לדלג לתוכן

ביאור:יהושע ג ז

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי

יהושע ג ז: "וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל יְהוֹשֻׁעַ: הַיּוֹם הַזֶּה אָחֵל גַּדֶּלְךָ בְּעֵינֵי כָּל יִשְׂרָאֵל. אֲשֶׁר יֵדְעוּן כִּי כַּאֲשֶׁר הָיִיתִי עִם מֹשֶׁה, אֶהְיֶה עִמָּךְ."בהמשך דף זה מופיעים ביאורים ופרשנויות של עורכי ויקיטקסט, שאינם בהכרח מייצגים את הפרשנות המסורתית.
ביאורים מסורתיים לטקסט ניתן למצוא בקטגוריה:יהושע ג ז.


הַיּוֹם הַזֶּה אָחֵל גַּדֶּלְךָ בְּעֵינֵי כָּל יִשְׂרָאֵל

[עריכה]

אלוהים מודיע ליהושע שהוא יראה לכל העם את גדולתו של יהושע, וכך כולם יכבדו אותו כפי שכיבדו את משה.

אלוהים לא אמר שהוא יעצור את מי הירדן. ניתן להבין שבני ישראל יעברו את הירדן, אולם אלוהים לא אמר את הדרך שהוא יעשה זאת. אלוהים היה יכול להביא סלעים או עצים ולהקים גשר רחב, או ליצור בשנית גשר מסוף כפי שקרה בים סוף.

לא ברור איך חצית הירדן בחרבה, מראה את גדולתו של יהושע. הפלא הזה מראה את גדולתו של אלוהים. אם יהושע היה מעמיד את העם כדי שכולם יראו, ולא במרחק של אלפים אמה מאחור כאשר אי אפשר לראות משם את מי הירדן בתוך אפיק הנהר, ואז יהושע היה מרים את ידיו ופוקד על המים לעצור וכל העם רואים, אולי זה היה מראה את גדולת יהושע בעייני אלוהים. אבל לא זה מה שקרה. יהושע הודיע לעם שהמים יעצרו כאשר הכהנים יכנסו למים, הכהנים הגיעו למים, טבלו את רגליהם, חיכו זמן מה, בגלל המרחק העם לא ראה דבר, המים חדלו, והעם התחיל לעבור בחרבה.

יהושע לא הודיע לעם את דברי אלוהים בעניין כבודו כמשה. יהושע רק הודיע שאלוהים אמר לכהנים להגיע לירדן, לעמוד לפני המים, ויהושע הוסיף שהכהנים יטבלו את רגליהם במים והמים יכרתו. ניתן להבין שיהושע לא הרגיש שדברי הכבוד של אלוהים יעזרו לו במשימתו, והעם יחליט כרצונו האם לכבד אותו כמנהיג שאלוהים עוזר לו.

אֲשֶׁר יֵדְעוּן כִּי כַּאֲשֶׁר הָיִיתִי עִם מֹשֶׁה, אֶהְיֶה עִמָּךְ

[עריכה]

העם יראה את נס חצית הירדן בחרבה, ויזכרו בחצית ים סוף. הם יחשבו שזה מראה שאלוהים עוזר ליהושע כשם שאלוהים עזר למשה. לא ברור מה העם ידע איך מי-הירדן חדלו. חסימת המים נעשתה ליד דרום הכנרת, במרחק רב, ככתוב: "עַמְדוּ הַמַּיִם הַיֹּרְדִים מִלְמַעְלָה קָמוּ נֵד אֶחָד, הַרְחֵק מְאֹד, באדם (מֵאָדָם) הָעִיר, אֲשֶׁר מִצַּד צָרְתָן" (ביאור:יהושע ג טז). לא ברור אם העם ידע שיהושע שלח אנשים לבנות שם סכר על הירדן. בכל אופן האנשים ראו דבר פלא והאמינו ביהושע כמנהיג שנתמך בידי אלוהים.