ביאור:יהושע יג א

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יהושע יג א: "וִיהוֹשֻׁעַ זָקֵן בָּא בַּיָּמִים, וַיֹּאמֶר יְהוָה אֵלָיו: אַתָּה זָקַנְתָּה בָּאתָ בַיָּמִים, וְהָאָרֶץ נִשְׁאֲרָה הַרְבֵּה מְאֹד לְרִשְׁתָּהּ."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:יהושע יג א.


וְהָאָרֶץ נִשְׁאֲרָה הַרְבֵּה מְאֹד לְרִשְׁתָּהּ[עריכה]

אַתָּה זָקַנְתָּה בָּאתָ בַיָּמִים[עריכה]

אלוהים מודיע ליהושע "אַתָּה זָקַנְתָּה בָּאתָ בַיָּמִים".

  • יהושע וכלב בן יפונה נולדו במצרים, והם היו נשיאי השבטים שיצאו לרגל את הארץ.
  • לפי הכתוב, כלב אמר ליהושע, "בֶּן אַרְבָּעִים שָׁנָה אָנֹכִי, בִּשְׁלֹחַ מֹשֶׁה עֶבֶד יְהוָה אֹתִי מִקָּדֵשׁ בַּרְנֵעַ לְרַגֵּל אֶת הָאָרֶץ" (ביאור:יהושע יד ז), וסביר שיהושע היה בן גילו או עד חמש-עשר שנים מבוגר ממנו.
  • כלב ממשיך ואומר ליהושע שישב במנוחה "בַּגִּלְגָּל" (ביאור:יהושע יד ו), "וְעַתָּה, הִנֵּה אָנֹכִי הַיּוֹם בֶּן חָמֵשׁ וּשְׁמֹנִים שָׁנָה" (ביאור:יהושע יד י).
ניתן להסיק שיהושע הוא בערך בן 90 ל95.

בהמשך נאמר פעם שניה על יהושע, לפני מותו בגיל "מֵאָה וָעֶשֶׂר שָׁנִים" (ביאור:יהושע כד כט), "וַיְהִי מִיָּמִים רַבִּים, אַחֲרֵי אֲשֶׁר הֵנִיחַ יְהוָה לְיִשְׂרָאֵל מִכָּל אֹיְבֵיהֶם מִסָּבִיב, וִיהוֹשֻׁעַ זָקֵן בָּא בַּיָּמִים" (ביאור:יהושע כג א).

ניתן להסיק שיהושע חי כ15-20 שנה נוספים עד מותו, כאשר הוא באמת היה "זָקֵן בָּא בַּיָּמִים".

למעשה אלוהים מודיע ליהושע, 'אתה זקן מדי להיות מפקד הצבא. אתה לא יכול לצאת למלחמות, ולכן אתה צריך לחלק את הארץ לשבטים ושהם יכבשו לעצמם את נחלתם.'

וְהָאָרֶץ נִשְׁאֲרָה הַרְבֵּה מְאֹד לְרִשְׁתָּהּ[עריכה]

יהושע כבש את יריחו, העי, את ערי הדרום וערי הצפון. אולם הנצחונות האלה לא השלימו את כיבוש כל הארץ, וגם יהושע היכה והרג בעיקר את אנשי הערים. אנשי הכפרים נסוגו ונמלטו, וייתכן שהם שבו לאדמתם. בהמשך העורך יספק את רשימת המקומות שלא נכבשו עדיין.

יהושע ישב בגלגל, ולא הקים את בירת בני ישראל במרכז הארץ, לא הקים מקום לארון הברית, ולא הנהיג את העליה לרגל בשלושת הרגלים, ככתוב, "שָׁלֹשׁ רְגָלִים תָּחֹג לִי בַּשָּׁנָה" שמות כג יד, כפי שאלוהים הורה למשה. יהושע חיכה שאלוהים יורה לו איך להקים ממשלה לבני ישראל, וסנהדרין של נשיאים, זקנים, כוהנים וחכמים שינהיגו את העם. וכיוון שאלוהים לא הורה לו, יהושע לא עשה דבר ואפילו לא מינה מנהיג אחריו, ודרך העברת השלטון. כך יהושע, בגלל זקנותו, יצור את האנרכיה של תקופת השופטים.

נראה שיהושע ישב בגלגל בערבות יריחו כחמש שנים, מאז חציית הירדן בחרבה, ואלוהים ראה שיהושע לא מתכוון לצאת למסע כיבושים וחלוקה, ולא אוסף את השבטים לחלוקת נחלתם.