבי הפסוק השני (ועיין בהמשך, בפס' יב שהביטוי " בא העת הגיע היום " חוזר). אם כך, משמעות המילה "יצפר" היא בדיוק כפי פירושנו - ימתין לשעה היעודה. אמנם הלוחמים, שיראים, אינם ... ( cache )
 • ספר הפליאה - ד"ה ויבדל בין המים אשר וכו' ג€“ ויקיטקסט : 13 מרץ 2008 ... זרקא מלאך ושמו זרקיאל זורק קול שופר גדול וקול שופר הלך וחזק מאד ממהר ומבשר קץ פדות בא העת הגיע היום לקבץ סגולה זהו שופר הולך מכריז הזרקא הגיע העת ... ( cache )
 • השכמה : בא העת, הגיע היום , הקונה ( אל ישמח והמוכר אל יתאבל ). יר כב13,. חב ב12. איפה כתוב "הוי בונה"? (" הוי בונה ביתו בלא צדק ועליותיו בלא משפט", "הוי בונה עיר בדמים וכונן קריה ... ( cache )
 • ימי האימפריה האחרונים : 2 אפריל 2004 ... " בא העת הגיע היום הקונה אל־ישׂמח והמוכר אל־יתאבל כי חרון אל־כל־המונה", אומר יחזקאל (ז ', י"ב), וגם חייו של הזקן הולכים ומאבדים מערכם, מתרוקנים מתוכנם, ... ( cache )
 • more "בא העת הגיע היום " :
 • ישעיהו כד ב : 24 יוני 2009 ... "כקונה כמוכר" - בזמן שהעם יושב על נחלתו לבטח הקונה שמח והמוכר עצב שלא ישוב ממכרו אבל כשהשבאי מוליכם הקונה אל ישמח והמוכר אל יתאבל וכן כמלוה כלוה ... ( cache )
 • בבא בתרא קסח א ג€“ ויקיטקסט : 28 ספטמבר 2008 ... מפני רעתה - מום גדול שבה או רחוקה ממנו וסד"א יתן הוא שכר דהנאה דידיה הוא וכדכתיב הקונה אל ישמח והמוכר אל יתאבל (יחזקאל ז) וכדאמרי אינשי (בבא מציעא דף ... ( cache )
 • יהודים, חג מתן תורה! - בגליון השבוע : 25 מאי 2004 ... כי חרון אל כל המונה ". אצל הרב נריה בשבועות וכך היו שרים בישיבת בני עקיבא בכפר הרא"ה בשבועות כל הלילה: "עליונים ששו ותחתונים עלזו בקבלת תורה מסיני. ( cache )
 • more "חרון אל כל המונה " :
 • יג : 25 יוני 2009 ... כי המוכר אל הממכר לא ישוב ועוד בחיים חיתם כי חזון אל כל המונה לא ישוב ואיש בעונו חיתו לא יתחזקו (ראה פסוק זה בהקשרו במהדורת הכתיב של הפרק) * * * ... ( cache )
 • שיחות בספר יחזקאל / יהודה איזנברג : במקומו פרח אנו מצפים לתמונה פסטוראלית המתארת את עולם הצומח: יצאה הצפירה - עלה כי חזון אל כל המונה לא ישוב, ואיש בעונו חיתו לא יתחזקו: (יג) כי המוכר אל הממכר לא ישוב ועוד ... ( cache )
 • בשבילי התנ"ך : כי המוכר אל הממכר לא ישוב - אפשר יובל בטל ונביא מתנבא?! (כתוב ברמז שכ"ב): שמו - כספם בחוצות ישליכו וזהבם לנדה יהיה - זהו שאמר הכתוב: נבוכדנצר מלכא עבד צלם די דהב רומיה ... ( cache )
 • רב צעיר Rav Tzair: ירמיה הלך להחזיר את עשרת השבטים : 12 ינואר 2012 ... ומנלן דאהדור - דכתיב (יחזקאל ז') כי המוכר אל הממכר לא ישוב, אפשר יובל בטל ונביא מתנבא עליו שיבטל? אלא מלמד שירמיה החזירן, ויאשיהו בן אמון מלך עליהן. ( cache )
 • בשבילי התנ"ך : שנאמר: כי המוכר אל הממכר לא ישוב. אפשר יובל בטל ונביא מתנבא עליו שיתבטל?! אלא מלמד שירמיהו החזירן ויאשיהו בן אמון מלך עליהם. מנלן? דכתיב: ויאמר מה הציון הלז אשר אני רואה ... ( cache )
 • ד ף ש ב ו ע י : תושבי הארץ בעלי השדות ואומר: " כי המוכר אל הממכר לא ישוב". לאמור: כל המוכר את. הוא לא יוכל לַצפות שממכרו ישוב ג€“ שדהו עליו לדעת, כי בשל הגלות הקרובה וביטול היובל ... ( cache )
 • שמות, פרשת בא, תשס"א, ד"ר מאיר גרוזמן : הארץ בעלי השדות ואומר: " כי המוכר אל הממכר לא ישוב". לאמור: כל המוכר את שדהו עליו לדעת, כי בשל הגלות הקרובה וביטול היובל הוא לא יוכל לצפות שממכרו ישוב אליו בתום חמישים ... ( cache )
 • תנ"ך - שערי תשובה בנבואת ירמיהו - שמעון ישראלי : דכתיב: " כי המוכר אל הממכר לא ישוב", אפשר יובל בטל והנביא מתנבא עליו שיבטל? אלא מלמד שהחזירן ירמיה. ומנלן שיאשיה מלך עליהן? דכתיב: "ויאמר מה הציון הלז אשר אני רואה, ... ( cache )
 • ילקוט שמעוני - יחזקאל : כי המוכר אל הממכר לא ישוב, אפשר יובל בטל ונביא מתנבא (כתוב ברמז שכ"ב): שמו כספם בחוצות ישליכו וזהבם לנדה יהיה, זהו שאמר הכתוב נבוכדנצר מלכא עבד צלם די דהב רומיה אמין ... ( cache )
 • רב צעיר Rav Tzair: ינואר 2012 : 30 ינואר 2012 ... ומנלן דאהדור - דכתיב (יחזקאל ז') כי המוכר אל הממכר לא ישוב, אפשר יובל בטל ונביא מתנבא עליו שיבטל? אלא מלמד שירמיה החזירן, ויאשיהו בן אמון מלך עליהן. ( cache )
 • more "כי המוכר אל הממכר " :
 • more "לא ישוב ועוד בחיים " :
 • more "חיתם כי חזון אל " :
 • more "כל המונה לא ישוב " :
 • more "ואיש בעונו חיתו לא " :
 • more "בעונו חיתו לא יתחזקו " :


תגובות[עריכה]

ספר יחזקאל פרק ז כתוב:

(יב) בָּא הָעֵת הִגִּיעַ הַיּוֹם הַקּוֹנֶה אַל יִשְׂמָח וְהַמּוֹכֵר אַל יִתְאַבָּל כִּי חָרוֹן אֶל כָּל הֲמוֹנָהּ:

(יב) בָּא הָעֵת הִגִּיעַ הַיּוֹם הַקּוֹנֶה אַל יִשְׂמָח כי יוצאים לגלות

וְהַמּוֹכֵר אַל יִתְאַבָּל -- והמוכר אל תתאבל שלא ישוב אליך השדה בתום היובל -- כִּי חָרוֹן אֶל כָּל הֲמוֹנָהּ = כי הכעס על כולם

הכעס גם על הקונה וגם על המוכר על כל העם

-- daian moshe, 2012-05-18 18:43:39


הקטגוריות נמצאות ב: ביאור:המוכר אל הממכר לא ישוב?!


מקורות[עריכה]

על-פי מאמר של אראל שפורסם לראשונה ב אתר הניווט בתנך בתאריך 2012-05-21.


דף זה הוסב אוטומטית מאתר הניווט בתנ"ך. (הקישור המקורי) יתכן שבגלל שגיאה בתוכנת ההסבה נפלו טעויות. אתם מוזמנים לתקן את הטעויות, ולמחוק הודעה זו מהדף.

קיצור דרך: tnk1/nvia/yxzqel/yx-07-13