עזרה:תקציר עריכה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
עזרה ותמיכה

פעולות עריכה בסיסיות

קבצים ותמונות

משתמשים והגדרות חשבון

חיפוש וניווט

סגנון ועיצוב

שונות

כשעורכים מאמר בוויקיטקסט ישנו שדה קטן שכותרתו "תקציר" מתחת לתיבת העריכה הראשית. המלל שנכתב בו, עד 200 תווים, יופיע באותיות שחורות נטויות בדף שינויים אחרונים ובהיסטוריית השינויים של הדף.

שדה התקציר צריך להכיל הסבר של השינוי שביצעת בערך. במידה שסיבת השינוי לא תהייה ברורה, יש סיכוי גדול יותר שהוא יבוטל, במיוחד אם הוא כלל מחיקת מלל. כדי לתת הסבר ארוך יותר, השתמשו בדף השיחה וכתבו בשדה הסיכום "ראו בדף שיחה".

אחרי שמירת הדף לא ניתן לערוך את התקציר, ולכן יש כמובן להימנע משגיאות כתיב.

מלאו תמיד את שדה התקציר[עריכה]

מלאו תמיד את שדה התקציר היא אחד הקווים המנחים של ויקיטקסט. גילינו שאפילו תקציר קצר עדיף על לא כלום. כתיבת תקציר חשובה עוד יותר אם אתם מוחקים מלל, אחרת אנשים עשויים לחשוב שאתם משחיתים. כמו כן, אזכור שינוי אחד והשמטת אחר יכולה להטעות מישהו שהשינוי השני חשוב לו יותר, אז הוסיפו את המילה "ועוד" כדי לכסות את השינוי השני.

בנוסף לאבחנה בין שינוי ראשי למשני (ראו ויקיטקסט:איך לערוך דף), תקצירים מדויקים עוזרים לאנשים להחליט אם שווה להם לבדוק שינוי. גילינו שלעתים קרובות תקצירים מגרים את עניינם של ויקיטקסטים בעלי התמחות בנושא. הם אולי לא הכרחיים עבור "שינויים משניים", אבל עדיין יהיה נחמד אם תכתבו "תקלדה" כאשר אתם מתקנים טעויות כתיב.

במקרה של השמטות או שגיאות רציניות בתקציר העריכה, אתם יכולים לעשות "עריכת סרק" רק כדי לכתוב את התיקון בתקציר העריכה.

כותרת סעיף כתקציר עריכה אוטומטי[עריכה]

כשמשתמשים באפשרות לערוך סעיף/קטע בודד, כותרת הסעיף מוכנסת אוטומטית כגרסה ראשונית או כהתחלה של תקציר העריכה כשהיא מופיעה בצורה הבאה /* כותרת סעיף */. יש להוסיף פירוט נוסף, מדויק יותר, לאחר טקסט זה.

כשאתם מוסיפים סעיף חדש באמצעות עריכת הסעיף הקודם לו, החליפו את התקציר האוטומטי כדי למנוע בלבול.

הסימון /* כותרת סעיף */ יצור קישור אוטומטי לסעיף בשם זה מתקציר העריכה. ניתן להכניס מספר קישורים כאלו או לשים אותם שלא בתחילת התקציר אולם יש לשמור על קשר בין הקישור לבין שם הסעיף בפועל.

קיצורים[עריכה]

רשימה של קיצורים מקובלים בכתיבת תקצירים נמצאת בדף ויקיטקסט:מקרא תקצירי עריכה.

הוספת הערה לדף שיחה[עריכה]

כאשר מוסיפים הערה לדף שיחה על ידי כפתור הפלוס (+), תקציר העריכה יהיה זהה לשם הפסקה שהוכנס.

מקומות בהם מופיע תקציר העריכה[עריכה]

רשימות שינויים שהמערכת יכולה להפיק:

רשימות דפים ששונו, מתוך אוסף דפים:

  • מתוך רשימת המעקב של משתמש, החל מלפני משך זמן נתון: רשימת מעקב (משתמשים רשומים בלבד)
  • מהדפים הקשורים לדף נתון, החל מלפני משך זמן נתון ו/או מספר שינויים אחרונים: שינויים בדפים קשורים

ברשימות אלו מוצג תקציר העריכה של השינוי האחרון בלבד. מכיוון שבדרך כלל מתעניינים בכל השינויים האחרונים לדפים אלה, עם כל תקצירי העריכה, ניתן להשתמש באפשרויות אלה בשילוב עם היסטוריות הדפים של המאמרים המוצגים.

חיפוש[עריכה]

מנוע החיפוש של ויקיטקסט לא יכול לחפש בתקצירי עריכה, והם אינם מאוחזרים על ידי מנוע החיפוש של גוגל.

תקציר העלאת קובץ[עריכה]

כשמעלים תמונה יש לספק תקציר העלאה מפני שהוא משמש גם כתקציר עריכה וגם כתיאור התמונה.

קישורים מתקצירי עריכה[עריכה]

נוסף על הקישורים המפורטים בפסקה כותרת סעיף כתקציר עריכה אוטומטי, ביכולתכם להוסיף קישורים בתקצירי העריכה. הקישורים יכולים להיות קישורים פנימיים בלבד, כגון קישורים לערכים, לקטגוריות או לאחד ממיזמי הבת של ויקימדיה. אין אפשרות להוסיף לתקצירי העריכה קישורים לאתרים חיצוניים או לתבניות.

מה ניתן לכתוב בתקציר עריכה[עריכה]

תקצירי עריכה כפופים לכללים של "מה ויקיטקסט איננו" בהתאמות המתחייבות מקוצרם. הפרה של כללים אלו עשויה להביא למחיקת השינוי גם אם השינוי כלשעצמו עומד בכללי ויקיטקסט.

ראו גם[עריכה]