לדלג לתוכן

ביאור:יהושע י ה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

יהושע י ה: "וַיֵּאָסְפוּ וַיַּעֲלוּ חֲמֵשֶׁת מַלְכֵי הָאֱמֹרִי, מֶלֶךְ יְרוּשָׁלִַם מֶלֶךְ חֶבְרוֹן מֶלֶךְ יַרְמוּת מֶלֶךְ לָכִישׁ מֶלֶךְ עֶגְלוֹן, הֵם וְכָל מַחֲנֵיהֶם, וַיַּחֲנוּ עַל גִּבְעוֹן וַיִּלָּחֲמוּ עָלֶיהָ."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:יהושע י ה.


וַיֵּאָסְפוּ וַיַּעֲלוּ חֲמֵשֶׁת מַלְכֵי הָאֱמֹרִי

[עריכה]

מלך ירשלם נכנס ללחץ לאחר שהגבעונים השלימו את בני ישראל, כי הוא היה מוקף משלושה צדדים בכוחות עויינים. הוא הזמין ארבע מלכים אמוריים מערים ראשיות בהרי יהודה ובשפלה לבוא לעזרתו ולהעניש את הגבעונים.

כל זה היה חלק מתוכניתו של אלוהים לכפות על יהושע לצאת מערבות יריחו, ולהפסיק לשבת בגלגל בחוסר מעש, בזמן שהוא מבזבז את חייו ומזדקן לפני שהוא גומר את המלאכה של כיבוש הארץ.

העורך מזכיר לנו את הערים שהצטרפו למלחמה: יְרוּשָׁלִַם, חֶבְרוֹן, יַרְמוּת, לָכִישׁ, עֶגְלוֹן - כל אלה ערים גדולות בהרי יהודה. במלחמה הזאת יהושע ירש ויחרים את הכנענים שישבו באזור נחלת שבט יהודה, וזה יקל על שבט יהודה להשאר נאמן לאלוהים יותר מאשר שאר השבטים שנחלתם כללה הרבה כנענים שלא הוחרמו, כי יהושע הזדקן ולא גמר את העבודה (ביאור:יהושע יג א).

וַיַּחֲנוּ עַל גִּבְעוֹן וַיִּלָּחֲמוּ עָלֶיהָ

[עריכה]

קודם הצבאות התאספו וחנו ליד הגבעונים עד שאחרון המלכים הגיע, ורק אז הם התחילו במלחמה.
כך היה זמן לאנשי גבעון להבין מה עומד לקרות, ולשלוח רצים ליהושע לבקש את עזרתו, לפני שהמצור והמלחמה התחילו (ביאור:יהושע י ו).