ויקיטקסט:טיפול בהשחתה

מתוך ויקיטקסט, מאגר הטקסטים החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אחד העקרונות של ויקיטקסט הוא היותה תוכן שיתופי, שכל גולש יכול לערוך אותה, ללא צורך בהזדהות. לעתים מגיעים גולשים המנצלים יכולת זו לרעה, ומשחיתים ערכים קיימים. יש המגיעים לערך ריק וכותבים בו שורה של הבל - זו התנהגות שלילית, אך נזקה מועט, וניתן להתייחס אליה בסלחנות. אך באלה שמגיעים לערך בעל תוכן, ומוחקים את תוכנו או מכניסים בו שיבושים קטנים יש לטפל בחומרה:

  • לחסום מיידית את הגולש. היכולת לחסום נתונה למפעילי המערכת. לפני החסימה יש להזהיר את המשחית. ניתן להפנות את תשומת לבם של מפעילי המערכת בדף השיחה של אחד מהם שנראה כפעיל באותו הזמן.
  • לרוב ניתן להסתפק בחסימה לשלושה ימים, זאת מכיוון שממילא כתובות IP הן לרוב ניידות ומשתנות תדיר ובמרבית המקרים, המשתמש בכתובת זו בעוד 3 ימים אינו זה שהשתמש בה היום.
  • יש להציב תבנית {{נחסמת}} בדף השיחה של המשתמש, כדי שנוכל לעקוב אחרי השחתות חוזרות ונשנות מאותה הכתובת. במקרה כזה, ניתן לחסום את הכתובת (או טווח הכתובות) לצמיתות.
  • במקרים חמורים במיוחד, ניתן לזהות את הספק שדרכו הגיע הגולש, למשל באמצעות האתר DShield, שבו ניתן להקיש כתובת IP ולקבל כתובת URL. דוגמה: לכתובת IP שערכה 212.199.155.85 יתקבל URL שערכו forward.012.net.il. (לא תמיד זה מצליח). לאחר זיהוי הספק, יש לפנות למחלקת ה-abuse (שימוש לרעה) שלו ולהגיש תלונה. לכל ספקי האינטרנט בישראל יש מחלקת abuse, שמתייחסת בחומרה למעשי השחתה, שהם עבירה פלילית בהתאם לחוק המחשבים. לפעמים אפשר למצוא את הכתובת רשומה כבר בדו"ח של DShield.
    (אתר נוסף שאפשר להשתמש בו הוא Convert IP Address to Host Name).

אם נתקלתם בדף מושחת שמכיל תוכן אמיתי (שקדם להשחתה) אנא תקנו אותו!

תלונה רשמית על משחית[עריכה]

בדרך כלל יש למחלקות ה-abuse כתובת e-mail מהצורה abuse@provider.
הרשימה המפורטת מתעדכנת תדיר בהתאם לשינויים בחברות המספקות שירותי אינטרנט.

בתלונה יש לפרט את כתובת ה-IP של המשחית, ואת השעה המדויקת שבה אירעה ההשחתה (שימו לב שאם לא הזדהיתם, השעון של ויקיטקסט הוא GMT, כלומר מפגר בשעתיים). רצוי לצרף צילום של דף שינויים אחרונים שמוכיח את הפרטים הללו.

דוגמה למכתב:

שלום רב,

בתור אחד ממפעילי המערכת של אתר he.wikisource.org, ברצוני לדווח לכם על השחתת דפים באתר זה שנעשתה על-ידי גולש שהוא לקוח שלכם. ההשחתה נעשתה ביום שבת, 6 בדצמבר 2003, בין השעות 19:22 - 19:27 (שעון ישראל), מכתובת IP שערכה 212.199.155.85. לאחר שזיהיתי את ההשחתה חסמתי גישה מכתובת IP זו, ומנעתי את המשך ההשתוללות. כפי שניתן לראות מצילום דף הלוג המצורף, הגולש נכנס לארבעה דפים באתר, ומחק את תוכנם או החליפו ב"זבל". כידוע לכם, פעולה זו היא עבירה פלילית לפי חוק המחשבים. אבקשכם לטפל בגולש המשחית במלוא החומרה שלה ראויה התנהגות זו.
נא לדווח לי על הטיפול בגולש זה.

בכבוד רב,

דוד שי

טלפון: 059-9999999

ניתן לנטר את השינויים המבוצעים בידי משתמשים לא רשומים בדף השינויים האנונימיים.

ראו גם[עריכה]