לדלג לתוכן

ביאור:יהושע י מג

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

יהושע י מג: "וַיָּשָׁב יְהוֹשֻׁעַ וְכָל יִשְׂרָאֵל עִמּוֹ, אֶל הַמַּחֲנֶה הַגִּלְגָּלָה."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:יהושע י מג.


אֶל הַמַּחֲנֶה הַגִּלְגָּלָה

[עריכה]

וַיָּשָׁב יְהוֹשֻׁעַ וְכָל יִשְׂרָאֵל עִמּוֹ

[עריכה]

יהושע ישב בגלגל, ונהנה ממזג האויר המדברי וחם, ולא מיהר לכבוש את כנען ולתת לשבטים את נחלתם.
אלוהים גרם שהגבעונים יבאו לגלגל, יכרתו ברית שלום, יעצבנו את מלכי האמורים להעניש אותם, וכך יהושע יצא עם "עַם הַמִּלְחָמָה עִמּוֹ, וְכֹל גִּבּוֹרֵי הֶחָיִל" (ביאור:יהושע י ז) בלבד, להציל את הגבעונים. במלחמה הזאת יהושע רדף אחרי האמורים, תפס את חמשת מלכיהם במערה והרג אותם, וכך הוא כבר היה בדרך והמשיך להכות בכל ערי דרום הארץ.

כיוון שיהושע לקח רק את "עַם הַמִּלְחָמָה עִמּוֹ, וְכֹל גִּבּוֹרֵי הֶחָיִל" ולא את כל העם, והנשים והילדים, לכן אי אפשר שהוא ישוב עם "כָל יִשְׂרָאֵל" לגלגל.

המשפט היה צריך להיות כתוב: "וַיָּשָׁב יְהוֹשֻׁעַ וְכָל יִשְׂרָאֵל [אשר] עִמּוֹ". המילה 'אשר' חסרה, הן הוא שב רק עם אלה שהיו עימו, ולא כל העם.

אולם גם זה לא יכול להיות מדויק, הן לבטח הוא השאיר

  1. משמר בערים הכבושות,
  2. צבא לשמור ולהגן על הדרכים הראשיות,
  3. מרגלים שהתפזרו בארץ יחד עם כל הפליטים, כדי לדווח לו ש"יָבִין מֶלֶךְ חָצוֹר" מכין צבא גדול בצפון (ביאור:יהושע יא א).
  4. רועי צאן שיטפלו במקנה שבני ישראל לקחו כשלל מהערים הכבושות.

אולם באופן כללי, יהושע לקח שלל רב מהערים הכבושות, והיה צריך להביא את השלל לגלגל, ולחלק אותו לפי חוקי השלל ללוחמים ולשומרים בעורף, שהגנו על המשפחות ונשי הלוחמים.

אֶל הַמַּחֲנֶה הַגִּלְגָּלָה

[עריכה]

הגלגל סיפק מקום מחסה מוגן לבני ישראל בארץ המובטחת.
הם היו מוגנים בערבות יריחו מהמזרח על ידי הירדן, מהדרום על ידי המדבר וים המלח, מהמערב על ידי מדבר יהודה. כיוון שצבא שהיה בא להתקיף אותם היה חייב בגישה למי שתיה, ויהושע חסם את דרכם לירדן, היה קשה להתקיף אותו ולעשות איתו מלחמה ממושכת.

יהושע חזר עם הצבא לגלגל, כי הוא היה המפקד הראשי ושליט העם, והיה מסוכן לעזוב את זקני העם לזמן ארוך, פן הם יעשו לו כאשר עשו למשה, ויגידו לכהן הגדול: "הָאִישׁ אֲשֶׁר הֶעֱלָנוּ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם, לֹא יָדַעְנוּ מֶה הָיָה לוֹ" (ביאור:שמות לב א), ואז הם יבחרו לעצמם מנהיג חדש. כידוע, יהושע חשש מהזקנים, ולכן לאחר המפלה הראשונה במלחמה נגד העי, שהראתה שאלוהים סר ממנו, הוא כפה על זקני העם לבוא איתו לצפון העי, בלי שהיה להם תפקיד כלשהו (ביאור:יהושע ח י).